[OPIS]Pinacosaurus

Wszystko o doskonale chronionych "pancernych jaszczurach"
Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

[OPIS]Pinacosaurus

Post autor: Krzysztof »

Pinacosaurus znaczy ''Sztachetowaty jaszczur''.
Długość- 5m
Wysokość -?
Masa-??
Czas- Póşna Kreda 121- 112 Ma
Lokalizacja- Mongolia i Chiny
Pożywienie- miękkie części roślin- paprocie.
Klasyfikacja:
----------------
Dinosauria
Ornitischia
Thyreophora
Ankylosauria
Ankylosauridae
Ankylosaurinae
opisany po raz pierwszy w 1933 przez Gilmore.
Spis gatunkĂłw
Pinacosaurus grangeri
P. mephistocephalus


To rodzaj, ankylozaura średniej wielkości, który żył w póznym okresie kredowym (75- 80Ma) w Mongolii i Chinach. Pinacosaurus pomimo swojego wyglądu był lekkiej budowy ciała, średniej wielkości ankylozaur z długą czaszką, osiągał długość 5m i tak jak wszystkie ankylozaury, posiadał na końcu ogona kostną buławę, której używał jako broń defensywną wobec takim drapieżnikom jak Tarbosaurus. Poza tym jego grzbiet był chroniony przez liczne płyty z guzami zmniejszające się w kierunku ogona a także tarcze z kostnych płyt i kolców. Najbardziej niezwykłym elementem okazu jest obecność dwóch dodatkowych, dziur jednej na drugiej, gdzie nozdrza zwykle są znalezione ( gdzie nozdrza głównie się znajdują).
Otwarcia nozdrzowe są charakterystyczne dla rodzaju i ich liczba różni się. Godefroit opisał w 1999 r i w 2003 młody okaz z pięciu par otwarć Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej sponsorowało kilka głównych azjatyckich wypraw do pustyni Gobi w Mongolii w 1920r. Czaszka częściowo zmiarzdzona, szczęki i skórne kości usunięte w 1923r. Pinakozaur jest najlepiej znanym azjatyckim ankylozaurem z więcej niż z 15 okazów wliczając w to jeden niemal kompletny szkielet, 5 czaszek albo częściowe czaszki, wliczając w to dwie czaszki młodych osobników, skupionych razem najwidoczniej zabitych przez burzę piaskową ( Jerzykiewicz 1993). Najlepsza czaszka należy do młodego osobnika przedstawionego przez Terese Maryańską w 1971 i 1977 r. Gatunek mlodego osobnika Pinacosaurus grangeri okazu z Prowincji Ningxia został przedstawiony jako Pinacosaurus ninghsiensis w 1935 r, ale teraz jest rozważane do takiego samego gatunku jak Pinacosaurus grangeri są okruchowymi szczątkami przedstawionymi jako Syrmosaurus viminicaudus przez Maleeva w 1952 r. Dodatkowe pozostałości z Chin przedstawionych jako Pinacosaurus mephistoiephalus przez Godefroit w 1999 r są uważane za ważny gatunek oparty na drugorzędnych skórnych rogach. Najładniejsze zachowane czaszki są od młodych osobników, ale holotyp jest od dorosłego czaszka jest dłuższa. Krótka i szeroka czaszka Pinakozaura zakonćzona była papuziowatym dziobem gdzie w głębi pyska tkwiły rzędy małych , słabych zębów dlatego ten ankylozaur musiał sięgać po miękkie paprocie.
Początkowo Pinacosaurus został umieszczony w rodzinie Nodosauridae.

Obrazek
zdjęcie pochodzi ze strony www.leute.server.de

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Krzysztof pisze: Czas- Póşna Kreda 121- 112 Ma
raczej coś koło 85-75(-65?*)

Poprawiony opis, poprawiłem błędy ortograficzne, składniowe i merytoryczne, skreśliłem wyrażenie "broń ofensywna" odnoszące się do buławy - trudno stwierdzic czy była defensywna (dzisaj tak się mówi o tarczach, służących do ochrony - w takim rozumieniu to pancerz był bronią defensywną a nie buława :P ) :D
To rodzaj ankylozaura średniej wielkości, który żył w późnej kredzie w Mongolii i Chinach. Pinacosaurus pomimo swojego wyglądu był lekkiej budowy. Osiągał długość 5m i tak jak wszystkie ankylozaury, posiadał na końcu ogona kostną buławę, której używał jako broi przeciw takim drapieżnikom jak Tarbosaurus. Poza tym jego grzbiet był chroniony przez liczne płyty z guzami zmniejszającymi się w kierunku ogona a także tarczę z kostnych płyt i kolców. Najbardziej niezwykłym elementem okazu jest obecność dwóch dodatkowych otworów, znajdujących się jedna na drugiej, w miejscu gdzie zwykle znajdują się nozdrza.
Otwarcia nozdrzowe są charakterystyczne dla rodzaju i ich liczba różni się w różnych osobników. Godefroit opisał w 1999 okaz z czterema i w 2003 młody okaz z pięcioma parami otwarć. Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej sponsorowało kilka wypraw na pustynię Gobi w Mongolii w 1920r. Znaleniona czaszka była częściowo zmiażdżona, szczęki i ?skórne kości?** zebrane w 1923r. Pinakozaur jest najlepiej znanym azjatyckim ankylozaurem, z więcej niż z piętnastoma okazami, wliczając w to jeden niemal kompletny szkielet, 5 czaszek z których niektóre były niekompletne. Ciekawym znaleziskiem jest odkrycie młodych osobników, skupionych razem - najwidoczniej zabitych przez burzę piaskową (Jerzykiewicz, 1993). Najlepiej zachowana czaszka należy do młodego osobnika opisanego przez Teresę Maryańską w 1971 i 1977 r.
Okaz młodego osobnika Pinacosaurus grangeri z Prowincji Ningxia został opisany jako Pinacosaurus ninghsiensis w 1935 r, ale teraz jest uznawany za przedstawiciela gatunku P.grangeri, podobnie jak fragmentaryczne szczątki Syrmosaurus viminicaudus opisanymi przez Maleeva w 1952 r. Inne pozostałości z Chin przedstawionych jako P.mephistoiephalus przez Godefroit w 1999 r są uważane za ważny gatunek oparty na .......***
Najlepiej zachowane czaszki pochodzą od młodych osobników, ale holotyp to czaszka dorosłego osobnika, jest ona dłuższa w stosunku do szerokości. Cecha ta jest typowa dla bazalnych tyreoforów. Krótka i szeroka czaszka Pinakozaura zakończona była dziobem a w głębi pyska tkwiły rzędy małych, słabych zębów, dlatego ten ankylozaur musiał sięgać po miękkie rośliny jak paprocie.


*P. ninghsiensis pochodzi ze skał Ningxia Huizu Zizhiqu - w Chinach (wiek bliżej nie określony santon-mastrycht), pozostałe z formacji Djadochta
** ang "Dermal bones" - proszę o przetłumaczenie
*** i tutaj też prosze o pomoc - przetłumaczenie
secondary dermal(demonic) horns and narial characteristics
Pinacosaurus, Gilmore, 1933
P. grangeri, Gilmore, 1933 synonimy: Pinacosaurus ninghsiensis (Young, 1953) i Syrmosaurus viminicaudus (Maleev, 1952)
P. mephistocephalus, Godefroit, Pereda-Suberbiola, Li, i Dong, 1999

Krzysztof, czy Ty czasem nie bierzesz tekstu z wikipedii angielskiej i dajesz kompowi do przetłumaczenia? :| :(
Ostatnio zmieniony 21 kwietnia 2008, o 20:58 przez nazuul, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Palik
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 354
Rejestracja: 15 grudnia 2007, o 17:39
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Palik »

To rodzaj, ankylozaura średniej wielkości, który żył w póznym okresie kredowym (75- 80Ma) w Mongolii i Chinach. Pinacosaurus pomimo swojego wyglądu był lekkiej budowy ciała, średniej wielkości ankylozaur

Po co dwa razy średniej wielkości :wink: .

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Krzysztof »

Nazuul opis, owszem z wikipedi angielskiej ale, sam to tłumaczyłem, nie korzystałem z żadnych programów. Więc w czym problem???.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Nie obraź się, ale to naprawdę tak mi wyglądało podczs poprawiania - np to:
Dodatkowe pozostałości z Chin przedstawionych jako
komp by to przetłumaczył jajo "przedstawionych", nie użytkownik forum znający się na rzeczy - ewidentnie powinno być "opisał".
albo to:
Gatunek mlodego osobnika
Powinieneś wiedzieć, że spicemen to gatunek lub osobnik, w tym przypadku osobnik.
Poza tym interpunkcja kuleje. Zwracam honor, skoro tłumaczyłeś sam. :wink: . Po prostu nie bierz pierwszego wyrazu ze słownika i nie polegaj do końca na własnej znajomości angielskiego - wiem coś o tym, bo sam niejednokrotnie się przejechałem. :lol:

Albo to wygląda jak wyciągnięte żywcem z translatora:
Najbardziej niezwykłym elementem okazu jest obecność dwóch dodatkowych, dziur jednej na drugiej, gdzie nozdrza zwykle są znalezione ( gdzie nozdrza głównie się znajdują).

Godefroit opisał w 1999 r i w 2003 młody okaz z pięciu par otwarć Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej sponsorowało kilka głównych azjatyckich wypraw do pustyni Gobi w Mongolii w 1920r.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS]Pinacosaurus

Post autor: szerman »

Krzysztof pisze:Czas_- Późna Kreda (121-112 Ma)
Poza tym późna kreda to inny przedział (100-65,5 Ma). Dla pinakozaura chyba 83,5-70,6 Ma (kampan).
Krzysztof pisze:To rodzaj, ankylozaura średniej wielkości, który żył w póznym okresie kredowym (75- 80Ma) w Mongolii i Chinach.
późnym
Krzysztof pisze:Czaszka częściowo zmiarzdzona, szczęki i skórne kości usunięte w 1923r.
zmiaĹźdĹźona
Krzysztof pisze:Gatunek mlodego osobnika Pinacosaurus grangeri okazu z Prowincji Ningxia został przedstawiony jako Pinacosaurus ninghsiensis w 1935 r, ale teraz jest rozważane do takiego samego gatunku jak Pinacosaurus grangeri są okruchowymi szczątkami przedstawionymi jako Syrmosaurus viminicaudus przez Maleeva w 1952 r.
młodego
Krzysztof pisze:Krótka i szeroka czaszka Pinakozaura zakonćzona była papuziowatym dziobem gdzie w głębi pyska tkwiły rzędy małych , słabych zębów dlatego ten ankylozaur musiał sięgać po miękkie paprocie.
zakończona

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS]Pinacosaurus

Post autor: szerman »

Pamiętam, że od najmłodszych lat, gdy myślałem o zaawansowanych ankylozaurach, to do głowy przychodziły mi wizje: ankylozaura, euoprocefala (dalej długo nic) i na trzecim miejscu właśnie pinakozaura, może na równi z sajchanią, talarurem i czymś tam jeszcze.

Vickaryous i in. (2004) przypisują gatunku typowego P. ninghsiensis (Young, 1935). Co za tym idzie, typowy występuje w Mongolii i Chinach (odpowiednio formacja Djadokhta i złoża Wangshi). Znany z ponad 15 osobników (wiele kompletnych i niekompletnych czaszek, artykułowane szkielety pozaczaszkowe, osteodermy (dokładne dane za Arbour i Currie niżej); wiek od młodych do dorosłych. Wiek - ?późny santon do ?późny kampan.
Kolejny wg nich ważny gatunek, P. mephistocephalus, pochodzi z Chin (formacja Djadokhta, późny santon lub wczesny kampan). Znany z czaszki, szkieletu pozaczaszkowego i osteoderm.

Coombs i Maryańska (1990) piszą, że do typowego należy również Pinacosaurus ninghsiensis. Na niepewne datowanie P. grangeri (j/w) posiłkują się Maryańską, 1977 (pewnie się ta praca przyda, jak i z 1971 r.). Podają dokładniej w materiale ilość czaszek (na ówczesny stan): 1 kompletna i 4 częściowe.

Paul (2010) oblicza P. grangeri na 5 (tak, jak Holtz, 2012) m długości i 1,9 t (tu Holtz podaje "masę konia"). Wg Paula P. mephistocephalus być może jest w istocie młodszym synonimem gatunku typowego, ale w świetle opracowań z 2004 i 2015 nie można tego traktować na poważnie.

Klasyfikacja typowego P. grangeri: Ankylosauridae (Coombs i Maryańska, 1990), Ankylosaurinae (Vickaryous i in., 2004; Thompson i in., 2012). Wg Thomsona i in. jest to takson siostrzany względem minotaurazaura, ale widzę, że ten jest uznawany za młodszy synonim tarchii (jej opis też wymaga rewizji):
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... aurasaurus

P. grangeri jest jednym z najbardziej zaawansowanych ankylozaurów nie tylko Azji, ale i w ogóle. Jest też znany z największej ilości szczątków spośród wszystkich innych azjatyckich ankylozaurów.

Jeżeli dobrze rozumiem Arbour i Curriego (2015), to holotyp IVPP V12560 Liaoningosaurus paradoxus może mieć coś wspólnego z młodocianym P. grangeri.

Synonimy gatunku typowego (za Arbour i Currie, 2015):
Pinacosaurus grangeri Gilmore, 1933
= Pinacosaurus ninghsiensis Young, 1935
= Syrmosaurus viminocaudus Maleev, 1952
= Syrmosaurus viminicaudus Maleev, 1954
Zgadzają się zatem z autorami II edycji The Dinosauria w sprawie ważności i odrębności P. mephistocephalus na poziomie gatunkowym.

Ich datowanie gatunku typowego jest inne:
Arbour i Currie, 2015 pisze:Holotype locality and age. Bayan Zag (D Bayn Dzak,
Shabarakh Usu, the Flaming Cliffs); Bayn Dzak Member,
Djadokhta Formation (Dashzeveg et al. 2005). Dashzeveg
et al. (2005) reviewed previous hypotheses for the age of
the Djadokhta Formation, and conducted a magnetostratigraphical
study indicating that the sediments at Bayan
Zag were younger than Chron 34n (and therefore younger
than Santonian), and possibly incorporating the end of
Chron 33 and Chron 32 (7571 Ma, late Campanian).
Materiał gatunku typowego:
Arbour i Currie, 2015 pisze:Holotype. AMNH 6523, skull and mandibles.

Referred specimens. ZPAL MgD II/1 (skull, mandibles,
predentary, cervicals, dorsal, caudals, ribs, scapula, coracoids,
humerus, radius, ulna, ilium, both femora, tibia, fibula,
cervical half ring fragments), ZPAL MgD II/9
(caudals, tail club handle, pelvis, manus, femur, tibia,
pes), ZPAL MgD II/31 (tail club handle); PIN 614, nearly
complete skeleton without skull (holotype of Syrmosaurus
viminicaudus), PIN 3780/3, skull; IVPP no catalogue
number, fragment of upper jaw, partial right mandible, 23 vertebrae, right scapula (misidentified as an ilium by
Young 1935), right humerus, partial ischia, right femur,
both tibiae, two metatarsals, radius or ulna, fibula, ilium
(‘indeterminate’ by Young 1935), fragments of cervical
half ring, osteoderms (holotype of Pinacosaurus ninghsiensis,
Ningxia, Inner Mongolia, China). MPC 100/1305,
a nearly complete skeleton with in situ osteoderms but
lacking a skull, may also be referable to Pinacosaurus
grangeri (Arbour & Currie 2013b).
To samo ale dla P. mephistocephalus:
Arbour i Currie, 2015 pisze:Holotype. IMM 96BM3/1, skull and articulated postcrania
with in situ cervical half rings.
Holotype locality and age. Quarry SBDE 96BM3
(4147.269’ N 10643.5730E, 1239 m elevation), Bayan
Mandahu, Inner Mongolia, China. The Bayan Mandahu
Formation has been correlated with the Djadokhta Formation
(Jerzykiewicz et al. 1993; Eberth 1993) and so is
likely to be late Campanian in age (Dashzeveg et al. 2005).
Fajnie byłoby też zajrzeć do Gilmore'a (1933), może Younga (1935), Maryańskiej (1971; 1977 - jedną z nich chyba mam gdzieś na dysku, ale nie mogę znaleźć), Maleeva (1952), może Burns i in. (2011):
http://www.sciencedirect.com/science/ar ... 7110001138
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS]Pinacosaurus

Post autor: nazuul »

szerman pisze:Vickaryous i in. (2004) (...) Kolejny wg nich ważny gatunek, P. mephistocephalus, pochodzi z Chin (formacja Djadokhta, późny santon lub wczesny kampan).
(...)
Arbour i Currie, 2015 pisze:Bayan Mandahu Formation has been correlated with the Djadokhta Formation (Jerzykiewicz et al. 1993; Eberth 1993) and so is
likely to be late Campanian in age (Dashzeveg et al. 2005).
Formacja Bayan Mandahu czy Djadokhta i jaki wiek ostatecznie?
szerman pisze:Klasyfikacja typowego P. grangeri: Ankylosauridae (Coombs i Maryańska, 1990), Ankylosaurinae (Vickaryous i in., 2004; Thompson i in., 2012)
(nie wiem czemu pogrubione)
Nie podawałbym tej pierwszej klasyfikacji, bo sugeruje, że wg nich nie należy do Ankylosaurinae (czy oni takiej nazwy używają w ogóle w obecnym sensie?). Do Ankylosaurinae nie należy wg Hill i in., 2003 (przejrzałem tylko kladogramy w Arbour i Currie 2015, ryc. 1)
szerman pisze:Jeżeli dobrze rozumiem Arbour i Curriego (2015), to holotyp IVPP V12560 Liaoningosaurus paradoxus może mieć coś wspólnego z młodocianym P. grangeri.
... bo jest młody:
Arbour i Currie, 2015, s. 400 pisze:Unfused neural arches, small size and the absence of osteoderms posterior to the cervical/pectoral region (as in juvenile Pinacosaurus grangeri) suggest that IVPP V12560 is a juvenile individual.
szerman pisze:Fajnie byłoby też zajrzeć do Gilmore'a (1933), (...) może Burns i in. (2011):
http://www.sciencedirect.com/science/ar ... 7110001138
może? :)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS]Pinacosaurus

Post autor: szerman »

Nie wiem które datowanie jest bliższe prawdy - napisałem, że ich datowanie jest inne, a nie które jest OK. Przepisałem wszystko to, co znalazłem. Wiadomo, że w metryczce powinno być Ankylosaurinae bez znaku zapytania ;)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS]Pinacosaurus

Post autor: nazuul »

szerman pisze:Nie wiem które datowanie jest bliższe prawdy - napisałem, że ich datowanie jest inne, a nie które jest OK. Przepisałem wszystko to, co znalazłem.
A formacja? Nie wiem co mają te posty na celu, ale wiele przy takim sposobie nie pomogą wiele komuś, kto miałby napisać o pinakozaurze
szerman pisze:Wiadomo, że w metryczce powinno być Ankylosaurinae bez znaku zapytania ;)
Skąd wiadomo?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS]Pinacosaurus

Post autor: szerman »

nazuul pisze:Nie wiem co mają te posty na celu, ale wiele przy takim sposobie nie pomogą wiele komuś, kto miałby napisać o pinakozaurze
:shock: Przecież wyłożono najważniejsze informacje, są cytowania, a jeżeli (jak w w/w przypadku) dane się nie pokrywają, to ktoś powinien to zweryfikować w owych źródłach. A najlepiej również sprawdzić pozostałe.
Nie pisałem prawdy objawionej, gdybym miał więcej czasu, to bym sam wrzucił go do ED.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS]Pinacosaurus

Post autor: nazuul »

Doceniam, że to ma pomóc. Tylko zobacz, dla bardziej doświadczonych osób takie coś niewiele pomoże, bo wiedzą co i jak zrobić, zaś dla początkujących to mało przydatne, bo dałeś tylko dane z podstawowych źródeł i to konieczne do weryfikacji. Im bardziej przyda się "gotowiec" (o jakim pisałem dawno w temacie o rezerwacjach i jest to ciągle aktualne).
Poza tym, to nie masz pewności, czy ktoś skorzysta z Twojego opracowania.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS]Pinacosaurus

Post autor: szerman »

Co racja, to racja. Będę może zatem robił nieco mniej, ale nieco sprawniej.
"Mastodon sapiens"

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [OPIS]Pinacosaurus

Post autor: Kamil Kamiński »

W ostatnich dniach przez różne zawirowania miałem trochę mniej czasu na ED, udało się jednak dokończyć opis pinakozaura, przy wykorzystaniu części informacji przygotowanych przez Marcina :)
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... nacosaurus

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS]Pinacosaurus

Post autor: nazuul »

Czy przynależność obu gatunków do jednego rodzaju jest pewna? Z prac niecytowanych w haśle wynika, że nie. Zob. Arbour i Currie, 2015, ryc. 1.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [OPIS]Pinacosaurus

Post autor: Kamil Kamiński »

Nie wiem za bardzo czy jest pewna, w przypadku wielu rodzajów dinozaurów jest to kwestia sporna, lub przynajmniej z lekka subiektywna. Widziałem te kladogramy, gdzieś to chyba tłumaczono różnym wiekiem okazów (P. mephistocephalus miał być dorosły, a użyty w badaniu okaz grangeri młody). We wstępie jest słowo "prawdopodobnie" odnośnie dwóch gatunków. Jutro dodam kilka zdań. Uważasz że w spisie gatunków dać znać zapytania?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS]Pinacosaurus

Post autor: nazuul »

Nie wiem, stąd pytanie. Nie znając sprawy (kierując się tylko kladogramem), powiedziałbym, że tak.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ