[ANKIETA] ożywić mamuta

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.

kiedy ożywimy mamuty?

Uda się, ale to "coś" to wcale nie będą nigdy "prawdziwe" mamuty
13
45%
W ciągu 5 lat odtworzymy mamuta, lub stworzymy coś bardzo podobnego
3
10%
Potrzeba na to ok. 10 lat
3
10%
Potrzeba 20 lat
4
14%
Potrzeba 50 lat
2
7%
Potrzeba 100 lat lub więcej
0
Brak głosów
Nigdy! Nie ma szans!
0
Brak głosów
Przemienimy słonia w mamuta
0
Brak głosów
Prędzej ożywimy inne wymarłe zwierzę
4
14%
 
Liczba głosów: 29

d_m

[ANKIETA] ożywić mamuta

Post autor: d_m »

Ja jestem sceptyczny. A Wy? Głosujemy!
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/wyginely-tysiace-lat-temu-powroca-do-zycia,1,4110031,wiadomosc.html pisze:Wyginęły tysiące lat temu, powrócą do życia?

Mamuty, które wyginęły tysiące lat temu, mogą zostać ponownie przywrócone do życia, dzięki przełomowi w technologii klonowania – informuje portal telegraph.co.uk. – Uważam, że mamy realną szansę na sukces i zdrowy mamut mógłby się urodzić za 4-5 lat – uważa prof. Akira Iritani z Kyoto University.


Prof. Akira Iritani zamierza rozpocząć kampanię mającą na celu podjęcie prób przywrócenia do życia gatunków, które wyginęły 5000 lat temu. – Problemy techniczne zostały rozwiązanie. Wszystko czego obecnie potrzebujemy, to odpowiedni fragment tkanki zamrożonego mamuta – powiedział w rozmowie z "The Daily Telegraph". Naukowiec zamierza skorzystać z metody odkrytej przez dr Teruhiko Wakayamę z Riken Centre for Developmental Biology. W 2008 r. sklonował on myszy z zamrożonych komórek, które pobrano od innego osobnika 16 lat wcześniej.

Prof. Iritani zamierza znaleźć jądra komórkowe potencjalnie zdolnych do życia komórek mamuta. Zostaną umieszczone w komórkach jajowych samicy słonia afrykańskiego, która będzie pełniła rolę surogatki. Prof. Iritani szacuje, że potrzebne będą jeszcze dwa lata badań zanim można będzie zapłodnić słonicę. Zamierza pojechać na Syberię, żeby znaleźć zamrożonego mamuta i pobrać fragment skóry albo innej tkanki – potrzebny jest fragment o wielkości 3 cm kwadratowych. Jeśli mu się to nie uda, poprosi Rosyjskich naukowców o użyczenie próbek, którymi dysponują. – Uważam, że mamy realną szansę na sukces i zdrowy mamut mógłby się urodzić za 4-5 lat – zapewnia naukowiec.

Pierwsze próby z klonowaniem mamutów zostały podjęte w latach 90-tych XX. Nie powiodły się ze względu na zły stan użytych komórek – informuje telegraph.co.uk.

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Re: ożywić mamuta

Post autor: skrecu »

dla mnie jedyna odpowiedz satysfakcjonująca istnieje:
wpierw ożywmy jedynego prawdziwego prezydenta RP
chyba nie muszę dodawać kto to taki :)
Ostatnio zmieniony 3 października 2021, o 17:50 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Post został zgłoszony jako naruszający regulamin w 2021 r. Pozostawiłem, bo zgłoszenie dotyczy postu sprzed 10 lat.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: ożywić mamuta

Post autor: szerman »

Heh, miałem to dziś napisać po przeczytaniu czegoś bardzo podobnego (albo nawet identycznej treści) artykułu, bodajże na onecie, ale mogę się mylić. Z tego co wyczytałem jak pisałem opis mamuta, to znalazłem informację że dopiero po kilku pokoleniach (chyba ok. 60 lat krzyżowania) będziemy mieć do czynienia z mamutem (chyba włochatym, ewentualnie kolumbijskim lub z wyspy Wrangla - tego akurat nie napisali, ale najczęściej te gatunki znajduje się w b. dobrym stanie) w 80-85% czystej krwi (20-25% słonia indyjskiego, którego samica ma być "inkubatorem" dla mamuciątka). Fajnie, że jest jakiś płomyk nadziei na urzeczywistnienie tego projektu... :)
Tak więc zagłosuję na opcję 1, bo chyba nawet po 200 latach będzie to mamut "tylko" w 99,999999%.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
elfik...
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 159
Rejestracja: 7 stycznia 2011, o 20:29
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: ożywić mamuta

Post autor: elfik... »

ale jednak będzie więc głosuję na drugą opcję

Awatar użytkownika
Edyta
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 276
Rejestracja: 30 marca 2006, o 17:14
Imię i nazwisko: Edyta Felcyn
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: ożywić mamuta

Post autor: Edyta »

Tak jak pisałam na Fb - moim zdaniem to trochę bez sensu, nawet pomijając wszelkie kwestie techniczne, jak problematyczne sekwencjonowanie starego DNA (szczególnie jądrowego) czy brak informacji o ekspresji poszczególnych genów.

Osobiście wolałabym zobaczyć więcej eksperymentów "wskrzeszających" same białka, tak jak przypadku mamuciej hemoglobiny :)

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: ożywić mamuta

Post autor: Utahraptor »

Biologia, UW

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: ożywić mamuta

Post autor: szerman »

Onet-sronet. Nie wiadomo, czy gatunek włochaty czy kolumbijski. A źródło tak pięknie dali żeby się przekopywać przez podstrony.
"Mastodon sapiens"

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: ożywić mamuta

Post autor: Utahraptor »

Znaleźli zamrożonego lwa jaskiniowego:
http://siberiantimes.com/science/others ... years-old/
Biologia, UW

Harertz
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 3
Rejestracja: 1 listopada 2015, o 14:24

Mamut?

Post autor: Harertz »

Siemka i jak to z tym mamutem jest co w 2015 mialbyc sklonowany?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: ożywić mamuta

Post autor: nazuul »

To w 2015 roku miał być jakiś skolonowany? Gdyby się udało, to pewnie byśmy usłyszeli o tym.
szerman pisze:Nie wiadomo, czy gatunek włochaty czy kolumbijski.
Jakie to ma znaczenie?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: ożywić mamuta

Post autor: Utahraptor »

Sprawa jeśli dojdzie do skutku to potrwa wiele lat.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
#raptorzpikseli
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 19
Rejestracja: 3 października 2021, o 13:56

Re: ożywić mamuta

Post autor: #raptorzpikseli »

szerman pisze:
15 stycznia 2011, o 20:04
Tak więc zagłosuję na opcję 1, bo chyba nawet po 200 latach będzie to mamut "tylko" w 99,999999%.
Zgadzam się.
Ostatnio zmieniony 3 października 2021, o 14:37 przez #raptorzpikseli, łącznie zmieniany 1 raz.
Dinozaury żyły na całym świecie! Czyż to nie wspaniałe?

ODPOWIEDZ