[Opis] Leptorhynchos

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

[Opis] Leptorhynchos

Post autor: Kamil Kamiński »

http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... torhynchos

Mamy już wszystkie owiraptorozaury :D
poprawię jeszcze Elmisaurus

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Opis] Leptorhynchos

Post autor: Piotr B. »

Fajnie, że owiraptorozaury są już pełne. :)

Od jakiegoś czasu zastanawia mnie inna rzecz: Encyklopedia Dinozaurów powołuje się na Mortimera w co najmniej stu dwudziestu artykułach (tyle wyszukało Google, ale może jest ich więcej) i nieraz artykuły zdają się przywiązywać dużą wagę do opinii Mortimera, jak ten o Leptorhynchos. To tylko internetowe opinie z nierecenzowanego bloga są, więc zastanawia mnie, o co chodzi z Mortimerem.

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Leptorhynchos

Post autor: Kamil Kamiński »

Z reguły przy opisach teropodów korzystam z bloga Mortimera, bo ułatwia on pisanie haseł. Zawiera m.in. podstawowe informacje odnośnie systematyki, materiału kopalnego i przede wszystkim literatury (choć może nie tej najnowszej, bo nie był aktualizowany od roku). Często też opinie tego gościa wydają mi się zazwyczaj wyważone i sensowne, ale staram się w pierwszej kolejności bazować na recenzowanych pracach, odnośnie podanych wyżej informacji także. Np. w opisie leptoryncha wnioski z bloga są tylko uzupełnieniem tego co zostało zaczerpnięte przede wszystkim z Funston in. (2016), gdzie poddano w wątpliwość część wniosków z pracy Longrich i in. (2013). Konkluzje Mortimera tylko to uzupełniają

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Leptorhynchos

Post autor: nazuul »

Najpierw sprostowania:
Wg wyszukiwarki w ED haseł, gdzie pojawia się słowo "Mortimer", jest aż 180: http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... 0&offset=0
Zaś głównym źródłem nie jest blog, ale strona Theropod Database.

Teraz wypowiem się za siebie:
Ja to (go?) widzę inaczej. To nie jest pierwszy lepszy amator. Ani pierwszy lepszy teropodolog. Mortimer to fenomen. Niestety, o co już wielokrotnie go proszono, nie pisze prac recenzowanych (jakże bogatsza była teropodologia, gdyby jego dane byłyby stosownie opublikowane... eh, marzenia). Z jednej strony źle, z drugiej jednak znacznie mniej byłoby wówczas jego komentarzy. Jeżeli miałbym obstawiać, kto jest najwybitniejszym znawcą nieptasich teropodów i mezozoicznych ptaków (a już na pewno morfologii i filogenezy), to padłoby na Mortimera właśnie.
Z reguły jednak to po prostu mnie przekonuje to co pisze, dlatego to uwzględniam. Właściwie, to nie przypominam sobie przypadku, gdzie nie zgadzałbym się z jego interpretacją lub opinią albo przynajmniej nie uznawał ich za sensowne i prawdopodobne w tym samym stopniu co dane z publikacji.

Dawno temu przedyskutowaliśmy kwestię uwzględniania źródeł nierecenzowanych. Dyskusja zaczyna się i kończy na poniższych postach:
http://forum.dinozaury.com/viewtopic.ph ... 057#p30057
http://forum.dinozaury.com/viewtopic.ph ... 166#p30166
(obecnie jednak jestem za opcją B, i tak jest chyba uniwersalnie stosowane w ED, np. nigdzie nie ma np. systematyki wg Mortimera; ważne by zaznaczać gorsze pochodzenie informacji)
Kamil Kamiński pisze:Mamy już wszystkie owiraptorozaury :D
poprawię jeszcze Elmisaurus
mnie natomiast bardziej cieszy to drugie
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Opis] Leptorhynchos

Post autor: Piotr B. »

Potwierdzacie moje wrażenie, że Mortimer jest rodzajem internetowego autorytetu... Jeśli ten człowiek rzeczywiście posiada tak ogromną wiedzę itd., szkoda, że z głównego nurtu tworzenia nauki jest wyłączony. Nie znam szczegółów sytuacji Mortimera, ale brzmi to wszystko, jakby wyłączał się z własnej woli:

Sytuacja amatora chcącego zrobić coś w paleontologii jest mi akurat bliska, gdyż formalnie rzecz biorąc również się w niej znajduję.

Mam osiem recenzowanych publikacji już opublikowanych, plus kolejne prace w recenzji lub przygotowaniu, oraz sam recenzuję różne prace dla Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology i Lethaia. W sumie to ostatnio więcej recenzuję niż samemu piszę :? , ale to też przyjemna forma uczestnictwa we współtworzeniu nauki. :) Od roku chociaż mam afiliację w IP PAN, więc będzie to ładnie wyglądać w nadchodzących prackach. :)

Tak, przechwalam się i to brzydko z mojej strony. :wink: Wiem co mówię twierdząc, że się da, bo wiem to z doświadczenia. Jeśli ten Mortimer zdaniem niektórych jest "najwybitniejszym ekspertem od teropodów naszych czasów", a mimo to nie publikuje, to nie publikuje, bo nie chce po prostu.

Jeśli kotś nie chce, wolę wypada uszanować, ale zastanawiam się dlaczego ktoś nie chce, a może coś go zwyczajnie powstrzymuje. Aby zostać autorem publikacji naukowej, wystarczy otworzyć edytor tekstowy, spisać swoje myśli, a potem submitować do pisma... Z dostępem do materiału -jeśli to opis materiału- i pieniędzmi na analizy mogą pomóc współpracownicy, ale oczywiście bardzo wielu amatorów ma własny materiał, który nie służy w żaden sposób nauce i są to prywatne kolekcje, wśród których są interesujące okazy. Osobie o internetowej sławie Mortimera kontaktów nie brakuje, więc jest w stanie zorganizować czego dusza ludzka zapragnie.

Rozmawiałem z paroma amatorami -jedni po studiach paleo, inni bez studiów, ale w gruncie rzeczy w sytuacji podobnej do mojej. Nigdy nie usłyszałem racjonalnego argumentu: mężczyźni zwykli mówić "nie mam publikacji, bo nie mam nazwiska", zaś kobiety zwykły mówić "nie mam publikacji, bo jestem kobietą".

OK. To sobie poofftopowałem. :wink:

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Leptorhynchos

Post autor: nazuul »

Sądzę, że masz wiele racji.
Choć co najmniej od 2011 r. Morimer tworzy publikację o "Lori" - troodontydzie z formacji Morrison: http://theropoddatabase.blogspot.com/20 ... ution.html
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Opis] Leptorhynchos

Post autor: Ag.Ent »

Ano, to syćko prawda, nie wiem jednak, czy Mortimer jest aż tak obeznany z rzeczywistymi skamieniałościami, co z ich opisami literaturowymi (z oczywistych względów). Warto też dodać, że ma już na koncie coś, co chyba można nazwać publikacją naukową (a w każdym razie publikacją w naukowym czasopiśmie), a jego artykuł z Marjanoviciem już chyba ze dwa razy dostał "rejecta", ale może kiedyś uda im się go opublikować. Natomiast jego publikacja o "Lori" podobno jest już na ukończeniu, podobnie jak drugi artykuł nt. hipotezy Ornithoscelida.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [Opis] Leptorhynchos

Post autor: Utahraptor »

Kolejna grupa dinozaurów jest już w całości w ED. Brawo! Teropody do zrobienia powolutku się kończą.
Biologia, UW

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Opis] Leptorhynchos

Post autor: Piotr B. »

Utahraptor pisze:Kolejna grupa dinozaurów jest już w całości w ED. Brawo! Teropody do zrobienia powolutku się kończą.
Owiraptorozaury nie były dinozaurami. :?

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Opis] Leptorhynchos

Post autor: Ag.Ent »

Były.

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Opis] Leptorhynchos

Post autor: Piotr B. »

Ag.Ent pisze:Były.
Nie były.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Opis] Leptorhynchos

Post autor: Ag.Ent »

Były × ∞.

;)

PS A osobom, które wolą nieco bardziej rozbudowaną argumentację od powyższej, przypomnę: http://forum.dinozaury.com/viewtopic.php?p=61957#p61957

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Opis] Leptorhynchos

Post autor: Piotr B. »

Nie były (Bajdek, in review). Zresztą, pożyjemy. :wink:

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Opis] Leptorhynchos

Post autor: Ag.Ent »

Piotr B. pisze:Nie były (Bajdek, in review). Zresztą, pożyjemy. :wink:
O, zapowiada się interesująco! Zobaczymy, czy uda Ci się mnie przekonać ;)

ODPOWIEDZ