Dinozaury kontra Smoki

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Dinozaury kontra Smoki

Post autor: Tomasz Singer »

W najbliższy poniedziałek 01.12.2008 w TV4 o 21.00 pokazany zostanie film dokumentalny pod tytułem : "Smoki. Urzeczywistniona fantazja.
Oto zapowiedź : Próba naukowej odpowiedzi na pytanie, ile prawdy tkwi w mitycznych wyobrażeniach smoków. Kilka lat temu paleontolog Jack Tanner odkrył szkielet tyranozaura. Analiza uszkodzeń czaszki doprowadziła badacza do zaskakujących wniosków, które zaszokowały środowisko naukowe. Tenner ogłosił ryzykowną tezę, że dinozaur zginął w wyniku ataku... smoka.
Nie znam paleontologa o takim nazwisku. Będę się starał obejżeć ten program, aby przeanalizować te dowody.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Edyta
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 276
Rejestracja: 30 marca 2006, o 17:14
Imię i nazwisko: Edyta Felcyn
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Dinozaury kontra Smoki

Post autor: Edyta »

Tomasz Singer pisze:Nie znam paleontologa o takim nazwisku. Będę się starał obejżeć ten program, aby przeanalizować te dowody.
Bo nie ma nikogo takiego, to fabularyzowany pseudodokument, który z rzeczywistoscią ma bardzo niewiele wspólnego :wink:
Gdyby ktoś chciał dowiedzieć się więcej, radzę zajrzeć tutaj http://esensja.pl/film/dvd/tekst.html?id=5928

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Wracając trochę to tematu to jeżeli dobrze pamietam w 2002 roku, Karol Sabath pod pseudonimem napisał artykuł (wraz z ilustracjami własnego autorstwa) do "Wiedzy i Życia", który ukazał się w kwietniowym numerze. Artykuł poświęcony był smokom ich ewolucji oraz żyjącym i wymarłym przedstawicielom. Był on tak sugestywnie napisany, że początkowo uwierzyłem w prawdziwość jego treści. Jednak okazało się, iż to tylko primaaprilisowy żart.
Tomasz Singer

DINOZAURY

d_m

Post autor: d_m »

Nie wiedziałem, że to Karol Sabath pisał. Ja też w to w swoim czasie uwierzyłem :D

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Tomasz Singer pisze:Wracając trochę to tematu to jeżeli dobrze pamietam w 2002 roku, Karol Sabath pod pseudonimem napisał artykuł (wraz z ilustracjami własnego autorstwa) do "Wiedzy i Życia", który ukazał się w kwietniowym numerze. Artykuł poświęcony był smokom ich ewolucji oraz żyjącym i wymarłym przedstawicielom. Był on tak sugestywnie napisany, że początkowo uwierzyłem w prawdziwość jego treści. Jednak okazało się, iż to tylko primaaprilisowy żart.
Czyżby chodziło o >ten artykuł z kwietnia 1998? Fajnie napisane. :)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

Ciekawe - autor tekstu, Jacek Balerstet, jest przy okazji autorem podręcznika do biologii w liceum (którego współautorem jest również Karol Sabath) z wydawnictwa Operon, z którego mam przyjemność korzystać na co dzień. Może jednak nie jest on tylko pseudonimem ;)

ODPOWIEDZ