Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 21 sierpnia 2019, o 05:46

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [Zbiorczy] Szukam dobrej książki o dinozaurach
PostNapisane: 11 stycznia 2015, o 16:39 
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit

Ok, teraz przydałaby mi się jakaś encyklopedia gdzie byłyby też/a może zwłaszcza gady ssakopodobne etc.

W tej encyklopedii co kupiłem opisy są dla mnie wystarczające ale nie ma np. pterozaurów, czy czegokolwiek sprzed okresu Triasu.

Dostępna w Polsce i obecna w masowych księgarniach z "tanią książką", za to super dokładna nie musi być.

PostNapisane: 11 stycznia 2015, o 18:29 
Karboński kotylozaur
Karboński kotylozaur

Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Obecnie nie używa się terminu "gady ssakokształtne", jako, że jest on zwyczajnie błędny (gady i ssaki mają owszem wspólnego przodka, ale ssaki nie wywodzą się ze wspólnego przodka obecnie żyjących gadów). Używa się terminu synapsydy lub protossaki (proto-mammals lub stem mammals). W każdym razie książki o tych zwierzętach po polsku nie znajdziesz (a przynajmniej ja nie znalazłem). Są po prostu mniej medialne, choć strasznie ciekawe, bo to nasza rodzina :D
Ale po angielsku są takie książki:
http://www.amazon.com/gp/reader/0253356970/ref=sib_dp_pt#reader-link
http://www.amazon.com/Origin-Evolution-Mammals-Oxford-Biology/dp/0198507615(jest tu sporo o synapsydach)
Większość informacji po polsku znajdziesz w książkach o paleontologii ogólnej (np. Dzieje życia na Ziemi J. Dzika).

PostNapisane: 12 stycznia 2015, o 17:54 
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur

Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Można wspomnieć jeszcze o W poszukiwaniu wczesnych ssaków Zofii Kielan-Jaworowskiej. Dotyczy ona jednak głównie "nowoczesnych" ssaków z ery mezozoicznej, o wcześniejszych synapsydach (takich jak dimetrodon) jest bardzo niewiele w rozdziale o pochodzeniu ssaków. Ale jest też trochę np. o dinozaurach odkrytych w trakcie polsko-mongolskich ekspedycji paleontologicznych (i ogólnie o historii tych wypraw). Poza tym jest po polsku i raczej powinna być dostępna, choć nie sądzę, by była w każdej większej księgarni. No i nie jest to encyklopedia.

Tytuł: Literatura popularnonaukowa
PostNapisane: 21 marca 2015, o 00:22 
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit

Witam, jako że jestem raczej amatorskim pasjonatą nieptasich dinozaurów (i nie tylko) niż wtajemniczonym w aspekty paleontologii ekspertem, chciałbym prosić o polecenie jakichś dobrze napisanych książek popularnonaukowych traktujących o nieptasich dinozaurach lub ogólnie o kręgowcach lądowych ery mezozoicznej. Wiem, że były tutaj już pytania o literaturę, ale ostatnie są sprzed 2-3 lat, więc może w tym czasie wyszło coś ciekawego...
Ogólnie to, na czym mi zależy, to spora ilość faktów, jednak nie dotyczących anatomii na poziomie wyższym niż dla amatora (czyli w przypadku np. opisów różnic między gatunkami ogólnie, że, dajmy na to Allosaurus miał 3 palce u kończyn górnych i nie miał rogów jak Ceratosaurus oraz był od niego większy i delikatniej zbudowany - bez wchodzenia w takie szczegóły jak różnice w budowie kości śródstopia u kilku podgatunków jakiegoś innego dinozaura), duża liczba opisanych gatunków, choć bez przesady, nie musi być ona tak ogromna jak tu w Encyklopedii, oraz ilustracje i uwzględnienie nowszych odkryć (np. opierzenie, dynamiczna ontogeneza). Jeżeli chodzi o objętość książki to się nie boję i może być nawet gruba jak biblia :)

PostNapisane: 21 marca 2015, o 11:38 
Administrator
Administrator

Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Byłem ostatnio w jednym z supermarketów i trafiłem na całkiem dobrą książkę, z uwzględnionymi całkiem świeżymi rodzajami, autorstwa M. Bretta-Surmana; prawdopodobnie chodzi o http://merlin.pl/Encyklopedia-popularna ... 73975.html

Nie wiem jak z polskim tłumaczeniem, ale wydaje się, że nie ma tragedii.

Za to jedną z lepszych książek popularnonaukowych jakie widziałem w j. polskim to "Dinozaury. Encyklopedia Ilustrowana" (prawie 500 stron)
http://www.empik.com/dinozaury-encyklop ... ,ksiazka-p

PostNapisane: 21 marca 2015, o 14:22 
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit

Dzięki, Dino, zamówiłem tą drugą, którą poleciłeś. Mam nadzieję, że będzie dobra :)

PostNapisane: 12 listopada 2015, o 19:59 
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit

Imię i nazwisko: Jacek Tatarewicz
Wiem ze mój post będzie dużo później, lecz mam kilka książek tylko o dinozaurach-nie wiem czy są aktualne, ale jak czytałem Pan Dino ma wgląd do pozycji książkowych-reszta moich książek jest ogółnie paleontologicznych-liczę że Dino (jak znajdzie czas) oceni stan wartości moich książek w celu pomocy ludzim chcącym zakupić te pozycje.
Najbardziej mnie denerwuje wrzucanie linków ,bo nie zawsze się wyświetlają-ja zrobię po staremu:):
Wybrałem ten rodzaj prezentacji ponieważ tytuły są podobne a najszybciej poznają zainteresowani po okładce.
1:Tim Haines "Wędrówki z Dinozaurami"
2:Veronika Ross "Dinozaury"
3:Michael K.Brett-Surman "Dinozaury-przewodnik"
4:John Malam,Steve Parker "Encyklopedia Dinozaurów i innych zwierząt prechistorycznych"
5:Iwona Baturo "Encyklopedia Dinozaurów-poznaj świat strasznych jaszczurów"
6:David Burnie "Dinozaury-ilustrowana encyklopedia"

Jestem tego samego zdania co Dino ,merytoryka w jest o wiele lepsza w książkach ogólno-paleontologicznych,te zaś pozycje kupiłem tylko do poznania nowych dinozaurów i ich rekonstrukcji.

Załączniki:
Wędrówki z Dinozaurami.jpeg
Wędrówki z Dinozaurami.jpeg [ 4.11 KiB | Przeglądane 3152 razy ]
Dinozaury.jpeg
Dinozaury.jpeg [ 3.12 KiB | Przeglądane 3152 razy ]
Dinozaury-przewodnik.jpeg
Dinozaury-przewodnik.jpeg [ 3.38 KiB | Przeglądane 3152 razy ]
Encyklopedia Dinozaurów....jpeg
Encyklopedia Dinozaurów....jpeg [ 2.58 KiB | Przeglądane 3152 razy ]
encyklopedia Dinozaurów....jpeg
encyklopedia Dinozaurów....jpeg [ 2.26 KiB | Przeglądane 3152 razy ]
dinozaury il.enc.jpeg
dinozaury il.enc.jpeg [ 2.24 KiB | Przeglądane 3152 razy ]

Ostatnio edytowano 13 listopada 2015, o 12:33 przez Jacek Tatarewicz, łącznie edytowano 1 raz
PostNapisane: 13 listopada 2015, o 12:14 
Administrator
Administrator

Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Jacek Tatarewicz napisał(a):
(...)jak czytałem Pan Dino ma wgląd do pozycji książkowych

W Internecie panuje zwyczaj zwracania się bezpośrednio, na "Ty" (nie dotyczy to, rzecz jasna, np. oficjalnych mailów) :)

Książki popularnonaukowe rzadko przeglądam, podobnie jak reszta kolegów z forum. Dużo można jednak wywnioskować na podstawie nazwisk autorów.

3:Michael K.Brett-Surman "Dinozaury-przewodnik"

Brett-Surman to całkiem dobre nazwisko, zapewne i książka jest w porządku (ale dużo zależy od polskiego przekładu i konsultacji naukowej ze strony polskiej)
4:John Malam,Steve Parker "Encyklopedia Dinozaurów i innych zwierząt prechistorycznych"

Tę książkę zdaje się (przynajmniej patrząc po autorach), że miałem. Jeśli jednak w tytule jest błąd ortograficzny ("prechistoria" zamiast "prehistorii") to nie spodziewałbym się wiele po wydaniu polskim.

-reszta moich książek jest ogółnie paleontologicznych-

Paradoksalnie to ogólno-paleontologiczne książki są z reguły lepsze merytorycznie - nie są tak "sprzedawalne" jak dinozaury, więc piszą je osoby, które znają się na rzeczy.

Jeśli chodzi o popularne encyklopedie dinozaurów, to niezmiennie godne polecenia na polskim rynku jest wyżej wspominana książka "Dinozaury. Encyklopedia Ilustrowana" autorstwa Paula Barrett, Donalda Hendersona i Toma Holtza.

PostNapisane: 13 listopada 2015, o 16:00 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Dorzucę swoje 2 grosze, a raczej 2 pozycje:
viewtopic.php?f=16&t=5225
viewtopic.php?f=16&t=5216

Pierwszy to klasyk wśród dinozaurzych pozycji, drugi to b. miły atlasik dla najmłodszych, wydany w I połowie lat 90. :D

PostNapisane: 14 listopada 2015, o 17:46 
Złoty Dinek Styczeń 2019
Złoty Dinek Styczeń 2019

Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Ja polecam " Dinozaury" Paula Barretta z wydawnictwa National Geographic.

PostNapisane: 5 kwietnia 2019, o 04:16 
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit

https://www.youtube.com/watch?v=BNBIMPvdhmo - Strasznie chciałbym by ta książka została u nas wydana. Ponad 500 , wydaję się interesująca i merytoryczna. Gdyby tylko ktoś z naszych wydawców postanowił wprowadzić ją na nasz rynek byłbym wielce zadowolony z tego faktu.

PostNapisane: 5 kwietnia 2019, o 13:43 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Vincent93 napisał(a):
https://www.youtube.com/watch?v=BNBIMPvdhmo - Strasznie chciałbym by ta książka została u nas wydana. Ponad 500 , wydaję się interesująca i merytoryczna. Gdyby tylko ktoś z naszych wydawców postanowił wprowadzić ją na nasz rynek byłbym wielce zadowolony z tego faktu.

Vincencie,

Jeśli czytasz po angielsku, nie ma takiej potrzeby, by jakikolwiek wydawca sprowadzał tę książkę do Polski - możesz ją sobie samemu sprowadzić w tydzień. Ja zagraniczne książki kupuję na Amazon i eBay i nie różni się to od kupowania w Polsce. Sprawdziłem - ta książka dostępna jest w obu sklepach:

- Na Amazon.com w miękkiej okładce u różnych sprzedawców od 12.78 USD, a w twardej okładce u różnych sprzedawców od 18.71 USD + wysyłka.
- Na eBay.pl w twardej okładce u jednego sprzedawcy 22.69 USD + 6 USD wysyłka do Polski.

Jedna ważna rzecz: aby wyszukać tę książkę na Amazon lub eBay tytuł musisz wpisać poprawnie bez tego "other", bo ze słówkiem "other", które sobie dopowiedział człowiek z YouTuba, ta książka na liście nie wyskoczy.

Zobacz np. tutaj: https://www.amazon.com/Illustrated-Ency ... way&sr=8-1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa: UTC + 1