Ciekawostki na temat PACHYRHINOSAURA ?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pasjonującym światem dinozaurów, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. K. Dupuis
Awatar użytkownika
Ceratopsian24
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 120
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 20:37
Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Ciekawostki na temat PACHYRHINOSAURA ?

Post autor: Ceratopsian24 »

To jest gatunek Ceratopsa, bardzo Mi się spodobał z filmu "Dinozaur" z 2000 roku, ciekawie przedstawiony, macie może informacje i ciekawostki o nim?
Jestem również kolekcjonerem figurek zwierząt oraz dinozaurów, widzieliście kiedyś figurkę Pachyrhinosaurusa? Naprawdę bardzo Mi się spodobał :))


Ciekawi Mnie kilka pytań, a mianowicie:

1. W jakim okresie żyły?
2. Jak wyginęły ?
3. Umiały pływać?
4. Jaką prędkość osiągały w biegu?
5. Żył stadnie jak dzisiejsze antylopy,zebry itp.?
6. Czy były inteligentne?
7. Czy łączyły się w mieszane stada z innymi gatunkami?
8. Ile lat mogły żyć ?
9. Na jakim terenie żyły (las/sawanna/bagna ,inne?)?


Dołączam zdjęcie :) : Obrazek



Pozdrawiam !
Obrazek
I Love Migration in Kenya and Tanzania :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Ciekawostki na temat PACHYRHINOSAURA ?

Post autor: nazuul »

Witamy na forum!
Ceratopsian24 pisze:macie może informacje i ciekawostki o nim?
może zob.:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pachyrinozaur
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... 256#p28256
(aktualna wersja jest w niedziałającej obecnie http://www.encyklopedia.dinozaury.com )

znajdziesz tam odpowiedzi na wiele pytań, a co do pozostałych, to: 3. pewnie tak, 6. nie; albo odpowiedzi są nieznane.

PS. Pogrubianie i podkreślanie tekstu służy wyróżnieniu najważniejszych jego fragmentów :wink:
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Ceratopsian24
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 120
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 20:37
Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Re: Ciekawostki na temat PACHYRHINOSAURA ?

Post autor: Ceratopsian24 »

nazuul pisze:Witamy na forum!
Ceratopsian24 pisze:macie może informacje i ciekawostki o nim?
może zob.:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pachyrinozaur
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... 256#p28256
(aktualna wersja jest w niedziałającej obecnie http://www.encyklopedia.dinozaury.com )

znajdziesz tam odpowiedzi na wiele pytań, a co do pozostałych, to: 3. pewnie tak, 6. nie; albo odpowiedzi są nieznane.

PS. Pogrubianie i podkreślanie tekstu służy wyróżnieniu najważniejszych jego fragmentów :wink:

Witam,

dziękuję za wiadomość, choć wiele mi Pan nie pomógł ...
wikipedia?- tam praktycznie nic nie ma :-)

Pozdrawiam.
Obrazek
I Love Migration in Kenya and Tanzania :)

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2277
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ciekawostki na temat PACHYRHINOSAURA ?

Post autor: Ag.Ent »

Mimo wszystko trudno tu dodać coś więcej niż napisał Maciej. Na większość z tych pytań nie ma "naukowej" odpowiedzi, można co najwyżej spekulować, no ale spróbuję to rozpisać, może będzie ciut bardziej pomocne:
1. zależy od gatunku, w skrócie - ok. 70 milionów lat temu (szczegóły w Encyklopedii D.com! i na Wikipedii),
2. nie wiadomo (w ogóle rzadko można pokusić się o próbę odgadnięcia przyczyny wymarcia jakiegoś organizmu, zwłaszcza tak dawno żyjących),
3. większość kręgowców umie pływać, pachyrinozaury zapewne nie były wyjątkiem, co nie znaczy że robiły to chętnie,
4. nie wiadomo,
5. najprawdopodobniej tak,
6. zależy co uznawać za "inteligentne" zwierzę. :) Ale raczej niespecjalnie.
7. nie wiadomo,
8. zapewne co najmniej dwadzieścia (na podstawie badań Ericksona i Druckenmillera 2011, więcej szczegółów w Encyklopedii i na Wikipedii). Dinozaury o zbliżonej wielkości dożywały pewnie około 30 lat.
9. wiadomo, że przynajmniej niektóre spędzały część roku na terenach polarnych (może była tam tundra? Nie wiem).
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Awatar użytkownika
Ceratopsian24
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 120
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 20:37
Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Re: Ciekawostki na temat PACHYRHINOSAURA ?

Post autor: Ceratopsian24 »

Ag.Ent pisze:Mimo wszystko trudno tu dodać coś więcej niż napisał Maciej. Na większość z tych pytań nie ma "naukowej" odpowiedzi, można co najwyżej spekulować, no ale spróbuję to rozpisać, może będzie ciut bardziej pomocne:
1. zależy od gatunku, w skrócie - ok. 70 milionów lat temu (szczegóły w Encyklopedii D.com! i na Wikipedii),
2. nie wiadomo (w ogóle rzadko można pokusić się o próbę odgadnięcia przyczyny wymarcia jakiegoś organizmu, zwłaszcza tak dawno żyjących),
3. większość kręgowców umie pływać, pachyrinozaury zapewne nie były wyjątkiem, co nie znaczy że robiły to chętnie,
4. nie wiadomo,
5. najprawdopodobniej tak,
6. zależy co uznawać za "inteligentne" zwierzę. :) Ale raczej niespecjalnie.
7. nie wiadomo,
8. zapewne co najmniej dwadzieścia (na podstawie badań Ericksona i Druckenmillera 2011, więcej szczegółów w Encyklopedii i na Wikipedii). Dinozaury o zbliżonej wielkości dożywały pewnie około 30 lat.
9. wiadomo, że przynajmniej niektóre spędzały część roku na terenach polarnych (może była tam tundra? Nie wiem).

Dzięki :)

a tak na Twoje wyspecjalizowane oko, to ile mogły osiągać w biegu?

Czytałem gdzieś że zostały uznane za dość szybkie czworonożne zwierzęta ,które osiągały ok.35 km/h, więc odobnie jak dzisiejsze słonie i nosorożce...
Obrazek
I Love Migration in Kenya and Tanzania :)

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Ciekawostki na temat PACHYRHINOSAURA ?

Post autor: Utahraptor »

Myślę, że mogły się rozpędzać do podobnych prędkości co nosorożec, ale nie wiadomo jakim obciążeniem była dla nich głowa i jak rozwinięte były ich mięśnie.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Ceratopsian24
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 120
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 20:37
Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Re: Ciekawostki na temat PACHYRHINOSAURA ?

Post autor: Ceratopsian24 »

Utahraptor pisze:Myślę, że mogły się rozpędzać do podobnych prędkości co nosorożec, ale nie wiadomo jakim obciążeniem była dla nich głowa i jak rozwinięte były ich mięśnie.
Też tak myślę, czyli wychodzi na to że ich maksymalna prędkość wahała się między 30-max 40 km/h.

Podobno te ceratopsy nie miały tak ciężkiej kryzy jak inne, np. triceratops, czy styrakozaur,a mięśnie,szczególnie w przednich kończynach miały bardzo mocno umięśnione + miał dobrą równowagę, ponieważ były 4-nożne... mogły np. po upadku od razu wstać na nogi, a np. drapieżnik 2-nożny, który na dodatek miał przednie kończyny krótkie- miał po prostu problem z wstaniem po upadku. :mrgreen:

Pachyrinozaury są moimi ulubionymi dinozaurami :)
Ogólnie całą rodzina ceratosów, oraz dinozaurów kaczodziobych Mnie interesują ,a jestem początkujący,bardziej jednak interesuję się biologią i behawiorem współczesnych zwierząt, szczególnie zebr i antylop z Afryki ,uwielbiam je podziwiać w naturalnym środowisku :)
Mam nadzieję że one nigdy nie wyginą :)

Oczywiście dinozaury też są moją inspiracją :D
Obrazek
I Love Migration in Kenya and Tanzania :)

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Ciekawostki na temat PACHYRHINOSAURA ?

Post autor: szerman »

Ceratopsian24 pisze:Pachyrinozaury są moimi ulubionymi dinozaurami :)
Ogólnie całą rodzina ceratosów, oraz dinozaurów kaczodziobych
Zobacz na opisy poszczególnych rodzajów ceratopsów i ornitopodów (w tym dinozaurów kaczodziobych):
viewforum.php?f=9
viewforum.php?f=8

PS wiele z nich jest nieaktualnych, a aktualne są w Encyklopedii Dinozaurów (która jest cały czas rozbudowywana i uaktualniania, lecz obecnie z powodu problemów z serwerem nie działa):
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/
Ceratopsian24 pisze:bardziej jednak interesuję się biologią i behawiorem współczesnych zwierząt, szczególnie zebr i antylop z Afryki ,uwielbiam je podziwiać w naturalnym środowisku :)
Mam nadzieję że one nigdy nie wyginą :)
Niestety gatunki są cały czas zastępywane przez nowe gatunki :) Tyle, że w przeciągu ludzkiego życia tego nie da się odczuć, potrzeba często tysięcy lat. Ciekawe, ile by zajęło zajęcie niszy po np. mamutach, gdyby nastała kolejna epoka lodowa. Byłby problem, bo człowiek nie sprzyja migracji gatunków (o ile ludzka cywilizacja jaką znamy by się nie załamała), a jeśli już chodzi o rodzinę trąbowców to obecnie jest reprezentowana jedynie przez 3 gatunki słoni (2 rodzaje: Loxodonta i Elephas), więc teoretycznie po iluś tam (tysiącach?) lat jakieś ssaki (pewnie kopytne) zadomowiłyby się na dobre na wiecznych śniegach Północy.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Ceratopsian24
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 120
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 20:37
Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Re: Ciekawostki na temat PACHYRHINOSAURA ?

Post autor: Ceratopsian24 »

szerman pisze:Niestety gatunki są cały czas zastępywane przez nowe gatunki :) Tyle, że w przeciągu ludzkiego życia tego nie da się odczuć, potrzeba często tysięcy lat. Ciekawe, ile by zajęło zajęcie niszy po np. mamutach, gdyby nastała kolejna epoka lodowa. Byłby problem, bo człowiek nie sprzyja migracji gatunków (o ile ludzka cywilizacja jaką znamy by się nie załamała), a jeśli już chodzi o rodzinę trąbowców to obecnie jest reprezentowana jedynie przez 3 gatunki słoni (2 rodzaje: Loxodonta i Elephas), więc teoretycznie po iluś tam (tysiącach?) lat jakieś ssaki (pewnie kopytne) zadomowiłyby się na dobre na wiecznych śniegach Północy.

Dzięki za nakierowanie!

Tak przy okazji, widzę że interesujesz się wymarłymi ssakami Epoki Lodowej i ogólnie gatunkami dość "młodymi", możesz Mi powiedzieć, czy kopytne (koniowate, takie jak pradawne konie, osły czy zebry) wyginęły na skutek Epoki Lodowej, czy akurat zmian klimatu, chodzi mi o odwilż i zmianę temperatury na wyższą...
No bo teraz, jak np. patrząc na Afrykę, zebry przetrwały do dziś, ich przodkowie przeżyli, i jakoś w dzisiejszych czasach zebry możemy oglądać w Afryce, gdzie temperatura sięga 30stopni w cieniu (!), myślisz że akurat ta gromada zwierząt (ten rodzaj koniowatych) poradził sobie z zmianą klimatu?
To dlaczego trąbowce, wymieniony przez ciebie Mamut wyginął?
Skoro zebry sobie poradziły, to dlaczego mamuty nie? (oczywiście nie wliczając dzisiejszych słoni Afrykańskich i Indyjskich).

[formatowanie postu zostało poprawione. MZ]
Obrazek
I Love Migration in Kenya and Tanzania :)

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Ciekawostki na temat PACHYRHINOSAURA ?

Post autor: szerman »

Ceratopsian24 pisze:Tak przy okazji, widzę że interesujesz się wymarłymi ssakami Epoki Lodowej i ogólnie gatunkami dość "młodymi", możesz Mi powiedzieć, czy kopytne (koniowate, takie jak pradawne konie, osły czy zebry) wyginęły na skutek Epoki Lodowej, czy akurat zmian klimatu, chodzi mi o odwilż i zmianę temperatury na wyższą...
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale kiedyś oglądałem dokument że na Syberii są znajdywane zamarznięte mamuty w pozach wskazujących na to, że zabiło ich... zimno. Przynajmniej niektóre populacje nie przeżyły nagłego ochłodzenia (i to podczas epoki lodowej/lodowcowej). Niejmniej jednak, całe gatunki, jak i rodzaj mamut (z łaciny Mammuthus, bo Mammut to po polsku mastodont), a nawet większośc tzw. Megafauny wyginęła z końcem plejstocenu (epoki lodowej), jakieś 12500 lat temu, zapewne przez nagłe zmiany klimatyczne*.
Więcej tutaj, mój post na dole wątku z datą 31.03.2010r.:
viewtopic.php?f=21&t=161

Jeżeli chodzi o kopytne - o których tyle piszesz - to u parzystokopytnych (konie, antylopy, zebry) to widać ich progres, a u nieparzystokopytnych (nosorożce, tapiry) - regres. Dlatego wydaje mi się, że to one miałyby największe szanse zająć ich nisze, choć budowa ich kości kończyn uniemożliwia osiągnięcie takich rozmiarów jak dzisiejsze słonie (największy współczesny gatunek parzystokopytnego to chyba bawół afrykański).
Ceratopsian24 pisze:No bo teraz, jak np. patrząc na Afrykę, zebry przetrwały do dziś, ich przodkowie przeżyli, i jakoś w dzisiejszych czasach zebry możemy oglądać w Afryce, gdzie temperatura sięga 30stopni w cieniu (!), myślisz że akurat ta gromada zwierząt (ten rodzaj koniowatych) poradził sobie z zmianą klimatu?
To dlaczego trąbowce, wymieniony przez ciebie Mamut wyginął?
Spójrz na linka, którego podałem wcześniej - istnieją przypuszczenia, że fauna afrykańska na tyle dobrze nauczyła się żyć z człowiekiem, że dała radę sobie przetrwać nawet przy nagłych zmianach klimatycznych. A to, że zebra sobie żyje w gorącej Afryce tzn. tylko, że się doskonale do takich niełatwych warunków przystosowała na drodzę ewolucji ;)
Ceratopsian24 pisze:Skoro zebry sobie poradziły, to dlaczego mamuty nie? (oczywiście nie wliczając dzisiejszych słoni Afrykańskich i Indyjskich).
J/w. Jak tak bardzo Cię interesuje mamut, to tutaj masz jego opis:
viewtopic.php?f=21&t=3372

* nie wszystkie mamuty wyginęły 11500 lat temu (co zobaczysz w jego opisie - ba, 2 gatunki żyły jeszcze parę tysięcy lat po końcu epoki lodowcowej). Poza tym gdzieś ostatnio słyszałem, że "nagłe i gwałtowne wymarcie Megafauny" to przesada, a wymieranie było stopniowe.
"Mastodon sapiens"

d_m

Re: Ciekawostki na temat PACHYRHINOSAURA ?

Post autor: d_m »

Najprostsze wyjaśnienie wymarcia mamutów to koniec ich ekosystemu - nie ma już mamucich stepów.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2277
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ciekawostki na temat PACHYRHINOSAURA ?

Post autor: Ag.Ent »

szerman pisze:(...) u parzystokopytnych (konie, antylopy, zebry) to widać ich progres, a u nieparzystokopytnych (nosorożce, tapiry) - regres.
Trochę pokręciłeś z tą systematyką kopytnych ;) - koniowate (konie, zebry) to też nieparzystokopytne, natomiast parzystokopytne to faktycznie grupa, która osiągnęła większy sukces - należą do niej nie tylko wymienione przez Ciebie antylopy, ale też jelenie, świnie, krowy, żyrafy, hipopotamy, a najprawdopodobniej nawet walenie!

Awatar użytkownika
Ceratopsian24
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 120
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 20:37
Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Re: Ciekawostki na temat PACHYRHINOSAURA ?

Post autor: Ceratopsian24 »

szerman pisze:Jeżeli chodzi o kopytne - o których tyle piszesz - to u parzystokopytnych (konie, antylopy, zebry) to widać ich progres, a u nieparzystokopytnych (nosorożce, tapiry) - regres. Dlatego wydaje mi się, że to one miałyby największe szanse zająć ich nisze, choć budowa ich kości kończyn uniemożliwia osiągnięcie takich rozmiarów jak dzisiejsze słonie (największy współczesny gatunek parzystokopytnego to chyba bawół afrykański).

Zebra,koń Parzystokopytne ?
Zebra,koń,osioł,nosorożec,tapir to zwierzęta nieparzystokopytne, które mają tzw."jeden palec" w przypadku zebry to jest kopyto, w przypadku nosorożca- rozdzielone trzy (chyba) palce ,z kopytkami" na ich końcach, do parzystokopytnych należą jelenie,antylopy,krowy itp.

Największy współczesny gatunek parzystokopytnego to nie bawół afrykański, tylko żyrafa Rotschillda(!)- jeżeli oczywiście chodzi o rozmiary ciała, mimo tego samiec żyrafy może ważyć więcej nawet od bawoła !,tym bardziej wysokość mówi sama za siebie :lol:

A jak wyjaśnisz dlaczego do dzisiaj przetrwały tylko 3 gatunki trąbowców (słoni), to chyba słoń Afrykański, leśny (podgatunek afrykańskiego) no i Indyjski ..
Szkoda że mamuty wyginęły :cry: ..tak samo Kwagga, czy inne ciekawe zwierzęta Plejstocenu ...człowiek jest mordercą, natura bywa straszna.. niestety .
Mam nadzieję że ludzie wyginą tak szybko jak dinozaury, chociaż one ginęły stopniami ..ale wiesz co?Wolałbym aby dinozaury żył dalej, niż aby świat został opanowany przez takie straszydła jakimi są ludzie,

Dinozaury!-mam nadzieję że powrócicie !

[Poprawiono formatowanie postu. MZ]

Połączono posty. MSz
Ag.Ent pisze:
szerman pisze:(...) u parzystokopytnych (konie, antylopy, zebry) to widać ich progres, a u nieparzystokopytnych (nosorożce, tapiry) - regres.
Trochę pokręciłeś z tą systematyką kopytnych ;) - koniowate (konie, zebry) to też nieparzystokopytne, natomiast parzystokopytne to faktycznie grupa, która osiągnęła większy sukces - należą do niej nie tylko wymienione przez Ciebie antylopy, ale też jelenie, świnie, krowy, żyrafy, hipopotamy, a najprawdopodobniej nawet walenie!
zebra to NIEPARZYSTOKOPYTNY ! :D :D :D :wink:

..ale powróćmy do Dinozaurów, lub do wymarłych zwierząt :lol:
kolejne pytanie(do wszystkich): Dlaczego Protoceratops został odkryty w Mongolii ?
Przecież reszta ceratopsów (większość) została odkryta w Ameryce Północnej, dlaczego protoceratops akurat żył daleeko,daleko niż rdzeń życia Ceratopsów ?
Obrazek
I Love Migration in Kenya and Tanzania :)

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Ciekawostki na temat PACHYRHINOSAURA ?

Post autor: szerman »

Faktycznie, cały czas myślałem że koniowate to parzystokopytne - ups :oops: ;)
Ceratopsian24 pisze:A jak wyjaśnisz dlaczego do dzisiaj przetrwały tylko 3 gatunki trąbowców (słoni), to chyba słoń Afrykański, leśny (podgatunek afrykańskiego) no i Indyjski ..
Poniekąd odpowiedź na to pytanie być może jest w moim linku, którego umieściłem w poprzednim poście. Dawid odpowiedział jednym zdaniem ;)
Ceratopsian24 pisze:Mam nadzieję że ludzie wyginą tak szybko jak dinozaury, chociaż one ginęły stopniami ..
To dinozaury wyginęły? ;)
Ceratopsian24 pisze:Dlaczego Protoceratops został odkryty w Mongolii ?
Ponieważ tam żył?
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Ceratopsian24
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 120
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 20:37
Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Re: Ciekawostki na temat PACHYRHINOSAURA ?

Post autor: Ceratopsian24 »

Ceratopsian24 pisze:Dlaczego Protoceratops został odkryty w Mongolii ?
Ponieważ tam żył?[/quote]

Nie o to chodzi .. Zastanawia Mnie dlaczego on żył w Mongolii (w Azjii) a nie w Ameryce Północnej jak reszta Ceratopsów ?
Potrafisz odpowiedzieć na to pytanie? chociaż tak z podejrzeń ..może Protoceratops żył też na innych kontynentach, ale dotychczas nie odkryto jego szczątków ?
Obrazek
I Love Migration in Kenya and Tanzania :)

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2277
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ciekawostki na temat PACHYRHINOSAURA ?

Post autor: Ag.Ent »

Odpowiedź jest bardzo prosta - ceratopsy są pochodzenia azjatyckiego (żyło tam wiele różnych form, nie tylko protoceratops), dopiero później skolonizowały inne kontynenty (a niektóre pozostały w Azji albo "powróciły" do niej z innych kontynentów).

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Ciekawostki na temat PACHYRHINOSAURA ?

Post autor: Utahraptor »

Biologia, UW

Awatar użytkownika
Ceratopsian24
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 120
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 20:37
Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Re: Ciekawostki na temat PACHYRHINOSAURA ?

Post autor: Ceratopsian24 »

Bardzo ciekawe, dzięki za linki :)
Obrazek
I Love Migration in Kenya and Tanzania :)

Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Re: Ciekawostki na temat PACHYRHINOSAURA ?

Post autor: Troodon »

Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

ODPOWIEDZ