[książka] J. Dzik "Dzieje życia na Ziemi"

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
d_m

[książka] J. Dzik "Dzieje życia na Ziemi"

Post autor: d_m »

Chciałbym Wam pokrótce przedstawić moją ulubioną książkę, którą każdy zainteresowany paleontologią powinien mieć na swojej półce.

Gdy jeszcze chodziłem do podstawówki odwiedziłem składnicę harcerską z wieloma książkami po okazyjnych cenach. Znalazłem dwie mnie interesujące. Śladami polskich dinozaurów Gerarda Gierlińskiego, bogato ilustrowana i napisana w ciekawy sposób okazała się bardzo przyjemną i łatwą w czytaniu pozycją. Druga z ksiek była nieco inna... bardziej tajemnicza. W twardej okładce II wydania Dziejów życia na Ziemi Jerzego Dzika, na ponad 500 stronach, znalazłem wiele niezwykłych i starannych rycin przedstawiających dziwne organizmy, jak również wykresy chronofliletyczne przejrzyście ilustrujące ewolucję kolejnych grup. Tekst, bardzo fachowy, początkowo stanowił dla mnie problem, tak że traktowałem książkę jako atlas, do którego od czasu do czasu zaglądałem, nie potrafiąc przedrzeć się przez inteligentne wywody i przeczytać książkę od deski do deski. Z czasem moja wiedza przyrodnicza wzrosła na tyle, że mogłem przeczytać całą książkę - wciąż nie rozumiałem wszystkiego i nie znałem szerszego kontekstu wielu zagadnień. Nieprzerwanie jednak wracałem (i wracam) do Biblii, za każdym razem, czytając ją, rozumiałem (rozumiem) coraz więcej, coraz bardziej było dla mnie jasne, że została napisana w wyjątkowo inteligentny sposób i w oparciu o ogromny zakres wiedzy autora. W 2003 roku kupiłem III, zmienione wydanie i je również przeczytałem wielokrotnie, często również sięgam do niego, by odświerzyć sobie pewne informacje. Interesowałem się paleontologią na długo przed tym zanim kupiłem książkę Pana Profesora, ale dopiero pod jej wpływem, moje zainteresowania otrzymały swój obecny charakter. Miałem również kiedyś w ręku wydanie I. Każde z nich jest ówietną pozycją, ale najlepiej zaopatrzyć się w najnowsze (= najaktualniejsze) wydanie, które jest wciąż do kupienia w księgarni PWN. Aktualna cena: 49,90 zł. Naprawdę warto!
Obrazek
PWN pisze:Bogato ilustrowane kompendium wiedzy o pochodzeniu organizmów i ich ewolucji, aż do uformowania cywilizowanego człowieka. W przystępny sposób przedstawia zasady wnioskowania, które służą paleontologom do odtworzenia przebiegu ewolucji na podstawie skamieniałości.
W nowym wydaniu autor uwzględnił wszystkie najistotniejsze doniesienia naukowe, które pojawiły się od czasu poprzednich wydań książki. Mocną stroną podręcznika są wspaniałe ilustracje wykonane przez autora. Pierwsze wydanie znalazło się na liście bestsellerów tygodnika Wprost w listopadzie 1992 roku.
Pozycja przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów biologii, geologii, paleontologii, geografii, pracowników naukowych tych kierunków, uczniów i nauczycieli szkół średnich oraz osób zainteresowanych tym tematem.
http://ksiegarnia.pwn.pl/3851_pozycja.html

Awatar użytkownika
pepo13
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 444
Rejestracja: 13 sierpnia 2006, o 21:43
Lokalizacja: lublin

Post autor: pepo13 »

Pewnie jest bardzo ciekawa. Mo??e sobie kupiÄ?. Napewno lepsze to ni?? ksiÄ?zki o dinozaurach dla dzieci w kt??rych jest ma??o czasem z??ych danych.
"Deinonych- maszyna do zabijania"- cytat z książki

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Czyta??em tÄ? ksiÄ???kÄ? najwiÄ?cej m??wi o bezkrÄ?gowcach, a przy drzewie genalogicznym ptak??w jest wiele nie??cis??o??ci.
Geologia UW

Grzybu6
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 102
Rejestracja: 30 maja 2006, o 15:41
Lokalizacja: Bielsko Bia??a

Post autor: Grzybu6 »

Te?? czyta??em tÄ? ksiÄ???ke nie podoba mi sie hipoteza dotyczÄ?ca zauropod??w ale mo·??e w nowej wersji ju?? to poprawili
:D

Awatar użytkownika
pepo13
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 444
Rejestracja: 13 sierpnia 2006, o 21:43
Lokalizacja: lublin

Post autor: pepo13 »

A co ta hipoteza m??wi??a??M??g??by?? napisaÄ? bo nie czyta??em tej ksiÄ???ki.
"Deinonych- maszyna do zabijania"- cytat z książki

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

pepo13 pisze:A co ta hipoteza m??wi??a??M??g??by?? napisaÄ? bo nie czyta??em tej ksiÄ???ki.
Chyba o ziemno-wodnym trybie ??ycia Sauropoda.

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Przed tygodniem zamowilem "Dzieje zycia na Ziemi" w czesko-cieszynskiej ksiegarni. Pani sprzedawczyni na mnie wtedy patrzyla jakbym spadl z wisni. Ewidentnie o ksiazce jeszcze nie slyszala (albo po prostu nie zrozumiala o co chodzi), choc ksiegarnia ta nalezy do Polakow i sprzedawane sa w niej tylko i wylacznie polskie ksiazki. Jednak po moich naleganiach ja zamowila i dzisiaj ja kupilem. Juz na pierwszy rzut oka prezentuje sie bardzo ciekawie. Ciesze sie, az sobie poczytam. Narazie Dzielo tylko tak przelecialem...

Jesli chodzi o dinozaury, to mysle, ze caly ten dzial (13 z ponad 520 stron!) to tylko taka wsuwka. Panu profesorowi ewidentnie najbardziej chodzilo o przedstwienie ewolucji wczesnych organizmow, choc oczywiscie mozna tez poczytac i o ewolucji ssakow (w tym czlowieka)...

Wg mnie Dzielo pana profesora Dzika jest naprawde rewelacyjne i polecam wszystkim zainteresowanym paleontologia. Uwazam, ze ksiazka przyda sie nawet tym, ktorych zbytnio nie rajcuja bezkregowce, bo naprawde chodzi o "wprowadzenie do paleobiologii" (jak brzmi podtytul ksiazki), ktore przyda sie nawet dinozaurologom czy chetnym zdobycia informacji z zakresu dinozaurologii (a ogolnie paleontologii kregowcow). :wink:

Grzybu6
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 102
Rejestracja: 30 maja 2006, o 15:41
Lokalizacja: Bielsko Bia??a

Post autor: Grzybu6 »

W??a??nie chodzi??o o ziemno- wodnym trybie ??ycia zauropod??w

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [książka] J. Dzik "Dzieje życia na Ziemi"

Post autor: Dino »

Nowe, IV wydanie "Dziejów" niebawem w sprzedaży:
http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/97961/ ... ie-iv.html
Obrazek

Może, gdy ogarnę jeszcze raz w.III, sobie takowe sprawię :)
Tym fajniej, że w trakcie tego- i zeszłorocznych wykopalisk miałem okazję podglądnąć pracę profesora nad nową wersją.

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: [książka] J. Dzik "Dzieje życia na Ziemi"

Post autor: Dinosaur Man »

Zapowiada się dobrze, kolejne "Dzieje", miejmy naDzieję, że uzupełnione o nowe informacje i poprawione. Notabene, skąd ten niewydarzony fakt o bruzdach pozostawionych na ziemi po ciągniętych ogonach u zauropodów?(wyd III, str. 358)

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: [książka] J. Dzik "Dzieje życia na Ziemi"

Post autor: Tomasz Singer »

Generalnie ciekawa pozycja, pomagająca w uzyskania szerszego spojrzenia.
Nie zgadzam się tu chyba tylko z koncepcją ziemnowodnych zauropodów.
Tomasz Singer

DINOZAURY

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: [książka] J. Dzik "Dzieje życia na Ziemi"

Post autor: KrzysiekLichota »

Plus niektóre pomysły o ptakach są trochę nie teges.

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: [książka] J. Dzik "Dzieje życia na Ziemi"

Post autor: Dinosaur Man »

Generalnie możemy tu narzekać na nieścisłości w okołokręgowcowych tematach, tu np. o dinozaurach, ale generalnie zakres wiedzy był na tyle duży, aby przeoczyć je w innych. Kwestia jednej małej grupy zwierząt, takiej jak dinozaury wydaje się niczym w natłoku różnorodności całych typów organizmów, dlatego zastanawia mnie jakie poprawki będą w IV edycji. Bodaj w stosunku II do III wydania kwestia filogenezy ptaków nie była poprawiona.
Duży plus za sensowną teorię powstawania skamieniałości ediakariańskich

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 681
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Nowe wydanie "Dzieje życia na Ziemi".

Post autor: Taurovenator »

Czy jest jeszcze nadzieja, żeby J. Dzik napisał nowe wydanie swego słynnego dzieła? Ostatnie wydanie z 2011 roku, mimo dość ciężkiego języka, wydawało mi się ciekawe. Niestety go nigdy do końca nie przeczytałem, a w tym czasie, pojawiło się wiele nowych prac, które je dezaktualizuje.

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Nowe wydanie "Dzieje życia na Ziemi".

Post autor: Piotr B. »

Dla mnie osobiście najciekawsze są wstępne i końcowe rozdziały tyczące się kwestii teoretycznych i metodologicznych, a te w swojej treści nie będą się tak łatwo deaktualizować jak środek opowiadający te dzieje życia. W różnych sprawach autor zdaje się mieć na tyle wyrobione poglady, że ciężko powiedzieć, na ile treść będzie się "deaktualizować". Jeśli ktoś chce być na bieżąco z najnowszymi znaleziskami i z aktualnym stanem wiedzy, powinien śledzić publikacje w pismach raczej niż książki. "Dzieje życia na Ziemi" to raczej podręcznik promujący pewien sposób myślenia i wskazujący na niektóre z problemów w dziejach życia, które wymagają dalszego rozjaśnienia, niż źródło konkretnej wiedzy na temat dziejów życia--odbierając książkę w ten sposób aktualizacja póki co nie jest konieczna moim zdaniem. Jako, że jest to dość potężna książka, kolejnej sztuki kupować nie będę. Osobiście mile bym widział jakąś książkę J. Dzika na temat fauny ediakarańskiej i różnicowania się planów budowy Animalia.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [książka] J. Dzik "Dzieje życia na Ziemi"

Post autor: Utahraptor »

Podzielam zdanie poprzednika. Niemniej chętnie zobaczę kolejne wydanie. Niestety nie słyszałem od autora, by prowadził prace nad kolejnym wydaniem. Ostatnio sporo energii poświęcił na przygotowanie trzech innych książek, więc pewnie potrzebuje przerwy od pisania podręczników ;)
Biologia, UW

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 681
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: [książka] J. Dzik "Dzieje życia na Ziemi"

Post autor: Taurovenator »

Cóż, i tak czekam. Dzisiaj wypożyczylem z biblioteki mojego liceum wydanie z 1997 roku. Myślę, że profesor oczekiwał, że jak pojawi się nowe wydanie podręcznika, to Ci, którzy przeczytali wcześniejsze wydanie, będą chcieli przeczytać kolejne.

Awatar użytkownika
Jacek Tatarewicz
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 106
Rejestracja: 9 listopada 2015, o 18:38
Imię i nazwisko: Jacek Tatarewicz
Lokalizacja: Tychy

Re: [książka] J. Dzik "Dzieje życia na Ziemi"

Post autor: Jacek Tatarewicz »

Oczywiście mam tę pozycję.Mam wydanie z 1992r. Z nowszymi się nie spotkałem ale mam pytanie.W nowszych wydaniach jest coś poprawione{errata) czy,ten sam tekst?

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 681
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: [książka] J. Dzik "Dzieje życia na Ziemi"

Post autor: Taurovenator »

W sumie na w przedmowie/wstępie autor pisze jakie zrobił poprawki/uaktualnienia/rozszerzenia itp. Przykładowo w 2 wydaniu(1997) poszerzył cześć 14 rozdziału o więcej treści z dinozaurami. W 3.(2003) prawdopodobnie poszerzył m.in ten samy rozdział o odkrycia z triasu Opola, natomiast w wydaniu 4.(2011) wprowadził m.in wzmiankę o S. wawelski.

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 681
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: [książka] J. Dzik "Dzieje życia na Ziemi"

Post autor: Taurovenator »

https://ksiegarnia.pwn.pl/Dzieje-zycia- ... ct-reviews Nowe (piąte) wydanie już od 21 czerwca. Widać mniejszą liczbę stron (420 vs ok. 600 w wyd. czwartym), ale może być to spowodowane innym formatem książki.

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: [książka] J. Dzik "Dzieje życia na Ziemi"

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Ja mam 4 wydanie i ogólnie bardzo polecam, choć są przemycone kontrowersyjne hipotezy np. ewolucja ptaków.

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 681
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: [książka] J. Dzik "Dzieje życia na Ziemi"

Post autor: Taurovenator »

Ewolucja ptaków, czy pochodzenie chimer jest przedstawione również w innej książce Dzika, pt.: "Zoologia. Różnorodność i pokrewieństwa zwierząt" ( również całkiem dobra lektura).

ODPOWIEDZ