Kolekcja Świat Dinozaurów

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Carbozaur
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 4
Rejestracja: 22 marca 2016, o 08:19

Kolekcja Świat Dinozaurów

Post autor: Carbozaur »

Witam serdecznie wszystkich użytkowników Forum Dinozaury
Zdecydowałem się do Was dołączyć aby uzyskać opinię o nowej kolekcji Świat Dinozaurów wydawnictwa Amercom. Początkowo byłem do niej sceptycznie nastawiony, ale w końcu zdecydowałem się na zakup zachęcony wyglądem czasopisma i przekonałem się o wysokiej jakości merytorycznej artykułów, które jak się okazało pisane są przez twórców serwisu Dinozaury.com. Jakie jest Wasze zdanie o tej kolekcji?

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: Kolekcja Świat Dinozaurów

Post autor: Kamil Kamiński »

Ja o kolekcji Świat Dinozaurów dowiedziałem się zupełnie przypadkiem podczas wizyty w Empiku. Kupiłem jeden z numerów właściwie od niechcenia, obawiając się, że będą to kolejne gazetki dla dzieci, powtarzające dawno już nieaktualne informacje. Szybko jednak zmieniłem zdanie. Poziom merytoryczny artykułów jest świetny, moim zdaniem lepszy niż w 95% popularnonaukowych książek o dinozaurach dostępnych na rynku. Szybko też skojarzyłem nazwiska autorów z naszym forum i muszę przyznać, że z niecierpliwością czekam na dalsze numery. Polecam.

Carbozaur
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 4
Rejestracja: 22 marca 2016, o 08:19

Re: Kolekcja Świat Dinozaurów

Post autor: Carbozaur »

Mam dokładnie takie samo wrażenie :)

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kolekcja Świat Dinozaurów

Post autor: Dino »

Niestety, redakcja Dinozaury.com zajmowała się tylko pierwszymi dwoma numerami, nie wiem jak jest z poziomem artykułów w kolejnych numerach, wobec czego nie możemy zawczasu rekomendować całego wydawnictwa (już od trzeciego numeru pojawiają się błędy na okładkach, umieszczające modele dinozaurów w nieodpowiednim środowisku - trudno zgadywać co jest w środku).

Carbozaur
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 4
Rejestracja: 22 marca 2016, o 08:19

Re: Kolekcja Świat Dinozaurów

Post autor: Carbozaur »

Przeczytałem dotychczasowe cztery numery, gdyż piątego jeszcze nie nabyłem i wydaje się, że poziom artykułów w nich jest na podobnym poziomie. Dla mnie jest on wysoki, zwłaszcza w zestawieniu z innymi publikacjami popularnonaukowymi na polskim rynku wydawniczym.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Kolekcja Świat Dinozaurów

Post autor: szerman »

Czy można jeszcze gdzieś kupić numery archiwalne? Wie ktoś może?
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kolekcja Świat Dinozaurów

Post autor: Dino »

Carbozaur pisze:Przeczytałem dotychczasowe cztery numery, gdyż piątego jeszcze nie nabyłem i wydaje się, że poziom artykułów w nich jest na podobnym poziomie. Dla mnie jest on wysoki, zwłaszcza w zestawieniu z innymi publikacjami popularnonaukowymi na polskim rynku wydawniczym.
Niewykluczone, że teksty są dobre, przebić poziomu większości popularnonaukowych publikacji na rynku polskim nie jest trudno, jakkolwiek błędy na okładkach - zarówno triceratops jak i welociraptor nie znajdują się w swoim naturalnym środowisku, wydają się świadczyć o braku wsparcia merytorycznego dla osób, które przygotowują ilustracje. Nie znam osobiście osób, które obecnie zajmują się tym pismem (środowisko paleontologów i popularyzatorów paleontologii w Polsce jest dosyć wąskie), niemniej jednak trzymam kciuki, że teksty, które trafiają do szerokiej publiki niosą za sobą wartość merytoryczną i edukacyjną.

Tak, czy inaczej - wydawnictwo miało dobry pomysł, wszelka inicjatywa popularnonaukowa szanująca czytelników (i korzystająca, przynajmniej z początku, z pomocy profesjonalistów) jest obecnie na wagę złota.

Carbozaur
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 4
Rejestracja: 22 marca 2016, o 08:19

Re: Kolekcja Świat Dinozaurów

Post autor: Carbozaur »

Archiwalne numery można kupić na stronie wydawnictwa Amercom. Co do okładek to istotnie Velociraptor jest ukazany w środowisku leśnym, ale plakat w środku ukazuje go już w klimatach pustynnych. Też ubolewam nad utożsamianiem tych cudownych zwierząt z bohaterami kreskówek dla dzieci, dlatego każda publikacja choć próbująca rzetelnie podejść do tematu godna jest uwagi

ODPOWIEDZ