Moje teksty na Jurapark

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Moje teksty na Jurapark

Post autor: Tomasz Singer »

Dzisiaj został wrzucony mój kolejny artykuł na Jurapark, jako echo odkrycia Sarmientosaurus, w kwestii ewolucji czaszki u Titanosauria. Z pewnym pytaniem : Czy Malawisiaurus był tytanozaurem? Co o tym sądzicie?
a tu link do artykułu:
http://www.jurapark.pl/problem-ewolucji ... zwiazany//
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Moje teksty na Jurapark

Post autor: nazuul »

Można postawić pytanie: czym jest Titanosauria? Malawizaur jest w chyba każdej analizie kladystycznej Macronaria i ma raczej stałą pozycję, więc zapewne wiele cech o tym przesądza. Choć kształt czaszki faktycznie jest odmienny. Nemegtosauridae mogą być sztucznym zgrupowamiem, jak wynika z redeskrypcji łba tapuiazaura.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: Moje teksty na Jurapark

Post autor: Kamil Kamiński »

Fajny i przystępny artykuł. Warto jednak zwrócić uwagę, że 2-krotnie zamiast tytanozaury jest napisane "tyranozaury", co może wprowadzać w błąd osoby nieznające się na paleontologii.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Moje teksty na Jurapark

Post autor: szerman »

Tomasz Singer pisze:Czy Malawisiaurus był tytanozaurem? Co o tym sądzicie?
Tak, jak napisał Maciej, malawizaur raczej na pewno jest makronarem, a więc być może również tytanozaurem. Tylko jaki właśnie jest zasięg Titanosauria?
Kamil Kamiński pisze:Fajny i przystępny artykuł. Warto jednak zwrócić uwagę, że 2-krotnie zamiast tytanozaury jest napisane "tyranozaury", co może wprowadzać w błąd osoby nieznające się na paleontologii.
Może edytor tekstu "poprawił" nazwę na powszechnie znaną.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Moje teksty na Jurapark

Post autor: nazuul »

szerman pisze:
Tomasz Singer pisze:Czy Malawisiaurus był tytanozaurem? Co o tym sądzicie?
Tak, jak napisał Maciej, malawizaur raczej na pewno jest makronarem, a więc być może również tytanozaurem.
nie napisałem tego, lecz to [dodane dla jasności przekazu jest w nawiasach]:
nazuul pisze:Malawizaur jest [zamieszczony] w chyba każdej analizie kladystycznej [dotyczącej kladu] Macronaria i ma raczej stałą pozycję [jako zaawansowany przedstawiciel Macronaria, między Andesaurus - bazalnym tytanozaurem - a Nemegtosaurus+Opistocoelicaudia+Saltasaurus - zaawansowanymi tytanozaurami]
szerman pisze:
Kamil Kamiński pisze:Fajny i przystępny artykuł. Warto jednak zwrócić uwagę, że 2-krotnie zamiast tytanozaury jest napisane "tyranozaury", co może wprowadzać w błąd osoby nieznające się na paleontologii.
Może edytor tekstu "poprawił" nazwę na powszechnie znaną.
tego nie zauważyłem, ale ogólnie tekst jest niechlujnie napisany - patrz choćby nagłówek i pierwsze zdanie
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moje teksty na Jurapark

Post autor: Tomasz Singer »

Kamil Kamiński pisze:Fajny i przystępny artykuł. Warto jednak zwrócić uwagę, że 2-krotnie zamiast tytanozaury jest napisane "tyranozaury", co może wprowadzać w błąd osoby nieznające się na paleontologii.
Zauważyłem to jak już było wrzucone już na stronę. Być może mi autokorekta poprawiła, albo po przesłaniu i w trakcie wrzucania tekstu na stronę.
Dam znać aby w poniedziałek poprawili to.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moje teksty na Jurapark

Post autor: Tomasz Singer »

Wrzucam link do mojego ostatniego artykułu w blogu naukowym na Jurapark, jakoś chciałem to wcześniej zrobić, ale zawsze zapominałem.
http://jurapark.pl/blog/czym-roznily-si ... od-ssakow/
(Można ewentualnie zalajkować ten lub starsze moje teksty :wink: )

Przez pewien czas starsze moje teksty były niedostępne, ale teraz znowu można je przeczytać. Niestety w niektórych z nic nie ma ilustracji. Jeśli ktoś by potrzebował to mogę wrzucić tu z ilustracjami.
Tomasz Singer

DINOZAURY

ODPOWIEDZ