Tribute to Pterosaurs- baza danych, ponad 600 nazw!

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Tribute to Pterosaurs- baza danych, ponad 600 nazw!

Post autor: Danu »

TRIBUTE TO PTEROSAURS – BAZA DANYCH, PONAD 600 PTEROZAURÓW !!!

Od publikacji Tribute to Dinosaurs bazy danych zawierającej wszystkie znane nauce nieptasie dinozaury minęło już prawie 4 lata. Dziś światło dzienne ujrzała nowa baza danych Tribute to Pterosaurs, której stworzenie zajęło kilka miesięcy, setki godzin pracy…

„Baza została zadedykowana niesamowitym, pięknym zwierzętom, które jako pierwsze organizmy nie licząc owadów opanowały przestworza. Kres dynastii przypadł 66 mln lat temu a świat już nigdy nie widział podobnych stworzeń. Do dziś po podniebnych monstrach zostały tylko kości, ale kiedyś potężne „smoki” o skrzydłach ponad 10 metrowej rozpiętości władały niepodzielnie niebem”

Baza zawiera opisy prawdopodobnie wszystkich znanych nauce pterozaurów (prawdopodobnie bo przeszukując wiele źródeł, setki prac naukowych starałem się nie pominąć ani jednego z nich), których na dzień dzisiejszy jest kilkaset. Podobnie jak Tribute to Dinosaurus, nowa baza będzie stale aktualizowana jednak prawdopodobnie nie tak często (z uwagi na to, że nowe prace na temat pterozaurów są znacznie rzadsze niż te o dinozaurach).
Szacunki Wielkości:
Większość pterozaurów w bazie ma oszacowanie rozpiętości skrzydeł, należy jednak pamiętać, że chodzi o zwierzęta wymarłe i dane te mogą nie być pewne. Często z uwagi na ubogi materiał kopalny oszacowania są na podstawie innych pokrewnych gatunków. Mimo to dołożyłem wszelkich starań aby obliczenia i szacunki były jak najbardziej aktualne. Niektóre szacunki są bezpośrednio mojego autorstwa na podstawie porównań z innymi pterozaurami.
Etymologia:
W przypadku niektórych taksonów etymologia nazwy nie jest pewna, czasem zdarzało się, że nawet autorzy nazwy nie podawali jej znaczenia, szczególnie w XIX wieku.
Datowanie:
Datowania niektórych formacji nie są pewne.
Taksonomia:
Podobnie jak w przypadku dinozaurów, również i taksonomia pterozaurów jest zagmatwana. Na przestrzeni 200 lat badań powstał niemały bałagan, wiele taksonów nie zostało poprawnie opisanych oraz nie raz utworzono wiele kombinacji nazw dla tego samego okazu. Klasyfikacja wielu pterozaurów nie jest pewna, często nowe prace i badania zmieniają pozycje systematyczną danego gatunku, rodzaju itd. Jednak baza będzie ciągle aktualizowana w oparciu o nowe odkrycia.
Mam nadzieję, że baza danych będzie użytecznym narzędziem dla wielu osób i służyć jako źródło wiedzy o pterozaurach. Mam również nadzieję, że kolejne aktualizacje wyeliminują potencjalne błędy które mogą wynikać czasem w własnych pomyłek a czasem z przeoczenia którejś z setek prac naukowych. Chciałbym też serdecznie podziękować wszystkim którzy w jakimś stopniu pomogli w utworzeniu tej bazy, szczególnie paleontologom, którzy poświęcali swój czas na korespondencje i dostarczali niejednokrotnie informacje których potrzebowałem.
Link do pobrania bazy znajdziecie tutaj:

https://www.sendspace.com/file/s3d1am
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Tribute to Pterosaurs- baza danych, ponad 600 nazw!

Post autor: szerman »

Możesz przesłać na PW? Plik ma niecałe 200 kB, a tamta strona mi wariuje
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Tribute to Pterosaurs- baza danych, ponad 600 nazw!

Post autor: szerman »

Wreszcie zassałem plik na kompa, dzięki :)

Fajne zestawienie. Tak na pierwszy rzut oka, to jedyne, co mógłbym podpowiedzieć na przyszłe aktualizacje, to zaznaczenie kolorami taksonów valid/invalid. Dla wzrokowców takie coś ma duże znaczenie.

Opis gatunków (klasyfikacja czy etymologia) mogłaby być w komentarzu w danym rekordzie, przez co treść nie byłaby tak rozszerzona i być może dałoby się dzięki temu uniknąć poziomej windy.

Fajny zbiór pterozaurów tak czy siak :)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Tribute to Pterosaurs- baza danych, ponad 600 nazw!

Post autor: Danu »

W sumie nie wiem jak to stylistycznie najlepiej zrobić robiłem to według tego samego schematu co bazę z dinozaurami
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Tribute to Pterosaurs- baza danych, ponad 600 nazw!

Post autor: szerman »

Albo na widoku głównym zostawić sam spis alfabetyczny gatunków, a po kliknięciu w wybrany takson pokazuje się na większą część ekranu tabela z opisem i wieloma innymi danymi. Lokalizacja + mapka, materiał kopalny, opis, komentarz, w zasadzie wszystko, co mamy w ED, ale bardziej w pigułce.

Ale do tego trzeba chyba zrobić makra w excelu. A może access?
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Tribute to Pterosaurs- baza danych, ponad 600 nazw!

Post autor: Danu »

Nie wiem nie ogarniam tego w taki sposób.. Zarówno bazę z dinozaurami i pterozaurami zrobiłem w takim formacie bo czasowo jest szansa to aktualizować i zmieniać na bieżąco.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tribute to Pterosaurs- baza danych, ponad 600 nazw!

Post autor: Dino »

szerman pisze:Albo na widoku głównym zostawić sam spis alfabetyczny gatunków, a po kliknięciu w wybrany takson pokazuje się na większą część ekranu tabela z opisem i wieloma innymi danymi. Lokalizacja + mapka, materiał kopalny, opis, komentarz, w zasadzie wszystko, co mamy w ED, ale bardziej w pigułce.

Ale do tego trzeba chyba zrobić makra w excelu. A może access?
Zawsze można byłoby rozszerzyć ED (gdyby moce przerobowe na to pozwalały ;)).


Dobra robota, Krzysztofie, taka stale aktualizowana baza danych może być przydatna (nie tylko w j. polskim).

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Tribute to Pterosaurs- baza danych, ponad 600 nazw!

Post autor: Danu »

Tak naprawdę aktualizacje na bieżąco są możliwe właśnie dlatego że baza ma taki charakter a nie inny. Śledząc na bieżąco publikacje można ciągle uaktualnić i eliminować potencjalne błędy. Ogólnie co do ED zachecalbym najpierw zrobić to z tego typu info co baza dla wszystkich taksonow a dopiero potem bawić się w rozbudowę opisów o szczegóły. Byłoby szybciej i myślę że bieżące aktualizacje nie były by trudne. Ja od 4 lat aktualizuje bazę z dinozaurami na bieżąco staram się zmieniać lub poprawiać błędy bo jest to możliwe z uwagi na zawartość tylko głównych informacji. Pterozaury tworzylem kilka miesięcy ale aktualizacje potem nie są już tak mozolne.
Tribute to Dinosaurs 2020

ODPOWIEDZ