[ANKIETA] Który teropod był najgroźniejszy?

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.

Który teropod był najgroźniejszy?

Allozaur
1
5%
Czilantajzaur
0
Brak głosów
Giganotozaur
2
9%
Karcharodontozaur
0
Brak głosów
Mapuzaur
0
Brak głosów
Megaraptor
0
Brak głosów
Oxalaia
0
Brak głosów
Spinozaur
5
23%
Utahraptor
9
41%
Tarbozaur
1
5%
Torwozaur
0
Brak głosów
Tyranozaur
3
14%
inny
1
5%
 
Liczba głosów: 22

T-rex2
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 7
Rejestracja: 27 czerwca 2013, o 15:33

[ANKIETA] Który teropod był najgroźniejszy?

Post autor: T-rex2 »

Zapraszam do wzięcia udziału w ankiecie. Proszę, żeby wybierając któregoś z dinozaurów, nie kierować się sentymentem (jak np.
w przypadku tyranozaura, który powszechnie uważany jest za króla dinozaurów), lecz faktami: rozmiarami, siłą, inteligencją itp.
Nie będę przypominał opisów dinozaurów, gdyż te są oczywiście w encyklopedii dinozaury.com.
Uwagi:
- długość dla allozaura to ok. 12 m, gdyż opisany jako osobny gatunek Epanterias zdaję się być wyjątkowo dużym allozaurem (m.in. Foster, 2003),
- torwozaur również był większy niż sądzono (158 cm fragmentaryczna czaszka z Portugalii),
- utahraptor mógł osiągać nawet 11 m długości (nieopisane kości z Brigham Young University).
Ostatnio zmieniony 29 czerwca 2013, o 06:28 przez T-rex2, łącznie zmieniany 1 raz.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Który teropod był najgroźniejszy?

Post autor: Utahraptor »

Nie mogłem nie zagłosować na utahraptora :wink: Nie jest to jednak kwestia tylko mojego sentymentu, ale i ogromnych szponów :!:
Biologia, UW

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Który teropod był najgroźniejszy?

Post autor: szerman »

T-rex2 pisze:Zapraszam do wzięcia udziału w ankiecie. Proszę, żeby wybierając któregoś z dinozaurów, nie kierować się sentymentem (jak np.
w przypadku tyranozaura, który powszechnie uważany jest za króla dinozaurów), lecz faktami: rozmiarami, siłą, inteligencją itp.

Zależy dla kogo jest najgroźniejszy ;) Np. dla mszycy najgroźniejsza jest biedronka, a dla gnu lew. Jak dla mnie najgroźniejszy z w/w będzie chyba utahraptor - bo jest z nich najmniejszy, a co za tym idzie najbardziej zwinny i najtrudniej się przed nim gdzieś schować. No i fakt, jego szpony robią wrażenie :D
T-rex2 pisze:- długość dla allozaura to ok. 12 m, gdyż opisany jako osobny gatunek Epanterias zdaję się być wyjątkowo dużym allozaurem (m.in. Foster, 2003)
Epanterias to rodzaj, a gatunek to Epanterias amplexus. Tak, to najprawdopodobniej bardzo duży okaz Allosaurus fragilis :) Jakbyś chciał coś więcej na jego temat to zobacz np.:
viewtopic.php?f=6&t=3880&p=39547&hilit= ... ias#p39547
viewtopic.php?f=69&t=76&p=51312&hilit=Epanterias#p51312
T-rex2 pisze:- torwozaur również był większy niż sądzono (158 cm fragmentaryczna czaszka z Portugalii)
Zazwyczaj na 11-12, właśnie rzadziej ma być niedoszacowany (np. Paul daje mu tylko 9 m):
viewtopic.php?f=6&t=2872
:arrow: właściwy opis jest w dole wątku, ale jest raczej nie do końca aktualny/bezbłędny.
T-rex2 pisze:- utahraptor mógł osiągać nawet 11 m długości (nieopisane kości z Brigham Young University).
Naprawdę? Gdzie znalazłeś takie dane? Oficjalnie ma 5-7 m :)
viewtopic.php?f=6&t=296
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Który teropod był najgroźniejszy?

Post autor: nazuul »

Jeszcze można dopisać:
Deinocheir
Zaurofaganaks
Terizinozaur
może też inne tyranozauroidy (skoro jest Oxalaia, ewidentnie mniejsza od Spinosaurus, to dlaczego nie tarbozaur czy zhuchengtyran?), czy nie powinien być też jakiś przedstawiciel Megaraptora?

Ktoś chyba zapomniał zagłosować, bo jest tylko jeden głos na Utahraptor.
Utahraptor pisze:Nie jest to jednak kwestia tylko mojego sentymentu
sentymenty miały iść na bok :P
biorąc pod uwagę przytoczone kryteria ("rozmiary, siła, inteligencja itp."), mój głos mógł być tylko na jednego... właśnie tyranozaura :D - (w różnych artykułach na forum i tematach szczegółowo uzasadniłem dlaczego i nie chce mi się tutaj powtarzać :wink: ).
szerman pisze:
T-rex2 pisze:- utahraptor mógł osiągać nawet 11 m długości (nieopisane kości z Brigham Young University).
Naprawdę? Gdzie znalazłeś takie dane? Oficjalnie ma 5-7 m :)
viewtopic.php?f=6&t=296
chodzi o teropoda a jakie jest podstawowe źródło informacji o teropodach?
http://archosaur.us/theropoddatabase/Dr ... ommaysorum

PS
Warto jednak pamiętać, że takie porównania fałszują obraz zwierząt, bo to były istoty żyjące w jakimś kontekście, podlegające tym samym prawom co inne organizmy, a nie zawodnicy MMA. :wink:
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

T-rex2
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 7
Rejestracja: 27 czerwca 2013, o 15:33

Re: Który teropod był najgroźniejszy?

Post autor: T-rex2 »

Dane na temat długości utahraptora znalazłem w:
- Theropod Database
"(BYU and CEU coll.) (at least nine individuals; juvenile to adult; ~3-5.6 m, some ~11 m?) 190 elements including nasal, cervical vertebrae, dorsal vertebrae, sacral vertebrae, proximal caudal vertebrae, coracoid, femora (310-565 mm), astragalus, metatarsal II, phalanx II-1, metatarsal III, metatarsal IV (Britt et al., 2001)''
- na angielskiej Wikipedii:
"Some undescribed specimens in the BYU collections may have reached up to 11 m (36 ft) long, though these await more detailed study.'',
na podstawie:
Britt; Chure; Stadtman; Madsen; Scheetz; Burge (2001). "New osteological data and the affinities of Utahraptor from the Cedar Mountain Fm. (Early Cretaceous) of Utah".
- w artykule M. Mortimera "And The Largest Theropod Is.." (tam jeszcze większe ropzmiary):
"Utahraptor ostrommaysorum Kirkland, Gaston and Burge 1993
(~12 m; ~2.7 tons) caudal vertebrae (Britt et al., 2001)
Based on undescribed specimens, this estimate comes from caudals reportedly twice as long as those associated with a 565 mm femur"

Te wielkości nie są jednak pewne. Mimo wszystko przyznaję więc rację szermanowi: podałem błędną długość. Utahraptor rzeczywiście miał raczej 7 m i ok. 500 kg masy.


Skasowałem dubla. MSz

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Który teropod był najgroźniejszy?

Post autor: Danu »

Zawsze mnie nieco interesował ten rzekomy tak duzy osobnik Utahraptor nawet w bazie wpisałem 11 m z pytajnikiem zaraz po typowych wartościach.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Który teropod był najgroźniejszy?

Post autor: nazuul »

Wygląda na to, że zmiany w ankiecie spowodowały, że wcześniejsze głosy zostały utracone.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Który teropod był najgroźniejszy?

Post autor: Danu »

Chyba tak bo ja dzisiaj oddałem głos na Utahraptor i był to pierwszy w ogóle oddany.
Tribute to Dinosaurs 2020

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Który teropod był najgroźniejszy?

Post autor: AlbertoRaptor »

Opierając się na 63 cm kości szczękowej oraz bazując na rekonstrukcji Hartman'a, czaszka mogłaby mieć niewiele ponad 1.2 m. Proporcje europejskiego Torvosaurus mogą być nieco inne, ale 1.58 m wydaje się mało prawdopodobne.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Który teropod był najgroźniejszy?

Post autor: szerman »

nazuul pisze:Wygląda na to, że zmiany w ankiecie spowodowały, że wcześniejsze głosy zostały utracone.
Niestety ingerencja w ankiety powoduje utratę danych. Ja sam tak miałem podczas jednej z edycji Złotych Dinków, kiedy zapomniałem dodać opcję 3 głosów. W każdym razie zagłosowałem teraz jeszcze raz na utahraptora.
"Mastodon sapiens"

T-rex2
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 7
Rejestracja: 27 czerwca 2013, o 15:33

Re: Który teropod był najgroźniejszy?

Post autor: T-rex2 »

Myślę, że ten temat jest również dobry by podyskutować o rozmiarach teropodów. Przejrzałem wiele artykułów dotyczących tego tematu i stwierdzam, że określanie spinozaura największym drapieżnym dinozaurem jest trochę na wyrost. Jedynym dobrze poznanym wielkim mięsożercą jest tyranozaur. Nie sposób podważyć długości ponad 12 m, w 70 % kompletnego szkieletu ''Sue'' (dlatego też sam głosowałem na T-Rexa). Spinozaur, karcharodontozaur i nawet giganotozaur są według mnie znane z za bardzo fragmentarycznego materiału. Szacunki długości opierające się na pojedynczych kościach nie są wiele warte, gdyż kości nie są proporcjonalne do wielkości.

Awatar użytkownika
Julek
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 20
Rejestracja: 31 grudnia 2014, o 22:30
Imię i nazwisko: Juliusz Toboła
Lokalizacja: Poznań,Polska

5 najgroźniejszych mięsożerców (dinozaury)

Post autor: Julek »

Witam jestem nowy i na dobry początek postanowiłem napisać o 5-u najgroźniejszych mięsożercach (dinozaurach).


1.Spinozaur
"Takiego potwora nie chcesz spotkać w ciemnej uliczce"

Statystyki:
Wysokość: 6 m
Długość: 16 m
Masa: 12 ton
Wielkość głowy: 1,75m

Ciekawostka:
Kolce spinozaura wyrastały na dwa metry.


2.Gigantozaur

Statystyki:
Wysokość: 4,5m
Długość:12m
Masa:8 ton
Wielkość głowy:1,80m

Ciekawostka:
Gigantozaur miał mózg wielkości połowy mózgu T-rexa.


3:Karcharodontozaur
"Nazwa nie najłatwiejsza do wymówienia..."

Statystyki:
Wysokość: 4m
Długość:11m
Masa:6 ton
Wielkość głowy:1,60m

Ciekawostka:
Karcharodontozaur potrafił biegać z prędkością 30km/h.


4:Mapuzar
"Dinozaur który dowiódł że praca zespołowa może być najlepszym sposobem aby dobrze zjeść"

Statystyki:
Wysokość:4m
Długość:12m
Masa:4 ton
Wielkość głowy:1m

Ciekawostka:
W odróżnieniu od innych dużych teropodów mapuzary często polowały w grupach.


5:Tyranozaur Rex
"Najsłynniejszy dinozaur i ostateczny drapieżca"

Statystyki:
Wysokość:5m
Długość:13m
Masa:9 ton
Wielkość głowy:1,6m

Ciekawostka:
Tyranosaurus Rex mógł pochłaniać nawet 230kg mięsa za jednym kęsem.

Wykonanie: ja :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Narka
JuLeK JesT BoGieM

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: Który teropod był najgroźniejszy?

Post autor: Kamil Kamiński »

Skąd masz informacje, że tyranozaur mógł pochłaniać 230 kg mięsa za jednym kęsem? Słyszałem o 70-100 kg.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Który teropod był najgroźniejszy?

Post autor: Danu »

1.Spinozaur
"Takiego potwora nie chcesz spotkać w ciemnej uliczce"

Statystyki:
Wysokość: 6 m
Długość: 16 m
Masa: 12 ton
Wielkość głowy: 1,75m
Spinozaur zapewne był lżejszy i co za tym mniejszy od tyranozaura. I raczej było mu daleko do 12 ton
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Julek
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 20
Rejestracja: 31 grudnia 2014, o 22:30
Imię i nazwisko: Juliusz Toboła
Lokalizacja: Poznań,Polska

Re: Który teropod był najgroźniejszy?

Post autor: Julek »

Że może pochłaniać tyle mięsa wiem z filmu "Wędrówki z dinozaurami" bardzo fajne zresztą polecam wszystkim :lol: :lol: :lol:
JuLeK JesT BoGieM

Awatar użytkownika
Julek
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 20
Rejestracja: 31 grudnia 2014, o 22:30
Imię i nazwisko: Juliusz Toboła
Lokalizacja: Poznań,Polska

Racja pół na pół

Post autor: Julek »

No Danu chyba masz racje (z wagą) jednak z paroma innymi rzeczami miałem racje.O to teksty z wikipedii:
"Spinozaur był jednym z największych znanych teropodów,Dal Sasso i współpracownicy (2005) w oparciu o kości kilku okazów S. aegyptiacus wstępnie oszacowali długość czaszki na około 1,75 m".



"Kości szkieletu pozaczaszkowego opisane w 2014 roku pozwoliły z większą pewnością oszacować długość ciała dorosłego spinozaura na ok. 15 metrów[7]. Jak w przypadku wielu innych gatunków dinozaurów szacunki masy tego teropoda są bardzo różne w zależności od autorów, jednak zwykle wynoszą ok. 7-9 ton, choć Therrien i Handerson (2007) szacowali jego masę na nawet ponad 20 ton (przy założeniu, że czaszka miała 1,75 m)[5]. Nie jest więc zupełnie pewne, jakie dokładnie rozmiary osiągał spinozaur, jednak powszechnie uznaje się, że był on większy od giganotozaura i karcharodontozaura, co czyniło by z niego największego znanego teropoda".
JuLeK JesT BoGieM

Awatar użytkownika
Julek
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 20
Rejestracja: 31 grudnia 2014, o 22:30
Imię i nazwisko: Juliusz Toboła
Lokalizacja: Poznań,Polska

Re: Który teropod był najgroźniejszy?

Post autor: Julek »

A co powiesz na terizinozaura?


Oglądałem odcinek pod tytułem " Pazur olbrzyma" i mnie zaskoczył.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Terizinozaur(przepiszcie do neta). Kto chce zachęcam do oglądania "Wędrówek z dinozaurami" ponieważ dają wiedzę.
A teraz mały quiz:(Dla wszystkich)
UWAGA!mogą być 2 odpowiedzi
Kto wygra: Tarbozaur czy terizinozaur?
A. Tarbozaur.
B.Terizinozaur.
Po co Terizinozaurowi takie pazury?
A.Do zabijania.
B.Sięgania po jedzonko .
C.Do rozgrzebywania kopców termitów.
Czy Terizinozaury żyły w stadzie
A.Tak
B.Nie
Dla zawansowanych i nie tylko
Jaka była długość pazurów tego dinozaura(Terizinozaura)

Z jakiej grupy pochodził Terizinozaur?


Narka
JuLeK JesT BoGieM

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: Który teropod był najgroźniejszy?

Post autor: Kamil Kamiński »

Julek, w Wędrówkach z dinozaurami jest mowa o 70 kg, jeszcze przed chwilą sprawdzałem. Może oglądałeś jakąś inną wersję z błędnym tłumaczeniem, bo takie rzeczy też się zdarzają. W książce "Wielkie dinozaury", której współautorem jest sławny paleontolog Philip Currie, pada liczba 100 kg. W każdym razie 230 kg to moim zdaniem spora przesada.

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: Który teropod był najgroźniejszy?

Post autor: Kamil Kamiński »

A co do "Wędrówek z dinozaurami" to jest to rzeczywiście świetny program, ale ma już swoje lata i nie wszystkie prezentowane tam informacje są zgodne z obecnym stanem wiedzy (np. rozmiary liopleurodona sa mocno przeszacowane, dromeozaury powinny być opierzone itd.)

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Który teropod był najgroźniejszy?

Post autor: Danu »

No Danu chyba masz racje (z wagą) jednak z paroma innymi rzeczami miałem racje.O to teksty z wikipedii:
"Spinozaur był jednym z największych znanych teropodów,Dal Sasso i współpracownicy (2005) w oparciu o kości kilku okazów S. aegyptiacus wstępnie oszacowali długość czaszki na około 1,75 m".

"Kości szkieletu pozaczaszkowego opisane w 2014 roku pozwoliły z większą pewnością oszacować długość ciała dorosłego spinozaura na ok. 15 metrów[7]. Jak w przypadku wielu innych gatunków dinozaurów szacunki masy tego teropoda są bardzo różne w zależności od autorów, jednak zwykle wynoszą ok. 7-9 ton, choć Therrien i Handerson (2007) szacowali jego masę na nawet ponad 20 ton (przy założeniu, że czaszka miała 1,75 m)[5]. Nie jest więc zupełnie pewne, jakie dokładnie rozmiary osiągał spinozaur, jednak powszechnie uznaje się, że był on większy od giganotozaura i karcharodontozaura, co czyniło by z niego największego znanego teropoda".
Ale co ma do rzeczy wikipedia... na wikipedi to nawet ja mogę edytować artykuł i wpisać tam cokolwiek :D
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Julek
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 20
Rejestracja: 31 grudnia 2014, o 22:30
Imię i nazwisko: Juliusz Toboła
Lokalizacja: Poznań,Polska

Re: Który teropod był najgroźniejszy?

Post autor: Julek »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: niestety "Wędrówek z dinozaurami " już sie nie sprzedaje ale co tam... 8-) 8-) 8-)
JuLeK JesT BoGieM

Awatar użytkownika
Julek
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 20
Rejestracja: 31 grudnia 2014, o 22:30
Imię i nazwisko: Juliusz Toboła
Lokalizacja: Poznań,Polska

Re: Który teropod był najgroźniejszy?

Post autor: Julek »

No tak ktoś może edytował ale to nie znaczy że na pewno :D :D :D
JuLeK JesT BoGieM

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: Który teropod był najgroźniejszy?

Post autor: Kamil Kamiński »

Raczej na pewno, bo nie chwaląc się nawet sam kiedyś edytowałem, prostując jakieś bzdury. Więc ostrożnie z tą wikipedią :D

Awatar użytkownika
Julek
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 20
Rejestracja: 31 grudnia 2014, o 22:30
Imię i nazwisko: Juliusz Toboła
Lokalizacja: Poznań,Polska

Re: Który teropod był najgroźniejszy?

Post autor: Julek »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
JuLeK JesT BoGieM

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Który teropod był najgroźniejszy?

Post autor: nazuul »

Widzę, że trzeba coś wyprostować. Julek - różne podawane przez Ciebie dane liczbowe nie są zbyt wiarygodne, np. karcharodontozaurydy (poza mapuzaurem) miały raczej krótsze czaszki, zob. np. http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... notosaurus
i inne hasła w www.encyklopedia.dinozaury.com.
Czego tam nie znajdziesz: Spinosaurus pewnie nie miał 6 m wys. wg nowej rekonstrukcji - http://www.sciencemag.org/content/suppl ... him.SM.pdf
Czaszka też może być przeszacowana:
http://theropoda.blogspot.com/2013/07/c ... us-vs.html
http://theropoda.blogspot.com/2013/11/l ... dulto.html
http://theropoda.blogspot.com/2013/07/s ... tator.html
z cytatu z wikipedii (dodałem te liczby): "(1) powszechnie uznaje się, że (2) był on większy od giganotozaura i karcharodontozaura, (3) co czyniło by z niego największego znanego teropoda" to może faktycznie (1) to prawda, ale nie to nie znaczy, faktycznie prawdziwe jest (2), natomiast (3) jest raczej fałszywe, bo największy był chyba tyranozaur, choć w świetle nowej rekonstrukacji spinozaura to nie byłbym taki pewnien a jest jeszcze Deinocheirus.

Nie wiadomo, czy zachowanie mapuzaurów różniło się czymkolwiek w porównaniu do innych dużych teropodów.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ