S. Brusatte - Era dinozaurów

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

S. Brusatte - Era dinozaurów

Post autor: kryty_niekrytyczny »


Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: nowa książka

Post autor: szerman »

Zapowiada się całkiem nieźle. Za to opis produktu na empik.com woła o pomstę do nieba...
"Mastodon sapiens"

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2284
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: nowa książka

Post autor: Ag.Ent »

Wersja oryginalna dostała praktycznie wyłącznie bardzo pozytywne recenzje.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: nowa książka

Post autor: szerman »

Ag.Ent pisze:Wersja oryginalna dostała praktycznie wyłącznie bardzo pozytywne recenzje.
Zobaczymy jak będzie z polskim tłumaczeniem ;)

PS warto zmienić nazwę tematu na "Era dinozaurów - od narodzin do upadku" Steve'a Brusatte'a czy coś w tym stylu
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: nowa książka

Post autor: Dino »

I niemal cały pierwszy rozdział poświęcony polskim znaleziskom ;)

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: S. Brusatte - Era dinozaurów

Post autor: szerman »

Na FB wyczytałem, że książka ma ok. 400 stron - czy to prawda? Bo jak tak, to chyba sobie ją sprawię na Święta :D
"Mastodon sapiens"

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2284
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: S. Brusatte - Era dinozaurów

Post autor: Ag.Ent »

Wersja angielska ma 404 strony, więc wygląda na to, że to prawda. Cena promocyjna w Empiku jest całkiem atrakcyjna, więc może też zdecyduję się na zakup :)

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: S. Brusatte - Era dinozaurów

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Mnie ta cena aż zaskoczyła.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: S. Brusatte - Era dinozaurów

Post autor: Danu »

Kupiłem i czytam narazie 1 rozdział, jest ciekawe , nie jest to książka na zasadzie encyklopedii, ale Brusatte opisuje tutaj trochę swoją historię co robił z kim się spotykał itp :) Zaciekawiła mnie
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: S. Brusatte - Era dinozaurów

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Przeczytałem. Bardzo fajna książka. Napisana lekko, z zabawnymi opowieściami i licznymi wzmiankami o Polsce i o Grześku Niedźwiedzkim. Dużo informacji pozakulisowych, dotyczących paleontologów i ich odkryć, których nie sposób by było znaleźć w publikacjach. Holistyczne ujęcie problemów (i aktualna bibliografia) sprawiają, że nawet pasjonat paleontologii spojrzy na znane tematy świeżym okiem. Jednocześnie tekst jest na tyle prosto napisany, że może go przeczytać i zrozumieć każdy. Autor stosuje liczne uproszczenia ("pra-krokodyle"; "dinozaury" w miejscu "nieptasich dinozaurów"; tyranozaur królem dinozaurów), które nomenklatorycznych i językowych nazistów mogą przyprawić o atak serca, jednak uważam, że tego typu zabiegi są tu w pełni uzasadnione i pozytywnie wpływają na jasność wywodów. Liczne drobne literówki, lapsusy językowe i mylenie kredy dolnej/wczesnej z górną/późną, wskazują na szybkie tempo prac działu korekt i redakcji, ale nie przeszkadzają w przyjemnej lekturze. Polecam.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: S. Brusatte - Era dinozaurów

Post autor: szerman »

kryty_niekrytyczny pisze:Liczne drobne literówki, lapsusy językowe i mylenie kredy dolnej/wczesnej z górną/późną, wskazują na szybkie tempo prac działu korekt i redakcji, ale nie przeszkadzają w przyjemnej lekturze. Polecam.
Może to wynikać z polskiego przekładu. No chyba, że czytałeś in English ;)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: S. Brusatte - Era dinozaurów

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Czytałem po polsku, także chodziło mi o pracę polskiego wydawcy.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: S. Brusatte - Era dinozaurów

Post autor: szerman »

Dzięki za info, nie zmienia to faktu, że na zimowe jesienne czy zimowe wieczory jak ulał.

PS witamy w ordowiku! :D
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: S. Brusatte - Era dinozaurów

Post autor: Dino »

Wydawnictwo podesłało mi dzisiaj jeden egzemplarz. Rzeczywiście, czyta się to bardzo przyjemnie. Bardzo miłe zaskoczenie, jeśli chodzi o polski przekład, bo jest całkiem dobry, kilka błędów się zdarza, ale nie psują przyjemności z czytania. Brusatte ma całkiem zgrabny styl pisania. Również polecam.

Póki co największy błąd jaki wyłapałem jest na stronie 39 (o tropach):
"Na niektórych nie widać śladów tylnych łap - te dinozauromorfy najwyraźniej chodziły tylko na przednich" (sic!),

podczas gdy w oryginale jest:
"Some of the trackways stop showing impressions of the hand—these dinosauromorphs were walking on only their hind legs."

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: S. Brusatte - Era dinozaurów

Post autor: Danu »

Aczkolwiek trochę drażnią niektóre spolszczenia pozatym bardzo ciekawa i wciągająca książka.
Tribute to Dinosaurs 2020

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2284
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: S. Brusatte - Era dinozaurów

Post autor: Ag.Ent »

Ja też parę dni temu dostałem swój egzemplarz. Co prawda nie przeczytałem jeszcze całości, ale póki co co do joty zgadzam się z przedpiścami. Uważam, że w kilku miejscach styl Brusattego jest może nawet trochę zbyt bogaty (za dużo epitetów), ale w książce dla tzw. "masowego odbiorcy" to chyba lepiej niż nieco zbyt suchy styl. Jest trochę literówek, są rzeczy, które mnie jako biologa z wykształcenia irytują (pisanie [nie zawsze, ale zdarza się] nazw łacińskich w ten sposób: "prorotodactylus, rotodactylus, sphingopus, parachirotherium", odmiana łaciny: Zhenyuanlonga, T. rexa itd., czasem zresztą niekonsekwentna). Zdarzają się też niekonsekwencje merytoryczne, np. pada stwierdzenie, że największe zauropody, takie jak brachiozaur, ważyły ok. 30 ton, później z kolei, że brachiozaur mógł ważyć 55 ton, a parę stron później, że argentynozaur (największy znany zauropod) ważył ok. 50 ton. Ogólnie jednak są to drobiazgi, które tylko nieznacznie obniżają ocenę całości. Czyta się to szybko i przyjemnie, tłumaczenie jest dobre, a o weryfikację merytoryczną zadbał Grzegorz Niedźwiedzki, więc tu też nie ma na co narzekać.

Brusatte opisuje tutaj przede wszystkim swoje badania nad różnymi kwestiami związanymi z dinozaurami, a ponieważ tematyka jego badań jest bardzo różnorodna, mamy tu sporo informacji z pierwszej ręki na przeróżne tematy. Bardzo podoba mi się też, że Brusatte opisuje paleontologów nie tylko jako naukowców, ale także jako ludzi, np. że Ricardo Martinez i Paul Olsen to wulkany energii, Randall Irmis to "introwertyk w okularach", a na pierwszy rzut oka Grzegorz wydał mu się złowrogi :) Zdecydowanie ubarwia to całą opowieść.
Dino pisze:Póki co największy błąd jaki wyłapałem jest na stronie 39 (o tropach):
"Na niektórych nie widać śladów tylnych łap - te dinozauromorfy najwyraźniej chodziły tylko na przednich" (sic!)
Też zwróciłem na to uwagę - przez kilka minut po przeczytaniu tego fragmentu zachodziłem w głowę "o co tu, u diabła, chodzi?". :)

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: S. Brusatte - Era dinozaurów

Post autor: Piotr B. »

Ja nie kupię. :P Błędy w przekładzie mogą wynikać z tego, że tłumaczka nie zajmuje się paleontologią:
http://stl.org.pl/tlumaczka-miesiaca-na ... trak-ruda/
http://stl.org.pl/profil/natalia-metrak/

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: S. Brusatte - Era dinozaurów

Post autor: szerman »

Ag.Ent pisze:
Dino pisze:Póki co największy błąd jaki wyłapałem jest na stronie 39 (o tropach):
"Na niektórych nie widać śladów tylnych łap - te dinozauromorfy najwyraźniej chodziły tylko na przednich" (sic!)
Też zwróciłem na to uwagę - przez kilka minut po przeczytaniu tego fragmentu zachodziłem w głowę "o co tu, u diabła, chodzi?". :)
Heh, dobre :lol: A tak na serio to w/w i choćby z zauropodami (brachiozaur/argentynozaur) są faktycznie irytujące.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: S. Brusatte - Era dinozaurów

Post autor: szerman »

Sprawdziłem w Empiku kilka stron i trochę się zawiodłem. Oczekiwałem czegoś innego niż dość luźnego opowiadania.

Czy jest obecnie dostępna jakaś fajna książka/encyklopedia w j. polskim o tematyce dinozaurowej? Ładne panoramy, zdjęcia, rekonstrukcje?
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ