Monolofozaur (Monolophosaurus)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
JurassicScience
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 36
Rejestracja: 5 lutego 2014, o 10:38
Imię i nazwisko: Bartosz Suchecki
Lokalizacja: Poznań

Monolofozaur (Monolophosaurus)

Post autor: JurassicScience »

http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ophosaurus

Monolofozaur (Monolophosaurus):
Długość: 6 m
Wysokość: 2 m
Masa: ok. 700 kg
Miejsce występowania: Chiny; formacja Shishugou
Czas występowania: ok. 167 milionów lat temu - środkowa jura (baton-kelowej)

Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Tetanurae
Monolophosaurus

Wstęp:
Monolofozaur to dinozaur z czasów środkowej jury. Teropod ten zamieszkiwał tereny Chin, a dokładnie dzisiejszy region autonomiczny Sinciang-Ujgur. Miał niewielki grzebień na czaszce. Możliwe, że żył przy brzegach jezior lub oceanu, na co wskazują ślady obecności wody w osadach, w których został znaleziony.

Odkrycie i opis:
Prawie kompletny szkielet odkryto w 1984 roku . Początkowo , przed opisaniem w literaturze naukowej znany był w prasie jako "Jiangjunmiaosaurus". Formalny opis Monolophosaurus jiangi został wydany przez Curriego i Zhao w 1994.

Materiał kopalny:
Na odnalezione szczątki tego teropoda składają się z prawie kompletnego szkieletu oznaczonego jako (IVPP 84019). Zawiera on czaszkę z żuchwą (570 mm), osi (61,8 mm), trzeciego kręgu szyjnego (67,1 mm), czwartego kręgu szyjnego (69,3 mm), piątego kręgu szyjnego (70.6 mm), szóstego kręgu szyjnego (69,6 mm), siódmego kręgu szyjnego (67,8 mm), ósmego kręgu szyjnego (72,3 mm), dziewiątego kręgu szyjnego (68,4 mm), dziesiątego kręgu szyjnego (67,3 mm), większość żeber szyjnych, pierwszego kręgu grzbietowego (60 mm), drugiego kręgu grzbietowego (60,6 mm), trzeciego kręgu grzbietowego (60,9 mm), czwartego kręgu grzbietowego (65,5 mm), piątego kręgu grzbietowego (70 mm), szóstego kręgu grzbietowego (71,2 mm), siódmego grzbietowy kręg (74 mm), ósmego kręgu grzbietowego (79,6 mm), dziewiątego kręgu grzbietowego (79,5 mm), dziesiątego kręgu grzbietowego (78,8 mm), jedenastego kręgu grzbietowego (80,9 mm), dwunastego kręgu grzbietowego (81,5 mm), trzynastego kręgu grzbietowego (79,8 mm), żebra grzbietowego 1 - 13, kości krzyżowej (367,2 mm) , pierwszego kręgu krzyżowego (82,8 mm), drugiego kręgu krzyżowego, (75,4 mm), trzeciego kręgu krzyżowego (67,4 mm), czwartego kręgu krzyżowego (69,5 mm), piątego kręgu krzyżowego (72,1 mm), pierwszego kręgu ogonowego (78 mm), drugiego kręgu ogonowego (76,1 mm), trzeciego kręgu ogonowego (74,2 mm), czwartego kręgu ogonowego (74,9 mm), piątego kręgu ogonowego (78,7 mm), szóstego kręgu ogonowego (78,5 mm), kości biodrowej (498 mm), kości łonowej (495 mm), kości kulszowych (390 mm).

Etymologia:
Nazwa Monolophosaurus oznacza "jaszczur z jednym grzebieniem".

Spis gatunków:
Monolophosaurus Zhao and Currie, 1994
= "Jiangjunmiaosaurus" anonymous, 1987
M. jiangi Zhao and Currie, 1994
= "Monolophosaurus jiangjunmiaoi" Dong, 1992
= "Monolophosaurus dongi" Grady, 1993

Bibliografia:
1. Sereno, Wilson, Larsson, Dutheil and Sues, 1994. Early Cretaceous dinosaurs from the Sahara. Science. 266, 267-271.
2. Zhao and Currie, 1994. A large crested theropod from the Jurassic of Xinjiang, People's Republic of China. Canadian Journal of Earth Sciences 30: 2027-2036.


Obrazek
Ostatnio zmieniony 11 lutego 2014, o 15:02 przez JurassicScience, łącznie zmieniany 3 razy.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Monolofozaur (Monolophosaurus)

Post autor: Utahraptor »

Fajnie, że przygotowałeś opis :)
W przypadku, gdy znaleziono cały szkielet, to nie trzeba opisywać każdej kości. Wystarczy wpisać "cały szkielet" lub "szkielet bez dłoni/ogona/kręgów szyjnych itp." ;)
Fajnie gdybyś dopisał akapit o trybie życia :)
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Monolofozaur (Monolophosaurus)

Post autor: nazuul »

Bibliografia jest autentyczna tj. naprawdę korzyatałeś z tych prac? (pytanie retoryczne, wpisz po prostu to z czego faktycznie korzystałeś, jeśli czegoś potrzebujesz to pisz do mnie na PW)

W klasyfikacja bym dopisał incertae sedis - to idealne określenie na jego pozycję. Różne analizy filogenetyczne wskazywały, że znajduje się on u podstawy właściwie wszystkich kladów bazalnych (niecelurozaurowych) tetanurów (<- wpisz to do opisu, albo omów wskazując wszystkie główne hipotezy albo wszystkie, albo nie pisz o tym wcale, bo to co piszesz o pozycjach filogenetycznych buduje fałszywy obraz filogenezy) zob. kladogramy w http://encyklopedia.dinozaury.com/index.php/Tetanurae
Posiadał
miał
Prawdopodobnie żył przy brzegach jezior lub oceanu, na co wskazują ślady obecności wody w osadach, w których został znaleziony.
nie chce mi sie szukać potwierdzenia tej informacji, ale to, że go tam odnaleziono nie znaczy że tam żył
Curriego i Zhao w 1994, w którym to został uznany za bazalnego tetanura
sprawa jest bardziej skopmlikowana - patrz do Zhao and Currie, 1994

Dziwne, że nie cytujesz podstawowych prac o tym taksonie tj.:

Brusatte, S. L., Benson, R. B., Currie, P. J., & Xijin, Z. (2010). The skull of Monolophosaurus jiangi (Dinosauria: Theropoda) and its implications for early theropod phylogeny and evolution. Zoological Journal of the Linnean Society, 158(3), 573-607.

Xi-Jin, Z., Benson, R. B., Brusatte, S. L., & Currie, P. J. (2010). The postcranial skeleton of Monolophosaurus jiangi (Dinosauria: Theropoda) from the Middle Jurassic of Xinjiang, China, and a review of Middle Jurassic Chinese theropods. Geological Magazine, 11(1), 13.

nie chce mi sie sprawdzać tak szczegółowego materiału kop., ale rzyciło mi się w oczy to:
osi -> Kręg obrotowy/obrotnik
siódmego grzbietowy kręg
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
JurassicScience
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 36
Rejestracja: 5 lutego 2014, o 10:38
Imię i nazwisko: Bartosz Suchecki
Lokalizacja: Poznań

Re: Monolofozaur (Monolophosaurus)

Post autor: JurassicScience »

nazuul pisze: W klasyfikacja bym dopisał incertae sedis - to idealne określenie na jego pozycję. Różne analizy filogenetyczne wskazywały, że znajduje się on u podstawy właściwie wszystkich kladów bazalnych (niecelurozaurowych) tetanurów (<- wpisz to do opisu, albo omów wskazując wszystkie główne hipotezy albo wszystkie, albo nie pisz o tym wcale, bo to co piszesz o pozycjach filogenetycznych buduje fałszywy obraz filogenezy) zob. kladogramy w http://encyklopedia.dinozaury.com/index.php/Tetanurae
Nie mieszam zatem.
Poprawione.

Awatar użytkownika
JurassicScience
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 36
Rejestracja: 5 lutego 2014, o 10:38
Imię i nazwisko: Bartosz Suchecki
Lokalizacja: Poznań

Re: Monolofozaur (Monolophosaurus)

Post autor: JurassicScience »


Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Monolofozaur (Monolophosaurus)

Post autor: nazuul »

poprawki głównie za Zhao i Currie, 1994 (np. wymiary i lokalizacja)
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=12382

"Możliwe, że żył przy brzegach jezior lub oceanu, na co wskazują ślady obecności wody w osadach, w których został znaleziony."
- źródło?

Etymologia niekompletna

myślę, że Sereno i in. 1994 jest niepotrzebne w blbliografii, dopisałem za to Mortimera (spis materiału, spis gatunków, długość)

zmieniłem fotkę - wystarczy wpisać jej nazwię z wikimedia commons

można dać więcej ilustracji:
http://commons.wikimedia.org/wiki/Categ ... ophosaurus
http://themeekwarrior.deviantart.com/ar ... -295056782
http://www.flickr.com/photos/kabacchi/4 ... otostream/ [+ następne]
http://3.bp.blogspot.com/-UA6y4cnjyRY/T ... saurus.jpg

dlaczego czasem nie działają <References/> ?
Z tego powodu dałem Carrano i in. 2012 do bibliografii a nie jako <ref> na potwierdzenie wieku
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
JurassicScience
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 36
Rejestracja: 5 lutego 2014, o 10:38
Imię i nazwisko: Bartosz Suchecki
Lokalizacja: Poznań

Re: Monolofozaur (Monolophosaurus)

Post autor: JurassicScience »

Informacje o trybie życia z http://en.wikipedia.org/wiki/Monolophosaurus. Chociaż zastanawiam się, czy nie przestać korzystać z wiki kiedy nie ma potwierdzenia informacji w pracy naukowej.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Monolofozaur (Monolophosaurus)

Post autor: nazuul »

Należy w takim przypadku podać wikipedię jako źródło i najlepiej wskazać, jaka informacja z niej pochodzi.
Informacja ta jest oznaczona "[citation needed]", czyli wyglądała już komuś na niewiarygodną. Została dodana wtedy:
http://en.wikipedia.org/w/index.php?tit ... d=39962848
Brak takich wzmianek w podstawowych publikacjach, cytowanych w haśle ED. Nie wygląda więć na wiarygodną informację.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Monolofozaur (Monolophosaurus)

Post autor: Utahraptor »

Brawo za mapkę. Widzę, że robisz postępy :)
Czas podwyższyć poprzeczkę. W ED linkujemy nazwiska paleontologów. Istnieje trochę haseł o nich, ale nie są one priorytetem w encyklopedii. Niemniej jednak każdy z nich powinien mieć szansę, by stać się kiedyś hasłem. Dlatego otaczaj nazwiska paleontologów czterema nawiasami kwadratowymi. Ponieważ paleontologów o tym samym nazwisku może być kilku, to linkujemy imię i nazwisko. Oto przykłady:
Nie zwrócili oni jednak uwagi na badania [[Anusuya Chinsamy|Chinsamy]] z 1990 roku.
...
David Baldwin, znalazca pierwszych kości celofyza pracował wcześniej dla konkurenta Cope'a - [[Othniel Marsh|Marsha]].
Na zielono jest link, a na niebiesko to, co chcesz by wyświetlało się w tekście, przedzielone pionową belką. :)
Biologia, UW

Awatar użytkownika
JurassicScience
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 36
Rejestracja: 5 lutego 2014, o 10:38
Imię i nazwisko: Bartosz Suchecki
Lokalizacja: Poznań

Re: Monolofozaur (Monolophosaurus)

Post autor: JurassicScience »

Dziękuję za kolejną radę :) Oczywiście będę stosował przy następnych opisach :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Monolofozaur (Monolophosaurus)

Post autor: nazuul »

Utahraptor pisze:Brawo za mapkę. Widzę, że robisz postępy :)
Czas podwyższyć poprzeczkę. W ED linkujemy nazwiska paleontologów. Istnieje trochę haseł o nich, ale nie są one priorytetem w encyklopedii. Niemniej jednak każdy z nich powinien mieć szansę, by stać się kiedyś hasłem. Dlatego otaczaj nazwiska paleontologów czterema nawiasami kwadratowymi. Ponieważ paleontologów o tym samym nazwisku może być kilku, to linkujemy imię i nazwisko.
Ja od początku uważam, że haseł osobowych nie powinno być w ogóle. Skoro już są, to moim zdaniem nie należy linkować wszystkich, tylko tych, którzy mają "szansę, by stać się kiedyś hasłem", tj. tych o większym dorobku. Właśnie Utahrraptor zalinkował właśnie w myśl tej sensownej zasady linkując znanego i z dużym dorobkiem Huenego a nie nic nie mówiącego Mantleya: http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=12525
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Monolofozaur (Monolophosaurus)

Post autor: Danu »

dlaczego nic nie mówiącego Matley'a? Nie powiedziałbym że on taki nie znany.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Monolofozaur (Monolophosaurus)

Post autor: nazuul »

Oczywiście to kwestia ocenna. Ile znasz publikacji dinozaurowych tego autora? Chyba jedyną dobrze znaną, często cytowaną jest Huene i M. 1933. Dobrym wyznacznikiem są cytowania w The Dinosauria (II), są 4. Jak dla mnie więc jest zbyt mało znaczący (oczywiście haseł osobowych nie powinno być wcale).
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

d_m

Re: Monolofozaur (Monolophosaurus)

Post autor: d_m »

Oczywiście powinny być ;P Wolę poczytać o życiu barona Nopcsa, niż o jakimś n-tym tytanozaurze ;)

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Monolofozaur (Monolophosaurus)

Post autor: Danu »

Jakoś mi tak utkwił w pamięci odnośnie Indii , może to przez Bruhathkayosaurus matleyi tak mi zapadł w pamięć :)

tak z ciekawości zrobiłem sobie sortowanie pod Matley w bazie danych mojej i pokazało mi jako autora 8 nazw wszystkie wspólnie z von Huene
Coeluroides
Compsosuchus
Dryptosauroides
Indosaurus
Indosuchus
Jubbulpuria
Laevisuchus
Ornithomimoides


wszystkie 8 z 1933 roku:)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Monolofozaur (Monolophosaurus)

Post autor: nazuul »

Danu pisze:wszystkie 8 z 1933 roku:)
z jednej publikacji, ?prawie wszystkie nomina dubia
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Monolofozaur (Monolophosaurus)

Post autor: Utahraptor »

Oj powinny, czy nie powinny - jak komuś się chce zrobić hasło o naukowcu, to przecież nie będziemy mu zabraniać ;)
Decydując się na linkowanie najważniejszych nazwisk wchodzimy w niepotrzebne dyskusje - kto wart, a kto nie. Linkujmy wszystkie. Nie szkodzi, jeśli większość się nie doczeka. Trochę czerwieni nie popsuje wyglądu encyklopedii ;)
Biologia, UW

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Monolofozaur (Monolophosaurus)

Post autor: szerman »

To przeze mnie Matley "ożył" (już jakiś czas temu) w ED :P Matley był dla von Huene = Zbyszewski dla Lapparenta (sami nic wielkiego nie zrobili, jedynie razem ze swoimi bardziej znanymi paleontologami).
Utahraptor pisze:Linkujmy wszystkie.
Linkuję tylko te pewne - chińskich Li, Lee itp. jest kilka, więc nie zawsze zamieszczam linkowanie. Czasami ciężko jest znaleźć o którego z nich chodzi, wtedy odpuszczam, szkoda czasu.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Monolofozaur (Monolophosaurus)

Post autor: Tomasz Singer »

Tu tez można dodać calkiem udana rekonstrukcje glowy tego dinozaura mojego autorstwa. ;)
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Monolofozaur (Monolophosaurus)

Post autor: nazuul »

Powstaje pytanie, gdzie szukać rysunków, tutaj wiele nie działa.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Monolofozaur (Monolophosaurus)

Post autor: Tomasz Singer »

Zdawalo mi się, ze tylko u mnie na telefonie się nie otwierają. Jak będzie potrzeba to wstawie. Akurat tego (bo sprawdziłem) dinozaura rysunku nie mam tu, wiec wkrótce wstawie.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Monolofozaur (Monolophosaurus)

Post autor: Tomasz Singer »

Nie mam możliwości sam wstawić do ED
Załączniki
Monolophosaurus.jpg
Tomasz Singer

DINOZAURY

ODPOWIEDZ