[OPIS] Utahraptor

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] Utahraptor

Post autor: Utahraptor »

Weź jeszcze pod uwagę środowisko ;) Jeśli mnie pamięć nie myli to Yellow Cat było bardziej suche od Iren Dabasu i Yixian. Nosorożce w Afryce są niemal nagie podczas gdy w ich ziomkowie na Sumatrze są włochaci.
Biologia, UW

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [OPIS] Utahraptor

Post autor: Ag.Ent »

Ale duże antylopy czy lwy, które są bardziej zbliżone pod względem masy do utahraptora, nie są "gołe". Strusie też mają podobny stopień opierzenia do ptaków z innych terenów.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Utahraptor

Post autor: nazuul »

Utahraptor pisze:2) Wrzuciłem.
te się nie nadają?
http://chrismasna.deviantart.com/art/Qu ... -399021040 *
http://pilsator.deviantart.com/art/How- ... -275742409
http://tomozaurus.deviantart.com/art/My ... -303431168
Utahraptor pisze:3) Sam kiedyś pisałeś, że jak są z wiki, to nie trzeba.
nie pisałem.
Utahraptor pisze:4) Kwestia gustu. Ostatniego wrzuciłem z sentymentu, ale młodsi pewnie nie załapią.
Kwestia poprawności. Jeśli wrzucamy coś rażąco niepoprawnego* (nie chodzi o pióra, bo to można wybaczyć), wymaga to odpowiedniego komentarza.
Utahraptor pisze:5) Bo nie wiadomo, czy miał. Duże dinozaury miały ciała pokryte łuską, tak wynika z odcisków skóry zauropodów i dinozaurów kaczodziobych.
ww. nie należą do Paraves.
Aepyornis - nie wiadomo, czy miał pióra? Dlaczego jeśli wrzucę jego nazwę do wyszukiwarki grafiki, to wszystkie rekonstrukcje mają pióra, wszak "nie wiadomo, czy miał".

Ag.Ent - u gigantoraptora znaleziono pióra - co przegapiłem?

* u góry grafika wyrobu utahraptorpodobnego z obecnej wersji hasła, na dole true utahraptora proponowana:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] Utahraptor

Post autor: Utahraptor »

Dodałem z wyjątkiem ostatniego. Ten ostatni jest ciekawy ze względu na naszą dyskusję, ale ustępuje pozostałym estetycznie (w moim odczuciu).
nazuul pisze:
Utahraptor pisze:3) Sam kiedyś pisałeś, że jak są z wiki, to nie trzeba.
nie pisałem.
Wydaje mi się, że tak, ale teraz trudno będzie mi znaleźć tamtą wypowiedź.
nazuul pisze:
Utahraptor pisze:5) Bo nie wiadomo, czy miał. Duże dinozaury miały ciała pokryte łuską, tak wynika z odcisków skóry zauropodów i dinozaurów kaczodziobych.
ww. nie należą do Paraves.
Ale, jak pokazują znaleziska dinozaurów ptasiomiednicznych, ich przodkowie powinni mieć przynajmniej włosowate pokrywy ciała. Chyba, że struktury włoso/pióropodobne opisywane u ptasiomiednicznych są niehomologiczne tym u teropodów. Ptaki w klimacie gorącym są zazwyczaj opierzone, ale mają znacznie mniejszą masę niż utahraptor. Struś jest słabo opierzony na szyi i głowie, a utahraptor był jeszcze większy.
Biologia, UW

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [OPIS] Utahraptor

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:Ag.Ent - u gigantoraptora znaleziono pióra - co przegapiłem?Ag.Ent - u gigantoraptora znaleziono pióra - co przegapiłem?
Nic nie przegapiłeś - nie znaleziono, ale tak do niego przylgnęła łatka "największego pierzastego" (już nieaktualna), że o tym zapomniałem ;) Tak czy siak Yutyrannus to jeszcze lepszy przykład.
nazuul pisze:Aepyornis - nie wiadomo, czy miał pióra? Dlaczego jeśli wrzucę jego nazwę do wyszukiwarki grafiki, to wszystkie rekonstrukcje mają pióra, wszak "nie wiadomo, czy miał".
E, mamutaki wymarły tak późno, że wiedza o ich piórach mogła nawet "memetycznie" przetrwać do dzisiaj. O moa, które wymarły jeszcze później, też zresztą wiemy, że miały pióra.
Utahraptor pisze:Ale, jak pokazują znaleziska dinozaurów ptasiomiednicznych, ich przodkowie powinni mieć przynajmniej włosowate pokrywy ciała. Chyba, że struktury włoso/pióropodobne opisywane u ptasiomiednicznych są niehomologiczne tym u teropodów. Ptaki w klimacie gorącym są zazwyczaj opierzone, ale mają znacznie mniejszą masę niż utahraptor. Struś jest słabo opierzony na szyi i głowie, a utahraptor był jeszcze większy.
I tak ważącemu ok. 150 kg strusiowi jest bliżej pod względem masy do ok. 500 kg utahraptora niż do kilku- lub kilkunastotonowych zauropodomorfów czy kaczodziobych.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Utahraptor

Post autor: nazuul »

chyba się przyda:

James I. Kirkland, Edward L. Simpson, Donald D. DeBlieux, Scott K. Madsen, Emily Bogner & Neil E. Tibert (2016)
Depositional constraints on the Lower Cretaceous Stikes Quarry dinosaur site: Upper Yellow Cat Member, Cedar Mountain Formation, Utah.
Palaios 31(9): 421-439
DOI: 10.2110/palo.2016.041

James I. Kirkland, Marina Suarez, Celina Suarez & ReBecca Hunt-Foster(2016) [2017]
The Lower Cretaceous in East-Central Utah—The Cedar Mountain Formation and its Bounding Strata.
Geology of the Intermountain West 3: 101–228
https://www.utahgeology.org/openjournal ... cle/view/9
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Utahraptor

Post autor: nazuul »

Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ