[opis] Daspletosaurus (daspletozaur)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Daspletosaurus (daspletozaur)

Post autor: nazuul »

Mogłeś przekopiować z mojego newsa. Z moich tekstów opublikowanych na D.com! można śmiało korzystać w innych tekstach dla D.com!

Warto zidentyfikować gatunki na ilustracjach, w tym porównać z holotypem D. torosus. Niedające się oznaczyć - jako D. sp.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [opis] Daspletosaurus (daspletozaur)

Post autor: Kamil Kamiński »

OK, będę pamiętał na przyszłość. Podpisy zrobione.
Tutaj jest fajne porównanie czaszek obu gatunków, ale nie wiem czy można wykorzystać ten obrazek, bo nie widzę informacji o licencji, a jest to modyfikacja obrazka z pracy Carra i in.
http://newatlas.com/new-tyrannosaur-spe ... ace/48754/

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Daspletosaurus (daspletozaur)

Post autor: nazuul »

Kamil Kamiński pisze:Tutaj jest fajne porównanie czaszek obu gatunków, ale nie wiem czy można wykorzystać ten obrazek, bo nie widzę informacji o licencji, a jest to modyfikacja obrazka z pracy Carra i in.
http://newatlas.com/new-tyrannosaur-spe ... ace/48754/
Nie, bo w licencji na której jest praca Carra i in. nie ma elementu "ShareAlike — If you remix, transform, or build upon the material, you must distribute your contributions under the same license as the original.".
Ponadto czaszka D. torosus nie pochodzi z tej pracy.
Zawsze jednak można spytać się o zgodę osoby, której przysługuje majątkowe prawo autorskie do utworu - czyli zapewne gdzieś tu trzeba uderzać: http://newatlas.com/contact/
Jednak ten obrazek budzi wątpliwości co do poprawności: wprawdzie przejrzałem tylko pracę Carra i in. odnośnie cech różniących gatunki i nie widziałem tych cech, więc może są prawidłowe. Obie jednak są zmienne ontogenetycznie u tyranozaurydów.

Czaszka podpisana jako "Czaszka osobnika z zaznaczonymi uszkodzeniami." to wg Carra i in. (suplenment s. 5) D. torosus.

Zmierzyłem w ImageJ [Abramoff i in., 2004 "Image Processing with ImageJ" Biophotonics International, 11, 36-42] ryc. 3 z Carra i in. i tam okaz dorosły jest większy o ok. 10% od MOR 590. W prostej proporcji miałby więc 9,9 m, ale zapewne trochę mniej jednak, bo czaszka rosła szybciej - pisze o tym Currie 2003, który zapewne podaje też wzór na oszacowanie tego typu - prawdopodobnie zawiera jednak logarytmy, a to wykracza już ponad moje umiejętności matematyczne.

Fajna grafika: http://zombiesaurian.deviantart.com/art ... -505358127

Dane o rekonstrukcji łba zapewne dotyczą tyranozaurydów ogólnie. Kiedyś chyba wyrażałeś chęć aktualizacji hasła Tyrannosauroidea. Choć co do zasady zastrzegam sobie wyłączność na artykuły o grupach teropodów, to ten możesz śmiało edytować jeśli chcesz - od jakiegoś czasu aktualizuję te hasła, ale to akurat celowo pomijam. Mogę wysłać spis publikacji, o które trzeba uzupełnić jakby co.
Utahraptor pisze:
nazuul pisze:
Utahraptor pisze:W przypadku albertozaura, można poprosić o tekst Ag.Enta z wikipedii i na nim pracować. Będzie wtedy znacznie łatwiej i szybciej przygotować to hasło.
wiesz, że wikipedia jest na licencji CC?
Dlatego to zaproponowałem. ;)
Licencje CC są po to, aby nie trzeba było się pytać o zgodę na wykorzystanie zgodne z licencją.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [opis] Daspletosaurus (daspletozaur)

Post autor: Kamil Kamiński »

nazuul pisze: Dane o rekonstrukcji łba zapewne dotyczą tyranozaurydów ogólnie. Kiedyś chyba wyrażałeś chęć aktualizacji hasła Tyrannosauroidea. Choć co do zasady zastrzegam sobie wyłączność na artykuły o grupach teropodów, to ten możesz śmiało edytować jeśli chcesz - od jakiegoś czasu aktualizuję te hasła, ale to akurat celowo pomijam. Mogę wysłać spis publikacji, o które trzeba uzupełnić jakby co.
jasne, podeślij mi na maila, pomału mogę się tym zająć :)
nazuul pisze:Czaszka podpisana jako "Czaszka osobnika z zaznaczonymi uszkodzeniami." to wg Carra i in. (suplenment s. 5) D. torosus.
Jest podpisana "Czaszka osobnika D. sp. (formacja Dinosaur Park) z zaznaczonymi uszkodzeniami". Carr i in. nie rozdzielali D. torosus i gatunku z DPF, podobnie jak kilku innych autorów. Loewen i in. (2013) też chyba coś wspominali, że może to być jeden gatunek, kto wie, może za jakiś czas doczekamy się jakiejś szczegółowszej publikacji na ten temat, na razie pozostawiłbym tak jest.

A co do sugerowanej ilustracji, to faktycznie niezła, niebawem wstawię :)

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [opis] Daspletosaurus (daspletozaur)

Post autor: Utahraptor »

nazuul pisze:Licencje CC są po to, aby nie trzeba było się pytać o zgodę na wykorzystanie zgodne z licencją.
Wiem. Chodziło mi o to, że nasz forumowicz zrobił już teksty o niektórych dinkach na wikipedii i te akurat warto wykorzystać. Ag.Ent mógłby przesłać swoje oryginalne teksty, bez późniejszych modyfikacji innych autorów, na których można dalej pracować. Wtedy autorami będą sami forumowicze.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Daspletosaurus (daspletozaur)

Post autor: nazuul »

wysłałem.
jest jeszcze to, przyćmione przez nowy gatunek: http://www.journals.usp.br/paz/article/ ... 370/125243
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Daspletosaurus (daspletozaur)

Post autor: nazuul »

Wesołych Świąt.
Dokonałem pewnych zmian:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=19286
Np. sugeruję, aby w miejsce "gatunku z Two Medicine" pisać po prostu D. horneri. Czy materiał z tej formacji spoza MOR zaliczać do niego (jak Mortimer, ale nie jak Carr i in.) to trudno powiedzieć, ale chyba można, bo dwa tyranozauryny są mniej parsymoniczne niż jeden.
Rozmieszczenie danych jest chaotyczne, np. różnice między gatunkami są w "Odkrycie i historia badań". Ja bym rozdzielił dane o gatunkach, np. o ich wielkości w akapitach o nich - wtedy hasło będzie przygotowane na przeniesienie D. horneri, którego można równie dobrze już teraz traktować podobnie jak Carcharodontosaurus iguidensis (Loewen i in., 2013).
Hasło jest odmienne od pozostałych Twoich, bo nie uwzględnia danych niepublikowanych (Holtz 2001, Carr 2005, Carr i Varricchio 2014, Currie i in. 2005, Miyashita i in. 2013). Nie mówię, że to źle, ale zwracam uwagę w celu wzięcia pod rozwagę.
Wiele (wszystkie?) danych, które uźródławiasz, cytując Mortimera, to nie jego pomysły, ale spisane przez niego z innych źródeł dane. Jw., nie mówię, że to źle...
Wiele informacji pokrywa się z innymi tekstami w ED.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [opis] Daspletosaurus (daspletozaur)

Post autor: Kamil Kamiński »

Jeśli chodzi o rozmieszczenie danych, to postaram się to poprawić. Opis był dość długo przygotowywany, pewne rzeczy były jeszcze później dopisywane, stąd pewnie wynikła dość nietypowa jego konstrukcja.

Odnośnie źródeł niepublikowanych, pewnie nie wszystkie z nich udało mi się znaleźć, ale np. z Miyashita i in. (2013) nie było problemu i kojarzę o co tam chodziło. To też postaram się jeszcze dopracować.

Wesołych Świąt :D

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Daspletosaurus (daspletozaur)

Post autor: nazuul »

Kamil Kamiński pisze:Odnośnie źródeł niepublikowanych, pewnie nie wszystkie z nich udało mi się znaleźć, ale np. z Miyashita i in. (2013) nie było problemu i kojarzę o co tam chodziło. To też postaram się jeszcze dopracować.
wg mnie nie trzeba. Ważniejsza jest konsekwencja - jeśli niepublikowanych danych nie uwzględniać, to wszystkich raczej. Istotne, aby wszystkie publikacje naukowe były.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Daspletosaurus (daspletozaur)

Post autor: nazuul »

Dość długo pracowałem na poprawą tego opisu i oto wynik:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=19293

później zmieniłem jeszcze rozmieszczenie tekstu:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=19423

zwracam też uwagę na to:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=19424

Trudny do opisania zwierzak, jeśli się chce robić na tym poziomie merytorycznym. Robiąc opis o takim poziomie, należy poświęcić ze dwa razy więcej czasu.

Co jeszcze należy lub można zrobić:
Filogenezę trzeba jeszcze uzupełnić o nowsze prace, których kladogramy nie zostały jeszcze zamieszczone w art. Tyrannosauroidea

Do tempa wzrostu mam zastrzeżenia:
1) prawdopodobnie ważne są te publikacje:
Erickson, G. M., Currie, P. J., Inouye, B. D., & Winn, A. A. (2006). Tyrannosaur life tables: an example of nonavian dinosaur population biology. Science, 313(5784), 213-217.
Erickson i in., 2015 doi: 10.1038/nature16487
Myhrvold, N.P. (2013) "Revisiting the Estimation of Dinosaur Growth Rates" PLoS ONE 8(12), e81917. doi:10.1371/journal.pone.0081917

2) zbadano 3 daspletozaury, prawdopodobnie z innych gatunków. Mała próbka, nie jest szczegółowo znana masywność i wielkość okazów. Dlatego sugeruję usunięcie zamiast uzupełnienia.

Obrazków można jeszcze więcej wstawić.
Także mapkę - tutaj ona ma jakiś sens.
Można też policzyć proporcje kończyn za Persons i Currie (2016) - póki co wydaje mi się, że to najmniej kursorialny z tyranozaurydów i bliskich im form.

Komentarz do zmian:
Zmian jest dużo. Wiekszość powinna być zrozumiała, a to wymagające komentarza:

Doprowadziłem do porządku gatunki. Nie wiadomo, dlaczego w haśle przyjęto za pewnik 3, bez żadnego wyjaśnienia/uzasadnienia. Okazów, które z pewną dozą prawdopodobieństwa można przypisać do torosus/sp. nov. jest mało. Większość póki co należy uznać za D. sp. Dlatego pousuwałem wiele oszacowań masy (pewnie da się znaleźć ich więcej). Z bibliografii zniknęło też kilka prac o filogenezie – które uważam za nieistotne.
Sternberg i przypisał je do rodzaju ''[[Gorgosaurus]]''
- usunałem, bo Russel pisze:
„Sternberg's field notes indicate that at the time the specimen was collected he thought it belonged to an undescribed species of Gorgosaurus or to a new genus”

zrewidowałem rodzaje, na które mógł polować za Arbour i in., 2009 – np. Albertaceratops był wcześniejszy niż D. torosus. Chasmosauurs występował w czasie D. sp. (nie ma żadnego ceratopsa z osadów równych D. torosus – przynajmniej w 2009 r.)

TMP 97.12.223 wykluczyłem z D. torosus – brak podstaw do takiego przypisania.

Sprawdziłem wymiary podane w tej pracy:
Christiansen, P., Fariña, R., A. (2004) "Mass prediction in theropod dinosaurs." Historical Biology. 16 (2–4), s. 85–92. [[DOI: 10.1080/08912960412331284313]]
z danymi Mortimera i nie pasują one do żadnego daspletozaura (stoją też w sprzeczności z np. danymi Russella), więc usunąłem to (podjerzewam, że tak naprawdę chodziło im o albertozaura)
Okazy tego gatunku były geologicznie młodsze niż ''D. torosus'' (Miyashita i in., 2013) - pochodzą sprzed ~76,7–75,2 Ma (Carr i in., 2017).
chodzi o okazy z Dinosaur Park a jak wiadomo, ten gatunek znany jest też z Oldman (i prawdopodobnie w drugą stronę: Loewen i in. 2013)
Wydaje się jednak, że daspletozaur był pospolitszy w południowych regionach a gorgozaur na północy (Delcourt, 2017).
przeczytałem to i Farlow & Planka, 2002; Currie, 2003A; Holtz, 2004, z poprawką na Bistahieverson, i mi się tak nie wydaje. Usunąłem.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [opis] Daspletosaurus (daspletozaur)

Post autor: Kamil Kamiński »

Nie zgadza mi się w filogenezie to zdanie:
"Według Loewena i in. (2013), Brusatte i Carra (2016), Fiorillo i Tykoskiego (2014, na podstawie Brusatte i in., 2010 był on jednak najbardziej bazalnym tyranozaurynem."

Wg Fiorillo i Tykoskiego na podstawie Brusatte i in., 2010 był bardziej zaawansowany od Teratophoneus, najbardziej bazalnym tyranozaurynem był w analizie opartej na Loewen i in., 2013.

Wg Brusatte i Carra (2016) też jest dość zaawansowany i najbliższy kladowi Zhuchengtyrannus+(Tarbosaurus+Tyrannosaurus).

ODPOWIEDZ