[OPIS] Yangchuanosaurus

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
polonozuch
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2011, o 16:06
Imię i nazwisko: Jakub Albert Starzyński
Lokalizacja: Lublin

[OPIS] Yangchuanosaurus

Post autor: polonozuch »

korekta: Marcin Szermański, Maciej Ziegler, Sebastian Mucha
-------------------------------------------------------
Yangchuanosaurus (jangczuanozaur)
Długość: do 10,5 m
Wysokość: ? m
Masa: do 3,4 t
Czas: późna środkowa jura, 178-165 Ma
Miejsce: Chiny (prowincja Syczuan, formacja Górne Shaximiao)

Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Orionides
Avetheropoda
Carnosauria
Allosauroidea
Sinraptoridae
Yangchuanosaurus
*Y. shangyouensis
*Y. zigongensis


Materiał kopalny:
Yangchuanosaurus shangyouensis:
- CV 00215 - prawie kompletny szkielet z czaszką (holotyp),
- CV 00216 - niekompletny szkielet z czaszką,
- CV 00214 - częściowy szkielet pozaczaszkowy,
Y. zigonensis:
- ZDM 9011 - częściowy szkielet pozaczaszkowy (holotyp gatunku)
- ZDM 9012 - lewa część kości czaskowej
- ZDM 9013 - dwa zęby
- ZDM 9014 - prawa, tylna noga

Budowa i rozmiary:
Jangczuanozaur był dużym tetanurem. Osiągał długość do 10,5 m. Mógł osiągnąć masę 3,4 t. Miał kościsty wyrostek na nosie.

Paleoekologia:
Yangchuanosaurus był mięsiożercą. Koegzystował m.in.: innym metriakantozaurydem Sinraptor hepingensis, zauropodami Mamenchisaurus, Omeisaurus, przedstawicielem Protosuchia Sichuanosuchus huidongensis i żółwiem Chengyuchelys baenoides.

Systematyka:
Wg Carrano i in. (2012) należy do rodziny Sinraptoridae jako takson siostrzany do Metriacanthosaurinae.

Etymologia:
Nazwa Yangchuanosaurus pochodzi od chińskiego okręgu Jangczuan i łacińskiego saurus ("jaszczur"). Nazwę rodzajową można przetłumaczyć na "jaszczur z Jangczuan". Epitet gatunkowy shangyouensis także się odnosi do lokalizacji, ale autorzy nie podają do czego konkretnie.

Spis gatunków:
Yangchuanosaurus Dong et al., 1978
Y. shangyouensis Dong et al., 1978
= Y. magnus Dong, Zhou & Zhang, 1983
= Szechuanosaurus "yandonensis" Dong et al., 1978
= "Szechuanoraptor dongi" Chure, 2001
Y. zigongensis Gao, 1993
= Szechuanosaurus zigongensis Gao, 1993
Y. hepingensis Gao, 1992 = Sinraptor hepingensis (Gao, 1992) Currie i Zhao, 1994

Źródła:
- http://www.paleoglot.org/files/Dong&%201975.pdf
- http://www.paleoglot.org/files/Dong&_83.pdf
- Carrano, M.T., Benson, R.B.J & Sampson, S.D. (2012) The phylogeny of Tetanurae (Dinosauria: Theropoda). „Journal of Systematic Palaeontology”. 10 (2), s. 211–300. doi:10.1080/14772019.2011.630927
- Holtz, T.R. Jr. (2012) "Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages Supplementary Information" [http://www.geol.umd.edu/~tholtz/dinoapp ... er2011.pdf]
- Li, K., Yang, C., & Hu, F. (2011) Dinosaur assemblages from the Middle Jurassic Shaximiao Formation and Chuanjie Formation in the Sichuan-Yunnan Basin, China. „Volumina Jurassica”. 9, s. 21-42
- Paul, G.S. (2010) "The Princeton Field Guide to Dinosaurs" wyd. Princeton University - Princeton i Oxford
Załączniki
Rekonstrukcja przyżyciowa z wikimedia.org
Rekonstrukcja przyżyciowa z wikimedia.org
Ostatnio zmieniony 18 czerwca 2013, o 16:26 przez polonozuch, łącznie zmieniany 5 razy.
Obrazek
Nick na Steam/Uplay/Origin: HeedalPL

Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Re: [OPIS] Yanchuanosaurus

Post autor: Eryk Sroka »

Super artykuł, fotka też całkiem nie zła. :D
Obrazek

dinek
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 84
Rejestracja: 4 maja 2008, o 18:00
Imię i nazwisko: Sebastian Mucha
Lokalizacja: Skoroszów/Wrocław

Re: [OPIS] Yanchuanosaurus

Post autor: dinek »

witam:)
opisik fajny, lecz nie pasuje mi to:
Czas: póżna jura, 175,6-115 Ma
w innych źródłach jest: 163,5 - 152,1 Ma

można by było posłużyć się niektórymi tekstami z przypisów :mrgreen:
dinek

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Yanchuanosaurus

Post autor: szerman »

polonozuch pisze: Yanchuanosaurus (jangczuanozaur)
Yangchuanosaurus (tu i w pozostałej części opisu).
polonozuch pisze:Długość: ok. 7-8 m
Wysokość: ? m
Masa: ok. 3,4 t
Wg Paula (2010) Y. shangyouensis miał 11 m długości i 3 t, wg Holtza (2012) 10,5 m i "masę nosorożca".
polonozuch pisze:Czas: póżna jura, 175,6-115 Ma lub 163,5 - 152,1 Ma
Miejsce: Chiny (prowincja Syczuan, formacja Dashanpu)
Wg Li in. (2011) to wyższe warstwy formacji Shaximiao. Wg nich cała ta formacja (z dolnymi warstwami) to bajos - kelowej (178-165 Ma), wg wcześniejszych badań to baton - kelowej.
polonozuch pisze:Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Theropoda
(...)
Metriacanthosauridae
Wg Carrano i in., 2012, bo wcześniej bywał zaliczany m.in. do Megalosauridae (Kurzanov, 1989; Li i in., 2011). Nazwy jednostek ponadrodzajowych bez kursywy.
polonozuch pisze:Paleoekologia:
Jak każdy teropod, Yanchuanosaurus był mięsiożercą.
Niekoniecznie każdy ;)
polonozuch pisze:Systematyka:
Początkowo był zaliczany jako bazalnego karnozaura (2002). W 2003 Antón, Sánchez, Sales i Tumer sklasyfikowali go wraz z Sinraptor jako takson siostrzany do Allosauridae w allozauroidach. Póżniej wraz z innymi teropodami z Kotliny Szyczuańskiej, był zaliczany do megalozaurydów (Li, Liu, Yang i Hu, 2011). Ostatecznie w 2012, został umiejscowiony jako bazalny przedstawiciel Metriacanthosauridae.
Powinniśmy chyba brać w metryczce wszystkie opcje, już nie pamiętam jak to było w ED zrobione w przypadku Tetanurae. A szkoda, bo w ED była poprawiona wersja sinraptora:
viewtopic.php?f=6&t=3089
Nie wiem, czy Sinraptor = Yangchuanosaurus! Odpowiedź na znajduje się m.in. w opisie sinraptora w ED.
polonozuch pisze:Spis gatunków:
Yangchuanosaurus Dong et al., 1978
Y. shangyouensis Dong et al., 1978
= Y. magnus Dong, Zhou & Zhang, 1983
= Szechuanosaurus "yandonensis" Dong et al., 1978
= "Szechuanoraptor dongi" Chure, 2001
Y. zigongensis Gao, 1993
= Szechuanosaurus zigongensis Gao, 1993
Zważywszy na chińskie dinki opisane przed laty, to pewnie jest tu ładny bajzel i w/w spis nie jest poprawny...
Brakuje też tego:
Y. hepingensis Gao, 1992 = Sinraptor hepingensis (Gao, 1992) Currie i Zhao, 1994
tyle, że być może ja popełniłem 4 lata błąd, a został skorygowany (chyba) w ED. I raczej powinno się go traktować nie jako pewnego sinraptora, a jako "Sinraptor".
Lepiej podać oryginalne źródła, niż internetowe :) Zwłaszcza, że ang. Wiki powołuje się na autorskie pracki:
http://www.paleoglot.org/files/Dong&%201975.pdf
http://www.paleoglot.org/files/Dong&_83.pdf
A w polskiej jest nawet jeszcze więcej źródeł:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jangczuanozaur#Przypisy

Ja sam opierałem się jedynie na:
Carrano, M.T., Benson, R.B.J & Sampson, S.D. (2012) The phylogeny of Tetanurae (Dinosauria: Theropoda). „Journal of Systematic Palaeontology”. 10 (2), s. 211–300. doi:10.1080/14772019.2011.630927

Holtz, T.R. Jr. (2012) "Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages Supplementary Information" [http://www.geol.umd.edu/~tholtz/dinoapp ... er2011.pdf]

Li, K., Yang, C., & Hu, F. (2011) Dinosaur assemblages from the Middle Jurassic Shaximiao Formation and Chuanjie Formation in the Sichuan-Yunnan Basin, China. „Volumina Jurassica”. 9, s. 21-42

Paul, G.S. (2010) "The Princeton Field Guide to Dinosaurs" wyd. Princeton University - Princeton i Oxford

Niestety, jangczuanozaur jest dość rozbudowany, znany jest od prawie 40 lat i powstało od tego czasu wiele prac, w którym jest on opisywany. A ponieważ często różnie się o nim pisze, to trzeba wszystko dokładnie przejrzeć. Ale to + literatura z ang. i pl. Wiki powinna wystarczyć :D
"Mastodon sapiens"

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [OPIS] Yanchuanosaurus

Post autor: AlbertoRaptor »

polonozuch pisze: Jangczuanozaur był dużym tetanurem. Osiągał długość ok. 7-8 m, a wg innych żródeł nawet 10,8 m. Ważył ok. 3,4 t. Na nosie posiadał kościsty wyrostek, dodatkowo miał rogopodobne twory jak ceratozaur.
Te szacunki są dla innych okazów.
Ok.8 m było dla holotypu (CV 00215), który może być podrostkiem (zdaniem TD) natomiast 10.5-10.8 są szacunkami dla większego osobnika (CV 00216).

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [OPIS] Yanchuanosaurus

Post autor: Danu »

No właśnie jak to jest z tą formacją Shaximiao?

Z kolei Mortimer podaje przy niej Oksford.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
polonozuch
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2011, o 16:06
Imię i nazwisko: Jakub Albert Starzyński
Lokalizacja: Lublin

Re: [OPIS] Yanchuanosaurus

Post autor: polonozuch »

szerman pisze:
polonozuch pisze:Długość: ok. 7-8 m
Wysokość: ? m
Masa: ok. 3,4 t
Wg Paula (2010) Y. shangyouensis miał 11 m długości i 3 t, wg Holtza (2012) 10,5 m i "masę nosorożca".
Nosorożca białego czy czarnego?
Obrazek
Nick na Steam/Uplay/Origin: HeedalPL

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Yanchuanosaurus

Post autor: nazuul »

polonozuch pisze:korekta: Sebastian Mucha, Marcin Szermański,
tego pierwszego to daj na początek, bo dużo więcej zasugerował
jeszcze moje sugestie, dokładniej się przyjrzę opisowi po uwzględnieniu poniższych uwag:

(inne opisy nowsze też należy zweryfikować - pewne błędy widzę na pierwszy rzut oka, Yanchuanosaurus jest trudniejszy więc się za niego wziąłem, inne są prościutkie, bo z reguły wysatrczy porównać z jednym źródłem: Wulatelong Sarcolesest Scolosaurus Dahalokely Aorun)

linka do pracy Carrano i in. (2012) wysłałem Ci nie bez powodu :wink:
polonozuch pisze:Czas: póżna jura, 178-165 Ma
późna jura zaczyna się 163 Ma, więc się coś nie zgadza
Li i in. (2011) szacują wiek Górnego Shaximiao na późną środkową jurę (baton-kelowej), ale zob. też Carrano i in.

każdy gatunek by trzeba potraktować z osobna, mają m.in. inny czas i miejsce występowania, zob. np. Carrano i in.
polonozuch pisze:Allosauroidea
Metriacanthosauridae
Metriacanthosauridae = Sinraptoridae
(niestety Carrano i in. dali plamę, bo zapomnieli zdefiniować Metriacanthosauridae, która jako rodzina ma pierwszeństwo, ale jak widać nie jest ewidentną nazwą kladu)
polonozuch pisze: - CV 00215 - kompletny szkielet z czaszką (holotyp),
- CV 00216 - kompletny szkielet z czaszką,
ten pierwszy jest prawie kompletny, brak niektórych elementów kończyn i cześci ogona, zob. Mortimer, online:
http://archosaur.us/theropoddatabase/Ca ... ngyouensis
CV 00216 jest bardziej niekompletny
polonozuch pisze:Osiągał długość 10,5 m. Ważył 1,4 t.
Mortimer podaje (uwaga ang. "ton" to nie jest 1000 kg):
(CV 00216; holotype of Yangchuanosaurus magnus) (10.5 m; 3.1 tons)
polonozuch pisze:Na nosie posiadał kościsty wyrostek
posiadać... wg http://pl.wiktionary.org/wiki/posiada%C4%87
(1.1) książk. o człowieku: być właścicielem czegoś o dużej wartości
(1.2) opanować jakąś umiejętność, wiedzę w jakiejś dziedzinie
zob. też tam cytowane
polonozuch pisze:dodatkowo miał rogopodobne twory jak ceratozaur
tzn róg na nosie?
polonozuch pisze:Systematyka:
Początkowo był zaliczany jako bazalnego karnozaura (2002). W 2003 Antón, Sánchez, Sales i Tumer sklasyfikowali go wraz z Sinraptor jako takson siostrzany do Allosauridae w allozauroidach. Póżniej wraz z innymi teropodami z Kotliny Szyczuańskiej, był zaliczany do megalozaurydów (Li, Liu, Yang i Hu, 2011). Ostatecznie w 2012, został umiejscowiony jako bazalny przedstawiciel Metriacanthosauridae.
bardzo wybiórczo a właściwie bezsensownie (widzę, że wziąłeś to z polskiej wikipedii, która wraz z angielską w pierwszej wersji opisu były jedynymi źródłami, jak widzisz to słabe źródło jednak, nawet artykuły na medal [EDIT: usunąłem te kwiatki: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit ... d=35361975), różne wczesne klasyfikacje są podane w Carrano i in. 2012.
Początkowo (czyli Dong i in. 1978) zaliczono go do Megalosauridae w ramach Carnosauria, nie piszą wyraźnie, że to bazalny karnozaur.
te 2002 to jaka praca?
Antón i in. (2003) należy pominąć, autorzy tylko wskazali na ryc. 1 na podstawie wcześniejszych badań jak wygląda przyjęta przez nich hipoteza filogenetyczna, praca dotyczyła odżywania się allozaura
Li i in. (2011) to bzdura, na podstawie kladogramu, który przedstawili autorzy, nie można kompletnie nic powiedzieć.

Konsensus jest taki, że Yangchuanosaurus to bliski krewny Sinraptor i oba są bazalnymi allozauroidami - należą do Sinraptoridae (=Metriacanthosauridae)
polonozuch pisze:Nazwa Yangchuanosaurus pochodzi od chińskiego miasta Jangczuan i łacińskiego saurus ("jaszczur"). Całą nazwę można przetłumaczyć na "jaszczur z Jangczuan".
nie całą ale pół :wink:
Dong i in. piszą (tłumaczenie na ang. z paleoglot zapewne):
Yongchuan County
co bym przetłumaczył jako "okręg" a nie miasto, oraz:
It is named as a new genus and new species after its type
locality: Yangchuanosaurus shangyouensis n. gen. and n. sp.
więc shangyouensis też się odnosi do lokalizacji, ale nie wiadomo czego konkretnie

spis gatunków:
- jest też taka kombinacja (typowy gatunek Sinraptor , przeniesiony do Yangchuanosaurus, ale konsens jest taki, że zostawia się Sinraptor dongi jako ważny rodzaj i gatunek):
Y. dongi (Currie i Zhao, 1994) Gao, 1999 = Sinraptor dongi Currie i Zhao, 1994
- są też inne kombinacje wymieniane w Carrano et al.
- w ED to podajemy jednak wszystkich autorów nazw
dinek pisze:
Czas: póżna jura, 175,6-115 Ma
w innych źródłach jest: 163,5 - 152,1 Ma
w jakich źródłach?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [OPIS] Yangchuanosaurus

Post autor: Danu »

Mortimer podaje (uwaga ang. "ton" to nie jest 1000 kg)

A nie czasem w amerykańskich? "shot tons" ? bo te angielskie to chyba z kolei są większe niż nasze.
Tribute to Dinosaurs 2020

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] Yangchuanosaurus

Post autor: Utahraptor »

Opis jest fajny, ale brakuje mi informacji na temat budowy tego zwierzęcia. Zwłaszcza czym charakteryzuje się ten rodzaj i czym poszczególne gatunki różnią się od siebie. Są tych samych rozmiarów?
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Yanchuanosaurus

Post autor: nazuul »

Warto jeszcze pouzupełniać na podstawie:
- Carrano i in. 2012
- Mortimer, online: http://archosaur.us/theropoddatabase/Ca ... ngyouensis
- może też tam podawanych źródeł

Jeszcze moje wcześniejsze uwagi (zmodyfikowałem je stylistycznie):
nazuul pisze:Li i in. (2011) szacują wiek Górnego Shaximiao na późną środkową jurę (baton-kelowej), ale zob. też Carrano i in.

Mortimer podaje (uwaga ang. "ton" to nie jest 1000 kg):
(CV 00216; holotype of Yangchuanosaurus magnus) (10.5 m; 3.1 tons)
każdy gatunek by trzeba potraktować z osobna, mają m.in. inny czas i miejsce występowania, zob. np. Carrano i in.

Konsensus w sprawie filogenezy jest taki, że Yangchuanosaurus to bliski krewny Sinraptor i oba są bazalnymi allozauroidami - należą do Sinraptoridae (=Metriacanthosauridae).

Epitet gatunkowy shangyouensis także się odnosi do lokalizacji, ale autorzy nie podają do czego konkretnie.

- jest też taka kombinacja (typowy gatunek Sinraptor , przeniesiony do Yangchuanosaurus, ale konsens jest taki, że zostawia się Sinraptor dongi jako ważny rodzaj i gatunek):
Y. dongi (Currie i Zhao, 1994) Gao, 1999 = Sinraptor dongi Currie i Zhao, 1994
- są też inne kombinacje wymieniane w Carrano et al.
- w ED to podajemy jednak wszystkich autorów nazw
nowe uwagi:
polonozuch pisze:Należy do rodziny Sinraptoridae jako takson siostrzany do Metriacanthosaurinae
Wg Carrano i in. (2012)

podane są dwie różne masy (3,1 i 3,4 t)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [OPIS] Yangchuanosaurus

Post autor: Kamil Kamiński »

Opis w ED:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... uanosaurus

Ze względu na duże różnice między gatunkami (rozmiary, budowa, czas, środowisko) zdecydowałem się opisywać je oddzielnie, część wspólna odnosi się tylko do historii odkryć i badań oraz etymologii
Zastanawia mnie kilka rzeczy:
1) Rozmiary Y. zigongensis - określiłem je poprzez porównanie kilku kości z osobnikiem CV 00214, nigdzie nie mogłem znaleźć informacji o rozmiarach holotypu, poza oszacowaniem masy na 370 kg
2) Czas występowania w mln lat (np. jako wczesny kimeryd przyjąć ok. 155 Ma?)
3) Nie mogłem znaleźć nigdzie pracy Gao z 1993 r., opisującej Y. zigongensis, ale znalazłem jego publikację z 1998 r. o podobnym tytule. Ciekawi mnie czy to ta sama praca

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Yangchuanosaurus

Post autor: nazuul »

Kamil Kamiński pisze:1) Rozmiary Y. zigongensis - określiłem je poprzez porównanie kilku kości z osobnikiem CV 00214, nigdzie nie mogłem znaleźć informacji o rozmiarach holotypu, poza oszacowaniem masy na 370 kg
Paul (2010 - "The Princeton Field Guide to Dinosaurs" wyd. Princeton University) podaje 3 m i 70 kg.
Ponieważ to się różni trochę od Twoich obliczeń, to by pewnie trzeba jeszcze sprawdzić.
Kamil Kamiński pisze:2) Czas występowania w mln lat (np. jako wczesny kimeryd przyjąć ok. 155 Ma?)
Bardzo dobre pytanie, sam bym chciał znać odpowiedź. Kiedyś podział pięter na mniejsze jednostki, jak "wczesny kimeryd" był rozpatrywany na forum i coś nawet udało mi się znaleźć:
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=4&t=1718
ale tamta tabela jest już dawno nieaktualna (nie mówiąc już o tym, że nie działa strona i nie wiadomo, co to w ogóle było), bo zmieniły się datowania, choćby INTERNATIONAL CHRONOSTRATIGRAPHIC CHART.
Jakiś oficjalny podział tego typu chyba po prostu nie istnieje, choć z drugiej strony jedne jednostki dzieli się na późny/wczesny a w innych wyróżnia się też środkowy (np. nie ma czegoś takiego jak środkowy mastrycht chyba).
Ja bym z tego wybrnął tak: skoro kimeryd to 157-152 Ma, to na pewno ostatni mln lat będzie późnym, więc jako wczesny bym wpisał 157-153... może to głupie, ale na pewno bardziej poprawne niż możliwe błędne zaniżenie i wpisanie np. 157-155 - tak czy siak będzie na oko.
Kamil Kamiński pisze:3) Nie mogłem znaleźć nigdzie pracy Gao z 1993 r., opisującej Y. zigongensis, ale znalazłem jego publikację z 1998 r. o podobnym tytule. Ciekawi mnie czy to ta sama praca
link mi nie działa. Czy to to samo co to? http://paleoglot.org/files/Gao_98.pdf
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [OPIS] Yangchuanosaurus

Post autor: Kamil Kamiński »

Dane do własnych obliczeń wziąłem z Theropod Database. Np. kość łonowa holotypu Y. zigongensis ma 580 mm, a CV 00214 - 460 mm, dalej kość kulszowa odpowiednio 510 i 420 mm, ramiennq - 360 i 270 mm, śródęcza II - 118 i 90 mm. Zatem każda kość Y. zigongensis jest większa od analogicznej kości CV 00214 o 21-33%, a skoro tamten osobnik jest szacowany na 3,8 m, to wychodzi gdzieś tak 4,5-5 m.
Również ta wzmianka że kręgi grzbietowe mają razem 1,17 m skłania bardziej ku rozmiarom większym niż 3 m.

Co do zakresu czasowego to zmieniłem zgodnie z sugestią

Właśnie tą pracę znalazłem, do której link przesłałeś :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Yangchuanosaurus

Post autor: nazuul »

Myślę, że to co znalezłeś to tłumaczenie pracy Gao 1993 - link tu: http://www.ivpp.cas.cn/cbw/gjzdwxb/xbwz ... 068988.pdf
o czym świadczy:
1) adres wskazujący, że to z The Polyglot Paleontologist: http://paleoglot.org/files/Gao_98.pdf
2) adnotacja "Translated By Will Downs (...)"
3) numer i strony się zgadzają - ten numer Vertebrata PalAsiatica, po angielsku i po chińsku:
http://english.ivpp.cas.cn/sp/PalAsiati ... 59300.html
http://www.ivpp.cas.cn/cbw/gjzdwxb/xbwz ... 85687.html
4) układ i treść pracy

rok 1998 to zapewne błąd, nie wiem jak wytłumaczyć odmienność tytułu - może tłumaczenie Downsa ma błąd a może oryginalny tytuł chiński jest odmienny od angielskiego
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [OPIS] Yangchuanosaurus

Post autor: Kamil Kamiński »

Rysunki w obu pracach też te same. Tak, to będzie tłumaczenie Gao z 1993 :D

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Yangchuanosaurus

Post autor: szerman »

nazuul pisze:rok 1998 to zapewne błąd, nie wiem jak wytłumaczyć odmienność tytułu - może tłumaczenie Downsa ma błąd a może oryginalny tytuł chiński jest odmienny od angielskiego
A może chiński oryginał został przepuszczony wpierw przez jakiś translator, a później wygładzony, żeby wyglądał normalnie pod względem stylistycznym. Program mógł pomylić "3" z "8". Takich literówek mogło być znacznie więcej, ale zostały poprawione, ale rocznik w jakiś sposób się uchował.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Yangchuanosaurus

Post autor: nazuul »

W 2002 roku istniały translatory? Nawet jeśli tak, to nie spodziewałbym się ich używania w tłumaczeniach na Polyglot Paleontologist.

W pracy o Murusraptor Yangchuanosaurus nie należy do Sinraptoridae (brak Metricanthosaurus): http://dx.doi.org/10.1371/journal.pone.0157973.g030
Ale nie wiem czy to poważnie traktować, bo to publikacja naszpikowana błędami. Niby dobry periodyk i znane nazwiska, ale jak niechlujnie napisana praca.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Yangchuanosaurus

Post autor: szerman »

Pewnie jakieś istniały, ale raczej nie online, a jakieś wymagające instalacji na dysku twardym. W każdym bądź razie wyszło, jak wyszło.
"Mastodon sapiens"

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [OPIS] Yangchuanosaurus

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:W pracy o Murusraptor Yangchuanosaurus nie należy do Sinraptoridae (brak Metricanthosaurus): http://dx.doi.org/10.1371/journal.pone.0157973.g030
Ale nie wiem czy to poważnie traktować, bo to publikacja naszpikowana błędami. Niby dobry periodyk i znane nazwiska, ale jak niechlujnie napisana praca.
Jak mniemam odnosisz się do analizy A (Carrano et al. 2012)? W "B" w ogóle nie ma jangczuanozaura, jest tylko sinraptor. W analizie "A" metriakantozaur jest obecny, tylko Coria i Currie go usunęli, bo działał jako "wildcard".
Ściągnąłem macierz A ze strony PLOSa i przepuściłem ją przez program na kilku różnych ustawieniach (autorzy nie podają za dużo szczegółów swojej analizy) bez usuwania jakichkolwiek taksonów i jangczuanozaur zawsze lądował w tradycyjnej pozycji (wewnątrz Sinraptoridae/Metriacanthosauridae). Tak więc na razie nie bardzo przejmowałbym się tym, co podali tutaj Coria i Currie.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Yangchuanosaurus

Post autor: nazuul »

Ag.Ent pisze:
nazuul pisze:W pracy o Murusraptor Yangchuanosaurus nie należy do Sinraptoridae (brak Metricanthosaurus): http://dx.doi.org/10.1371/journal.pone.0157973.g030
Ale nie wiem czy to poważnie traktować, bo to publikacja naszpikowana błędami. Niby dobry periodyk i znane nazwiska, ale jak niechlujnie napisana praca.
Jak mniemam odnosisz się do analizy A (Carrano et al. 2012)? W "B" w ogóle nie ma jangczuanozaura, jest tylko sinraptor. W analizie "A" metriakantozaur jest obecny, tylko Coria i Currie go usunęli, bo działał jako "wildcard".
Zgadza się.
(podałem linka bezpośredniego do ryc. 30 - w pracach z PLoS każda rycina ma swój link doi, ale teraz widzę, że takie linkowanie bezpośrednio nie działa przynajmniej w operze)
Ag.Ent pisze:Ściągnąłem macierz A ze strony PLOSa i przepuściłem ją przez program na kilku różnych ustawieniach (autorzy nie podają za dużo szczegółów swojej analizy) bez usuwania jakichkolwiek taksonów i jangczuanozaur zawsze lądował w tradycyjnej pozycji (wewnątrz Sinraptoridae/Metriacanthosauridae). Tak więc na razie nie bardzo przejmowałbym się tym, co podali tutaj Coria i Currie.
Czyli wygląda na to, że to kolejny błąd w publikacji - źle narysowany kladogram.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [OPIS] Yangchuanosaurus

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:Zgadza się.
(podałem linka bezpośredniego do ryc. 30 - w pracach z PLoS każda rycina ma swój link doi, ale teraz widzę, że takie linkowanie bezpośrednio nie działa przynajmniej w operze)
Wiem, ale ryc. 30 to analiza "B" (na podstawie Novasa i in. 2013).
nazuul pisze:Czyli wygląda na to, że to kolejny błąd w publikacji - źle narysowany kladogram.
Może w tej analizie, którą oni przeprowadzili (a której nie mogę powtórzyć, bo nie podali dokładnych ustawień, a przynajmniej nie potrafię ich zlokalizować), faktycznie im coś takiego wyszło? Wątpię w to jednak, bo w moim teście program znajdował sporo krótsze drzewa niż opisane w publikacji, więc chyba jednak to oni coś zrobili źle.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Yangchuanosaurus

Post autor: nazuul »

Ojej.

To już pewnie błędem nie jest: Bell i in., 2016 w analizie na podstawie Zanno i Makovicky, 2013 (modyfikacji głównej analizy bazalnych tetanurów Carrano i in., 2012), lecz nie standardowo (max. parsimony), lecz metodą bayesowską, otrzymali wiele wyników odmiennych, np. Y. shangyouensis i Y. zigongensis nie tworzą kladu.
Z mniej spodziewanych: "Dilophosaurus" sinensis ceratozaurem, Megalosauridae parafiletyczne w stosunku do Spinosauridae, 5 linii między Sinraptoridae a Carcharodontosauria, Shaochilong siostrzany do Carcharodontosaurus.
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... 6_.28Ib.29

W analizie bayesowskiej na podstawie Novas i in., 2013 jest podobnie: Afrovenator spinozaurydem, Shaochilong taksonem siostrzanym Chilantaisaurus (rodzaj znów monofiletyczny), Siats ornitomimozaurem(!, jak w części parsymonicznych), Zuolong tyranozauroidem (jak w parsymonicznej), Megaraptora kilka szczebli niżej w porównaniu do parsymonicznej.
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... _.28IIb.29
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [OPIS] Yangchuanosaurus

Post autor: Kamil Kamiński »

Trzeba będzie pewnie uwzględnić to w opisie. W najbliższych dniach przyjrzę się sprawie i postaram się dodać te informacje w haśle.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [OPIS] Yangchuanosaurus

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:Ojej.
Przez chwilę myślałem, że może ta rozbieżność wynikała z faktu, że żadna cecha w moim teście nie była uporządkowana, co mogłoby też tłumaczyć różnice długości znajdowanych drzew, ale nie - w oryginalnej pracy Carrano i in. i późniejszej Zanno i Makovicky'ego też wszystkie cechy były nieuporządkowane...
nazuul pisze:To już pewnie błędem nie jest: (...)
Wygląda na to, że początki tetanurów i ceratozaurów przypominają sytuację w Paraves - nie bardzo wiadomo, co jest czym, a homoplazje są wszechobecne :)

ODPOWIEDZ