[Opis] Fosterovenator

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

[Opis] Fosterovenator

Post autor: Kamil Kamiński »


Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Opis] Fosterovenator

Post autor: szerman »

Szczątki Fosterovenator zostały odkryte już w 1879 r., ale dopiero w 2014 r. Sebastian Dalman opisał na ich podstawie nowy rodzaj dinozaura.
Czy te nieliczne skamieniałości nie były wcześniej przypisane do żadnego znanego wcześniej taksonu? Figurowały ponad 130 lat jako Theropoda indet.?
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Fosterovenator

Post autor: nazuul »

Niestety w pracy Dalmana próżno szukać takich informacji. Jedyna wzmianka o tym jest w abstrakcie (zawsze myślałem, że streszczenie ma zawierać najważniejsze informacje, które znajdują się również we właściwym tekście publikacji...). Nie jest powiedziane, że okazy były jakkolwiek skatalogowane, mogły sobie leżeć w kasetce "1879 Marsh and Lakes Quarry 12 Como Bluff" w YPM.
Pierwszym i o ile wiem jedynym opublikowanym krytycznym odniesieniem się do taksonu jest ta praca:
Skawiński, T., Ziegler, M., Czepiński, Ł., Szermański, M., Tałanda, M., Surmik, D., Niedźwiedzki, G. 2017 "A re-evaluation of the historical ‘dinosaur’ remains from the Middle-Upper Triassic of Poland" Historical Biology, 29(4), 442–472. doi:10.1080/08912963.2016.1188385
"Ceratosaurs differ from Velocipes in more pronounced tubercle for the attachment of M. iliofibularis (...) The tubercle is small, if present, in paratype of Fosterovenator (Dalman 2014), which suggest that it is not ceratosaurian."
To jest oczywiście tylko uwaga na marginesie a nie całościowa analiza Mortimera, więc nie wiem, czy to cytowalne jest.

PS w haśle jest "Morrosson"
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Fosterovenator

Post autor: Kamil Kamiński »

Literówka poprawiona, praca uwzględniona

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Opis] Fosterovenator

Post autor: Tomasz Singer »

Drobna uwaga co do treści, wypadało by usunąć ze zdania o materiale kopalnym wyraz bardzo lub prawie. Choć bardziej bym wnioskował za usunięciem tego pierwszego wyrazu. Ewentualnie można napisać tylko, że ta kość jest kompletna, jeśli rzeczywiście taka jest. :)
Tomasz Singer

DINOZAURY

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Fosterovenator

Post autor: Kamil Kamiński »

Jasne, nie wiem skąd się wzięło to bardzo. Pewnie pracowałem na bazie jakiegoś innego opisu i nie usunąłem wszystkiego, co było zbędne. Dzięki za czujność :)

ODPOWIEDZ