Wykład doktora Andrzeja Boczarowskiego

Ludzie, którzy badają tajemnice prehistorycznego świata
fot. J. Garstka
Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Wykład doktora Andrzeja Boczarowskiego

Post autor: Triceratops »

Niedawno w moim mieście odbyła się prezentacja dra Andrzeja Boczarowskiego pt. "Dinozaury ekstremalne". Oczywiście po wykładzie musiałam podyskutować z doktorem :) Bardzo miły człowiek.

Co sądzicie o jego prezentacji, albo podejściu do teorii Jacka Hornera?..
Ja osobiście długo z nim dyskutowałam na temat padlinożerności tyranozaura.
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Dr Andrzej Boczarowski

Post autor: Dawid Mika »

Triceratops pisze:Co sądzicie o jego prezentacji, albo podejściu do teorii Jacka Hornera?.. Ja osobiście długo z nim dyskutowałam na temat padlinożerności tyranozaura.
Mogłabyś przybliżyć?
Ja niestety na żadnym wykładzie dr Boczarowskiego nie byłem, a w Google znajduję jedynie jakieś strzępki informacji.

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re: Dr Andrzej Boczarowski

Post autor: Triceratops »

Dawid Mika pisze:Mogłabyś przybliżyć?
Już Dawidzie przybliżam :D
Otóż dr Boczarowski prezentował 10 najdziwniejszych dinozaurów. Spinozaura przedstawił - zresztą jak w JP3... - jako 'drapieżnika' idealnego. Stwierdził, że "o ile tyranozaur nie był drapieżnikiem, spinozaur z całą pewnością nim był". Potem powiedział coś w rodzaju: "pewien paleontolog w filmie stwierdził, że tyranozaur opiekował się młodymi i matka prowadziła je ze sobą na polowania" i orzekł, że to bzdura, gdyż nie znamy żadnych szkieletów młodych tyranozaurów, ani szczątków gniazd, i że tyranozaury były wobec siebie agresywne. Powiedział też, jakoby T.rex miał mieć czerwony łeb i okropnie śmierdzieć, aby odpędzać inne drapieżniki od ich zdobyczy :roll:
Potem nieco to rozjaśnił, mówiąc mi, że Nanotyrannus (wg doktora będący młodym tyranozaurem) miał sztyletowate zęby i "bez wątpienia" był drapieżnikiem, a tyranozaur miażdżył kości. Nie chcę winić doktora, który stosuje zasadę... brzytwy... zapomniałam!

Były już wady pokazu, teraz zalety:
Dr Boczarowski przyznał, że tyranozaur słyszał infradźwięki i potrafił z daleka wykryć stado hadrozaurydów. Gdy tam docierał, miały niby pozostać same trupy. Ale doktor przyznał i mnie rację; stwierdziłam, że tyranozaur mógł dobić słabego osobnika lub go dogonić (biegał 10 m/s, niby powoli, ale się zgodziliśmy).

Przykro mi, też szukałam, ale jakbyś chciał, to mogę ci na PW wysłać listę tych ekstremalnych dinozaurów i opisać w skrócie, tylko daj znać.
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Dr Andrzej Boczarowski

Post autor: nazuul »

brzytwa to pewnie Ockhama (zresztą Ockham to raczej nie nazwisko ale miejsce pochodzenia Williama z Ockham), tj twierdzenie, że "nie należy mnożyć bytów ponad miarę"

10 najdziwniejszych dinozaurów to możemy na forum wybrać sami (zrobić ankietę)

ewentualną dyskusję nt zwyczajów tyranozaura to proponuję tu: http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=6&t=11

można zmienić nazwę tematu, bo nie mówimy tu o osobie ale o jej wykładzie :wink:
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re: Dr Andrzej Boczarowski

Post autor: Triceratops »

No, tak, tylko nie wiedziałam, jak to się pisze.

Fajnie by było zrobić ankietę, tylko jakie do niej wrzucić?

Zaraz poczytam.

Em, przepraszam, ale nie umiem zmieniać...


Zmienione - chyba tylko modzi mogą zmieniać, ale pewny nie jestem :) MSz
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wykład doktora Andrzeja Boczarowskiego

Post autor: Ag.Ent »

Triceratops pisze:Powiedział też, jakoby T.rex miał mieć czerwony łeb i okropnie śmierdzieć, aby odpędzać inne drapieżniki od ich zdobyczy :roll:
Ach, ta Dolina tyranozaura, ileż to już lat tezy z tego filmu pozostają żywe wśród paleontologicznego ludu :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Wykład doktora Andrzeja Boczarowskiego

Post autor: nazuul »

Powinniśmy rozpropagować hipotezę przeciwną - T. rex jako najdoskonalszy drapieżnik wśród dużych teropodów, reszta to ciapy nie umiejące polować!
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re: Wykład doktora Andrzeja Boczarowskiego

Post autor: Triceratops »

nazuul pisze:Powinniśmy rozpropagować hipotezę przeciwną - T. rex jako najdoskonalszy drapieżnik wśród dużych teropodów, reszta to ciapy nie umiejące polować!
:lol:

Może nie najdoskonalszy... no, dobra, Zuzia się ucieszy. A może w ogóle tyranozaury?

Giganotozaur w każdym razie polował. Chyba...

A mnie tak rozbawiło to, że "spinozaur był drapieżnikiem idealnym", że prawie spadłam z fotela (bo to było w kinie)...
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

ODPOWIEDZ