2 brachiopody

Czyli wszystko o świadkach historii naszej planety z ostatnich kilkuset milionów lat
fot. J. Garstka
DIMETRODON

2 brachiopody

Post autor: DIMETRODON »

Dużego dostałem w prezencie a małego sam znalazłem .Z jakich okresów mogą pochodzić ?
Załączniki
IMG_3437.JPG
IMG_3438.JPG
IMG_3439.JPG
IMG_3440.JPG
IMG_3441.JPG
IMG_3442.JPG
IMG_3443.JPG

d_m

Re: 2 brachiopody

Post autor: d_m »

Ten duży wygląda na jurajskiego Sellithyris.

DIMETRODON

Re: 2 brachiopody

Post autor: DIMETRODON »

Dzięki ;)
A mały ? Znalazłem go w piasku .
Ten mały ma około 1 cm .

d_m

Re: 2 brachiopody

Post autor: d_m »

Jakiś rhynchonellid. Raczej nieoznaczalny ze zdjęć. Ten piasek to osady polodowcowe? Ogólnym pokrojem przypomina trochę pospolitego Microsphaeridiorhynchus nucula. Trochę dziwny stan zachowania, może efekt sylifikacji. Jak dla mnie: Rhynchonellida indet.

DIMETRODON

Re: 2 brachiopody

Post autor: DIMETRODON »

No właśnie ten piasek jest u mojej babci w Częstochowie .Nie wiem skąd pochodzi .Ale znalazłem w nim też inne skamieniałości .Czy to rzadki stan zachowania ? Inny brachiopod z tego piasku to tylko ,,odlew " .

d_m

Re: 2 brachiopody

Post autor: d_m »

Sylifikacja - ogólnie - nie jest rzadka. Zresztą - nie dam głowy, ani małego palca, że ten okaz w ogóle jest zsylifikowany. Ciężko mi COKOLWIEK powiedzieć o tym rhynchonellidzie.

d_m

Re: 2 brachiopody

Post autor: d_m »

Zwrócono mi uwagę, że moja identyfikacja jest błędna, więc przepraszam za wprowadzenie w błąd. Zapraszam do zadawania pytań dotyczących oznaczania bezkręgowców na forum ku temu odpowiedniejszym - Paleontologia.pl

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1578
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: 2 brachiopody

Post autor: Tomasz Singer »

Dawid Mazurek pisze:Zwrócono mi uwagę, że moja identyfikacja jest błędna, więc przepraszam za wprowadzenie w błąd.
No właśnie Dawidzie. Też przed chwilą spojrzałem i mocno się zdziwiłem.
Bo Sellithyris należy do Rhynchonelida jak ten mały.
Ten duży jest przedstawicielem Terebratulida i może to być Epithyris. 8-)
Tomasz Singer

DINOZAURY

d_m

Re: 2 brachiopody

Post autor: d_m »

Teraz to dopiero namieszałeś i pokręciłeś :) Nigdzie nie napisałem, że ten duży to nie terebratulid. I Sellithyris i Epithyris to Terebratulida. Tak czy siak, mój strzał był całkowicie chybiony, jeżeli chodzi o tego małego :oops:

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1578
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: 2 brachiopody

Post autor: Tomasz Singer »

Zwracam honor Dawidzie.
Ktoś, kto wyglądał na znawcę ramienionogów ładnych parę lat temu wprowadził mnie w błąd bo określił mi okaz rynchonelida (prawdopodobnie Rhynchonella, znalezionego przeze mnie jako Sellithyris.
Tomasz Singer

DINOZAURY

ODPOWIEDZ