Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 22 stycznia 2018, o 07:29

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Akwarystyka
PostNapisane: 9 sierpnia 2013, o 15:07 
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec

Imię i nazwisko: Przemysław Puszkiewicz
Cytuj:
Ja mama akwa 150l a w nim:
Pielęgnica Zebra Albino
Kuhli Kuhli
Zbrojnik Lamparci
2x Giętkoząb
2xPyszczak Estera
Akara
2xPielęgnica Zebra Zwykła

Masz ładny mix problem w tym, że te zwierzęta mają inne wymagania środowiskowe w u ciebie wszystkie muszą mieć te same (zbrojnik lamparci potrzebuje kwaśnej wody z dużą zaw. garbników - przeciwieństwo pielęgnic ale tutaj znam się tylko na afrykańskich).

Cytuj:
To jest to! 7-9 (liczba nieparzysta jest ponoć ważna dla ławicy) razbor klinowych, 3-4 sumiki szkliste. Ale ampularia wtedy nie bardzo chyba pasuje... Widziałem też ostatnio w sklepie ślimaka "devil", wygląda świetnie:

Sumiki szkliste powinno się trzymać w stadach od 8 minimalnie osobników w akwarium z silnym prądem wodnym.

Kosiarka jest spoko ale także młode i one wpierdzielają krasnorosty także są pożyteczne stare podobno robią się za leniwe i jedzą to co reszta ryb.

Na glony polecam babki z rodzaju Stiphodon
Obrazek
Obrazek

Bardzo pocieszne ale mają specyficzne wymagania i jedzą tylko glony przez całe życie.

Obecnie posiadam kostkę 20l z krewetkami Sakura al'a iwagumi ale nie miałem zbytnio czasu przy niej siedzieć ostatnio :(

Who the 'eck do I think I am.

PostNapisane: 21 sierpnia 2013, o 01:36 
Sylurski fałdopłetwy
Sylurski fałdopłetwy

Aktualna obsada akwarium to
3X giętkoząb
2Xpielęgnica zebra
1Xpyszczak estera
3Xclarias
1Xkuli khuli

PostNapisane: 25 sierpnia 2014, o 20:31 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Puszkin napisał(a):
Obecnie posiadam kostkę 20l z krewetkami Sakura al'a iwagumi ale nie miałem zbytnio czasu przy niej siedzieć ostatnio :(

Czy ktoś jeszcze ma/miał styczność z tymi zacnymi stworzonkami? Jestem właśnie na etapie zakładania krewetkarium (najprawdopodobniej podobnej wielkości, bo 18 litrów, kostka sześciokątna) i chciałbym wiedzieć jakieś podstawowe info z pierwszej ręki :) Ostatnio jestem zaczytany na ten temat na dedykowanych krewetkom stronach i forach, ale jestem ciekaw czy ktoś z Was miał z nimi styczność.

Aż sobie wczoraj sprawiłem solidne biurko pod krewetkarium (no i dla lapka of course). W zamierzeniu ma ono wyglądać mniej-więcej tak (ale bardziej zazielenione i z licznymi korzeniami):
Obrazek

EDIT właśnie przeczytałem cały wątek od początku i zauważyłem, że w przeciągu kilku ostatnich lat już 2x walnie ogłaszałem powrót do akwarystyki :lol: (ale do trzech razy sztuka)

PostNapisane: 2 września 2014, o 17:07 
Karboński kotylozaur
Karboński kotylozaur

Ja hodowałem swego czasu kilkanaście gatunków (i ras) krewetek słodkowodnych. Zacne stworzonka, bardzo ładne i ciekawe. Tylko niektóre formy mają głupi zwyczaj wyłażenia po kaskadzie z kostki i włażenia do filtra gdzie robiły się z nich często paluszki krabowe...krewetkowe :)

PostNapisane: 3 września 2014, o 18:03 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Wczoraj na fb wysłałem fotkę zbiornika :) Dzisiaj miałem jechać po roślinki, ale korzeń dryfował... Co ciekawe, przed chwilą mu "pomogłem" zakorzenić się w kamyczkach (ale bez obciążenia) i... siedzi w miejscu :roll: Gdybym wiedział, to bym pojechał po te rośliny a tak zrobię to jutro albo w sobotę. Wrzucę na forum fotkę :P

PostNapisane: 3 września 2014, o 18:28 
Karboński kotylozaur
Karboński kotylozaur

Kup sobie koniecznie w akwarystycznym ze dwa rodzaje wodnych mchów i jakąś wodną paproć. Raz, że ślicznie to wygląda jak się zrobi konar z epifitami podwodnymi, dwa - poprawia parametry wody no i trzy - świetnie się krewetki w nich czują a mech jest nieodzowny przy ich rozmnażaniu. Nie kupuj roślin z rodzaju Cryptocoryne, ponieważ wydzielają one związki szkodzące innym roślinkom w zbiorniku. Nie kupuj żadnych ryb dennych do krewetkarium, żadnych kirysów, zbrojników ani piskorzowatych. Oczywiście nie trzeba na pewno przypominać, że filterek działa 24 h na dobę :)

A jakie typy krewetek planujesz hodować??

PostNapisane: 3 września 2014, o 18:38 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Kahless napisał(a):
Kup sobie koniecznie w akwarystycznym ze dwa rodzaje wodnych mchów i jakąś wodną paproć.

Miałem na mysli mech jawajski i jakieś inne (np. te "kulki", z których zrobi się fajny dywanik). Poza tym liczne mikrozorium, które uczepię do korzenia i nadwódki (ten gatunek najbardziej postrzępiony z cienkimi liśćmi). Mam też słabość do wąkrotki białogłowej, ale zobaczymy.

Kahless napisał(a):
Nie kupuj żadnych ryb dennych do krewetkarium, żadnych kirysów, zbrojników ani piskorzowatych.

Nawet nie miałbym na nie miejsca :P

Kahless napisał(a):
Oczywiście nie trzeba na pewno przypominać, że filterek działa 24 h na dobę :)

No ba :) Mam wewnętrzny, sprawdzowny w boju AquaEl przeznaczony do 100 l. Tylko trochę miejsca w środku zajmuje, może pomyślę nad zewnętrznym?

Kahless napisał(a):
A jakie typy krewetek planujesz hodować??

Na początek Red Cherry, bo inne mogą moich błędów nie wybaczyć ;)

PostNapisane: 3 września 2014, o 19:33 
Karboński kotylozaur
Karboński kotylozaur

Bardzo fajne są i proste w hodowli. Jak ja zaczynałem to do 20 litrowego wpuściłem 4 formy krewetkowe: właśnie wisienki, arlekiny czarno-białe, oranże i dwie większe filtrujące. Po jakimś czasie arlekiny jakoś wymiękły (właśnie one regularnie dokonywały inwazji na filtr) za to oranże i wisienki pomnożyły się w ilościach ogromnych, jak amerykańska stonka rozpylana prze imperialistów :). Filtrujące się nie mnożyły bo one na tarło idą do słonej wody. Po jakimś czasie znajomy dorzucił mi do stadka wielogatunkowego jakiś szczep zielonych krewetek - też się ładnie mnożyły. W innych zbiornikach oddzielnych miałem również trzy gatunki krewetek z Sulawezi.

PostNapisane: 3 września 2014, o 20:46 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Ja mam 18 litrów, tyle że kamyczki, korzeń i filtr kilka litrów zajmują... Ile byś wpuścił sztuk RC do takiego zbiornika? Czy w/w rośliny będą OK? Obecnie (jakieś 27 godzin od rozruchu) zbiornik bez flory i fauny wygląda tak (nie nalałem jeszcze do maxa wody):

Załączniki:
CAM00252.jpg
CAM00252.jpg [ 667.67 KiB | Przeglądane 3860 razy ]

PostNapisane: 3 września 2014, o 21:03 
Karboński kotylozaur
Karboński kotylozaur

O mangrowca sobie zafundowałeś. Spoko - ale jak chcesz na nim mchy zainstalować i tak będziesz musiał wyjąc z wody, żeby mech obwiązać więc się wszystko zwichruje jeszcze w zbiorniku. Nie wiem czy ci się mikrozorium utrzyma to wymagająca roślinka, musi mieć dużo nawozów. Kulki czyli gałęzatki fajna sprawa - krewetki je lubią. Dla krewetek mchy, mchy jeszcze raz mchy a do mchów genialnie pasują właśnie wodne paprocie. Pilnuj pH wody jeśli chcesz, żeby skorupiaczki się mnożyły i żeby nie pojawiły się glony gałęziste (praktycznie nie do usunięcia). Z ilością krewetek inny jest przelicznik niż przy rybkach. U mnie w tym wspomnianym zbiorniku kilkugatunkowym poszło na start 10 wisienek, 10 oranży, 4 arlekiny i dwie filtrujące. Potem oranże i cherry były w ilościach powyżej setki tak zdrowo :) Mnożyły się jak po.... :P

PostNapisane: 6 września 2014, o 13:06 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Kahless napisał(a):
O mangrowca sobie zafundowałeś. Spoko - ale jak chcesz na nim mchy zainstalować i tak będziesz musiał wyjąc z wody, żeby mech obwiązać więc się wszystko zwichruje jeszcze w zbiorniku.

Przed posadzeniem roślinek wyjąłem, jeszcze raz wyszorowałem i wymyłem (ale pewnie jeszcze niejedno szuru-szuru go będzie czekać). Roślinki to:
- 2x mikrozorium (to mniejsze można podzielić na kilka osobnych)
- 1x wąkrotka białolistna (mam do niej słabość)
- 1x nadwódka (ale nie drobnolistna, jakaś inna)
- 3x gałęzatka (chyba japońska, w każdym razie ta kulka :))
- trochę mchu jawajskiego

Kahless napisał(a):
Nie wiem czy ci się mikrozorium utrzyma to wymagająca roślinka, musi mieć dużo nawozów.

Pierwszy raz spotykam się z taką opinią - przynajmniej kiedyś u mnie mikrozorium było nie do zdarcia, bardzo ładnie rosło :)

Kahless napisał(a):
U mnie w tym wspomnianym zbiorniku kilkugatunkowym poszło na start 10 wisienek, 10 oranży, 4 arlekiny i dwie filtrujące. Potem oranże i cherry były w ilościach powyżej setki tak zdrowo :)

Planuję na start 6-10 RC, może później wpuszczę 2 filtrujące.

Oto stan na teraz (jak widać, nie dałem jeszcze max. wody i nie wiem, czy nie zamienię miejscami te mikrozoria):

Załączniki:
CAM00257.jpg
CAM00257.jpg [ 913.14 KiB | Przeglądane 3829 razy ]
CAM00258.jpg
CAM00258.jpg [ 918.59 KiB | Przeglądane 3829 razy ]

PostNapisane: 27 września 2014, o 18:32 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Krewetkatium założone 2. września, a dzisiaj już pierwsze młode się wylęgły! (co prawda samiczka była już "ciężarna" w sklepie, ale miot to miot :D)

PostNapisane: 22 grudnia 2014, o 17:23 
Sylurski fałdopłetwy
Sylurski fałdopłetwy

I ja znów zmieniłem obsadę tym razem się doszkoliłem i mam odtworzony biotop Czarnych Wód amazońskich.
W skład obsady wchodzą:
5x Żaglowiec Skalar
6X Zwinnik jarzeniec
2X Neon Czarny (będzie wiecej problemy z dostawą)
2X Neon Innesa (miało być 4 ale babka w zoologu pomyliła z jarzeńcami)
2X Platydora Kolczasta
4X Żałobniczka (Czarna Tetra)
+Będzie ich więcej w szczególności rybek dennych i kąsaczowatych

PostNapisane: 22 grudnia 2014, o 20:53 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Neony to ryby stadne, powinny występować w ławicy - im więcej, tym lepiej (na ile zbiornik oczywiście pozwala).

Apropo - w moim krewetkarium (ok. 3 miesiące od startu), wszystkie (6) zakupione dorosłe krewetki Red Cherry padły. Zostały mi na szczęście ich młode (ok. 20), z czego niektóre mają już rozmiary dorosłe, pozostałe natomiast są 2x mniejsze, a przecież to to samo pokolenie.

PostNapisane: 24 grudnia 2014, o 14:05 
Karboński kotylozaur
Karboński kotylozaur

Nie wiesz w jakim wieku były te osobniki jakie kupiłeś no i nie znałeś poziomu wsobności. Mogło tak być, że tamte okazy były już mocno wykrzyżowane i teraz wychodzą w kolejnym pokoleniu różne problemy. Proponowałbym Ci dorzucenie do stadka kilku osobników z innych, nie spokrewnionych hodowli.

Zgadzam się z tym, że neony są bardzo ławicowe. Ja nigdy nie miałem w akwariach stadek mniejszych niż 20 okazów, dopiero wtedy jest wizualny efekt tych rybek no i one się dobrze czują. Jeśli zbiornik jest duży to świetnie dogadują się z innymi bystrzykami i też fajnie to wygląda. Ale skalary do neonów?? Przecież to drapieżnik a neony to jego naturalny pokarm. Prędzej czy później wyjedzą ci wszystkie małe bystrzykowate. Skalary rosną duże, są agresywne i terytorialne względem siebie również. Skalarów nie łączyłbym z żadnymi małymi rybkami i zawsze wpuszczałem do zbiornika minimum 100 litrów. No ale każdy hoduje jak sobie chce :)

PostNapisane: 25 grudnia 2014, o 00:03 
Sylurski fałdopłetwy
Sylurski fałdopłetwy

Wiem że neony lubią w stadkach ale ta laska w zoologu wydaje mi się ze nie miała pojęcia co łapie do tego ja głupi nie sprawdziłem, ale nie martwcie się na razie pływają wspólnie z zwinnikami + dokupię jeszcze z 14 sztuk bo bardzo ładnie się prezentują.

PostNapisane: 15 listopada 2015, o 18:51 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

W sumie nie wiem, czy nie pasowałoby pod dział terrarystyka... Hodował ktoś może żółwie wodne, np. malutkie żółwie chińskie? :) Być może założę z powrotem duże akwarium, jednocześnie zostawiając dotychczasowe krewetkarium. Pierwotny plan zakłada nie nalewanie wody do końca, lecz pod ok. 2/3 wysokości zbiornika - w jednym z kątów planuje utworzyć wysepkę dla turtlesa. No i czy by mi nie zeżarł krewetek lub mniejszych rybek?

PostNapisane: 15 listopada 2015, o 19:44 
Karboński kotylozaur
Karboński kotylozaur

Ja hodowałem żółwie chińskie (Chinemys reevesi). Jak podrosną są strasznie agresywne wewnątrzgatunkowo, bardzo się ranią. Poza tym bardzo podatne na infekcje bakteryjne co jest dziwne jak an żółwie błotofilne.

PostNapisane: 16 listopada 2015, o 20:17 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Dzięki wielkie za info z pierwszej ręki :) Właśnie czytam fora tematyczne. W sumie to rozważam jeszcze kraba tęczowego, w zasadzie sprawa jest ciągle otwarta.

PostNapisane: 7 września 2016, o 20:02 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Wczoraj minęły 3 tygodnie od założenia akwarium w... biurze. Zbiornik niewielki i przez złożenie się przez 6 osób na symboliczne 20 zł każdy mamy do dyspozycji 25 l brutto (akwarium firmy Wromak), z estetyczną czarną pokrywą i... żarówką 25 W. Zwykła żarówka, która już dwukrotnie się przepaliła (wilgoć), choć nie powinna. Samo światło jest mizerne, ale przewidziałem to, stąd w zbiorniku:
- kilka mikrozorium (oprócz największego kupnego reszta z mojej hodowli)
- mech jawajski (z mojej hodowli)
- kulka (taki zbity, drobny mech, nie pamiętam nazwy - kupny)

To by było na tyle z roślin (no, jest jeszcze liść ketapangu, ale nie zaliczałbym go do flory ;)). Z powodu słabego oświetlenia m.in. wąkrotki i nadwódki odpadają (a szkoda), w zbiorniku jest umieszczony oczywiście korzeń japoński. Po 3 dniach został wpuszczony średnich rozmiarów ślimak Ampularia, a po dokładnie 20 dniach stadko krewetek Red Cherry z mojej hodowli (1 dorosły, 4 osobniki młodociane). Zobaczymy co z tego wyniknie :)

PostNapisane: 2 października 2016, o 11:46 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

:arrow: Chyba wynikły same dobre rzeczy - krewetki przechodzą bez problemu wylinki, a co najważniejsze, przez ostatni weekend jedna z nich została szczęśliwą mamusią (po zbiorniki łazi kilkanaście młodych szkrabów). Jeżeli mnie oczy nie mylą, to w czwartek widziałem nawet pancerzyk jednej z nich, a więc powinny szybko rosnąć.

A co do mojego krewetkarium Diverse, planuję go zamienić w grudniu na Aquael Shrimp Set Smart 30 l:
https://www.google.pl/search?q=aquael+3 ... CmsQsAQINw

PostNapisane: 5 stycznia 2018, o 13:45 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

szerman napisał(a):
A co do mojego krewetkarium Diverse, planuję go zamienić w grudniu na Aquael Shrimp Set Smart 30 l

Heh, zrobiłem to już w lutym '16, ale zapomniałem się pochwalić :P Co więcej, w połowie grudnia zrobiłem restart zbiornika spowodowany chęcią zmiany aranżacji.

Zbiornik:
- AquaEl Shrimp Set Smart 30 l
- AquaEl LED 6W (Plant)
- AquaEl Versamax FZR-1 z prefiltrem (+ceramika)

Flora:
Microsorum pteropus 5x
Taxiphyllum sp. 1x
Hydrocotyle tripartita 9x
Hemianthus micranthemoides >20x
Limnobium sp. 5x
Lemna sp. x

Fauna:
Neocaridina davidi var. Red (RC) 14x (+młode)
Cambarellus patzcuarensis sp. Orange (CPO) 1x
Filopaludina sp. "Military Helmet" 1x
Melanoides tuberculata >6x

Załączniki:
IMG_20171231_143839.jpg
IMG_20171231_143839.jpg [ 2.78 MiB | Przeglądane 178 razy ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1