dinozaury.com na YT?

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: dinozaury.com na YT?

Post autor: Suchomim »

nazuul pisze:Może ktoś pomoże?

Przydałoby mi się - chciałbym to teraz zrobić, ponieważ w tym tygodniu mam nie dwa, a trzy dni wolnego (jest dzień nauczyciela, więc w szkole lekcji nie ma), więc mógłbym zdążyć i nagrać, i zmontować film. A jak nikt nie podeśle teraz, to najwyżej na 2 następne tygodnie "rozłożę" sobie robienie tego filmu :D

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: dinozaury.com na YT?

Post autor: nazuul »

Dobra, to ja przejrzę to co wrzuciłeś.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: dinozaury.com na YT?

Post autor: nazuul »

- jurajska fauna z kamieniołomu Owadów – Brzezinki
akurat z Metriorhynchidae to wątpliwa klasyfikacja, zob. http://forum.dinozaury.com/viewtopic.ph ... dae#p61539
w APP podano Thalattosuchia.

- psitakozaur:
"Na terenach otwartych przejście światło-cień było u niego mocno zaznaczone, natomiast w terenach zamkniętych przechodziło płynnie, przez co trudniej było go tam zauważyć. Zbadano to ustawiając model psitakozaura w kilku różnych miejscach."
nie - to są charakterystyki ubarwienia zwierząt w takich miejscach. Psitako miał zbliżony wzór do tego drugiego (w terenach zamkniętych przechodziło płynnie). Zob. ryc. 4 w http://www.cell.com/current-biology/pdf ... 16)30706-0

- Najstarsze skamieniałości
"na terenie formacji Isua znaleziono węgiel, który mógł mieć pochodzenie organiczne."
wydaje mi się, że "formacja" to określenie abstrakcyjne a nie rzeczywistej rzeczy fizycznej, w której można coś znaleźć.
ten "węgiel" to uproszczenie zapewne, ale nie wiem czy do przyjęcia. Jeszcze ktoś pomyśli, że znaleziono to czym pali w piecu.

"Niestety pojawiają się już artykuły naukowców kwestionujące te badania."
zacytowane źródło to nie "artykuły naukowców", prze które rozumiałbym raczej publikacje recenzowane - https://pl.wikipedia.org/wiki/Recenzja_naukowa
Jest tam raczej opinie naukowców.
Czemu "niestety"?

- Akantostega
określenie jako "żłobki" może być nieprawidłowe, bo to mogło być stado (albo przypadkowe zgoromadzenie) młodych osobników, któe nie były wiele mniejsze niż dorosłe. Przez "żłobek" rozumiem miejsce, gdzie rozwijają się młode okazy a tutaj mogło być to stado, które się przemieszcza i nie różni się biologią wiele od dorosłych.

"wszystkie osobniki były młodociane."
czy nie chodzi czasem o wszystkie osobniki z jednego stanowiska?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: dinozaury.com na YT?

Post autor: Suchomim »

Dzięki. Poprawiłem przed chwilą ten scenariusz. Teraz wygląda on tak: https://drive.google.com/open?id=0B-dqr ... UhFM0lyX2s
Część o psitakozaurze usunąłem, bo jak to niedawno przeczytałem, to to nie pasowało do siebie w ogóle.
nazuul pisze: Psitako miał zbliżony wzór do tego drugiego (w terenach zamkniętych przechodziło płynnie). Zob. ryc. 4 w http://www.cell.com/current-biology/pdf ... 16)30706-0
Podałeś zły link.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: dinozaury.com na YT?

Post autor: nazuul »

Suchomim pisze:Część o psitakozaurze usunąłem, bo jak to niedawno przeczytałem, to to nie pasowało do siebie w ogóle.
co do siebie nie pasowało?
Suchomim pisze:
nazuul pisze: Psitako miał zbliżony wzór do tego drugiego (w terenach zamkniętych przechodziło płynnie). Zob. ryc. 4 w http://www.cell.com/current-biology/pdf ... 16)30706-0
Podałeś zły link.
Mi ten link (do artykułu wraz z suplementem) działa. Na pewno użyłeś całości linku a nie uciętego?

"w skałach znajdujących się na terenie formacji"
nadal to samo... może "w skałach formacji"? Niech mnie jakiś geolog poprawi, bo wydaje mi się, że nie można czegoś znaleźć "w formacji", nie ma "terenu formacji". "Formacja " to bardziej koncept (pojęcie abstrakcyjne) niż nazwa istniejącego stanu rzeczy. Możemy się co najwyżej umówić, że dane skały (faktycznie istniejący stan) definiują czy są częścią danej formacji. Tak jak gatunki (koncepty) formacje mają swoje typowe "okazy" (Stratum typicum).

"Jednak jeszcze nie jest pewne, czy były to (tak jak u ryb pancernych) „żłobki”, czy po prostu stado, a nawet przypadkowe zbiorowisko młodocianych osobników. Dlaczego? Ogólną budową nie różniły się za bardzo od dorosłych osobników."
Co to właściwie jest ten "żłobek"? Wcześniej wyjaśniasz to pojęcia tak:
"Dorosłe prawdopodobnie przypływały tam [do żłobka] tylko po to, by odbyć tarło, lub urodzić młode (...). Później dorosłe ryby odpływały pozostawiając młode."
Z akantostagami jest tylko w jednym miejscu grupa młodych okazów. Ja bym nie wyciągał z tego jakiś szerszych wniosków.
Z badania można różne sprawy wyciągać jako istotne. Mi się takie wydaje to:
first, to our knowledge, life history data for a Devonian tetrapod
(...) even the largest individuals from this deposit are juveniles. A long early juvenile stage with unossified limb bones, during which individuals grew to almost final size, was followed by a slow-growing late juvenile stage with ossified limbs (...). The late onset of limb ossification suggests that the juveniles were exclusively aquatic, and the predominance of juveniles in the sample suggests segregated distributions of juveniles and adults at least at certain times.
"Ogólną budową nie różniły się za bardzo od dorosłych osobników"
tj.?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: dinozaury.com na YT?

Post autor: Suchomim »

nazuul pisze:
first, to our knowledge, life history data for a Devonian tetrapod
(...) even the largest individuals from this deposit are juveniles. A long early juvenile stage with unossified limb bones, during which individuals grew to almost final size, was followed by a slow-growing late juvenile stage with ossified limbs (...). The late onset of limb ossification suggests that the juveniles were exclusively aquatic, and the predominance of juveniles in the sample suggests segregated distributions of juveniles and adults at least at certain times.
Nie jestem pewien, czy dobrze zrozumiałem (z moim angielskim na razie jest raczej słabo), ale czy chodzi o to, że młodociane osobniki nie miały całkowicie skostniałych kości i prawdopodobnie dla tego musiały żyć głównie w wodzie, natomiast przewaga młodych osobników w tym miejscu wskazuje na rozdzielenie ich w co najmniej niektórych okresach?

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: dinozaury.com na YT?

Post autor: Ag.Ent »

Suchomim pisze:
nazuul pisze:
first, to our knowledge, life history data for a Devonian tetrapod
(...) even the largest individuals from this deposit are juveniles. A long early juvenile stage with unossified limb bones, during which individuals grew to almost final size, was followed by a slow-growing late juvenile stage with ossified limbs (...). The late onset of limb ossification suggests that the juveniles were exclusively aquatic, and the predominance of juveniles in the sample suggests segregated distributions of juveniles and adults at least at certain times.
Nie jestem pewien, czy dobrze zrozumiałem (z moim angielskim na razie jest raczej słabo), ale czy chodzi o to, że młodociane osobniki nie miały całkowicie skostniałych kości i prawdopodobnie dla tego musiały żyć głównie w wodzie, natomiast przewaga młodych osobników w tym miejscu wskazuje na rozdzielenie ich w co najmniej niektórych okresach?
Dobrze zrozumiałeś. Na wszelki wypadek zamieszczę też tłumaczenie całego cytowanego fragmentu artykułu:
pierwsze, według naszej wiedzy, dane na temat cyklu życiowego dewońskich czworonogów
(...) nawet największe osobniki z tego złoża są juwenilne. Długi okres wczesnojuwenilny z nieskostniałymi kośćmi kończyn, podczas którego osobniki osiągały niemal ostateczne rozmiary, poprzedzał stadium późnojuwenilne ze skostniałymi kośćmi kończyn, cechujące się niskim tempem wzrostu (...). Późne rozpoczęcie kostnienia kości kończyn sugeruje, że osobniki juwenilne były wyłącznie wodne, natomiast ich przewaga w badanej próbie wskazuje, że osobniki juwenilne i dorosłe występowały oddzielnie przynajmniej w pewnych okresach.

Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: dinozaury.com na YT?

Post autor: Suchomim »

I kolejna wersja. Mam nadzieje, że w końcu dobra :) https://drive.google.com/open?id=0B-dqr ... mczOXJCanc

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: dinozaury.com na YT?

Post autor: nazuul »

jeszcze chyba tylko to - dostrzegam tutaj jakby sprzeczność:
niemal wszystkie osobniki znajdujące się na terenie Stensiö Bjerg we wschodniej Grenlandii nie były osobnikami dorosłymi. (...) nawet największe osobniki nie były dorosłe.
skoro "niemal wszystkie nie były dorosłymi" i "największe osobniki nie były dorosłe" to z tego wynika, że dorosłe tam były i były mniejsze niż niektóre niedorosłe. Na pewno tak było?
Poza tym - "znajdujące się na terenie Stensiö Bjerg" - podejrzewam, że ich już tam nie ma, bo są w jakieś instytucji badawczej.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: dinozaury.com na YT?

Post autor: Suchomim »

nazuul pisze: skoro "niemal wszystkie nie były dorosłymi" i "największe osobniki nie były dorosłe" to z tego wynika, że dorosłe tam były i były mniejsze niż niektóre niedorosłe. Na pewno tak było?
Poza tym - "znajdujące się na terenie Stensiö Bjerg" - podejrzewam, że ich już tam nie ma, bo są w jakieś instytucji badawczej.
Drobna pomyłka - miało być "odkryte na terenie...". Natomiast ten fragment, który ty wysłałeś, a Ag.Ent przetłumaczył "mówi", że wszystkie były młodociane, więc chyba napiszę właśnie, że wszystkie były młode.

Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: dinozaury.com na YT?

Post autor: Suchomim »

Oto film: https://www.youtube.com/watch?v=CuRPh1zSSBE W końcu - prawie miesiąc męczyłem się z mikrofonem i programem do nagrywania, i dopiero teraz zrobiłem. :D Miałem najpierw wrzucić film np. do Dysk Google, a potem link podesłać tutaj, żeby ostatecznie się spytać, czy jest dobrze. Potem wrzuciłbym na YouTube. Jednak coś nie chciało działać i musiałem od razu na YT. Jakby były jakieś błędy, to dodam adnotacje, a jak jakieś większe to usunę i umieszczę poprawioną wersję (choć mam nadzieje, że nie będzie to potrzebne :D).

Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: dinozaury.com na YT?

Post autor: Suchomim »

No to czas na scenariusz do kolejnego odcinka. Trochę krótszy od ostatniego, ale za to nie będę musiał co chwilę pytać się o to, czy mogę użyć zdjęcia, bo praktycznie tylko jeden artykuł nie jest na licencji CC :D
https://drive.google.com/open?id=0B-dqr ... lktcld1Y0E

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: dinozaury.com na YT?

Post autor: Kamil Kamiński »

Odnośnie Tongtianlong: jeżeli wspominasz o etymologii i niezwykłej pozycji szczątków, to warto również wspomnieć, że Tongtianyan wg autorów opisu po chińsku oznacza też "drogę do nieba", co nawiązuje właśnie do tej charakterystycznej pozy z rozpostartymi ramionami i uniesioną głową. Gdzieś widziałem tłumaczenie całości nazwy gatunkowej jako "błotnisty smok w drodze do nieba".

Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: dinozaury.com na YT?

Post autor: Suchomim »

To napiszę obie wersje.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: dinozaury.com na YT?

Post autor: nazuul »

Na pierwszy rzut oka to volans nie volan.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: dinozaury.com na YT?

Post autor: Kamil Kamiński »

Jeszcze jedno mi się rzuciło w oczy. Savannasaurus nie został przez autorów opisu zaliczony do "rodziny" tytanozaurów, tylko do szerszego kladu Titanosauria. Nie znam się zbytnio na systematyce zauropodów, ale Poropat i in. w ogóle nie wyróżniają Titanosauridae. Zamiast niej w obrębie Titanosauria jest kilka mniejszych rodzin, jak Nemegtosauridae czy Saltasauridae. W ich analizie Savannasaurus wraz z Diamantinasaurus tworzą klad siostrzany do Lithostrotia, wiec oba są dość bazalnymi tytanozaurami. Może ktoś kto lepiej ogarnia zauropody by podpowiedział jak określić systematykę sawannazaura?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: dinozaury.com na YT?

Post autor: nazuul »

Kamil Kamiński pisze:Może ktoś kto lepiej ogarnia zauropody by podpowiedział jak określić systematykę sawannazaura?
Filogenezy Titanosauria i szerzej (Macronaria) chyba nikt nie ogarnia. Bez czegoś takiego jak to: http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... rosauridae (co też zresztą wymaga aktualizacji), w ogóle nie ma sensu ruszać ich systematyki w ED.
Kamil Kamiński pisze:Savannasaurus wraz z Diamantinasaurus tworzą klad siostrzany do Lithostrotia
Nie do końca, bo między Savannasaurus+Diamantinasaurus a Lithostrotia jest jeszcze Daxiatitan+Xianshanosaurus. W suplemencie są też inne kladogramy, gdzie Savannasaurus+Diamantinasaurus należą do Lithostrotia.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: dinozaury.com na YT?

Post autor: Suchomim »

Dobra, na razie nikt więcej nic nie napisał, więc wrzucę (chyba) poprawioną wersję. https://drive.google.com/open?id=0B-dqr ... GlXOVZIZGs

EDIT: Kolejny scenariusz do filmu. Tym razem z trzech miesięcy : https://drive.google.com/open?id=0B-dqr ... HY4b2lqdXc
Ostatnio zmieniony 7 maja 2017, o 20:09 przez Suchomim, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ