Ząb czy kamień?

Czyli wszystko o świadkach historii naszej planety z ostatnich kilkuset milionów lat
fot. J. Garstka
wojt
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 2
Rejestracja: 14 sierpnia 2018, o 09:03

Ząb czy kamień?

Post autor: wojt »

Dzień dobry. Podczas spaceru znalazłem kamień, który wyglądał "nienormalnie". Według mnie jest to ząb. Według kolegów - zwykły kamień. Co najmniej nie wydaje mi się on zwykły - delikatne rowki na powierzchni. Ostre zakończenie. Z drugiej strony zakończony jakby brakującym korzeniem.
IMG_3749.JPG
IMG_3750.JPG
IMG_3751.JPG
IMG_3753.JPG
Pozdrawiam
Wojtek

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ząb czy kamień?

Post autor: Tomasz Singer »

Okaz wygląda na prawdę ciekawie, m in. na drugim zdjęciu po lewej stronie widać coś na kształt lekkiego piłkowania, plus od spodu jakby był płaski. Te podłużne prążki kojarzyły by się z koralowcem, ale powierzchnia bardziej wygląda jednak na ząb.
Mógł byś podać , gdzie został znaleziony?
Jakby jeszcze można było prosić o zdjęcia od stron domniemanego korzenia i od spodu. To by raczej wyjaśniło co to jest.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Ząb czy kamień?

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Rugosa

wojt
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 2
Rejestracja: 14 sierpnia 2018, o 09:03

Re: Ząb czy kamień?

Post autor: wojt »

Dzięki za odpowiedzi.

Może załączę dodatkowe zdjęcia. Jeżeli chodzi o rugosę to przeglądałem zdjęcia i one są bardziej w kształcie stożka. Ten, wg mnie ząb, ma chyba zachowany płaski kształt. Powinno być to lepiej widać na załączonych zdjęciach. No i robi się węższy w kierunku domniemanego korzenia.

Co do miejsca znalezienia. Dzięki za pytanie bo dało mi to do myślenia. Znalazłem w Gdańsku na skarpie która powstała w wyniku równania terenu pod boisko. Całkiem spory pagórek zostaw w ten sposób z jednej strony odkryty. I tak sobie pomyślałem - może będzie tam tego więcej? Wyobraźcie sobie, że razem z synkiem wspinaliśmy się pod tą skarpę drugi raz i znalazłem kolejną skamieniałość - jakaś muszla. Niestety przy kolejnych wejściach już takiego szczęścia nie miałem;) Jeżeli chcecie poznać dokładną lokalizację to piszcie.
IMG_3778.JPG
IMG_3787.JPG
IMG_3784.JPG

I nowe znalezisko :
IMG_3781.JPG
IMG_3783.JPG

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ząb czy kamień?

Post autor: Tomasz Singer »

Jak widać okaz od spodu, to okazał się niestety kawałkiem skały magmowej.

Natomiast ten drugi to poczciwy ramienionóg Atrypa, po wykształceniu wygląda jak ze Skał (woj. Świętokrzyskie). Być może ktoś go po prostu wyrzucił lub lądolód w trakcie topienia się zrzucił go tutaj.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Ząb czy kamień?

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Rugosa (podtrzymuję zdanie) i atrypid (ale nie ze Świętokrzyskich).

Rugosa nie jest w formie stożka z powodu obtoczenia.
Zachowana jako kalcyt może się kojarzyć np. z kwarcem.

ODPOWIEDZ