[ANKIETA] Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.

Czy T. rex zasługuje na miano króla dinozaurów?

Tak
36
67%
Nie
18
33%
 
Liczba głosów: 54

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: AlbertoRaptor »

Krzysztof pisze:Stoję, twardo przy wpisaniu tyranozaura do padlinożerców, choć nie skreślam go z roli mięsożercy, porównanie do hieny jest bardziej prawdopodobne niż przyrównanie tyranozaura do geparda jak, w pogoni na antylopą.
Hiena to raczej oportunistyczny drapieżnik niż klasyczny padlinożerca.

Awatar użytkownika
polonozuch
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2011, o 16:06
Imię i nazwisko: Jakub Albert Starzyński
Lokalizacja: Lublin

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: polonozuch »

Dla mnie tyranozaur jest nadal królem, chociaż nie jest już uznawany za drapieżcę.
Obrazek
Nick na Steam/Uplay/Origin: HeedalPL

Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Troodon »

polonozuch pisze:Dla mnie tyranozaur jest nadal królem, chociaż nie jest już uznawany za drapieżcę.
No, dla mnie tez, a dla tych ktorzy ignorują jego łapki to mowie ze mogl nimi podniesc 200kilogramow, to malo jak na miare dinozaura, nie podniosłby się poniewaz sam wazył ok 6000kilogramow, ale jak na miare czlowieka podniesc 200kg to duzo.

P.S: Pisze bez polskich znakow bo potem w miejscu tego znaku pojawia się ?
Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: szerman »

Ale wg obecnej wiedzy tyranozaur był aktywnym drapieżnikiem, choć świeżą padliną pewnie by nie pogardził. Zobacz tematy:
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=6&t=11
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=6&t=3140

PS Możesz pisać polskie znaki, te "?" są widoczne tylko w postach sprzed 2010 roku :) Niestety jest tak w wyniku działania hakerów z Turcji.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Troodon »

To dobrze że już nie ma tych ,,?'' ponieważ ze znakami polskimi o wiele łatwiej mi pisać, już się do nich przyzwyczaiłem.
Mam 2 teorie co do tyranozaurów,sam je wymyśliłem, obie są sprawdzone na dzisiejszych zwierzętach. Chcę się z wami nimi podzielić:
1 Teoria: Tyranozaur nie gardził padliną gdy był bardzo głodny lub osłabiony tak bardzo że nie może polować, mógł także kraść upolowane zwierzęta, odpędzając od mięsa tego kto je upolował.
2 Teoria[bardziej co do triceratopsa niż tyranozaura]
Widziałem film jak bawoły tratują młodego lwa mszcząc się na wrogu zanim dorośnie i stanie się groźny.
Uważam że podobnie mogły robić ankylozaury lub triceratopsy z młodym tyranozaurem, chodzi o eliminowanie wroga zanim dorośnie, lub o zemstę.
Co o tym myślicie??
P.S nie wiem czy wam się chce tyle czytać :mrgreen:
Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: szerman »

Troodon pisze:P.S nie wiem czy wam się chce tyle czytać :mrgreen:
Spokojnie, nie tyle się czyta ;)
Tyranozaur oczywiście mógł przegonić innych, mniejszych mięsożerców żeby zjeść sobie ich ofiarę. Tak robią też dzisiejsi mięsożercy - gepard upoluje małą antylopę, a lew go od niej przegoni. Taki T. rex wybierał najprostsze rozwiązanie, jak napotykał padlinę godną uwagi, to pewnie nawet się nie zastanawiał. Najnowsze badania wskazują jednak, że był doskonałym drapieżnikiem. Nawet Jack Horner wycofał się ze swojego twardego stanowiska i przyznał do swojego błędu, a więc teorii o wyłącznej padlinożerności tyranozaura. Co do mściwości, to widziałem w TV jak słonie afrykańskie tratują lamparta - a należy zaznaczyć, że słonie mają świetną pamięć. W ogóle są b. inteligentne; jako jedne z nielicznych zwierząt "opłakują" padniętego członka stada.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Troodon »

coś o powiem o gatunku T-rex. Największy t-rex miał 14m, a błąd! Miał 15m.
A dlaczego? Pewien naukowiec dokonał odkrycia: Znalazł zmumifikowanego hadrozaura[bardzo dobrze zachowanego/zakonserwowanego]. Porównał go z szkieletem hadrozaura w muzeum, Szkielet miał 10m, a mumia dinozaura miała 11m.
Paleontolog sądzi, że kości są źle układane, a w dinozaurzej mumii jest wszystko inaczej, większy odstęp między kośćmi itp, uważa też że każdy dinozaur mógł być o 1m większy lub 1,5m.
Odkryto podobno spinozaura o długości 21m ale coś mi się obiło o uszy że niektóry okaz miał 40... nieźle...
Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: szerman »

Nazwy łacińskie (takie jak T. rex) piszemy kursywą, a pierwszy człon dodatkowo z wielkiej litery.
A nie jest czasem tak, że ten hadrozaur (chyba Ci chodzi konkretnie o edmontozaura) miał zwyczajnie większe kości w przypadku mumii i przez to był też cały większy? Z odstępami między kręgami słyszałem, może to być błąd pewnie kilkuprocentowy, a może i więcej. Ale jak półmetrowy dinozaur ma być o 1 metr dłuższy? ;) Z 40-metrowym spinozaurem przesadziłeś o przynajmniej 15 m(!), tyle co napisałeś mogły mieć tylko największe z największych zauropodów.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Troodon »

nie, nie miał większych kości ten program dokumentalny był dawno ale jeszcze pamiętam to nie były kości większe coś innego, a o edmontozaura mi nie chodzi bo nie podali nazwy, tylko hadrozaur mówili.
A tyranozaur mógł być troche większy
Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: AlbertoRaptor »

Troodon pisze: Odkryto podobno spinozaura o długości 21m ale coś mi się obiło o uszy że niektóry okaz miał 40... nieźle...
Największy okaz spinozaura mógł mierzyć 16-18 m długości oraz ważyć 7-9 ton. A te 40 m może mieć zauropod amficelias (jeżeli w ogóle istniał). :D
No, dla mnie tez, a dla tych ktorzy ignorują jego łapki to mowie ze mogl nimi podniesc 200kilogramow, to malo jak na miare dinozaura, nie podniosłby się poniewaz sam wazył ok 6000kilogramow, ale jak na miare czlowieka podniesc 200kg to duzo.
Ręce tyranozaura były jednak silne i mocno umięśnione, mimo stosunkowych niewielkich rozmiarów. Co najmniej T.rex ich używał, kiedy wstawał.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: szerman »

Troodon pisze:Odkryto podobno spinozaura o długości 21m ale coś mi się obiło o uszy że niektóry okaz miał 40... nieźle...
Może pomyliło Ci się z bruhatkajozaurem, który z początku był traktowany jako olbrzymi teropod:
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=7&t=1769
Opis niby był prawie 2 lata temu poprawiony, ale i tak jest średniej jakości (wtórne źródła jak Wiki mogą powodować namnażanie się błędnych informacji).
AlbertoRaptor pisze:Największy okaz spinozaura mógł mierzyć 16-18 m długości oraz ważyć 7-9 ton.
Wcześniej jeden szkielet był szacowany na 21 m:
viewtopic.php?f=6&t=2889
Obiło mi się też o uszy o zniszczonym podczas II Wojny Światowej niekompletnym szkieletu, który wg szacunków miał mieć nawet 25 m! Ale Tomasz nic o tym nie pisze - mit czy do zaktualizowania opis?
AlbertoRaptor pisze:A te 40 m może mieć zauropod amficelias (jeżeli w ogóle istniał). :D
Istniał, i wg szacunków był znacznie dłuższy niż 40 m :)
viewtopic.php?f=7&t=1078
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: nazuul »

Ten zniszczony okaz spinozaura aż tak wielki nie był. Szerman - serio chodzą słuchy o bardzo wielkich spinozaurach, ale oczywiście się podchodzi do tego z rezerwą, zob. np. Theropod Database EDIT: chyba zostało wykreślone, wcześniej była informacja od kogoś (personal communication) o czaszce 2,5 m, z jakieś wystawy
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: skrecu »

czy przestaniecie kiedyś gonić za 'większy, badziej krwiożerczy, bardziej morderczy'?
małe jest też piękne!!!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: nazuul »

Oczywiście, no ale jak widzisz to ludzi kręci (mnie, prawdę mówiąc, nie :P )
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
elfik...
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 159
Rejestracja: 7 stycznia 2011, o 20:29
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: elfik... »

tak, to moze w takim razie królem bd jinfengoptryks (wydaje mi się ze był ładny), albo epidendropteryks.

Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Troodon »

hehehehe to zależy od gustu ale według mnie tak mały i nieznany szerszej publiczności dinozaur nie nie może być królem. A oto mój podział:
Król raptorów=Utahraptor, tyranozauroidów=tyranozaur, zauropodów=Argentynozaur, król spinozauroidów to oczywiście spinozaur aegyptiacus. Każdy dinozaur miał w sobie to coś co czyniło go królem jego okresu, czasu, gatunku itp.
Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: AlbertoRaptor »

skrecu pisze:czy przestaniecie kiedyś gonić za 'większy, badziej krwiożerczy, bardziej morderczy'?
małe jest też piękne!!!
Zależy to od gustu. Wolę duże :D.


Jeżeli chodzi o dinozaury to też jakoś zauropody mi najbardziej podchodzą ;) MSz

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Dawid Mika »

Troodon pisze:A oto mój podział: Król raptorów=Utahraptor, tyranozauroidów=tyranozaur, zauropodów=Argentynozaur, król spinozauroidów to oczywiście spinozaur aegyptiacus. .
Nazw polskich i łacińskich nie mieszamy. Nie można pisać "spinozaur aegyptiacus".
Piszemy Spinosaurus aegyptiacus (pamiętając o kursywie) lub po prostu spinozaur. Łacińskie nazwy rodzajowe piszemy dużą literaturę, ich spolszczenie niekoniecznie (chyba, że mamy do czynienia z początkiem zdania).

Awatar użytkownika
Ceratopsian24
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 120
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 20:37
Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Ceratopsian24 »

Kahless pisze:Istnieje jeden udokumentowany przypadek upolowania przez hieny centkowane (rannego co prawda) dorosłego nosorożca czarnego no i nawet kilka przypadków polowań zakończonych sukcesem przeprowadzonych przez lwy na młode i dorosłe hipopotamy (w tym samym nawet rezerwacie gdzie atakują słonie). Poza tym są przypadki kiedy lamparty zabijały młode (ale nadal spooro większe od nich) żyrafy w Afryce oraz wodne bawoły w Indiach i na Cejlonie. Co do gepardów, rodzinna grupa czyli rodzeństwo braci - bo takie grupy tylko spotyka się polujące razem - są w stanie powalić większą zdobycz niż zwyczajowa np. dorosłe gnu lub młoda zebra - na wszystko są dokumenty filmowe lub obserwacyjne. No i jeszcze z afrykańskiej bandy trzeba pamiętać o likaonach, które mimo że najmniejsze i najlżejsze ze wszystkich ssaczych dużych drapieżców są w stanie w grupie upolować nawet młodego bawołu lub dorosłą zebrę.
Nigdy się nie spotkałem ani z zdjęciem,ani z filmem na którym likaony upolowały dorosłą zebrę.
One są po prostu za małe,nawet gdyby było ich 20, nie były by wstanie zabić dorosłej zebry,tym bardziej że zebry żyją w grupach rodzinnych ,a im ich więcej,tym szansa likaonów jest równa 0.

Bardziej bym stawiał na hieny, chociaz aby zabić dorosłą zebrę, potrzeba przynajmniej 15-20 Hien Cętkowanych,tym bardziej jeżeli atakują całe stado zebr.

Witamy w ordowiku! :D MSz
Obrazek
I Love Migration in Kenya and Tanzania :)

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Kahless »

Ja widziałem przynajmniej dwa dokumenty o likaonach powalających dorosłe gnu i zebry (na pewno). A także w jednym dokumencie upolowane przez nie cielę bawołu. Co więcej wiarygodne źródła podają, że są w stanie upolować nawet młodocianą żyrafę. Likaony są niewielkie, owszem ale właśnie w ilości tkwi ich siła. Poza tym wszystkie drapieżniki wybierają ofiarę wśród zwierząt najsłabszych w stadzie - dorosła zebra nie zawsze musi być zebrą w pełni sił.

Awatar użytkownika
Ceratopsian24
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 120
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 20:37
Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Ceratopsian24 »

Kahless pisze:Ja widziałem przynajmniej dwa dokumenty o likaonach powalających dorosłe gnu i zebry (na pewno). A także w jednym dokumencie upolowane przez nie cielę bawołu. Co więcej wiarygodne źródła podają, że są w stanie upolować nawet młodocianą żyrafę. Likaony są niewielkie, owszem ale właśnie w ilości tkwi ich siła. Poza tym wszystkie drapieżniki wybierają ofiarę wśród zwierząt najsłabszych w stadzie - dorosła zebra nie zawsze musi być zebrą w pełni sił.
Zgodzę się,oczywiście,ale zebry żyją w grupach rodzinnych, a w takiej grupie, tym bardziej pasiastej, trudno jest nawet podczas ucieczki odróżnić słaba zebre od tej w pełni sił, naprawdę...
Obrazek
I Love Migration in Kenya and Tanzania :)

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Danu »

Trochę odbiegacie panowie od tematu 8-)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Ceratopsian24
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 120
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 20:37
Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Ceratopsian24 »

Danu pisze:Trochę odbiegacie panowie od tematu 8-)
Przepraszam bardzo :mrgreen:
Obrazek
I Love Migration in Kenya and Tanzania :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: nazuul »

Zbaczanie dyskusji z tematu jest naturalnym zjawiskiem :)

2/3 głosów na T. rex! 22:11
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Eryk Sroka »

Jakby nie patrzeć jest chyba najmasywniejszy.
Obrazek

ODPOWIEDZ