Mioceńskie skamieniałe drewno?

Czyli wszystko o świadkach historii naszej planety z ostatnich kilkuset milionów lat
fot. J. Garstka
DIMETRODON

Mioceńskie skamieniałe drewno?

Post autor: DIMETRODON »

Witam

W skałach mioceńskich wyszedł mi taki okazik.Czy to skamieniałe drewno?

http://www.thefossilforum.com/index.php ... ssil-wood/

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mioceńskie skamieniałe drewno?

Post autor: Tomasz Singer »

Wygląda na coś bardziej ciekawego niż drewno. Bardziej mi to przypomina kawałek zęba jakiegoś trąbowca.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Mioceńskie skamieniałe drewno?

Post autor: szerman »

Tomasz Singer pisze:Bardziej mi to przypomina kawałek zęba jakiegoś trąbowca.
Na linkowanym w poście Daniela ang. forum też sugerowali trąbowca, konkretnie mamuta.
Polskę zamieszkiwało kilka gatunków trąbowców: mamut włochaty (Mammuthus primigenius), słoń leśny (ale nie ten współczesny, lecz Palaeoloxodon antiquus) oraz Deinotherium giganteum, być może jeszcze jakieś inne. Ten ostatni jednak nie ma rowkowanych zębów trzonowych jak słonie właściwe (które są idealne do miażdżenia roślinności), lecz bardziej bruzdowate jak mastodonty. Dlatego jak już coś, to byłaby to pozostałość jednego z dwu pierwszych. Tylko co z wiekiem? Oba żyły w plejstocenie, nie miocenie.
"Mastodon sapiens"

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2284
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mioceńskie skamieniałe drewno?

Post autor: Ag.Ent »

szerman pisze:(...) być może jeszcze jakieś inne.
Były jeszcze mamuty stepowe (Mammuthus trogontherii) i kilka pierwotniejszych trąbowców (np. Gomphotherium angustidens i Mammut praetypicum), ale szczątki "mastodontów" opisano tylko z kilku miejsca w Polsce (Toruń, Opole, Oborniki, Przeworno, Bełchatów).
W tym wypadku jednak podobieństwo do słoniowego trzonowca wydaje mi się złudne. Stawiałbym, że ta "skamieniałość" ma pochodzenie geologiczne.

ODPOWIEDZ