[Poprawa opisu] Scutellosaurus

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

[Poprawa opisu] Scutellosaurus

Post autor: Suchomim »


Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Poprawa opisu] Scutellosaurus

Post autor: Dino »

Nigdy nie byłem fanem szacowania masy dinozaurów, ale tutaj 3 kilogramy przy 1,5-metrowej długości z osteodermami? Nie mam dostępu do Maidment i in., czy rzeczywiście tak podają?

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Poprawa opisu] Scutellosaurus

Post autor: Kamil Kamiński »

3 kg widziałem w książce Paula, z kolei tu daje on 3 kg dla jednego okazu i 5 dla innego
http://gspauldino.com/data.html

innych oszacowań chyba nie widziałem

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Poprawa opisu] Scutellosaurus

Post autor: Dino »

Paul, mimo że doceniam jego twórczość, to wciąż robi dinozaury pakowane próżniowo ;)

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Poprawa opisu] Scutellosaurus

Post autor: Kamil Kamiński »

Coś w tym jest :)

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2284
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Poprawa opisu] Scutellosaurus

Post autor: Ag.Ent »

W samej pracy Maidment et al. (2014, Naturwissenschaften) jest też oszacowanie masy skutellozaura (jak podkreślają sami autorzy, "pierwsze przy wykorzystaniu technik ilościowych" - wykonane dla holotypu, nie wspominają nic o paratypie). Wynosi ono... 2,6 kg, czyli nawet jeszcze mniej niż u Paula. Z jednej strony faktycznie na pierwszy rzut oka wydaje się to za mało, ale z drugiej strony osteodermy miałyby być malutkie, a z tych ok. 1,5 m długości zwierzęcia większość przypada na ogon, który nie stanowi szczególnie dużej części masy (długość kości udowej skutellozaura to tylko 8 cm).

PS Przy Breedenie warto dodać, że chodzi o pracę magisterską, bo na razie jest tylko tytuł (można też wstawić DOI: 10.15781/T2CR5NC74).

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Poprawa opisu] Scutellosaurus

Post autor: szerman »

Dałbym głowę, że musiał ważyć więcej. Skoro już jesteśmy już przy źródłach bardziej popularnonaukowych, niż ściśle naukowych, to Holtz (2012) podaje masę bobra (ang. beaver). Chyba, że od tego czasu zmienił zdanie.

Wg Wiki bóbr (w zależności od gatunku i płci) może czasem przekraczać aż 30 kg, co jest raczej przegięciem w drugą stronę. Osobiście wyobrażam sobie (znowu nie metoda naukowa), że mógł być pod względem masy dużego legwana. Więc mój "strzał" jest bliżej "strzału" Paula niż Holtza.
"Mastodon sapiens"

Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: [Poprawa opisu] Scutellosaurus

Post autor: Suchomim »

szerman pisze: Osobiście wyobrażam sobie (znowu nie metoda naukowa), że mógł być pod względem masy dużego legwana.
Według Wiki legwan ma ponad 2 m długości, i waży ponad 20 kg. Więc choć ma dość długi ogon, tak jak Scutellosaurus, to jest nieco dłuższy. Poza tym - jeśli legwan i Scutellosaurus miałyby inną strukturę kości (nie wiem, czy tak właśnie jest, nie widziałem przekrojów ich kości), np. któryś z nich miałby bardziej pneumatyczne kości, to to też miało by wpływ na masę. EDIT: Masa legwana na polskiej Wiki może być pomyłką, bo na ang Wiki jest "20 pounds (9.1 kg)".

Zerknąłem też jaką masę mają podaną w ED inne dinozaury i np. Lesothosaurus przy ok. 2 m długości ma wpisane 2,5-6,5 kg, za to Eocursor o długości 1 m, czy nieco dłuższy Heterodontosaurus, mają po ok. 10 kg (tyle samo ile w pierwotnym opisie miał Scutellosaurus). Zresztą skoro są problemy z oszacowaniem, to można (jak np. w opisie Pegomastax, czy Eoraptor) napisać "kilka kilogramów", albo całkiem usunąć masę.
Ag.Ent pisze: PS Przy Breedenie warto dodać, że chodzi o pracę magisterską, bo na razie jest tylko tytuł (można też wstawić DOI: 10.15781/T2CR5NC74).
Zrobione: http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=23600

P.S Przy okazji tego opisu zmieniłem też wiek u innych dinozaurów z formacji Kayenta. Dla Dilophosaurus i Kayentavenator‎ dałem pliensbach i toark (tak jak dla Scutellosaurus), a dla Sarahsaurus dałem sam pliensbach (Marsh i in., 2014 jest dostępny sam abstrakt, a w Marsh i in., 2018 jest mowa o samym pliensbachu dla tego dinozaura).
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=23616
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=18572
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=21797

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Poprawa opisu] Scutellosaurus

Post autor: nazuul »

Suchomim pisze:jeśli legwan i Scutellosaurus miałyby inną strukturę kości (nie wiem, czy tak właśnie jest, nie widziałem przekrojów ich kości), np. któryś z nich miałby bardziej pneumatyczne kości, to to też miało by wpływ na masę.
Nie sądzę aby różniły się masą kości. U ptasiomiednicznych oraz łuskonośnych nie ma pneumatyzacji szkieletu.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Poprawa opisu] Scutellosaurus

Post autor: szerman »

Miałem na myśli ok. 10 kg, o ile dobrze kojarzę, to tyle ma największy gatunek legwana (morski czy jakoś tak).

Co do zgrzytów w ED pod względem masy - nie obejdzie się bez nich*, jeżeli raz cytujemy Paula, raz Holtza, raz Maidment i dziesiątki innych naukowców dla różnych taksonów, gdyż każdy wychodzi z innego założenia i stąd różnice w tonach czy % dla tych samych gatunków (zobacz np. różne obliczenia dla żyrafatytana).


* chyba, że faktycznie zrezygnujemy z podawania masy, ale ja osobiście nigdy nie byłem zwolennikiem tego rozwiązania
"Mastodon sapiens"

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2284
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Poprawa opisu] Scutellosaurus

Post autor: Ag.Ent »

Jeśli się nie mylę, to największym współczesnym legwanem jest legwan zielony (powszechnie hodowany w terrariach), choć pod względem masy mogą dorównywać mu niektóre gatunki legwanów lądowych (głównie z rodzaju Conolophus, może jeszcze Cyclura) i chyba morskie też. U wszystkich jako maksymalną masę podaje się nieco ponad 10 kg, z tym że to muszą być jakieś rekordowe osobniki - sprawdziłem np. jedną pracę o ekologii legwanów zielonych i nie złowiono tam osobnika, który ważyłby więcej niż 3,5 kg... Są też doniesienia o legwanach zielonych ważących 18 kg, ale mogą one dotyczyć jakichś spasionych zwierząt trzymanych w niewoli, więc to się nie liczy.

Jeśli chodzi o strukturę tkanki kostnej, to u legwanów są pewne różnice - legwan morski ma dużo bardziej zbitą tkankę kostną, co jest typowe dla zwierząt morskich. Przez to jego kości ważą pewnie trochę więcej niż u innych legwanów podobnej wielkości, ale w przypadku tak niewielkich zwierząt (dotyczyłoby to też skutellozaura, który jest podobnych rozmiarów) ma to niewielkie znaczenie.

ODPOWIEDZ