[OPIS] Barsboldia

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

[OPIS] Barsboldia

Post autor: Tomasz »

Aktualna wersja opisu niżej - w poście Dawida Mazurka

Wielko??Ä?:
- d??ugo??Ä?: 10 m
- wysoko??Ä?: 4 m
- waga: oko??o 2 tony
WystÄ?powanie:
- czas: 71,3 - 65 MLT - p????na kreda
- miejsce: formacja Nemegt - Mongolia (azja)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Hadrosauridae
Lambeosaurinae
Barsboldia
B. sicinskii


Barsboldia (od nazwiska Rinchena Barsbolda) by??a niezwykle du??ym dinozaurem kaczodziobym, kt??ry ??y?? podczas p????nej Kredy. Jej skamienia??o??ci zosta??y znalezione w Mongolii. Otrzyma??a nazwÄ? po mongolskim paleontologu Rinchenie Barsboldzie,a jej jedyny gatunek, B. sicinskii, po raz pierwszy zosta?? opisany przez Marya??skÄ? i Osm??lska w 1981. Barsboldia mia??a ponad 10 metr??w d??ugo??ci, 4 metry wysoko??ci i wa??y??a oko??o 2 tony. Posiada??a pusty grzebie??, jak wiÄ?kszo??Ä? hadrozaur??w i wysokie krÄ?gi, kt??re mog??y utworzyÄ? ??agiel. Niekt??rzy naukowcy sugerujÄ?, i?? jest to synonim bardziej znanego - hypakrozaura. Nazwa gatunkowa B. sicinskii została utworzona na cześć pana Wojciecha Sicińskiego, który w dużej mierze zajmował się mongolskimi zbiorami, preparował kości i montował szkielety. Posiadał porównywalnie najwyższe wyrostki ościste kręgów wśród hadrozaurów.

Gatunki:
Barsboldia = Umarsaurus
Barsboldia sicinskii = Umarsaurus sicinskii
Ostatnio zmieniony 2 listopada 2007, o 14:20 przez Tomasz, łącznie zmieniany 2 razy.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Xyphactinus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 525
Rejestracja: 18 kwietnia 2006, o 20:12
Lokalizacja: tak naprawdę z Poznania

Re: [OPIS] Barsboldia

Post autor: Xyphactinus »

Opis jest w??a??ciwie dobry, ale zmieni??bym jedno zdanie:
Tomasz pisze:Otrzyma??a imiÄ? po mongolijskim paleontologu Rinchenie Barsboldzie
Powinno byÄ? raczej "Otrzyma??a nazwÄ? po mongolskim paleontologu Rinchenie Barsboldzie".
"Chciałbym, żeby świat był dwa razy większy i połowa jego była wciąż niezbadana."
sir David Attenborough
Obrazek
Cykl "Gdyby kometa nie spadła":
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=939
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=967

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

Naniosłem kilka poprawek:
Barsboldia (od nazwiska Rinchena Barsbolda) była niezwykle dużym dinozaurem kaczodziobym, który żył w okresie późnej Kredy. Jej skamieniałości zostały znalezione w Mongolii. Otrzymała nazwę po mongolskim paleontologu Rinchenie Barsboldzie, a jej jedyny gatunek, B. sicinskii, po raz pierwszy został opisany przez Teresę Maryańską i Halszkę Osmólską w 1981. Barsboldia miała ponad 10 metrów długości, 4 metry wysokości ważyła około 2 ton. Posiadała pusty grzebień, jak większość hadrozaurów, służący najprawdopodobniej do komunikacji i wysokie kręgi, które mogły utworzyć żagiel na grzbiecie tego dinozaura. Niektórzy naukowcy sugerują, iż jest to synonim bardziej znanego hadrozaura - Hypacrosaurus.

Takson ten ma niepewną pozycję wśród lambeozaurów (incertae sedis).
Nr 418 w ED:
http://www.dinozaury.com/index.php?opti ... iew&id=809
Tomasz pisze:Gatunki:
Barsboldia = Umarsaurus
Barsboldia sicinskii = Umarsaurus sicinskii
Z tego wynika, Ĺźe barsboldia jest synonimem umarzaura, a jest odwrotnie: http://www.dinozaury.com/index.php?opti ... Itemid=508

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Mozna by było podac większa masę, gdyż hadrozaur tej wielkości ważył napewno więcej niż 2 tony, raczej koło 4 ;)
Theropods... yeah :D

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Dino pisze:
Tomasz pisze:Gatunki:
Barsboldia = Umarsaurus
Barsboldia sicinskii = Umarsaurus sicinskii
Z tego wynika, Ĺźe barsboldia jest synonimem umarzaura, a jest odwrotnie: http://www.dinozaury.com/index.php?opti ... Itemid=508
To akurat mój błąd a raczej niedociągnięcie ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Nazwa gatunkowa została utworzona na cześć pana Wojciecha Sicińskiego, który w dużej mierze zajmował się mongolskimi zbiorami, preparował kości i montował szkielety. Posiadał porównywalnie najwyższe wyrostki ościste kręgów wśród hadrozaurów. Podobnie wysokie miał też dotej pory nienazwany lambeozauryn z Argentyny. :)
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Kolejny raz zupełniłem opis o twoje informacje Tomku ;)... aha i dzięki za przetłumaczenie tekstu :D
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Poprawa opisu z Encyklopedii
czas: 83-65 Ma
tak wiem, maniakalnie się tego czepiam, ale ona jest z wczesnego mastrychtu 71-69Ma
była niezwykle dużym dinozaurem kaczodziobym,
no bez przesady :D była "zwyczajnie" dużym hadrozaurem
wysokie kręgi
z którymi równać się mogą wśród hadrozaurów jedynie kręgi Hypacrosaurus altispinus, i być może Lambeosaurus laticaudus a no i jeszcze ten a Argentynay o którym pisał pan Tomasz Singer
Takson ten ma niepewną pozycję wśród lambeozaurów (incertae sedis).
a dodatkowo klasyfikację utrudnia brak czaszki.

Teraz błędy z poprawionego opisu niezamaiszczonego jeszcze w Encykl.:
(azja)
(Azja)
d??ugo??Ä?: 10 m
- wysoko??Ä?: 4 m
myślę, że warto napisać "około" :wink:
Posiadał porównywalnie najwyższe wyrostki ościste kręgów wśród hadrozaurów.
porównywalnie -> proporcjonalnie, chyba o to chodziło

i nazwy są parę razy niekursywowane
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

d_m

Re: [OPIS] Barsboldia

Post autor: d_m »

Autorzy: Tomasz, Dawid Mazurek

Już po napisaniu hasła, zauważyłem że o wiele lepsze zamieścił na wikipedii Ag.Ent. Może komuś chce się je połączyć?
Tak się zastanawiam - czy w obliczu wikipedii nasza encyklopedia będzie jakkolwiek konkurencyjna? Jak należy rozumieć przekreślone opisy na liście nazuula – czy nie będziemy opisywać na forum tych, które są już na wikipedii, czy może przedpoprawkowe oryginały swoich tekstów Ag.Ent wstawi tu? Pytanie do Dina, może było o tym na prezentacji, którą przegapiłem – czy opisy z forum będą lądowały na stronce, czy zostaną tylko tu?


Wielkość:
- długość: 10 m
- wysokość: 4 m
- masa: około 2 tony
Występowanie:
- czas: późna kreda – przełom kampanu i mastrychtu, około 70 Ma
- miejsce: pustynia Gobi, Mongolia, Azja
- stratygrafia: formacja Nemegt
Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Hadrosauridae
Saurolophinae
Barsboldia
B. sicinskii

Barsboldia to niezwykle duży dinozaur kaczodzioby z późnej kredy Mongolii. Znany jest tylko holotyp – kręgi grzbietowe, krzyżowe i ogonowe, oraz fragmentaryczna miednica i elementy kończyn. Charakterystyczne są wysokie wyrostki kolczyste, być może wchodzące w skład niewielkiego żagla, lub garbu. Formalnego opisu dokonały w 1981 roku polskie badaczki – Maryańska i Osmólska.

Etymologia
Nazwa rodzajowa honoruje paleontologa Rinchena Barsbolda. Epitet gatunkowy powstał na cześć zmarłego w 2010 roku Wojciecha Sicińskiego [miałem przyjemność poznać go osobiście], wieloletniego pracownika Instytutu Paleobiologii PAN, kustosza kolekcji kopalnych kręgowców, który brał udział w wyprawach paleontologicznych na pustynię Gobi.

Klasyfikacja
Niektórzy badacze sugerowali, że barsboldia może być młodszym synonimem hypakrozaura. Maryańska i Osmólska (1981) zaklasyfikowały barsboldię do Lambeosaurinae, co zaakceptowali późniejsi badacze. Jednak analiza filogenetyczna z 2011 roku wykazała, że barsboldia to przedstawiciel Saurolophinae.

Gatunki:
Barsboldia = Umarsaurus
Barsboldia sicinskii = Umarsaurus sicinskii

Prieto-Márquez, A. 2011. A reapprisal of Barsboldia sicinskii (Dinosauria: Hadrosauridae) from the Late Cretaceous of Mongolia. Journal of Paleontology 85 (3): 468–477.

Obrazek

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [OPIS] Barsboldia

Post autor: Ag.Ent »

Dawid Mazurek pisze:Już po napisaniu hasła, zauważyłem że o wiele lepsze zamieścił na wikipedii Ag.Ent. Może komuś chce się je połączyć?
Tak się zastanawiam - czy w obliczu wikipedii nasza encyklopedia będzie jakkolwiek konkurencyjna? Jak należy rozumieć przekreślone opisy na liście nazuula – czy nie będziemy opisywać na forum tych, które są już na wikipedii, czy może przedpoprawkowe oryginały swoich tekstów Ag.Ent wstawi tu? Pytanie do Dina, może było o tym na prezentacji, którą przegapiłem – czy opisy z forum będą lądowały na stronce, czy zostaną tylko tu?
Plan był taki, żebym swoje opisy wrzucał i tu, i tu, ale póki co wstrzymałem się z tym, bo nie jestem pewien, czy takie działanie jest całkowicie korzystne dla D.com!, np. teksty te musiałyby być na bardziej "liberalnej" licencji - ale myślę, że to akurat mniejszy problem, większym byłoby chyba złudzenie wtórności względem Wikipedii, które mogłoby obniżyć prestiż strony. Mam w planach przeredagowanie "moich" opisów z wiki tak, by wyglądały na inne hasła, tym samym likwidując powyższe problemy, ale zajmuje więcej czasu, a i nie zawsze mam czas/ochotę/jeszcze co innego, by akurat to robic. Ale w najbliższym czasie postaram się wrzucić kilka opisów.

d_m

Re: [OPIS] Barsboldia

Post autor: d_m »

W porządku - ja absolutnie nie poganiam! Odwaliłeś kupę dobrej roboty!!! Chciałem tylko zapytać o "plan" :-)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Barsboldia

Post autor: nazuul »

http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... oldid=9041
Skoro autor hasła uznał zamieszczenie tego za stosowne, to powinno to zostać. Dlaczego to usuwać?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [OPIS] Barsboldia

Post autor: Dino »

W forumowej wersji opisu wyglądało to w porządku, encyklopedii odpowiada bardziej neutralny-obiektywny styl (np. wcześniejsza a obecna wersja sylwetki Malkaniego).

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Barsboldia

Post autor: nazuul »

Z Malkani to co innego, tak po prostu nie należy pisać. Osobista wzmianka wydaje się w porządku, raczej bym ją traktował jak wartość dodaną a nie przejmował się kwestią stylu
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [OPIS] Barsboldia

Post autor: Dino »


Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Barsboldia

Post autor: nazuul »

To się wydaje najsensowniejsze, biorąc pod uwagę, jak sam autor to napisał.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ