Ząb mamuta

Czyli wszystko o świadkach historii naszej planety z ostatnich kilkuset milionów lat
fot. J. Garstka
Roche87
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 2
Rejestracja: 4 marca 2023, o 15:15

Ząb mamuta

Post autor: Roche87 »

Znalazłem w województwie Świętokrzyskim takiego zęba. Poszukałem w internecie i wydaje mi sie, że jest to ząb mamuta. Prosiłbym o potwierdzenie i informację co można z nim zrobić. Na internecie jest sporo takich znalezisk lecz wszystkie w bardzo kiepskim stanie. Ten jest w idealnym stanie.
Załączniki
20230201_172618.jpg
20230201_172609.jpg
20230201_172604.jpg

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1583
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ząb mamuta

Post autor: Tomasz Singer »

Tak, to trzonowiec mamuta. W całkiem dobrym stanie.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Roche87
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 2
Rejestracja: 4 marca 2023, o 15:15

Re: Ząb mamuta

Post autor: Roche87 »

Czy jest jakas procedura co do takich znalezisk? Trzeba to gdzieś zgłosić? Taki ząb trzeba gdzieś oddać? Jeżeli nie to czy ma on jakąś wartość?

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 876
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Ząb mamuta

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Podejrzanie młodo to wygląda, więc nie wykluczałbym któregoś z dzisiejszych słoni. Mastodont odpada. Zrób zdjęcie od strony okluzyjnej - dla identyfikacji ważna jest liczba grzbiecików na szkliwie. Jeśli to skamieniałość, na pewno wymaga zabezpieczenia, żeby się nie rozsypała. Najlepiej przekazać najbliższemu muzeum.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8259
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Ząb mamuta

Post autor: nazuul »

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 916 z późn. zm.).
"Art. 122 ust. 1. Kto dokona odkrycia kopalnych szczątków roślin lub zwierząt, jest obowiązany powiadomić o tym niezwłocznie regionalnego dyrektora ochrony środowiska, a jeżeli nie jest to możliwe - właściwego wójta, burmistrza albo prezydenta miasta."
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ