Quiz

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1226
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

Trochę źle to napisałem poprzednio. To jest fragment kości ciemieniowej i na podstawie tego uważam, że należy do osobnika z podrodziny Chasmosaurinae. Według mnie może należeć do rodzaju Pentaceratops lub jego bliskich krewnych.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

To nie Pentaceratops, który został zresztą ostatnio mocno okrojony i wygląda na nomen dubium.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1226
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

Poproszę o podpowiedź do zagadki.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Sugeruję przejrzeć podstawowe publikacje.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1226
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

Część publikacji zobaczyłem i nie znalazłem odpowiedzi. Bedę szukał dalej. Czy ten okaz należy do opisanego rodzaju?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Tak wynika z samego pytania. Został zaliczony do gatunku, być może błędnie, w artykule go nazywającym.
Ponieważ to daleko idąca podpowiedź, jest też ostatnią.
Zwracam uwagę na pytanie dodatkowe, jest to do odnalezienia, ale jako abstrakt konferencyjny, z niego pochodzi zdjęcie
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Okaz został także zilustrowany w artykule nazywającym.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1226
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

Nie mogłem znaleźć tego okazu. Jedyne czego się o nim domyślam to, że jest przedstawicielem Chasmosaurinae.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

U Chasmosaurinae o ile wiem nie występują tego typu dziwne, duże, niejednorodne, zmodyfikowane epiparietale. Te dziwne struktury były wzięte początkowo za wynik erozji i zrośnięcia się EP1 i EP2, które nie występuje jednak wśród okazów z typowej lokalizacji, z której znanych jest ponad 100 kości ciemieniowych.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1226
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

W formacji Dinosaur Park Formation odkryto sporo skamieniałości po ceratopsach. Może to jakiś nietypowy osobnik Centrosaurus apertus.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

nie:
nazuul pisze:
13 maja 2022, o 10:10
Został zaliczony do gatunku, być może błędnie, w artykule go nazywającym.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1226
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

Nie znam odpowiedzi na pytanie. Poproszę o odpowiedź i nową zagadkę.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Widzę, że nikt inny też nie wie - nowa zagadka niżej.
To (R)TMP 1999.082.0001 (=99.82.1), zaliczony do Coronosaurus brinkmani.
Wstawione zdjęcie nie pochodzi jednak z Ryan i Russell (2005, ryc. 9), ale z abstraktu konferencyjnego, który zawiera odpowiedź na dodatkowe pytanie:
Ryan M.J. & Chiba K. 2020. Reassessment of Coronosaurus brinkmani from the Oldman Formation (Campanian) of southern Alberta. Vertebrate Anatomy Morphology Palaeontology, 8: 54–55 pisze:The best preserved parietal (TMP 1999.082.0001; Fig. 1), and other catalogued partial specimens from the MRRBB, do not exhibit EP1 and EP 2 morphologies identical to those seen on parietal specimens from BB 138. None of them have a distinctive procurved EP1 or rosette-like EP2 shape. Instead, the EP1 and EP2 loci of the ramus are dominat-ed by a single dorsally-positioned, sponge-like, bony mass. These structures were originally inferred to be the coalesced EP1 and EP2 processes that had been the taphonomically modified (eroded) prior to fossilization. However, if is the case, it should be noted that none of the BB 138 parietals exhibit the degree of EP1 and EP2 coalescence seen on the MRRBB parietals. Despite the smaller sample size, the MRRBB parietal ornamentation appears to also have other novel features not present on the BB 138 specimens. These include; 1, adult-sized postorbital horncores tending to be longer; 2, the palpebral contact with the postorbital in subadults is longer relative to horncore height; and, 3, the posterior mar-gin of the parietal midline is V-shaped rather than the shallow U-shape seen on BB 138 parietals (and Centrosaurus apertus); as a consequence of the latter feature, the EP1s are in closer proximity to each other than those on parietals from BB 138. The MRRBB parietals also have one additional, possibly apomorphic, character not observed on any specimen from BB 138; the posterior margin of each epiparietal extends onto the ventral surface of the parietal. Whether these features are simply characters yet to be observed on other Coronosaurus brinkmani specimens from BB 138, or whether they are indicative of another new Albertan centrosaurine ceratopsid remains to be determined with the recovery of additional ceratopsid material from the Western Interior of North America.
Ponadto wg oryginalnej publikacji materiał typowy datuje się na 76,5 ± 0,5 Ma a materiał z MRRBB na 77,6-77,2 Ma.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Korzystając z premiery Prehistorycznej planety, zadam również sobie dodatkowe, nietypowe pytanie. Należy wymienić, z dokładnością do rodzaju, jak najwięcej zwierząt występujących w serialu Prehistoric Planet (2022). Za każdą poprawną odpowiedź jest 1 punkt a za błędną odejmujemy 1 pkt. W razie wątpliwości rozstrzygać o poprawności będą informacje z wersji angielskiej napisów z serialu. Odpowiedzi można podawać do 23.05 tj. daty premiery 1 odcinka a sprawdzimy je (gdy nikt nie będzie chętny to ja sprawdzę) po premierze ostatniego i daniu sobie czasu na obejrzenie, tj. 1 czerwca. Kto uzyska najwięcej pkt zada pytanie w dowolnym dniu w czerwcu i będzie to obowiązującą zagadką bezpośrednio po zagadce aktualnej w czasie zadania dodatkowej. Sugerowałbym wysyłać odpowiedzi późno, bo mogą zostać udostępnione nowe materiały.

Nowa zagadka, myślę, że dość trudna:
Załączniki
infected mushroom.png
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Quiz

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Chodzi o zwierzaka czy sugerować się "infected mushroom"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

:lol:
Plik tak nazwałem, bo te dziwne wypustki (od których zagadkowy gatunek ma nazwę) mi się skojarzyły z grzybami, które infekują np. owady a samo sformułowanie to nazwa pewnego zespołu muzycznego. Na podobnej zasadzie plik z Coronosaurus nazwałem WHO, ale widocznie nikt nie wpadł na tak luźne skojarzenie.
Nazwy plików mogą być delikatną podpowiedzią, bezczelną zmyłą, żartem...
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Quiz

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Belosaepia? ona ma tego typu wyrostki:https://www.researchgate.net/figure/The ... _316455962
nazuul pisze:
17 maja 2022, o 15:55
:lol:
Plik tak nazwałem, bo te dziwne wypustki (od których zagadkowy gatunek ma nazwę) mi się skojarzyły z grzybami, które infekują np. owady a samo sformułowanie to nazwa pewnego zespołu muzycznego. Na podobnej zasadzie plik z Coronosaurus nazwałem WHO, ale widocznie nikt nie wpadł na tak luźne skojarzenie.
Nazwy plików mogą być delikatną podpowiedzią, bezczelną zmyłą, żartem...
:lol: Użyję tego sposobu.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Ta tarcza grzbietowa wygląda jednak zupełnie inaczej.
Zagadka jest trudna, więc już daję podpowiedź:
Obrazek

Obrazek
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Quiz

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Czy jest to mątwa czy belemnit zrekonstruowany jako mątwa?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Żaden z nich.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1226
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

Czy to jest jakiś przodek ośmiornic?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Ściśle rzecz biorąc nie, ale trop ogólnie dobry. Publikacja, z której zaczerpnąłem rysunek jest bardzo niekonsekwentna w tym zakresie (zdaje się, że to nie wyjątek). Gatunek należy do parafiletycznego w tej pracy rodzaju, który należy do całkiem obszernego kladu zbliżonego do Cirrina+Incirrina.
Przydałaby się porządna analiza filogenetyczna tej części drzewa, ale ciężko o taką, jeżeli pokrewieństwa wg morfologii ustala się głównie według budowy jedynej twardej części ciała (gladius).
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Widzę, że próbujecie filogenetyczne, co z reguły jest najlepszym punktem wyjścia, ale możecie też inaczej - wiecie, co łączy akurat te dwa wyżej wskazane maniraptory?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1226
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

Muensterella scutellaris podobne zdjęcie skamieniałości do tego co w zagadce.
https://www.researchgate.net/figure/Fos ... _291830570
Ostatnio zmieniony 18 maja 2022, o 19:47 przez Lythronax, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Bardzo blisko.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ