[OPIS] antarctopelta

Wszystko o doskonale chronionych "pancernych jaszczurach"
CHESTERAPTOR
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 321
Rejestracja: 25 czerwca 2006, o 08:52
Lokalizacja: Lubelskie

[OPIS] antarctopelta

Post autor: CHESTERAPTOR »

Klasyfikacja :
Ornithischia
Thyreophora
Eurypoda
Ankylosauria.

Wielko??Ä? : 4 metry d??ugo??ci.

Czas wystÄ?powania : p????na kreda , ok. 65 mln lat temu.

Materia?? kopalny : Znalezisko w Formacji Santa Marta na Wyspie Jamesa Rossa w Antarktyce.

Opis:Antarctopelta oliveroi jest gatunkiem ??redniej wielko??ci ankylozaura ??yjÄ?cego w p????nej kredzie na terytorium dzisiejszej Antarktydy. Szkielet zosta?? odnaleziony w formacji Santa Marta, kt??ra by??a osadzona w p??ytkim ??rodowisku morskim i zawiera tak??e skamieliny morskie, takie jak zÄ?by rekin??w, pozosta??o??ci mozazaura Lakumasaurus antarcticus, a tak??e amonity. Okaz antarktopelty zosta?? zlokalizowany na Wyspie Jamesa Rossa na P????wyspie Antarktycznym w 1986 roku i jest pierwszym dinozaurem odkrytym w Antarktyce. Pomimo to dinozaur ten zosta?? nazwany i opisany dopiero w roku 2006.
Antarktopelta zosta??a nazwana przez argenty??skich paleontolog??w Leonardo Salgado i ZulmÄ? Gasparini. Nazwa pochodzi od miejsca znaleziska oraz greckiego s??owa pelta ("tarcza"). Nazwa gatunkowa (A. oliveroi) pochodzi od nazwiska argenty??skiego geologa Eduardo Olivero, kt??ry d??ugo pracowa?? na Antarktydzie i odkry?? pozosta??o??ci dinozaura.
Antarctopelta posiada cechy zar??wno ankylozaur??w, jak i nodozaur??w, co stwarza problemy w przydziale do odpowiedniej rodziny. Salgado i Gasparini przydzielili antarktopeltÄ? do Ankylosauria incertae sedis (niepewna pozycja). Wcze??niejsze badania sugerowa??y, ??e ankylozaur z Wyspy Jamesa Rossa to osobnik m??odociany. jednak??e teoria ta mo??e byÄ? obalona przez fakt, ??e krÄ?gi antarctopelty ukazujÄ? ca??kowite po??Ä?czenie ??uk??w nerwowych i trzon??w krÄ?g??w. Osobnik m??odociany powinien mieÄ? widoczne szwy miÄ?dzy krÄ?gami. Poza tym wstÄ?pna analiza histologiczna kilku ??eber i ko??ci palc??w pokazuje wewnÄ?trzne struktury kostne, kt??rych osobnik m??odociany nie powinien posiadaÄ?. dowodzi to, ??e odkryty okaz antarktopelty by?? osobnikiem w pe??ni doros??ym.

Antarctopelta oliveroi Salgado&Gasparini 2006 Formacja Santa Marta, Antarktyka.

Zr??d??o : http://en.wikipedia.org
Ostatnio zmieniony 30 czerwca 2006, o 10:30 przez CHESTERAPTOR, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [OPIS] antarctopelta

Post autor: Karol Sabath »

ParÄ? uwag redakcyjnych
CHESTERAPTOR pisze:w Formacji Santa Marta na Wyspie Jamesa Rossa na Antarktydzie.
a) "formacji" ma??Ä? literÄ?,
b) je??li na wyspie, to nie "na Antarktydzie", tylko w Antarktyce.
CHESTERAPTOR pisze:Okaz antarctopelty zosta?? zlokalizowany na Wyspie Jamesa Rossa na P????wyspie Antarktydzkim w 1986 roku.
c) po polsku: antarktopelty (przez k), tak??e gdzie indziej w tek??cie.
d) na P????wyspie Antarktycznym (a ??ci??lej - u brzeg????w P??w. Antaktycznego)
e) w Antarktyce/by?? pierwszym odkrytym antarktycznym dinozaurem.
CHESTERAPTOR pisze:Antarctopelta zosta?? nazwany przez (...) Zulma Gaspariniego.

f) proponujÄ? uznaÄ? antarktopeltÄ? za nazwÄ? rodzaju ??e??skiego.
g) Zulma Gasparini te?? jest rodzaju ??e??skiego... (zob. http://www.osel.cz/popisek.php?popisek= ... 924557.jpg - po lewej: Dakosaurus :-))
CHESTERAPTOR pisze:przydzielili antarctopeltÄ? do rodziny ancylosauria incertae sedis (niepewna pozycja).

h) Ankylosauria (du??Ä? literÄ? i przez k); zresztÄ? to nie jest rodzina (rodzinÄ? sÄ? Ankylosauridae).
CHESTERAPTOR pisze:po??Ä?czenie ??uk??w nerwowych i ??rodk??w krÄ?g??w. Osobnik m??odociany powinien mieÄ? widoczne luki miÄ?dzy krÄ?gami.
i) po polsku "centra" krÄ?g??w to nie ich ??rodki, lecz trzony.
j) "??uki miÄ?dzy krÄ?gami" sÄ? bez sensu. W oryginale ( http://en.wikipedia.org/wiki/Antarctopelta ) mowa jest o "sutures", czyli o widocznych szwach miÄ?dzy trzonem krÄ?gu a ??ukiem nerwowym.
Skoro ju?? przet??umaczy??e?? has??o angielskiej wikipedii, warto siÄ? zrewan??owaÄ? wikipedystom i wrzuciÄ? przek??ad do polskiej wikipedii. My??lÄ?, ??e w wersji do encyklopedii na stonie Dinozaury.com nale??y wskazaÄ? has??o wikipedii jako podstawowe ??r??d??o (a mo??e jeszcze trochÄ? uzupe??niÄ? wiadomo??ciami skÄ?dinÄ?d?).

CHESTERAPTOR
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 321
Rejestracja: 25 czerwca 2006, o 08:52
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: CHESTERAPTOR »

Okay, poprawione.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Antarctopelta to chyba drugi dinozaur z Antarktyki, czy te?? Antarktydy, po Crylophosaurus, bo by?? jeszcze Elvisaurus, ale to chyba synonim Crylophosaurusa
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol Sabath »

Danu pisze:Antarctopelta to chyba drugi dinozaur z Antarktyki, czy te?? Antarktydy, po Crylophosaurus, bo by?? jeszcze Elvisaurus, ale to chyba synonim Crylophosaurusa
Antarktopelta by??a znaleziona wcze??niej ni?? kriolofozaur, tylko nazwana p????niej. SÄ? zresztÄ? i inne znaleziska - zob. http://www.enchantedlearning.com/subjec ... tica.shtml (antarktopelta figuruje tam jeszcze jako "a Nodosaurid Ankylosaur").

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Wiedzia??em o tym, chodzi mi oto, ??e nie stwierdzono konkretnego gatunku, tylko np. przedstawicieli jakiej?? rodziny.
Tribute to Dinosaurs 2020

CHESTERAPTOR
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 321
Rejestracja: 25 czerwca 2006, o 08:52
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: CHESTERAPTOR »

Ale ja my??lÄ?, ??e te gatunki, kt??re odnaleziono, to tylko u??amek rzeczywistej liczby gatunk??w, kt??re w mezozoiku zasiedla??y ten kontynent. Trzeba pamiÄ?taÄ?, ??e kiedys by??a po??Ä?czona z AustraliÄ? i trzeba tam spodziewaÄ? siÄ? takich samych gatunk??w, jakie odnaleziono w Australii.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Pewnie tak by??o, jednak zorganizowanie wyprawy na AntarktydÄ?, to ogromne koszty, po zatym warunki sÄ? fatalne, jak do szukania dinozaur??w.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol Sabath »

Danu pisze:Wiedzia??em o tym, chodzi mi oto, ??e nie stwierdzono konkretnego gatunku, tylko np. przedstawicieli jakiej?? rodziny.
Rodziny to abstrakcyjne kategorie ("szufladki systematyczne"). Ka??dy okaz musia?? nale??eÄ? do jakiego?? gatunku (nawet je??li badacze nie zdecydowali siÄ? go formalnie nazwaÄ?). Na pewno za?? sÄ? to inne dinozaury ni?? te opisane z nazwy.
I oczywi??cie pod lÄ?dolodem Antarktydy kryjÄ? siÄ? na pewno niezliczone - ale niedostÄ?pne - skamienia??o??ci bogatej gondwa??skiej fauny mezozoiku.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Chodzi??o mi w??a??nie o to, ??e nie nazwano konkretnych dinozaur??w, tylko napisano, ??e odnaleziono np nowego Ankylozaura
Tribute to Dinosaurs 2020

CHESTERAPTOR
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 321
Rejestracja: 25 czerwca 2006, o 08:52
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: CHESTERAPTOR »

Czy nadaje sie ten opis do encyklopedii, czy jeszcze cos dodaÄ??
4 8 15 16 23 42

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

My??lÄ?, ??e jak najbardziej, opis jest do??Ä? d??ugi i szczeg????owy
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Czy sÄ? ju?? rysopisy tego Ankylozaura i skÄ?d ten dinozaur tam siÄ? wziÄ???, przecie?? Ankylozaury ??y??y tylko w Azji i w Ameryce P?N, nieprawda?? :?: :| A skÄ?d niby wiadomo ??e to Ankylozaur, anie okaz Nodozaura blisko spoktrewnionego z przodkiem Ankylozaur??w lub niedok??adny szkielet Minmi :|

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

dilong pisze:Czy sÄ? ju?? rysopisy tego Ankylozaura i skÄ?d ten dinozaur tam siÄ? wziÄ???, przecie?? Ankylozaury ??y??y tylko w Azji i w Ameryce P?N, nieprawda?? :?: :|
PamiÄ?taj, ??e niegdy?? kontynenty by??y po??Ä?czone, mo??e gdy by??a jeszcze Gondwana przodkowie antarktopelty przybyli na tereny dzisiejszej Antarktydy i tam ewoluowa??y (w p????nej kredzie z AntarktydÄ? by??a po??Ä?czona ju?? tylko Australia.)
dilong pisze:A skÄ?d niby wiadomo ??e to Ankylozaur, anie okaz Nodozaura blisko spoktrewnionego z przodkiem Ankylozaur??w lub niedok??adny szkielet Minmi :|
Na pewno czym?? siÄ? r????ni??y - paleontologom chyba mo??na wierzyÄ?...

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Ale Ankylozaury nie ??y??y przecie?? w Australii, lecz tylko w Azji i Ameryce P????nocnej. Je??li nie mam racji niech kto?? mi da dow??d na istnienie Ankylozaur??w poza tymi kontynentami (nie wliczac do tego Antarctopelty) :? A poza tym w Jurze oba te kontynenty stanowi??y LaurazjÄ? (jeszcze z EuropÄ?).

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Krzysztof »

[quote="dilong"]Ale Ankylozaury nie ??y??y przecie?? w Australii.
-------------------------------------------------------------------------

??e, co >> w Australii tak??e by??y dinozaury pancerne takie jak Minmi. Lepiej poczytaj ksiÄ???ki o dinozaurach.

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Chyba nie czyta??e?? wsztstkich moich post??w w tym temacie, wiesz, ??e wiem o Minmi i mnie nie obra??aj :!: :x Nie jestem przecie?? cymba??em :!: A propo nie ma dowod??w na istnienie Ankylozaur??w poza LaurazjÄ? (poza AntarctopeltÄ?-ale to wÄ?ptliwe)wiesz :!: :x Czekam na przeprosiny!!!!!!

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

Krzysztof pisze:
dilong pisze:Ale Ankylozaury nie ??y??y przecie?? w Australii.
-------------------------------------------------------------------------

??e, co >> w Australii tak??e by??y dinozaury pancerne takie jak Minmi. Lepiej poczytaj ksiÄ???ki o dinozaurach.
Tylko, ??e minmi by??a nodozaurem.

I tu mo??na zadaÄ? r??wnie?? drugie pytanie skad siÄ? wziÄ???a w Australii minmi? Je??li rozwiÄ?zemy jedno z tych dw??ch pyta?? wszystko bÄ?dzie jasne.
dilong pisze:Chyba nie czyta??e?? wsztstkich moich post??w w tym temacie, wiesz, ??e wiem o Minmi i mnie nie obra??aj :!: :x Nie jestem przecie?? cymba??em :!: A propo nie ma dowod??w na istnienie Ankylozaur??w poza LaurazjÄ? (poza AntarctopeltÄ?-ale to wÄ?ptliwe)wiesz :!: :x Czekam na przeprosiny!!!!!!
ProszÄ? o zako??czenie k????tni. Forum jest miejscem dyskusji a nie k????tni!
Ostatnio zmieniony 7 sierpnia 2006, o 18:23 przez Dino, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Krzysztof »

[quote="dilong"]Chyba nie czyta??e?? wsztstkich moich post??w w tym temacie, wiesz, ??e wiem o Minmi i mnie nie obra??aj :!: :x Nie jestem przecie?? cymba??em :!:
------------------------------------------------------------------------------------
Nie zamierza??em Cie obra??aÄ? tylko, najpierw powiniene?? byÄ? pewien i trochÄ? sobei poczytaÄ? a, nie pytaÄ? Nas o wszystko, w necie masz tak du??o info ??e nei musisz pytaÄ? o wszystko. Dosrywasz mi za to ??e, dosta??es ostrze??enie
:shock: . Nie chcÄ? siÄ? z TobÄ? k????ciÄ? bo to nei jest to miesce na to, ale za du??o sobei pozwalasz jak na nowego u??ytkownika w kierunku do mnie.

CHESTERAPTOR
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 321
Rejestracja: 25 czerwca 2006, o 08:52
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: CHESTERAPTOR »

Nie mozna powiedzieÄ? ??e jakie?? zwierzÄ? gdzie?? nie ??y??o bo nie ma innych przedstawicieli jego rodziny na tym terenie. SkÄ?d wiesz dilong, ??e ten w??a??nie okaz nie jest poczÄ?tkiem kolejnych odkryÄ? ankylozaur??w na Antarktydzie?
4 8 15 16 23 42

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Przepraszam :oops: ponios??o mnie macie racjÄ?. Ale mo??liwe jest to ??e Antarctopelta jest Nodozaurem, kt??ry wyewulowa?? w tym samym kierunku co Ankylozaury, co nie? :oops:

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol Sabath »

dilong pisze:Przepraszam :oops: ponios??o mnie macie racjÄ?. Ale mo??liwe jest to ??e Antarctopelta jest Nodozaurem, kt??ry wyewulowa?? w tym samym kierunku co Ankylozaury, co nie? :oops:
Przecie?? w tek??cie pierwszego postu jest wyra??nie napisane, ??e antarktopelta nale??y do Ankylosauria (czyli grupy nadrzÄ?dnej wzglÄ?dem Ankylosauridae i Nodosauridae), i ??e ma tak??e cechy nodozaur??w.
Polskie pojÄ?cie ankylozaury ma wÄ???sze i szersze znaczenie (Ankylosauridae i Ankylosauria). Ca??a dyskusja Dilonga opiera siÄ? na za??o??eniu, ??e chodzi o znaczenie wÄ???sze, chocia?? z tekstu wynika wyra??nie, ??e u??yto go w znaczeniu szerszym...

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Jednak zdj. jest!
http://internt.nhm.ac.uk/resources/natu ... opelta.jpg

Je??li ju?? jest zdj. to mo??e opis trafi do encyklopedii???
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Zablokowany