Nowe rysunki.

Rysunki, zdjęcia, etc. dotyczące paleontologii
Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nowe rysunki.

Post autor: Dinosaur Man »

Triceratops pisze:Na drugim i trzecim trochę dziwnie wygląda to, że łapie go (uranozaura) za głowę, nie za szyję.
Brutalny świat dinozaurów ;)
I tak, tak powinno się spolszczać, jak już spolszczamy, lecz przyjęło się wiele wyjątków, np. nie mówimy dyplodok ani celofizys, choć wg zasad byłoby poprawnie. Co do uranozaura, to obie formy są poprawne, jak się zdaje. Sorry za offtop.

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re: Nowe rysunki.

Post autor: Triceratops »

Dinosaur Man pisze:
Triceratops pisze:Na drugim i trzecim trochę dziwnie wygląda to, że łapie go (uranozaura) za głowę, nie za szyję.
Brutalny świat dinozaurów ;)
No, fakt. Ale kryptops był chyba za słaby, aby go zabić w ten sposób.
Tak samo, jeśli chodzi o spolszczanie, to dziwnie brzmi też 'tryceratops'. Choć ja lubię pisać welocyraptor.

Wracając do tematu - ten pierwszy z Pana szkiców - najlepszy.
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

Awatar użytkownika
Edyta
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 276
Rejestracja: 30 marca 2006, o 17:14
Imię i nazwisko: Edyta Felcyn
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Nowe rysunki.

Post autor: Edyta »

Dzięki za sugestie. Najchętniej poszerzyłabym kadr w lewo i dodała jakiegoś uciekającego ouranozaura, ale wtedy wielkość pracy będzie nieregulaminowa (musi być A3) :?

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re: Nowe rysunki.

Post autor: Triceratops »

Mogłaby Pani przesunąć kryptopsy i atakowanego uranozaura nieco w prawo, a z lewej dodać uciekające stado.
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

Awatar użytkownika
Edyta
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 276
Rejestracja: 30 marca 2006, o 17:14
Imię i nazwisko: Edyta Felcyn
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Nowe rysunki.

Post autor: Edyta »

Doszłam do wniosku że tamta praca koniecznie wymaga poszerzenia kadru, więc na konkurs nie pójdzie.

Zaczęłam coś mniej efekciarskiego, ale mającego większe szanse na ukończenie - masospondyl, heterodontozaury i lesotozaur. (Szkic zwierząt zajął mi 5 minut więc nie jest zbyt dokładny.)

@Triceratops - proszę o niepisanie do mnie per "Pani", jakoś mnie to uwiera :wink:
Załączniki
wipek.jpg

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Nowe rysunki.

Post autor: nazuul »

Coś mi świta, że bazalne zauropodomorfy mogły mieć policzki.

Masospondyl miał masywniejsze kończyny przednie - okaz typowy: http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... -momma.jpg

Różnice wielkości mogą być przesadzone - masospondyle szacuje się różnie - na 4-6 m (za naszą ED), lesotozaury miały 2 ewentualnie 3 m, heterodontozaury - 1,75 m
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Edyta
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 276
Rejestracja: 30 marca 2006, o 17:14
Imię i nazwisko: Edyta Felcyn
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Nowe rysunki.

Post autor: Edyta »

Dzięki!
nazuul pisze: lesotozaury miały 2 ewentualnie 3 m, heterodontozaury - 1,75 m
Aż takie duże? Zawsze mi się wydawało, że oba mają ~1m dł. :o

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Nowe rysunki.

Post autor: nazuul »

Bo Stormbergia, mierząca 2*-3** m (te pierwsze raczej bardziej wiarygodne bo w opisie osteologii, drugie to liczba z tabelki), to wyrośnięty lesotozaur*** a niedawno opisano spore heterodontozaury****


* Butler, R.J. (2005) "The 'fabrosaurid' ornithischian dinosaurs of the Upper Elliot Formation (Lower Jurassic) of South Africa and Lesotho" Zoological Journal of the Linnean Society, 145(2), 175-218.

** Brusatte, S. L., Nesbitt, S. J., Irmis, R. B., Butler, R. J., Benton, M. J. & Norell, M. A. (2010) "The origin and early radiation of dinosaurs" Earth-Science Reviews, 101, 68–100.

*** Knoll, F., Padian, K. & de Ricqles, A. (2010) "Ontogenetic change and adult body size of the early ornithischian dinosaur Lesothosaurus diagnosticus: Implications for basal ornithischian taxonomy" Gondwana Research, 17(1), 171-179. doi: 10.1016/j.gr.2009.03.010.

**** Porro, L.B., Butler, R.J., Barrett, P.M., Moore-Fay, S. & Abel, R.L. (2011) "New heterodontosaurid specimens from the Lower Jurassic of southern Africa and the early ornithischian dinosaur radiation" Earth and Environmental Science Transactions of the Royal Society of Edinburgh, 101: 351-366. doi:10.1017/S175569101102010X
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Edyta
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 276
Rejestracja: 30 marca 2006, o 17:14
Imię i nazwisko: Edyta Felcyn
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Nowe rysunki.

Post autor: Edyta »

Dzięki. Niestety nie mam kiedy śledzić wszystkich informacji, na co dzień siedzę w zupełnie innej tematyce. Dobrze, że zawsze ktoś mi wytknie moją niewiedzę (i piszę to bez złośliwości). :)

Tymczasem praca powolutku idzie do przodu.
Załączniki
wip2.jpg

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Nowe rysunki.

Post autor: nazuul »

heh, pewnie też bym nie wiedział tego, gdybym akurat tymi nie zajmował się w encyklopedia.dinozaury.com

jakoś nie jestem przekonany co do proporcjo konczyn, cytat z Butlera (http://lesdinos.free.fr/St2005.pdf)
Overall, the tibia of Stormbergia is slightly shorter
relative to the femur (118%) than in Lesothosaurus
(124%, BMNH RUB17), and has a moderately better
developed cnemial crest and fibula condyle.
choć pewnie na takie szczegóły nikt nie będzie patrzał

taka sugestia mi przychodzi do głowy - lesotozaur może być bazalnym przedstawicielem linii prowadzącej do ankylozaurów i stegozaurów, więc można ewentualnie pomyśleć o delikatnych zaczątkach osteoderm.
Ogólnie to myślę, że większość paleoartystów jest zbyt ostrożna jeśli idzie o to, co się nie zachowuje w skamielinach. Oczywiście nie jest to zarzut, ale raczej sugestia, że czasem można zaszaleć :)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Nowe rysunki.

Post autor: Utahraptor »

Massospondyl jako roślinożerca miał raczej pękaty brzuch, zwłaszcza że nie miał sprawnych baterii zębowych do rozcierania pokarmu. Wszystko kisiło się mu w żołądku ;)
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re: Nowe rysunki.

Post autor: Triceratops »

Edyta pisze:@Triceratops - proszę o niepisanie do mnie per "Pani", jakoś mnie to uwiera :wink:
Dobrze... Pani Edyto :wink: Mam dopiero 13 lat.

A masospondyl rzeczywiście powinien mieć policzki, może coś na kształt chrap? I większy brzuch, wygląda na zagłodzonego 8-)
Czy mi się zdaje, czy tam u... heterodontozaurów chyba, widzę piórka?
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

Awatar użytkownika
Edyta
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 276
Rejestracja: 30 marca 2006, o 17:14
Imię i nazwisko: Edyta Felcyn
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Nowe rysunki.

Post autor: Edyta »

nazuul pisze:taka sugestia mi przychodzi do głowy - lesotozaur może być bazalnym przedstawicielem linii prowadzącej do ankylozaurów i stegozaurów, więc można ewentualnie pomyśleć o delikatnych zaczątkach osteoderm.
Dzięki, machnę im coś takiego :)
Utahraptor pisze:Massospondyl jako roślinożerca miał raczej pękaty brzuch, zwłaszcza że nie miał sprawnych baterii zębowych do rozcierania pokarmu.
Thx, nie mam pojęcia dlaczego narysowałam go takiego anorektycznego 0_o Ale już poprawiłam.
Triceratops pisze:Czy mi się zdaje, czy tam u... heterodontozaurów chyba, widzę piórka?
Tianyulong miał takie struktury, więc u heterodontozaurów też je rysuję :)
Załączniki
wip3.jpg

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowe rysunki.

Post autor: Dino »

Uwielbiam oglądać kolejne etapy tworzonych przez Edytę prac :) Widać, jak dochodzą kolejne detale. A propos tych szczególików - na najnowszej wersji wygląda jakby warstwa z otoczakiem wysunęła się przed ogon lesotozaura na pierwszym planie - to celowe (nie wiem, czy masz zamiar dodać mu więcej cienia, ale na razie nie wygląda, jakby ogon dotykał podłoża).

Narzekam na drobnostki, ale doczekać się nie mogę ostatecznej wersji w pełnej rozdzielczości (swoją drogą - jaka będzie pełna rozdzielczość?). Powodzenia!

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Nowe rysunki.

Post autor: szerman »

Bardzo ładnie :) Masospondyl już nie jest taki wychudzony. Ale chyba i tak jeszcze brakuje wybrzuszenia przed kloaką. U Saurischia kość łonowa jest skierowana do przodu i w mniejszym czy większym stopniu powinno to być widoczne, a tym bardziej jeśli zwierzak jest wygłodzony.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Edyta
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 276
Rejestracja: 30 marca 2006, o 17:14
Imię i nazwisko: Edyta Felcyn
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Nowe rysunki.

Post autor: Edyta »

@Dino - cienie będą jak należy, na razie muszę się uporać z innymi rzeczami. I wreszcie wziąć się za heterodontozaury, bo są jeszcze zupełnie w proszku.

Pełny rozmiar to A3 przy 300 dpi.

Tymczasem dalej poprawiam masospondyla 8-)
Załączniki
wip4.jpg

Awatar użytkownika
Edyta
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 276
Rejestracja: 30 marca 2006, o 17:14
Imię i nazwisko: Edyta Felcyn
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Nowe rysunki.

Post autor: Edyta »

Wzięłam się z powrotem do roboty. W piątek upływa termin, więc muszę się spieszyć :(
Załączniki
wip6.jpg

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re: Nowe rysunki.

Post autor: Triceratops »

Jak dla mnie, to ma Pani wielkie szanse. Podoba mi się również odbicie heterodontozaurów w wodzie.

Masospondyl jednak nadal wygląda na [trochę] wygłodzonego - chyba że to celowe.
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

Awatar użytkownika
Edyta
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 276
Rejestracja: 30 marca 2006, o 17:14
Imię i nazwisko: Edyta Felcyn
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Nowe rysunki.

Post autor: Edyta »

Masospondyl tak już przytył, że już bardziej nie może.

Pracę uważam za skończoną, posiedziałabym jeszcze nad tłem ale totalnie nie mam już czasu.
Załączniki
konieec.jpg

Awatar użytkownika
Edyta
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 276
Rejestracja: 30 marca 2006, o 17:14
Imię i nazwisko: Edyta Felcyn
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Nowe rysunki.

Post autor: Edyta »

Pracuję teraz nad jednym rysunkiem, są tam Microraptor i Jeholornis, to jeszcze bardzo wczesny etap. Jakiś pomysł, jak można by wzbogacić tę scenę? :)
Załączniki
wip-5-2.jpg

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Nowe rysunki.

Post autor: nazuul »

może jakieś bezkręgowce, ssaki? Jest taki fajny album, może tam znajdziesz inspirację:
Pei-ji Chen et al. (2008).The Jehol Fossils: The Emergence of Feathered Dinosaurs, Beaked Birds and Flowering Plants. Elsevier

ostatnio coś było o drzewach z Yixian na DML http://dml.cmnh.org/2012Aug/threads.html

mikroraptor miał alula, co by chyba było widać, ale zob. też http://dml.cmnh.org/2012Mar/msg00143.html

jehlornisa (Shenzhouraptor) strach kolorować bo czasem się okaże, że miał konkretne kolorki ;)
można mu dać żywe kolory, jak żółty czy czerwony, zob. http://dinogoss.blogspot.com/2010/10/gu ... olors.html

fajny rysunek
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Edyta
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 276
Rejestracja: 30 marca 2006, o 17:14
Imię i nazwisko: Edyta Felcyn
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Nowe rysunki.

Post autor: Edyta »

nazuul pisze: Pei-ji Chen et al. (2008).The Jehol Fossils: The Emergence of Feathered Dinosaurs, Beaked Birds and Flowering Plants. Elsevier
Mam to na dysku od jakiegoś czasu, ale zupełnie nie pomyślałam, żeby tam zajrzeć:/

W każdym razie kierowałam się tą listą: http://paleodb.org/cgi-bin/bridge.pl?a= ... eal_user=1

Co do kolorów jeholornisa - jak się okaże, że miał inne, to się przemaluje ;) Chciałam dać mu bardziej jaskrawe, pomarańczowe pióra, ale przy takim oświetleniu możliwości są ograniczone, będę jeszcze kombinować.

Wstawiłam tam jeszcze dapingfangornisa, a w prawym dolnym rogu - to ma być Yabeinosaurus.
Obrazek
(sorry że taki wielki plik wstawiłam, ale nie chciał się normalnie załączyć.)

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Nowe rysunki.

Post autor: szerman »

Jestem (chyba mam deja vu) pod wrażeniem... Zawsze panoramki najbardziej mi się podobały, mam tak już od dziecka :)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Edyta
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 276
Rejestracja: 30 marca 2006, o 17:14
Imię i nazwisko: Edyta Felcyn
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Nowe rysunki.

Post autor: Edyta »

Praca skończona :)

Obrazek

Poszczególne etapy można obejrzeć tutaj: http://rahonavis.dl.interia.pl/micro_progress.jpg

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Nowe rysunki.

Post autor: KrzysiekLichota »

Świetnie, Edyta!!

ODPOWIEDZ