[OPIS] Zhenyuanlong

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

[OPIS] Zhenyuanlong

Post autor: Utahraptor »

Biologia, UW

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [OPIS] Zhenyuanlong

Post autor: Ag.Ent »

Nie podoba mi się :P
W wymowie to byłoby raczej "czenjuanlong", ale kiepsko wygląda to w zapisie. Osobiście w ogóle sugerowałbym nie spolszczać chińskich nazw - czy naprawdę wszystkie dinozaury muszą mieć polskie nazwy, nawet jeśli nie wyglądają one zbyt dobrze?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Zhenyuanlong

Post autor: nazuul »

Dość ewidentnie kolejny takson Brusattego do odstrzału. Np. "Dokładny stosunek długości rąk do nóg wynosił 0,48 u zeniunlonga i 0,53 u Tianyuraptor" to praktycznie tyle samo.
Mortimer nie synonimizuje go z Tianyuraptor głównie z powodu lokaliacji sugerującej pochodzenie z Jiufotang: http://theropoddatabase.com/Dromaeosaur ... anlongsuni
Jednak nie znam przeszkód, by w tak samo określanej lokalizacji były obie formacje a również z drugim powodem ("no autapomorphies shared by the two have been identified") można polemizować - na tle mikroraptorów wyróżniają je choćby wielkość i krótkie łapki (o ile to nie są cechy ontogenetyczne!)

Przeczytałem, i oto co mi się rzuciło bez sprawdzenia w Lü i Brusatte, 2015:
Mateusz Tałanda pisze:Długie pióra na nogach, często tworzące dodatkowe skrzydła są znane u bardzo wielu wczesnych ptaków i ich najbliższych krewnych. Wystarczy wymienić: Microraptor, Changyuraptor, Pedopenna, Anchiornis, Eosinopteryx, Xiaotingia, Archaeopteryx i Sapeornis. Pozbawiony ich Zhenyuanlong byłby pod tym względem wyjątkowy.
Faktycznie u różnych z ww. układ piór jest inny, np. Archaeopteryx ma słabo rozwinięte a u Xiaotingia znamy tylko kępkę z uda, jednak mimo zastrzeżenia "często tworzące..." nie można ww. wrzucać do jednego worka, bo również pozbawiony(?) piór Eosinopteryx "byłby pod tym względem wyjątkowy".
Mateusz Tałanda pisze:Aż sześć różnych dromeozaurydów z Liaoning może budzić podejrzenia, czy paleontolodzy nie przesadzili z liczbą opisanych gatunków.
Microraptoria mogą nie być dromeozaurydami. Microraptor i Sinornithosaurus nie są monotypowe (ten pierwszy ma 1-3 gatunki).
Cryptovolans pauli może być ważny - Senter, P., Kirkland, J.I., Deblieux, D.D., Madsen, S. & Toth, N. (2012) "New Dromaeosaurids (Dinosauria: Theropoda) from the Lower Cretaceous of Utah, and the Evolution of the Dromaeosaurid Tail" PLoS ONE, 7 (5), e36790. doi:10.1371/journal.pone.0036790
Mateusz Tałanda pisze:Jednak należy pamiętać, że pochodzą one z dwóch różnych formacji (Yixian i Jiufotang). Dlatego nie ma pewności, czy występowały w tym samym czasie i przestrzeni.
pochodzenie z tej samej formacji też może o tym nie świadczyć, skoro mogą mieć po kilka mln lat
Mateusz Tałanda pisze:Po Changyuraptor, Graciliraptor, Microraptor, Sinornithosaurus, Tianyuraptor, jest to szósty opisany rodzaj dromeozauryda z Liaoning
Microraptoria mogą nie być dromeozaurydami a któreś z Tiaojishan mogą być dromeozaurydami, np. Xiaotingia (ww. Senter i in.) - wpisałbym "prawdopodobnego dromeozauryda" oraz grupę Jehol.

W systematyce dodałbym Dinosauria, Saurischia, Tetanurae i Coelurosauria
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] Zhenyuanlong

Post autor: Utahraptor »

Dzięki za poprawki. Nie za dużo tej systematyki?
Co do odrębności, to sprawa nie jest dla mnie taka oczywista. Autorzy wymieniają sporo cech w diagnozie. Nie wiem na ile one są wartościowe, ale mnie trochę uspokoiły.
Wiem, że spolszczanie wszystkiego jak leci nie jest zbyt chwalebną praktyką, ale jego nazwa łacińska jest straszna - chodzi mi o przystępność.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Zhenyuanlong

Post autor: szerman »

Osobiście podchodzę do spolszczeń w następujący sposób: jeżeli dinek kończy się na -sauros to zazwyczaj staram się spolszczyć nazwę, ale jeżeli są to bardziej wyszukane nazwy (zwłaszcza chińskie), to zostawiam tylko pisownię oryginalną.
"Mastodon sapiens"

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] Zhenyuanlong

Post autor: Utahraptor »

Usunąłem spolszczenia, ale to nie rozwiązuje problemu przystępności tego artykułu.
Biologia, UW

ODPOWIEDZ