APP 56 (3), 2011

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
d_m

APP 56 (3), 2011

Post autor: d_m »

http://app.pan.pl/issue.html?issue=1228
Głównie dinusie, jest też artykuł Bronka.

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Re: APP 56 (3), 2011

Post autor: skrecu »

czy masz tam gdzieś nadstawić ucha w kwestii rozładowania korka a preprintami w APP?
już chyba najwyższy czas na to!
w zamrażarce jest koło 70 artykułów, jeśli założyć 10-12 papierów na zeszyt (nie licząć szortów) to samych preprintów mamy na 2 lata...plus autorzy niechętni na taką formę, których jak sami mówicie coraz więcej, może dać ponad 2,5 roku..jeśli chcecie zmian głosujcie na PiS
szkoda że nie będzie plakatów na domach:

''...i APP z kwartalnika na dwumiesięcznik''
Prawo i Upierdliwość

Obrazek

p.s. ta fota jest prawdziwa!!


Wychodzi Jaro z Biedry i niesie w siatce dziesięc win
-po co Panu tyle win Panie Prezesie? - ktoś pyta
-to wina Tuska - odpowiada JK
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: APP 56 (3), 2011

Post autor: Dino »

Dziękujemy Rafale za miły wątek humorystyczno-polityczny (aczkolwiek wciśnięty na siłę), jednakże nie wydaje mi się, by było to odpowiednie miejsce, do tego typu postów - na forum znajduje się Off Topic - gorąco polecam :)

Co do nowego APP - już myślałem, że nie doczekamy się wydania artykułu Roberta - wydaje mi się, że grubo ponad półtora roku leżał w Forthcoming papers.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2284
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: APP 56 (3), 2011

Post autor: Ag.Ent »

Dino pisze:Co do nowego APP - już myślałem, że nie doczekamy się wydania artykułu Roberta - wydaje mi się, że grubo ponad półtora roku leżał w Forthcoming papers.
To akurat trochę przesada ("available online 4 November 2010"), ale fakt, że teraz APP należy do najbardziej zalagowanych czasopism paleo. Jest już osobny wątek na ten temat.

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Re: APP 56 (3), 2011

Post autor: skrecu »

to miał być żart...jak widzę znów jest problem..a odzewu na mój post nie a za to :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: APP 56 (3), 2011

Post autor: szerman »

skrecu pisze:a odzewu na mój post nie a za to :)
;)

Dlaczego:
- APP nie zwiększy częstotliwości wydań
- APP nie zwiększy ilości stron

:?:
"Mastodon sapiens"

d_m

Re: APP 56 (3), 2011

Post autor: d_m »

Myślę, że redakcja ma pełniejszą wiedzę niż my o rynku, ma ograniczone zasoby - chociażby ludzkie i finansowe, no i z pewnością kwestie strategii są dyskutowane regularnie w gronie doświadczonych. Kolejka, nawet długa, to nie problem, szczególnie skoro manuskrypty są dodawane na bierząco on-line.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2284
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: APP 56 (3), 2011

Post autor: Ag.Ent »

Dawid Mazurek pisze:Kolejka, nawet długa, to nie problem, szczególnie skoro manuskrypty są dodawane na bierząco on-line.
Przy obecnych prehistorycznych zapisach ICZN-u to ogromny problem.
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

d_m

Re: APP 56 (3), 2011

Post autor: d_m »

To problem - zgadza się, ale formalny. Jakoś niesłychać, by ktoś np. wykorzystywał czyjś 'w druku' pomysł na nazwę dla innego dinozaura - możliwa, acz mało prawdopodobna, jest nieświadoma "kradzież". Świadome nieetyczne działania spotkałyby się natychmiast z ostracyzmem.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2284
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: APP 56 (3), 2011

Post autor: Ag.Ent »

Ale o "Aetogate" zapewne pamiętasz ;)
Zresztą tu bardziej chodzi o podejście autorów, którzy nie chcą, by ich prace umieszczać online przed drukiem - u autorów SV-POW! widać to bardzo wyraźnie: pamiętacie np. "aferę" z Brontomerus? A np. Naish w ogóle nie wspomniał o swojej publikacji o kręgu małego maniraptora z okolic Bexhill dopóki nie ukazała się w Cret. Res. w druku. Cau też pisze o takiej praktyce negatywnie: Ammetto di non capire né condividre questa prassi di pubblicare online prima della versione definitiva (...) (mniej więcej: "Przyznaję, że nie rozumiem praktyki publikowania preprintów [...]"), podobnie jak Hone; nie widziałem wpisu paleontologa-bloggera, który by to pochwalał.
Zapewne to nie jest przede wszystkim strach przed taksonomiczną kradzieżą, lecz po prostu niechęć do długiego czekania na "uprawomocnienie" danej nazwy.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: APP 56 (3), 2011

Post autor: Utahraptor »

APP jest darmowym czasopismem, wszelkie próby zwiększenia liczby stron pociągają większe koszty składania i drukowania. Zwiększyłoby to obciążenie finansowe instytutu, które je wydaje. Podobnie zwiększenie częstotliwości. Przy tym drugim dochodzą problemy kadrowe (potrzebny byłby pewnie większy zespół).
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: APP 56 (3), 2011

Post autor: nazuul »

Z drugiej strony, dobrze, że artykuł szybko idzie w świat a nie czeka na wydruk. Jak to często bywa, regulacje prawne (ICZN) nie nadążają za życiem
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2284
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: APP 56 (3), 2011

Post autor: Ag.Ent »

Trochę odgrzeję temat.

Niedawno na SV-POW! i blogu Andrew Farkego bardzo pozytywnie wypowiadano się o APP (z którymi to opiniami oczywiście się zgadzam), mimo dużego opóźnienia pomiędzy publikacją online a wydrukowaną. I właśnie w tej sprawie przyszedł mi do głowy pewien pomysł: można by część artykułów (te, w których nie przedsięwzięto żadnych "decyzji nomenklatorycznych") opublikować jako wydanie wyłącznie wirtualne. Zmniejszyłoby to lag, nie zwiększyło znacząco kosztów, nie naruszało zasad ICZN-u, a sądzę, że większość autorów nie miałaby nic przeciwko (oczywiście wcześniej należałoby ich spytać o zgodę) - PDF i tak jest dostępny dla wszystkich, a z wersji drukowanych korzysta obecnie znacznie mniej osób niż jeszcze kilka lat temu. Niektóre inne czasopisma publikują wydania wirtualne, więc to żadna wielka ekstrawagancja.
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Re: APP 56 (3), 2011

Post autor: skrecu »

wydaje mi się, że jakaś minimalna stawka ( czyli APP wymagałąby subskrybcji, nie wyklucza to jednakże możliwości Open Access dla niektórych atrykułów) rozwiązałaby problem
poza tym przejście z 4 na 6 zeszytów na rok wcale nie podnosi kosztów o 50 %
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

d_m

Re: APP 56 (3), 2011

Post autor: d_m »

No tak, ale kto i kiedy miałby to składać. Redaktorzy mają swoją pracę naukową. Nadal uważam, że kolejka artów w druku nie jest żadnym problemem.

ODPOWIEDZ