Park Jurajski 4? (Jurassic World)

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Grille15
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 7
Rejestracja: 20 czerwca 2018, o 17:36

Re: Park Jurajski 4? (Jurassic World)

Post autor: Grille15 »

Pointer pisze: ... Czy ktos mi moze wyjasnic skad taki "hejt" na trzecia czesc Jurassic Park? ...
Może z tym hejtem to lekka przesada.

Jest takie powiedzenie, że '' z gustami się nie dyskutuje''.
Tak jak każdy jest inny, tak każdy ma inne oczekiwania, inne wyobrażenie na temat filmu. Każdy też chciałby widzieć inny tok rozwoju całej serii.

A Jurassic Park III został już nakręcony w troszkę innej koncepcji niż poprzednie części, cóż inny reżyser. Ale nie ma w nim ani gorszych efektów specjalnych, ani gorszej fabuły, ani mniej dinozaurów.

Jurassic World za to dużo dalej odbiega od pierwowzoru, to reaktywacja serii, także ten film nie zebrał samych pozytywnych recenzji.

Ocena i porównania filmów które dzielą dekady nie jest miarodajna, bo już sam fakt tego że Jurassic Park wchodził na ekrany jako pionier, nie było wcześniej produkcji o dinozaurach nakręconego z takim rozmachem i z wykorzystaniem tak artystycznie wykonanych modeli, lalek i animacji komputerowej. Wielu z nas zapamiętało jeszcze ekscytację z dzieciństwa, kiedy oglądało ten film. To sentyment do klasyki.
Dzisiaj natomiast takie filmy nie robią już takiego wrażenia. To superprodukcja, jedna z wielu.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Park Jurajski 4? (Jurassic World)

Post autor: szerman »

Pointer pisze:Czy ktos mi moze wyjasnic skad taki "hejt" na trzecia czesc Jurassic Park? Moze to przez moja slabosc, bo Spinosaurus to jeden z moich ulubionych rodzajow dinozaurow, ale jak dla mnie to chyba najlepsza czesc serii.
IMHO film nierówny, z genialnymi momentami, ale również żenującymi. Możliwe, że przełamanie hegemonii tyranozaura przez spinozaura dla wielu było nie do przełknięcia i nie mogli tego wybaczyć twórcom. Ciekawe, ile z tych osób wie, że akcja JP3 toczy się na innej wyspie (Sorna - w JP, JW i JW2 była Nublar) i T-rex z przekręconym karkiem nie jest tą największą samicą z oryginalnego JP :)

Szkoda, że paskudnej kontuzji przez kręceniem zdjęć nabawił się Jeff Goldblum, którego strata jest widoczna w scenariuszu. Co ciekawe, JP3 widziałem chyba więcej razy nawet od JP i chyba temu wychwyciłem więcej scen, które mnie drażnią. Kurde, aż sobie narobiłem ochotę na obejrzenie tej części razem z JP2 :)
Grille15 pisze:Dzisiaj natomiast takie filmy nie robią już takiego wrażenia. To superprodukcja, jedna z wielu.
No właśnie, a kiedyś to była jedna z niewielu... Ile powstawało wtedy filmów sci-fi z takim rozmachem rocznie? 1? 2? 3? Dziś z >10, ale w większości tandeta naszpikowana CGI...
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Park Jurajski 4? (Jurassic World)

Post autor: szerman »

Jurassic World 3 (lub Jurassic Park 6 jak kto woli nieoficjalnie) w 2021:
https://www.filmweb.pl/film/Jurassic+Wo ... 021-804059
"Mastodon sapiens"

Grille15
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 7
Rejestracja: 20 czerwca 2018, o 17:36

Re: Park Jurajski 4? (Jurassic World)

Post autor: Grille15 »

Szerman, też mi brakowało Jeffa Goldbluma w JP3, a nawet JW. Dwie pierwsze części z nim, trochę go ustawiły w całej serii. Co ciekawe, jest on kimś w rodzaju patrona gry Jurassic World Evolution. Więc nadal się angażuje w rozwój świata JP.

Jeśli chodzi o kwestię, która część jest lepsza, gorsza w serii JP. Moim zdaniem jeśli człowiek chce się do czegoś przyczepić, coś sobie wyobrażał inaczej, to i tak się przyczepi.
Dla przykładu w JP2 scena gdzie dwa tyranozaury zabierają młode, po czym zrzucają w przepaść pojazdy. Dla jednych coś wspaniałego, dla innych nic nadzwyczajnego. Napisałeś o zażenowaniu, to ta scena jest pozbawiona biofizyki, biomechaniki, w żaden sposób te stworzenia nie były przystosowane do pchania ciężarówek. To nie strongman. To było widać, twórcy nie mieli pomysłu jak to pokazać. A w samych Tyranozaurach był jakiś taki ludzki odruch, kalkulacja, zamierzenie. One raczej w tej scenie powinny być gwałtowne, impulsywne, każdy ruch ze strony ludzi skutkowałby ich reakcją. A nie czekaniem, czy śledzeniem ich rzez szybę.

I co ? I nic, nie powstał jeszcze fabularny film idealny, bez uchybień, logiczny ponad miarę. Bo zwykle jest na odwrót, także przy superprodukcjach.

A jeśli o mnie chodzi, czy to JP, JP2, czy JP3, ja je traktuje jako całość. Dla mnie to bardzo istotne filmy, na których się wychowałem.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Park Jurajski 4? (Jurassic World)

Post autor: szerman »

szerman pisze:JW2: 4/10
Po kolejnych przemyśleniach daję 3/10.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Park Jurajski 4? (Jurassic World)

Post autor: szerman »

Świeże wiadomości na temat Jurassic World 6:
https://www.digitalspy.com/movies/a8595 ... 2021-plot/
"Mastodon sapiens"

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 659
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Park Jurajski 4? (Jurassic World)

Post autor: Taurovenator »

Dinozaury na śniegu? Ciekawe co jeszcze się pojawi?

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Park Jurajski 4? (Jurassic World)

Post autor: szerman »

Taurovenator pisze:
24 kwietnia 2020, o 10:55
Dinozaury na śniegu? Ciekawe co jeszcze się pojawi?
Po JW2 aż się boję...
"Mastodon sapiens"

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 659
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Park Jurajski 4? (Jurassic World)

Post autor: Taurovenator »

Nie wiem, czy was to pocieszy, ale konsultantem paleontologicznym do JW3 będzie Stephen Brussate.
https://www.slashfilm.com/jurassic-worl ... nsultants/

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Park Jurajski 4? (Jurassic World)

Post autor: AlbertoRaptor »

Moim zdanie JW1 był przeciętnym filmem. Niby tragedii nie było, jednak brakowało wciągających momentów, które zapadły mi w pamięć tak jak w pierwszych dwóch częściach. Również nie podobał mi się pomysł z Indominusem. Wolałbym Giganotosaurus czy innego karcharodontozauryda jako głównego antagonistę.

JW2 nie oglądałem, więc nie będę się wypowiadać na temat tego filmu.

Oceniając subiektywnie części, które oglądałem.
JP 8/10
TLW JP 7/10
JP III 4,5/10
JW1 5/10

ODPOWIEDZ