Najbardziej tajemnicze dinozaury

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: Najbardziej tajemnicze dinozaury

Post autor: Kamil Kamiński »

Wg mnie Bruhathkayosaurus matleyi. Mógł być największym dinozaurem, a nie wiadomo czy w ogóle istniał - niektórzy sądzą że jego rzekome skamieniałości to tylko kawałki drewna. Rozwiązanie zagadki tego zwierzęcia byłoby chyba porównywalne z niedawnym odkryciem najnowszych szczątków deinocheira i spinozaura.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Najbardziej tajemnicze dinozaury

Post autor: Danu »

Mogl byc najwiekszy lub nie. Zagadka raczej nigdy nie zostanie rozwiazana a co do materialu to bardzo watpliwe aby to bylo drewno.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Najbardziej tajemnicze dinozaury

Post autor: szerman »

I już chyba się nie dowiemy, gdyż rzekome skamieniałości/kawałki drewna popłynęły wraz z powodzią kilka lat temu. Sprawa zdaje się śmierdzić na kilometr, najpierw praca naukowa go opisująca napisana niechlujnie ze szkicami rysowanymi przez jakiegoś kilkulatka. Parcia na dalsze badania nie było, minęło ponad 20 lat i kości się nagle rozpłynęły, wygląda to na mistyfikacje lub błąd naukowców. Ci panowie już raz dali plamę z pewnym kredowym "stegozaurem"...
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Najbardziej tajemnicze dinozaury

Post autor: nazuul »

Policzyłem głosy. Faworytem wyraźnie jest Deinocheirus, ale z uwagi na nowe, choć nadal niepublikowane dane już nie jest tak tajemniczy. Drugi jest Eshanosaurus. Może warto zaktualizować swoje wpisy - ja już to zrobiłem, pozostawiając samego Eshanosaurus (zastanawiam się nad dodaniem Balaur, choć jest tajemniczy, to nie ma aż tak daleko idących implikacji jak Eshanosaurus).

Oto wyniki przy uznaniu, że każdy z 16 głosujących miał jeden głos - jeśli ktoś podał więcej niż jednego dinozaura, to dzieliłem głos na równe części:

3,7 Deinocheirus (nieaktualne?)
1,7 Eshanosaurus
1,16 Bruhathkayosaurus
1 Megaraptor (nieaktualne?), Amphicoelias, Velocipes (nie dinozaur?), Parabrontopodus (ichnotakson), Australijski spinozauryd (może nie być spinozaurydem), Deltadromeus, Allosaurus
0,5 Spinosaurus (nieaktualne?), Diabloceratops
0,3 Torosaurus, Smok (nie dinozaur?)
0,16 Brachiosaurus "nougaredi", "Bananabendersaurus", Mamenchisaurus 35-metrowy, Brachiosaurus sp., nienazwany brachiozaur z wyspy Wight, tytanozaur z 2000 roku którego tam szacowali na 48-51 m.

Wersja alternatywna, gdzie każdy może mieć wiele głosów:
5 Deinocheirus (nieaktualne?)
3 Eshanosaurus
2 Bruhathkayosaurus
1 Megaraptor (nieaktualne?), Amphicoelias, Velocipes (nie dinozaur?), Parabrontopodus (ichnotakson), Australijski spinozauryd (może nie być spinozaurydem), Deltadromeus, Allosaurus, Spinosaurus (nieaktualne?), Diabloceratops, Torosaurus, Smok (nie dinozaur?), Brachiosaurus "nougaredi", "Bananabendersaurus", Mamenchisaurus 35-metrowy, Brachiosaurus sp., nienazwany brachiozaur z wyspy Wight, tytanozaur z 2000 roku którego tam szacowali na 48-51 m.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Najbardziej tajemnicze dinozaury

Post autor: Danu »

tytanozaur z 2000 roku którego tam szacowali na 48-51 m.
Aktualnie już nie jest taki tajemniczy- chodziło o "Gigante de Río Negro" ale historia już się wyjaśniła (pisałem na forum), choć jedna z tych bardzo mnie intrygujących.... :mrgreen:
Tribute to Dinosaurs 2020

ODPOWIEDZ