[Opis] Sciurumimus

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

[Opis] Sciurumimus

Post autor: Suchomim »

Sciurumimus
Długość: ? (długość holotypu - 71,9 cm)
Masa: ?
Miejsce występowania: Niemcy, Bawaria, Formacja Rögling
Czas występowania: późna jura (kimeryd)
Systematyka:
Saurischia
Theropoda
Tetanurae
Coelurosauria/Megalosauridae
Wstęp
Sciurumimus to rodzaj późnojurajskiego teropoda z terenów dzisiejszych Niemiec. Dotąd znaleziono skamieniałości jednego, młodego osobnika.
Odkrycie
Szczątki Sciurumimus zostały odkryte w kamieniołomie Rygol, w pobliżu Painten (Niemcy), w skałach formacji Rögling.
Materiał kopalny
Holotyp- (BMMS) BK 11- to bardzo kompletny szkielet młodego (juwenilnego) osobnika, wraz z odciskami piór. Brakuje kilku ostatnich kręgów ogonowych.
Klasyfikacja
Z analizy Rauhuta i współpracowników wynika, że Sciurumimus jest bazalnym przedstawicielem Megalosauridae. W 2013 roku Godefroit i współpracownicy uznali go za bazalnego przedstawiciela Coelurosauria.
Budowa
Odnaleziony osobnik był młody. Wskazują na to mi. niezrośnięte kości krzyżowe, niezrośnięte szwy neurocentralne kręgów i proporcje ciała (głowa jest proporcjonalnie duża, a kończyny tylne małe).
Holotyp osiągał długość 71,9 cm, natomiast sama czaszka - 7,9 cm. Była więc stosunkowo duża - dłuższa od kręgów szyjnych i o 156% dłuższa od kości udowej.
Jego kość przedszczękowa była smukła. Zęby były mocno zakrzywione, a ich budowa przypominała budowę zębów bazalnych celurozaurów.
Łopatka jest ponad dziesięć razy dłuższa, niż szeroka w najwęższym miejscu, czyli podobnie, jak u allozaurów i celurozaurów, ale inaczej, niż u megalozaurów.
Oprócz skamieniałych kości i piór odnaleziono też fragmenty gładkiej skóry na ogonie.
Etymologia
Nazwa rodzajowa pochodzi od słów „Sciurus”, czyli „wiewiórka”, oraz „mimos”, czyli „udający”. Można przetłumaczyć ja więc jako „udający wiewiórkę”, co odnosi się do dużej ilości piór na ogonie, przez które ogon przypominał ogon wiewiórki.
Nazwa gatunkowa (albersdoerferi) honoruje Raimunda Albersdörfera.
Spis gatunków
Sciurumimus Oliver W. M. Rauhut, Christian Foth, Helmut Tischlingerd, Mark A. Norell
S. albersdoerferi Oliver W. M. Rauhut, Christian Foth, Helmut Tischlingerd, Mark A. Norell
Bibliografia
Oliver W. M. Rauhut, Christian Foth, Helmut Tischlingerd, Mark A. Norell (2012). „Exceptionally preserved juvenile megalosauroid theropod dinosaur with filamentous integument from the Late Jurassic of Germany” Proceedings of the National Academy of Sciences. 109 (29), s. 11746–11751, 2012. DOI: 10.1073/pnas.1203238109
Pascal Godefroit, Andrea Cau, Hu Dong-Yu François Escuillié, Wu Wenhao Gareth Dyke (2013). „A Jurassic avialan dinosaur from China resolves the early phylogenetic history of birds” Nature. 498 (7454), s. 359–362, 2013. DOI: 10.1038/nature12168
Ostatnio zmieniony 7 marca 2017, o 17:21 przez Suchomim, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Sciurumimus

Post autor: nazuul »

Na szybko, zanim pojawią się głosy, że opis jest za króki - wg mnie nie jest. W szczególności nie trzeba omawiać piór czy konsekwencji dla filogenezy i ontogenezy teropodów - na to miejsce jest w artykułach o grupach, w odpowiednim, szerszym kontekście. Opis jest jednak zbyt mało szczegółowy w tym sensie, że: "formacja Rögling" +górna część, "kimeryd" +późny (podejrzewam, że jeśli się poszuka, da się ustalić dokładnie wg "Beckeri zone, Ulmense subzone, rebouletianum horizon (7, 8)"). Kopiując autorów opisu nie skasowałeś odnośników po nazwiskach, więc zamiast "Rauhut" masz "Rauhuta". Zabrakło wskazania powodu dla nazwa gatunkowej.

Materiał kopalny jest tak napisany, że nie wiadomo właściwie co jest. Skoro jest bardzo kompletny, to nie ma sensu wymieniać, co jest, ale raczej czego nie ma. Z reguły brak kilku ostatnich kręgów ogonowych - sprawdziłem w pracy, i jest tak w istocie. Poza tym wszystko jest.

Inna sprawa to kwestia doboru informacji - skoro chcesz takie, OK. Jednak:
1) podane powody młodego wieku okazu są mało specyficzne. Ja bym wpisał:
body proportions, with a very large skull and rather short hindlimbs, [...], a coarsely striated bone-surface texture in all skeletal elements (24), and a very regular pattern of tooth development in the maxilla, possibly indicating that no teeth had been replaced (25). This regular pattern differs from that in perinates of more derived coelurosaurs, where there is considerable heterogeneity in among the teeth (26).".
2) budowa tak samo - liczba kręgów itp. to są zupełnie niespecyficzne cechy. Ja bym wpisał ciekawsze cechy, obecne u różnych grup:
The maxilla has a marked kink in the anterior margin of the ascending process dorsally and a large maxillary fenestra, which is closed medially (Figs. 1B and 2A), as in other megalosaurids (9, 10).
(...)
The dentition of Sciurumimus differs significantly from those of subadult or adult basal tetanurans in the slender and serrated premaxillary teeth and strongly recurved maxillary teeth with only distal serrations [...] this dentition is remarkably similar to that of basal coelurosaurs
(...)
The scapula is more than 10 times longer than it is wide at its narrowest point, unlike the broader scapula in basal theropods, including megalosauroids but rather comparable to the scapulae in derived allosauroids and coelurosaurs (10, 11).
(...)
The forelimbs (Fig. 1C) are short and robust, as seen in some other megalosaurids
(...)
Digit I is very robust, with phalanx I-1 exceeding the radius in width, as in compsognathids (14), and the ungual is more than half the length of the radius
(...)
The best soft tissue preservation is found on the tail, which preserves large patches of skin [...] and very fine, long, hair-like filaments that correspond to type 1 feathers (2) dorsally in the anterior midsection (Fig. 3 C and D). The skin is smooth and, unlike Juravenator (15), does not show clear signs of scales. The feathers seem to be anchored in the skin and form a thick covering on the dorsal side of the tail and reach more than two and a half times the height of their respective caudal vertebrae [...] The protofeathers probably are monofilaments
(...)
Sciurumimus is comparable in size to and basically is indistinguishable in proportions from the juvenile basal coelurosaur Juravenator (Table S1) (15, 35, 36). However, these taxa differ significantly in anatomical details
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Sciurumimus

Post autor: Kamil Kamiński »


Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Sciurumimus

Post autor: nazuul »

Pogrzebałem trochę: http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=19272

Zastanawiam się nad rozdzielczością grafik - zawsze te spoza tabelki miały 300 px, choć bywały wyjątki. Ty natomiast często wstawiasz 400 px. Trudno powiedzieć, czy lepiej mniejsze czy większe. Jeśli wszystkie są takie same, to ilustracja w tabelce traci status głównej (najważniejszej) - która chyba powinna być rekonstrukcją a nie kośćmi (w miarę możliwości). Niekoniecznie większe grafiki wyglądają dobrze kompozycyjnie - zależy od ustawień urządzenia wyświetlającego. Ja bym chyba jednak przy 300px został.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Sciurumimus

Post autor: Kamil Kamiński »

Pewnie tak, czasem dawałem 400 przy ilustracjach zawierających sporo szczegółów, jak kilka dinozaurów plus roślinność, zwłaszcza te ABelov2014, i tak mi pewnie zostało. Zmieniłem na mniejsze

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [Opis] Sciurumimus

Post autor: Utahraptor »

Fajnie, że sprawdziliście i wrzuciliście opis do ED. :)
Ich odnalezienie ogłoszono w 2001 r. Rok później Sciurumimus został nazwany i opisany przez zespół paleontologów pod kierownictwem znanego niemieckiego badacza dinozaurów Olivera Rauhuta.
Chodziło chyba raczej o 2011 prawda?
Biologia, UW

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Sciurumimus

Post autor: Kamil Kamiński »

Utahraptor pisze:Cytuj:
Ich odnalezienie ogłoszono w 2001 r. Rok później Sciurumimus został nazwany i opisany przez zespół paleontologów pod kierownictwem znanego niemieckiego badacza dinozaurów Olivera Rauhuta.

Chodziło chyba raczej o 2011 prawda?
Tak, mój błąd, już poprawiam
dzięki :D

ODPOWIEDZ