[Opis] Stenopelix (stenopeliks)

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

[Opis] Stenopelix (stenopeliks)

Post autor: Tomasz »

Aktualna wersja: http://encyklopedia.dinozaury.com/index.php/Stenopelix





Stenopelix (stenopeliks)

Wielkość:
- długość: 1,5 m? (pl wikipedia)
- wysokość: ?
- waga: ?
Występowanie:
- czas: wczesna kreda, 128-125 (barrem)
- miejsce: warstwy Wealden, formacja Obernkirchen, Dolna Saksonia (Niemcy)
Klasyfikacja:
Ornithischia
Genasauria
Cerapoda
Marginocephalia incertae sedis
Pachycelaphosauria?/Ceratopsia?

Stenopelix to niepewny rodzaj małego marginocefala, który żył podczas wczesnej kredy, około 128-125 milionów lat temu, na obszarze obecnych Niemiec. Jego nazwa rodzajowa oznacza "wąską miednicę" i pochodzi od nietypowego kształtu kości łonowych. Gatunek typowy, S. valdensis został opisany przez von Meyera w 1857 roku.

Jedyne skamieliny to kręgi, żebra oraz kości miednicy, na których opierano, jak dotąd, nie wyjaśnioną klasyfikację. Z początku uznano go za pachycefalozaura z powodu kształtu panewki kości łonowej oraz obecności "mocno zbudowanych żeber ogonowych". Z czasem jednak rozważono jego przynależność do ceratopsów, ponieważ okazało się, że owe "ogonowe żebra" były po prostu żebrami krzyżowymi. Obecnie uważa się go za incertae sedis czyli gatunek o trudnej lub niemożliwej do określenia pozycji systematycznej.

Gatunki:
Stenopelix von Meyer, 1857
Stenopelix valdensis von Meyer, 1857
Ostatnio zmieniony 28 maja 2008, o 06:30 przez Tomasz, łącznie zmieniany 3 razy.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

który żył podczas wczesnej kredy około 128-125 milionów lat temu na obszarze obecnych Niemiec
przecinek po 'kredy' i po 'temu'
wąską miednice
'ę'
kości miednicy na których opierano jak dotąd nie wyjaśnioną klasyfikacje. Z p..
za 'miednicy', 'opierano', 'dotąd' przecinki
'ę'
Ĺźebrami sakralnymi
znowu pytanie: co to są żebra sakralne?
nie moĹźliwej
razem, czyli 'niemoĹźliwej'

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Stenopelix (stenopeliks)

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze: "skokowych Ĺźeber ogonowych".*
(...)
*Czy dobrze przetłumaczyłem?
strong caudal ribs
strong=silne, mocno zbudowane

to moĹźe "mocno zbudowanych Ĺźeber ogonowych"?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

znowu pytanie: co to są żebra sakralne?
Wyjaśniłem już w poprzednim temacie (o gastonii).

Resztę jak zwykle poprawiłem, dzięki Maciej za poprawne tłumaczenie - średnio z moim angielskim :oops: ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

d_m

Post autor: d_m »

W nadchodzącym APP będzie artykuł dotyczący niepewnej pozycji taksonomicznej tego taksonu; przeczytajcie abstrakt:
http://www.app.pan.pl/article/item/app54-fc03.html

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re:

Post autor: szerman »

Dawid Mazurek pisze:W nadchodzącym APP będzie artykuł dotyczący niepewnej pozycji taksonomicznej tego taksonu; przeczytajcie abstrakt:
http://www.app.pan.pl/article/item/app54-fc03.html
Link wygasł, zresztą całość jest tutaj:
http://www.app.pan.pl/archive/published ... 54-021.pdf

Myślałem, że na podstawie tego wystarczy opis poprawić i dopisać parę rzeczy, ale patrząc na ang. Wiki widać, że przyda się też to do poprawy:
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... 94F.d03t02

Wcześniejsze pracki też by się przydały, choć można się bez nich obejść np. pisząc w klasyfikacji coś w stylu "dawniej uważany był za (...)" - nie pisząc przez kogo i w którym roku.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Stenopelix (stenopeliks)

Post autor: nazuul »

Kladogramy Ornithischia są przedstawione w ED

EDIT
szerman w PW pisze:Czyli mogę z nich odczytać pozycję stwora i w bibliografii odwołać się na tą prackę (mimo że na oczy miałem kladogram przez Ciebie wrzucony do ED)? Takie było chyba zresztą założenie kladogramów w ED.
najlepiej zalinkować i dodać ewentualne inne pomysły o filogeneze nie przestawione na kladogramach, np.
"Pozycja filogenetyczna Stenopelix była badana w analizach filogenetycznych - zob. kladogramy w [[Ornithischia]]. Inni naukowcy dokonywali badania filogenezy Stenopelix bez przeprowadzania analizach filogenetycznych, np. zdaniem Butlera i Sullivana (2009) chodzi o przedstawiciela Cerapoda i prawdopodobnie Marginocephalia. Wcześniejsze hipotezy to: ...."
zob. cytowane przez Butlera i Sullivana (2009):
Since its discovery Stenopelix has been
assigned to a variety of clades within Ornithischia; most re−
cent speculation has focused on the suggestion that Steno−
pelix might be referable to the clade Marginocephalia (e.g.,
Sereno 1987, 1999, 2000; Dodson 1990; Maryańska et al.
2004; Sullivan 2006). Stenopelix has been assigned to both
of the constituent clades of Marginocephalia, Ceratopsia
(e.g., Ostrom 1970; Sues and Galton 1982) and Pachycepha−
losauria (e.g., Maryańska and Osmólska 1974; Coombs
1982; Sereno 1987, 2000; Maryańska et al. 2004), and has
additionally been considered as the sister taxon to Margino−
cephalia (Dodson 1990).
EDIT2

mam wrażenie, że bibliografia jest niekompletna (dlaczego barrem), wiele hipotez filogenetycznych nie zostało uwzględnionych - a są kladogramy podane na tacy ;)
szerman pisze:Wcześniejsze hipotezy to: przedstawiciel Marginocephalia (np. ...); Marginocephalia + Ceratopsia (np. Ostrom, 1970; Sues i Galton, 1982) i takson siostrzany względem kladu Marginocephalia.
por. z cytatem wyżej

nadto "Marginocephalia + Ceratopsia" jest bez sensu, bo Ceratopsia musi należeć do Marginocephalia - definicje też są podane na tacy
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Opis] Stenopelix (stenopeliks)

Post autor: szerman »

nazuul pisze:mam wrażenie, że bibliografia jest niekompletna
Nie wiem, z czego korzystam Tomek, ja tylko z Butlera i Sullivana (2009) i kladogramu z Butlera i in. (2011), co jest w biblio ;)
nazuul pisze:dlaczego barrem
Dlatego:
Butler i Sullivan, 2009 pisze: The enigmatic ornithischian dinosaur Stenopelix valdensis
Meyer, 1857, is the most completely known dinosaur speci−
men from the “Wealden” (Lower Cretaceous) of Germany,
and the phylogenetic position of this taxon has been the sub−
ject of considerable debate. The holotype and only known
specimen (GZG 741/2) was collected from the Obernkirchen
Sandstone (Berriasian) near Bückeburg, Lower Saxony (NW
Germany), in 1855.
Aaaaaaaaaaaaaaa, berrias a nie barrem :D
nazuul pisze:wiele hipotez filogenetycznych nie zostało uwzględnionych - a są kladogramy podane na tacy ;)

Dopiszę pominiete.
nazuul pisze:nadto "Marginocephalia + Ceratopsia" jest bez sensu, bo Ceratopsia musi należeć do Marginocephalia - definicje też są podane na tacy
Nie wiedziałem, jak to określić, czy same Ceratopsia, czy właśnie tak jak napisałem.

Dziś już nie będę mieć czasu, żeby poprawić wszystko, a nie chcę obciążać serwera kilkukrotnie edytując tekst - lepiej raz a porządnie (jutro lub piątek) :)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Stenopelix (stenopeliks)

Post autor: nazuul »

dobra, już poprawiłem, zob. zwłaszcza jak w akapicie Pozycja filogenetyczna:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... oldid=8279
szerman pisze:Nie wiem, z czego korzystam Tomek, ja tylko z Butlera i Sullivana (2009) i kladogramu z Butlera i in. (2011), co jest w biblio ;)
no właśnie, tylko z Butlera i in. (2011) - dlatego, że akurat to badanie zostało zacytowane w wikipedii. Natomiast stenopeliks jest we wiodącej obecnie martycy Butlera i in. z 2008 r. i wszystkich ośmiu jej modyfikacjach - kto będzie sprawdzał tyle prac, o ile wie w ogóle, że należy do nich zajrzeć? Zresztą 8 to jeszcze bardzo mało. A w tych analizach to stenopeliks jest często bazalnym pachycefalozaurem. Przez zignorowanie tego hasło w ED, jak i na wikipedii, jest niewiarygodne (na wikipedii jest nawet Ceratopsia bez znaku zapytania!). Tylko przeważnie nie zagląda się do tych badań, ograniczając się np. tylko do rewizji Butlera i Sullivana (albo w przypadku innych taksonów, do ich oryginalnego opisu czy rewizji). Dlatego też zrobiłem zbiory kladogramów i co jakiś czas przypominam o konieczności utworzenia innych takich niby-haseł w ED i ich aktualizowaniu. Gdy wychodzi jakieś nowe badanie, to trzeba poprzeglądać hasła w ED, czy nie trzeba czegoś zmienić. Weźmy taką np. Yurgovuchia - wszyscy skupiają się na nowym rodzaju, a na analizę filogenetyczną rzadko kto zwraca uwagę a ma ona bardzo ciekawe wyniki.

Dopisałem Butler i in. 2010, bo tam (jak w wielu analizach butlerowskich) jest on pachycefalozaurem i to badanie uwzględnia istotnego dla filogenezy marginocefali jinlonga (ciekawe jest to, że w analizach, w których stenopelix jest ceratopsem, to jest taksonem siostrzanym jinlonga)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ