[OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Sebastian pisze:Mimo, że nie są one zidentyfikowane jako konkretny rodzaj to warto o nich wspomnieć.
Absolutnie nie trzeba o tym wspominac, bo jak napisali sami autorzy prac, chodzi o nieokreslony takson, a wiec ani jeden z wymienionych "karcharodontozaurow" tak na prawde nie musi nalezec do tego rodzaju. To sa zbedne informacje, ktore przecietnemu czytelnikowi (jakimi sa goscie strony D.com!) nie sa potrzebne.

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: (Opis) Carcharodontosaurus

Post autor: Dino »

Daniel Madzia pisze: Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)
Dodałem znaki diakrytyczne oraz króciutką informacje o C. iguidensis.
A czy klasyfikacja nie zmieniła się (chodzi mi o ostatnią pracę Sereno i Brusattego) bo ja już się pogubiłem :?

http://www.dinozaury.com/index.php?opti ... iew&id=848

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: (Opis) Carcharodontosaurus

Post autor: Kamil Kamiński »

Wstawiłem opis karcharodontozaura do ED:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ontosaurus

Przygotowywałem ten tekst już od jakiegoś czasu, a dopiero niedawno zauważyłem ża Danu i Daniel już ładnych parę lat temu zaczęli ten opis. Uwzględniłem więc ich pracę i dodałem ich jako autorów.
Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś z bardziej doświadczonych forumowiczów w wolnej chwili przejrzał ten opis, zwłaszcza akapity o budowie, bo moja znajomość terminów anatomicznych w konfrontacji z typowo naukowymi źródłami może trochę szwankować i mogłem coś źle przetłumaczyć albo zrozumieć :D

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: (Opis) Carcharodontosaurus

Post autor: nazuul »

Widzę, że teraz wchodzimy poziom wyżej, do tego fajne hasło. Super. :D

Łukasz i Mateusz już zmienili nieco pozamerytorycznie:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=16441

Moje poprawki (uwaga: tylko to co zauważyłem na pierwzy rzuk oka): http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=16451

Uwagi (zupełnie pominąłem jednak prośbę w zakresie terminów anatomicznych - pozostawiam to innym, choć kilka sformułowań budzi moje wątpliwości):
Mapka jest błędna.
Środowisko - zob. pracę o Silgimassasaurus, gdzie sugerowano odrębność Baharija i Kem Kem:
Evers, Rauhut, Milner, McFeeters and Allain, 2015. A reappraisal of the morphology and systematic position of the theropod dinosaur Sigilmassasaurus from the "middle" Cretaceous of Morocco. PeerJ. 3:e1323.

Sugeruję też zajrzeć do:
http://theropoddatabase.com/Carnosauria ... ssaharicus

Chiarenza and Cau, 2016. A large abelisaurid (Dinosauria, Theropoda) from Morocco and comments on the Cenomanian theropods from North Africa. PeerJ. 4:e1754.
Kamil Kamiński pisze:Przygotowywałem ten tekst już od jakiegoś czasu, a dopiero niedawno zauważyłem ża Danu i Daniel już ładnych parę lat temu zaczęli ten opis. Uwzględniłem więc ich pracę i dodałem ich jako autorów.
Pytanie jednak, czy ich wkład w obecny kształt hasła jest na tyle znaczący, by uważać ich za współautorów
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: (Opis) Carcharodontosaurus

Post autor: Kamil Kamiński »

OK, dzięki :D Na pewno zajrzę do tych prac. W ciągu najbliższych paru dni ciężko będzie mi się zebrać ze względu na sprawy rodzinne, ale w przyszłym tygodniu na pewno wrócę do tego hasła.
nazuul pisze:.
Kamil Kamiński pisze:Przygotowywałem ten tekst już od jakiegoś czasu, a dopiero niedawno zauważyłem ża Danu i Daniel już ładnych parę lat temu zaczęli ten opis. Uwzględniłem więc ich pracę i dodałem ich jako autorów.
Pytanie jednak, czy ich wkład w obecny kształt hasła jest na tyle znaczący, by uważać ich za współautorów
Myślę że tak, wykorzystałem część ich tekstu o historii odkryć, więc moim zdaniem są współautorami :D

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: (Opis) Carcharodontosaurus

Post autor: szerman »

Super! :D
nazuul pisze:Środowisko - zob. pracę o Silgimassasaurus, gdzie sugerowano odrębność Baharija i Kem Kem:
Evers, Rauhut, Milner, McFeeters and Allain, 2015. A reappraisal of the morphology and systematic position of the theropod dinosaur Sigilmassasaurus from the "middle" Cretaceous of Morocco. PeerJ. 3:e1323.
Sugeruję napisać ogólnie o środowisku, żeby nie powtarzać tekstów w każdym opisie z osobna (zmienia się tylko "bohater" narracji, a więc opisywany dinozaur). W zamierzeniu opisy formacji (których jest wciąż dopiero kilka) mają zapełniać tę lukę i kompleksowo opisywać środowiska życia w danym miejscu w danym czasie.
"Mastodon sapiens"

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: (Opis) Carcharodontosaurus

Post autor: Utahraptor »

Imponujące hasło, jedno z największych w encyklopedii. Jak powiedział nazuul, przeskoczyłeś na wyższy poziom!

Na pewno trzeba uzupełnić hasło o parę innych artykułów:
Henderson, D. M., & Nicholls, R. (2015). Balance and Strength—Estimating the Maximum Prey‐Lifting Potential of the Large Predatory Dinosaur Carcharodontosaurus saharicus. The Anatomical Record, 298(8), 1367-1375.
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... 23164/full

Niedźwiedzki, G., & Gierliński, G. (2012). Isolated theropod teeth from the Cretaceous strata of Khouribga, Morocco. Geological Quarterly, 46(1), 97-100.
https://gq.pgi.gov.pl/article/download/7958/pdf_97

Goedert, J., Amiot, R., Boudad, L., Buffetaut, E., Fourel, F., Godefroit, P., ... & Lecuyer, C. (2016). PRELIMINARY INVESTIGATION OF SEASONAL PATTERNS RECORDED IN THE OXYGEN ISOTOPE COMPOSITIONS OF THEROPOD DINOSAUR TOOTH ENAMEL. Palaios, 31(1), 10-19.
https://www.researchgate.net/profile/Ha ... 5697ad.pdf

Mapkę wrzuciłem z fossilworks. Coś jest nie tak?
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: (Opis) Carcharodontosaurus

Post autor: nazuul »

Utahraptor pisze:Mapkę wrzuciłem z fossilworks. Coś jest nie tak?
Heh, choćby to, że jest z fossilworks. Mam nadzieję, że w innych hasłach nikt nie wpadł na pomysł, żeby stamtąd dane ściągać.
Napisałem przecież, że moje poprawki to "tylko to co zauważyłem na pierwzy rzuk oka", więc musi być problem na tyle poważny, że widoczny od razu. Co tam robi Brazylia?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: (Opis) Carcharodontosaurus

Post autor: Kamil Kamiński »

Utahraptor pisze:Na pewno trzeba uzupełnić hasło o parę innych artykułów:
Pewnie, przejrzę te artykuły i będę powoli uzupełniał opis, dzięki :D

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: (Opis) Carcharodontosaurus

Post autor: nazuul »

Zapomniałem jeszcze o tym:
"Neotyp SGM-Din 1 – niekompletna czaszka o długości szacowanej na 1,6 m lub 1,42 m, o czym dalej"
na pewno nie "lub" - patrząc na to, jak długa jest k. przedszczękowa neotypu w rekonstrukcji Sereno et al., to 1,6 m trzeba włożyc między bajki
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: (Opis) Carcharodontosaurus

Post autor: Kamil Kamiński »

nazuul pisze:Zapomniałem jeszcze o tym:
"Neotyp SGM-Din 1 – niekompletna czaszka o długości szacowanej na 1,6 m lub 1,42 m, o czym dalej"
na pewno nie "lub" - patrząc na to, jak długa jest k. przedszczękowa neotypu w rekonstrukcji Sereno et al., to 1,6 m trzeba włożyc między bajki
Zapewne tak, dlatego napisałem "szacowanej" :D .Później przerobię trochę ten fragment tak, aby było wiadomo, że długość czaszki podana w pracy Carrano i in. jest bardziej wiarygodna

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: (Opis) Carcharodontosaurus

Post autor: Kamil Kamiński »

nazuul pisze:Utahraptor napisał(a):
Mapkę wrzuciłem z fossilworks. Coś jest nie tak?

Heh, choćby to, że jest z fossilworks. Mam nadzieję, że w innych hasłach nikt nie wpadł na pomysł, żeby stamtąd dane ściągać.
Napisałem przecież, że moje poprawki to "tylko to co zauważyłem na pierwzy rzuk oka", więc musi być problem na tyle poważny, że widoczny od razu. Co tam robi Brazylia?
No właśnie, trochę mnie zaskoczyła ta Brazylia :)

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: (Opis) Carcharodontosaurus

Post autor: szerman »

Fossilworks to chyba taka DinoData sprzed ponad 6 lat, ewentualnie ThePaleontologyDatabase. Zgadzam się - mapki bierzmy z informacji dostępnych w artach, czasami są to nawet dokładne współrzędne :)

EDIT to chyba jest ThePaleontologyDatabase? :P
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: (Opis) Carcharodontosaurus

Post autor: Danu »

Kamil Kamiński pisze:
nazuul pisze:Zapomniałem jeszcze o tym:
"Neotyp SGM-Din 1 – niekompletna czaszka o długości szacowanej na 1,6 m lub 1,42 m, o czym dalej"
na pewno nie "lub" - patrząc na to, jak długa jest k. przedszczękowa neotypu w rekonstrukcji Sereno et al., to 1,6 m trzeba włożyc między bajki
Zapewne tak, dlatego napisałem "szacowanej" :D .Później przerobię trochę ten fragment tak, aby było wiadomo, że długość czaszki podana w pracy Carrano i in. jest bardziej wiarygodna
To samo jest zapewne w przypadku Giganotosaurus carolinii
czaszka MUCPv-Ch1 najpewniej nie miała aż 180 cm, tylko około 150 lub mniej. Jeżeli neotyp karcha miał faktycznie 142 cm czaszkę to pewnie był mniejszy nawet od holotypu giganotozaura. Więc wszystkie te oszacowania 13-14 m dla SGM-Din 1 to chyba bujda ?...
Tribute to Dinosaurs 2020

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: (Opis) Carcharodontosaurus

Post autor: Utahraptor »

Brazylia jest z tej pracy:
R. Amiot, X. Wang, C. Lécuyer, E. Buffetaut, L. Boudad, L. Cavin, Z. Ding, F. Fluteau, A. W. A. Kellner, H. Tong, and F. Zhang. 2010. Oxygen and carbon isotope compositions of middle Cretaceous vertebrates from North Africa and Brazil: Ecological and environmental significance. Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology 297(2):439-451.
http://www.sciencedirect.com/science/ar ... 8210005213
Południowy Atlantyk był wtedy bardzo wąski, więc dla tak dużych zwierząt to nie powinien być problem, by mieszkać tu i tu.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: (Opis) Carcharodontosaurus

Post autor: nazuul »

Oczywiście, że z tej pracy, bo ona jest źródłem na Paleobiology Database.
Są tam w tabeli zęby zidentyfikowane jako Carcharodontosaurus saharicus i cf. Carcharodontosaurus a jakoś nic nie wksazuje na to, by zęby były na tyle diagnostyczne (choć zob. CHRISTOPHE HENDRICKX & OCTÁVIO MATEUS "Abelisauridae (Dinosauria: Theropoda) from the Late Jurassic of Portugal and dentition-based phylogeny as a contribution for the identification of isolated theropod teeth" Zootaxa 3759).

Fossilworks to Paleobiology Database. Polecam przeczytać, w jaki sposób to działa, np. https://paleobiodb.org/public/tips/taxonomy_FAQ.html
Sam czasem korzystam z tego, ale tylko jako źródło pomocnicze, żeby znaleźć źródła, ale nigdy by brać dane bezpośednio stamtąd (chyba że już nic innego nie ma, ale wtedy należy zacytować skąd takie dane).
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: (Opis) Carcharodontosaurus

Post autor: Kamil Kamiński »

szerman pisze:Więc wszystkie te oszacowania 13-14 m dla SGM-Din 1 to chyba bujda
Myślę że 14 m to już spora przesada. Therrien i Henderson dają mu 13,28 m przy założeniu, że czaszka ma 1,6 m. Jeżeli sprowadzimy ją do 1,42 m to wyjdzie nam długość ciała ok. 12 m. Tyle samo daje mu Seebacher, i to oszacowanie będzie pewnie najbliższe prawdy

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: (Opis) Carcharodontosaurus

Post autor: Kamil Kamiński »

nazuul pisze:Są tam w tabeli zęby zidentyfikowane jako Carcharodontosaurus saharicus i cf. Carcharodontosaurus a jakoś nic nie wksazuje na to, by zęby były na tyle diagnostyczne
Zęby C. saharicus są tam chyba oznaczonejako pochodzące z Maroka, z Brazylii jest tylko cf. Carcharodontosaurus. Ciekawe na ile wiarygodna jest ta diagnoza. Jedyna wzmianka to ta tabela. W tekście praktycznie nic nie ma na ten temat.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: (Opis) Carcharodontosaurus

Post autor: szerman »

Kamil Kamiński pisze:cf. Carcharodontosaurus
Taki zapis oznacza, że nie jest pewne, czy te skamieliny można przypisać do tego rodzaju. Są podobne, ale nie ma pewności, że to właśnie on.
Ostatnio zmieniony 26 maja 2016, o 11:53 przez szerman, łącznie zmieniany 1 raz.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: (Opis) Carcharodontosaurus

Post autor: nazuul »

Ja myślę, że Kamil wie co to "cf."

Jeszcze raz się przyjrzłem opisowi (muszę jeszze przeanalizować Budowa oraz Paleoekologia i paleobiologia) i tak:

Te 15 t masy to bym skreślił (długości wg Therriena i Hendersona też bym nie uwzględniał). Ponieważ chodzi o jednego z "naj", to bym wpisał też konkretnie jakie są źródła na konkretne wymiary. Proponowałem kiedyś wpisywać w ED zakres mas oszacowanych wg metod wolumetrycznych - rekonstrukcji (np. Paul 2010; GDI) i wg średnicy kości długich (np. poniższa):
Benson RBJ, Campione NE, Carrano MT, Mannion PD, Sullivan C, Upchurch P, et al. (2014) Rates of Dinosaur Body Mass Evolution Indicate 170 Million Years of Sustained Ecological Innovation on the Avian Stem Lineage. PLoS Biol 12(5): e1001853. doi:10.1371/journal.pbio.1001853
zob. Dataset S1.
Masa okazu Stromera to 3 t (2 razy mniej niż Giganotosaurus). Skoro neotyp jest większy o 15%, to masa powinna być większa o 152%, czyli ok. 4,5 t.
Dane z Paul 2010:
Carcharodontosaurus saharicus 12 m (40 ft) TL, 6 tonnes
Carcharodontosaurus iguidensis 10 m (34 ft) TL, 4 tonnes
(ciekawe, bo z reguły to masy wg rekonstrukcji są niższe)

"kość udowa (...) Tyrannosaurus (...) 138 cm (Sereno i in., 1996) lub 131 cm (Hartman, 2013) dla okazu FMNH PR2081."

nie widzę tego w Hartman 2013
choć brzmi wiarygodnie, to właściwie skąd wiadomo, że T. rex z Sereno et al. to Sue?

o środowisku jest w nowych pracach np. (znajdziesz w necie po tych niekompletnych tytułach)
"Overabundance of piscivorous dinosaurs (Theropoda: Spinosauridae)"
"Vertebrate footprints from the Kem Kem beds (Morocco): A novel ichnological approach to faunal reconstruction"

polecam mój i Jakuba Kowalskiego tekst "Zagłębie krwiożerczych gigantów" z "Kolekcja Świat Dinozaurów", nr 1 [artykuł ze względów wydawniczych nie zawiera odniesienia do Evers et al. 2015]

Wg Theropod Database tylko neotyp i IPHG 1922 X46 to pewne szczątki C. saharicus (ale zob. też pracę z 2016 r. oraz koniec postu), zaś drugi gatunek może nie być nawet karcharodontozaurynem.

IPHG 1922 X46 (...) kość nosowa, kość czołowa, kość ciemieniowa, (...)
Wg Theropod Database są podwójne. Zob. może tłumaczenie Stromera 1931: http://paleoglot.org/browse.cfm (albo oryginał)

"Materiał przypisany to m.in.: SGM-Din 3 (kręg szyjny), SGM-Din 4 (trzon kręgu szyjnego) i SGM-Din 5 – fragment kręgu szyjnego."
chyba jednak nie - to Sigilmassasaurus:
McFeeters, B., Ryan, M. J., Hinic-Frlog, S., & Schröder-Adams, C. (2013). A reevaluation of Sigilmassasaurus brevicollis (Dinosauria) from the Cretaceous of Morocco. Canadian Journal of Earth Sciences, 50(6), 636-649.
Evers, S. W., Rauhut, O. W., Milner, A. C., McFeeters, B., & Allain, R. (2015). A reappraisal of the morphology and systematic position of the theropod dinosaur Sigilmassasaurus from the “middle” Cretaceous of Morocco. PeerJ, 3, e1323.

ciekawy cytat z tej pierwszej:
"The cervical centrum associated with the material of Carcharodontosaurus iguidensis from Niger was described as ontogenetically less mature than the braincase, indicating the presence of multiple individuals (Brusatte and Sereno 2007); thus, it is inconclusive that these elements represent a single taxon."

i z tej drugiej:
"In dinosaurs, the only other taxon said to be present in both the Baharyia Oasis and the ‘Kem Kem beds’ is Carcharodontosaurus saharicus (Sereno et al., 1996). (...) Stromer (1931) described a fragmentary skeleton from Baharyia also as Carcharodontosaurus saharicus, due to the similarity of the teeth to those described by Depéret & Savornin (1927). However, teeth with the characteristics described by Depéret & Savornin (1927) are also found in other carcharodontosaurid taxa (see Brusatte & Sereno, 2007), and no detailed comparison of the skull from the ‘Kem Kem beds’ with the few skull elements recovered by Stromer (1931) from Baharyia (which are also lost) has ever been presented. Thus, it remains to be shown that the latter remains are really conspecific with the specimen from the ‘Kem Kem beds,’ or if they might represent closely related, but separate species"

terminy anatomiczne - w haśle:
kość potyliczna, fragmenty kości bocznopotyliczno-tylnousznej, 2 kręgi szyjne, kręg ogonowy, szewron, paliczek dłoni, niekompletna kość łonowa, fragmenty kości kulszowej, kość udowa

Wg Theropod Database (różnice pogrubione, ilości podkreślone, kursywą do sprawdzenia tłumaczenie, ale zob. niżej):
supraoccipital, partial exoccipital-opisthotics, axis, anterior cervical vertebra (100 mm), cervical vertebra, proximal dorsal rib, proximal caudal vertebra (145 mm), proximal chevron (150 mm), partial chevron, manual ungual, incomplete pubes (>1 m), partial ischium, femora

w haśle:
"potyliczną, bocznopotyliczno-tylnouszną, bocznoklinową, oczodołowo-klinową, podstawnopotyliczną, klinową podstawową i trzyklinową"

oryginał poniżej (jest 8 elementów, u Ciebie 7 - którego brak?), w nawiasach tłumaczenia z http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=4&t=2261 , sugerowałbym wpisanie oryginalnych nazw w nawiasach a na przyszłość może nie wyliczać wszystkiego tylko wskazać region czaszki:
"supraoccipital [potyliczna górna], exoccipital-opisthotic [to drugie to "tylnouszną"?], prootic, laterosphenoid, orbitosphenoid, basioccipital, basisphenoid-parasphenoid, and possibly sphenethmoid;"
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: szerman »

Sugerowałem Kamilowi i Mateuszowi, że zapis ten powinien wykluczyć Brazylię z mapki.
"Mastodon sapiens"

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: Kamil Kamiński »

nazuul pisze:Te 15 t masy to bym skreślił
też się zastanawiałem czy to w ogóle uwzględniać, dlatego dałem od razu znak zapytania
nazuul pisze:Dane z Paul 2010:
Carcharodontosaurus saharicus 12 m (40 ft) TL, 6 tonnes
Carcharodontosaurus iguidensis 10 m (34 ft) TL, 4 tonnes
masz może do tego jakiś link? nie chodzi chyba o to:
http://www.gspauldino.com/data.html
bo tam nie widzę danych dla Carcharodontosaurus

co do długości, to na Theropod DataBase jest 12,79 m dla neotypu, może więc dać zakres 12-12,8?
nazuul pisze:"kość udowa (...) Tyrannosaurus (...) 138 cm (Sereno i in., 1996) lub 131 cm (Hartman, 2013) dla okazu FMNH PR2081."
w przypisach w pracy Sereno jest sformułowanie "the largest tyrannosaur" więc uznałem że chodzi o Sue, tym bardziej że to praca z 1996 r.
nazuul pisze:nie widzę tego w Hartman 2013
racja, są dwie prace Hartmana, dł. kości wziąłem z tej drugiej, a zapomniałem tego uwzględnić w bibliografii, uzupełnię
nazuul pisze: polecam mój i Jakuba Kowalskiego tekst "Zagłębie krwiożerczych gigantów" z "Kolekcja Świat Dinozaurów", nr 1
do tego tekstu dotarłem, bardzo fajna praca
znalazłem też artykuł Evers i in., czeka na przejrzenie, tak więc część o środowisku jeszcze dopracuję, na pewno wspomnę też o różnicach między Baharija i Kem Kem, akcentowanych w w.w. pracy
nazuul pisze:"Materiał przypisany to m.in.: SGM-Din 3 (kręg szyjny), SGM-Din 4 (trzon kręgu szyjnego) i SGM-Din 5 – fragment kręgu szyjnego."
chyba jednak nie - to Sigilmassasaurus:
to również muszę poprawić

Co do różnic w materiale kopalnym między tym co jest na Theropod Database a hasłem to są to zapewne moje niedopatrzenia, również to skoryguję, a w razie jakichś wątpliwości będę dawał znać

Tak więc potrzebuję pewnie z kilka dni, żeby to jeszcze raz przejrzeć i uwzględnić te wszystkie rzeczy

Serdeczne dzięki za wszystkie uwagi i sugestie. Fajnie że się odzywacie i zwracacie uwagę na różne błędy i przeoczenia. Dzięki temu ta robota ma sens :D

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: nazuul »

Kamil Kamiński pisze:
nazuul pisze:"Materiał przypisany to m.in.: SGM-Din 3 (kręg szyjny), SGM-Din 4 (trzon kręgu szyjnego) i SGM-Din 5 – fragment kręgu szyjnego."
chyba jednak nie - to Sigilmassasaurus:
to również muszę poprawić
nie musisz - nie mogłem już patrzeć na tą mapkę, więc pokasowałem to i owo: http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ldid=16454
Kamil Kamiński pisze:
nazuul pisze:Dane z Paul 2010:
Carcharodontosaurus saharicus 12 m (40 ft) TL, 6 tonnes
Carcharodontosaurus iguidensis 10 m (34 ft) TL, 4 tonnes
masz może do tego jakiś link?
nie mam, tak jest w książce, można wpisać jesli nie ma bardziej wiarygodnych danych
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: Kamil Kamiński »

Zrobiłem drobne poprawki w opisie:

Wielkość:
z metryczki usunąłem to 15 t wg Therriena i Hendersona, i zmieniłem zakres masy na 3-6,2 t, a zakres długości 12-13 m. Dodałem też informacje, jakie wyniki osiągnięto w poszczególnych badaniach.

Materiał kopalny:
Zgodnie z sugestią nazuula wpisałem oryginalne nazwy kości w nawiasach, poprawiłem tam gdzie nie zgadzały się ilości i gdzie były różnice z Theropod Database. Tłumaczenia wziąłem w duzej mierze z artykułu Dino o Vahiny z ED, ze strony http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... natomiczne
oraz polecanego wątku na forum
nie wiedziałem tylko jak przetłumaczyć sphenethmoid, stąd wspomniana przez nazuula różnica 8 do 7 elementów

Stopniowo będę zajmował się resztą, zgodnie ze wskazówkami w powyższych postach
bibliografię uzupełnię na końcu

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [OPIS] Carcharodontosaurus (karcharodontozaur)

Post autor: Danu »

Ja u siebie w TTD zmieniłem na 12,5 m Carcharodontosaurus saharicus i na 10,5 m C. iguidensis.

Jeżeli udowa ma hipotetycznie 145 cm według szacunków, to jest tylko minimalnie większa od holotypu Giganotosaurus (12,4 m Scott Hartman). Tak samo czaszka jeżeli jest w tym regionie 150 cm lub nawet mniej... to raczej 13 m to już za dużo.
Tribute to Dinosaurs 2020

ODPOWIEDZ