[Zbiorczy] Nowe dinozaury - 2010

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

[Zbiorczy] Nowe dinozaury - 2010

Post autor: Ag.Ent »

Linheraptor exquisitus - opisany na podstawie niemal kompletnego, znakomicie zachowanego szkieletu.
Info od skrecu :)

Xu Xing et al. A new dromaeosaurid (Dinosauria: Theropoda) from the Upper Cretaceous Wulansuhai Formation of Inner Mongolia, China. Zootaxa. 2403: 1-9. http://mapress.com/zootaxa/2010/f/z02403p009f.pdf

Przykleiłem żeby był lepiej widoczny, a niektórym się info jeszcze może przydać. MSz
Ostatnio zmieniony 11 stycznia 2012, o 16:03 przez nazuul, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: staroć

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Fajne znalezisko. Donisienia medialne i obrazki: 1, 2.

Innym nowym dinozaurem jest bazalny zauropodomorf Ignavusaurus (Knoll, 2010, choć na razie jest jeszcze w druku) z wczesnej jury Lesotho.


Mam pewną propozcję - umieszczajmy informacje o nowych nieptasich dinozaurach w 1 temacie - najlepiej zatytuować go "Nowe dinozaury - 2010", dobrze będzie też przykleić (może niech to będzie ten temat). Powody:
1) jednolitość tematyki
2) dział "Co w trawie piszczy" ma bardzo dużo - aż 533 tematów, a co roku mamy kilkadziesiąt nowych dinków (w zeszłym roku chyba 41 gatunków!)
3) informacje o nowych dinozaurach to standard na D.com!

Co o tym myślicie?
Ostatnio zmieniony 19 marca 2010, o 09:34 przez nazuul, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Post autor: szerman »

nazuul pisze:Mam pewną propozcję - umieszczajmy informacje o nowych nieptasich dinozaurach w 1 temacie - najlepiej zatytuować go "Nowe dinozaury - 2010"
(...)
Co o tym myślicie?
Dobry pomysł, bo żeby odszukać jakąś nowość sprzed pół roku to trzeba się przekopywać przez inne tematy :) Może warto też coś takiego zrobić dla innych wymarłych kręgowców? Co prawda jest tego mniej w tym dziale, lecz z drugiej strony nie jest on poświęcony w 100% tylko nowym taksonom, więc takie 2 poddziały typu ''nowe dinozaury'' i coś w stylu ''nowe inne kręgowce'' miałoby sens.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Kolejny bazalny zauropodomorf - Seitaad (Sertich i Loewen, 2010) z wczesnej jury USA.
________________________________



Xixianykus (Xu et al., 2010) - nowy alwarezzauryd; późna kreda, Chiny.
________________________________




Kileskus aristotocus (Averianov, Krasnolutskii & Ivantsov, 2010) - bazalny tyranozauroid (proceratozauryd) ze środkowej jury Rosji!!! :D

EDIT
Dawid Mika i Maciej Ziegler pisze:1) Proceratozaurydy i inne formy bazalne. Tyranozauroidy zróżnicowały się już w środkowej jurze. Najstarszymi znanymi są środkowojurajskie Kileskus (168-164 Ma) i Proceratosaurus (166-164 Ma) a młodszy jest późnojurajski Guanlong (161-155 Ma). Wszystkie trzy należą prawdopodobnie do Proceratosauridae (Averianov, Krasnolutskii i Ivantsov, 2010), definiowanego jako (>Proceratosaurus bradleyi ~ Tyrannosaurus rex v Allosaurus fragilis v Compsognathus longipes v Coelurus fragilis v Ornithomimus velox v Deinonychus antirrhopus; zmodyfikowano z Rauhut, Milner i Moore-Fay, 2010) lub jako (<Proceratosaurus bradleyi & Kileskus aristotocus; zmodyfikowano z Averianov, Krasnolutskii i Ivantsov, 2010). Na potrzeby artykułu będziemy używać tej pierwszej, ponieważ daje bardziej stabilny zasięg kladu. Łączą je cechy czaszki (niektóre obecne też u innych teropodów) - (1) krótka wewnętrzna krawędź kości przedszczękowej, (2) głębokość dołu przedoczodołowego dużo większa niż głębokość kości szczękowej pod wewnętrzną krawędzią tego dołu, (3) wstępujący wyrostek kości szczękowej odrastający z jej przedniego brzegu, (4) duże otwory nosowe i (5) grzebień na kości nosowej (nieznany u Kileskus), jednak przynajmniej dwie ostatnie mogą być plezjomorficzne. Kolejną cechą diagnostyczną mogą być wydłużone tylne kręgi ogonowe z głębokimi, wzdłużnymi rowkami na grzbietowej stronie łuku kręgowego i wewnętrznej stronie trzonów.
Proceratozaurydami mogło być też kilka innych teropodów. Sinotyrannus - duży (9-10 m długości i metrowa czaszka) celurozaur z wczesnej kredy (122-112 Ma) Chin został początkowo uznany za zaawansowanego tyranozauroida (prawdopodobnie tyranozauryda - o których za chwilę). Jednak spotkało się to się z krytyką w Internecie (Holtz, online i Cau, online). Pierwszy z nich nie jest przekonany, że "chiński tyran" jest tyranozauroidem i uważa, że niemal na pewno jest dalej spokrewniony z tyranozaurydami niż Raptorex czy Xiongguanlong, a analiza drugiego wykazała, że jest on bardzo bazalny i prawdopodobnie blisko spokrewniony ze Stokesosaurus. Jak wskazują Brusatte i współpracownicy (2010), sinotyran ma przynajmniej niektóre (3-5) synapomorfie Proceratosauridae oraz jest podobny do proceratozaura i guanlonga w jeszcze jednym aspekcie - główne otworki nerwowo-naczyniowe kości zębowej umieszczone są w ostrym rowku. Pozostały materiał czaszkowy zaliczony do jurajskich tyranozauroidów może od nich nie pochodzić (do Stokesosaurus przypisano puszkę mózgową; nie ma też pewności, czy Tanycolageus jest tyranozauroidem), więc nie można sprawdzić, czy należą one do Proceratosauridae. W analizie Awerianowa i in. także wczesnokredowy Dilong jest proceratozaurydem, jednak jedynym niebazalnym tyranozauroidem jest w niej Tyrannosaurus rex, co stawia pod dużym znakiem zapytania tę topologię.

(...)


Obrazek
Kladogram z Averianov i in., 2010 (na podstawie Smith i in., 2008 z dodanymi Proceratosaurus, Kileskus i Guanlong i odjętymi Tugulusaurus i NMV P186076. Usunięto też 6 nieinformatywnych cech).
Ostatnio zmieniony 31 marca 2010, o 12:31 przez nazuul, łącznie zmieniany 3 razy.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:Nie jestem pewnien, czy Averianov i in. na pewno nie mają racji w tym, do kogo należy Proceratosauridae
Jeśli chodzi o Proceratosauridae jako nazwę kladu, to raczej Awerianow i współpracownicy racji nie mają. Jeśli chodzi o nazwę "rodziny" Proceratosauridae - raczej mają, przy ścisłej interpretacji artykułu 16.2 ICZN-u (Rauhut i in. nie podali rodzaju typowego Proceratosauridae).
nazuul pisze:Zdaniem Averianova i in. (...)
Awerianowa :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Nowe dinozaury - 2010

Post autor: nazuul »

Gdy forum nie działało, opisano wiele nowych dinozaurów; na zielono te opisane już na forum (autor: szerman), w pozostałych linki do wikipedii (autor: Ag.Ent - może nie wszystkie ale na pewno większość haseł). Kawał dobrej roboty panowie! Jeśli ktoś jest chętny do pisania, to zaktualizowana lista TU.

1) zupełnie nowe (nowe rodzaje i gatunki):
Kayentavenator (nomen nudum?) - bazalny tetanur z wczesnej (!) jury USA
Austrocheirus - długoręki abelizauroid z późnej kredy Argentyny
Rahiolisaurus - abelizauryd z późnej kredy Indii
Fukuititan - tytanozauryform z wczesnej kredy Japonii
Atsinganosaurus - tytanozaur z późnej kredy Francji
Chromogisaurus - bazalny zauropodomorf (Guaibasauridae: Saturnaliinae - nowe taksony) z późnego triasu Argentyny.
Mojoceratops - chasmozauryn z Kanady
Coahuilaceratops - wielkorogi chasmozauryn z Meksyku
Medusaceratops - wczesny chasmozauryn z USA
Ojoceratops - chasmozauryn z USA
Tatankaceratops - mały chasmozauryn z USA
Sinoceratops - duży centrozauryn z Chin (!)
Diabloceratops - wczesny centrozauryn z USA
Ajkaceratops - neoceratops z Węgier (!)
Glishades - hadrozauroid z późnej kredy USA
Jeyawati - hadrozauroid z późnej kredy USA
Kukufeldia - iguanodont z wczesnej kredy Anglii

2) nowe rodzaje (z gatunków przeniesionych):
Rubeosaurus - centrozauryn z USA
Barilium - iguanodont z wczesnej kredy Anglii
Hypselospinus - iguanodont z wczesnej kredy Anglii

3) nowe gatunki:
Archaeoceratops yujingziensis - neoceratops z wczesnej kredy Chin

4) Musimy się pożegnać ze starym, dobrym torozaurem. To, co wcześniej było nazywane Torosaurus, to po prostu starsze osobniki Triceratops.


Wpadliśmy na ten sam pomysł, Macieju :D:
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... 030#p37188
Dino

Eh, niezaważyłem, ale już zostawię :oops:
Moja jest bardziej kompletna :P . MZ
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowe dinozaury - 2010

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:(autor: Ag.Ent - może nie wszystkie ale na pewno większość haseł)
Nie wszystkie ;)

Z innych ciekawych rzeczy (ale nie nowych taksonów), które się wydarzyły, gdy forum nie działało, podałbym dwie prace o losie biednych polskich dicynodontów i pożerających je "smokach" :)

Budziszewska-Karwowska A, Bujok A, Sadlok G (2010) Bite marks on an Upper Triassic dicynodontid tibia from Zawiercie, Kraków-Częstochowa Upland, southern Poland. Palaios. http://dx.doi.org/10.2110/palo.2009.p09-136r
Niedźwiedzki G, Gorzelak P, Sulej T. (online 2010) Bite traces on dicynodont bones and the early evolution of large terrestrial predators. Lethaia. http://doi.wiley.com/10.1111/j.1502-3931.2010.00227.x

PS Można jeszcze dodać o nawykach żywieniowych tarbozaura (pożerającego padlinę zaurolofa) w APP. http://dx.doi.org/10.4202/app.2009.0133
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Nowe dinozaury - 2010

Post autor: szerman »

Ignavusaurus już jest, a w liście nieopisanych taksonów figuruje jako niezajęty ;) Ale i tak można go rozbudować i dopisać diagnozę, na której poległem. Poza tym opierałem się jedynie na DD. Co do torozaura to ciekawi mnie, jak rozwiązali kwestię ażurowej kryzy nie występującej u osobników triceratopsa.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowe dinozaury - 2010

Post autor: Dino »

Podobno w trakcie wydłużania się kryzy, pojawiały się w niej okna, zanikała ornamentacja i z naszego triceratopsa powstawał tzw. torozaur (przynajmniej tyle pamiętam z wykopalisk).

Edit:
Dyskusja na PFSP:
http://www.paleontologia.pl/forum/viewtopic.php?t=2915 (nie wierzcie w to co pisze Mateusz :P)

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Nowe dinozaury - 2010

Post autor: szerman »

Wydłużenie się kryzy - OK. Co za tym idzie pojawienie się okien, by mniej więcej utrzymała dotychczasową masę, lub nie wzrosła ona zbyt gwałtownie - OK. Utrata kości napolitycznych w trakcie przemian kryzy - OK. Ale dlaczego największe okazy triceratopsa mierzą około 9 metrów długości (osobniki młodsze), a największe torozaury (starsze osobniki triceratopsa) mają co najwyżej około 7,5 metra? Skurczyły się na starość? ;) Trochę dziwne i nieprzekonujące.
Przepraszam za OT, zwłaszcza, że nie czytałem jeszcze na ten temat pracki.

Żeby coś na temat:
Wg mnie plewienie krzaczków to doskonały pretekst by poprawić/uzupełnić opisy sprzed 3-4 lat, które w większości są nieaktualne wobec pojawienia się nowych pracek. Może warto "poodkurzać" w niektórych opisach z mało wartościowych postów, tak jak widziałem zostało zrobione z omeizaurem? Jest wtedy większy ład i porządek.
"Mastodon sapiens"

d_m

Re: Nowe dinozaury - 2010

Post autor: d_m »

To ja pozwoliłem sobie skasować większość tematu omeizaurowego. Myślę, że skoro nowy opis nijak odnosi się do starego (sprzed 3-4 lat), w dodatku niekatualnego, krótkiego, a często błędnego, nieraz napisanego przez od lat nieaktywnego użytkownika - to warto takie tematy pielić, tym bardziej jeśli są skrzaczkowane :) Oczywiście z wyczuciem!

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowe dinozaury - 2010

Post autor: Ag.Ent »

szerman pisze:Ale dlaczego największe okazy triceratopsa mierzą około 9 metrów długości (osobniki młodsze), a największe torozaury (starsze osobniki triceratopsa) mają co najwyżej około 7,5 metra? Skurczyły się na starość?
Hehe, widzę, że nie tylko ja zwróciłem na to uwagę :) Szczerze mówiąc nie miałbym nic przeciwko, żeby hipoteza Scannelli i Hornera upadła, bo zawsze bardziej lubiłem torozaura niż triceratopsa :) Ale publikacji też jeszcze nie czytałem, więc nie mogę w pełni ocenić ich argumentów.
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Nowe dinozaury - 2010

Post autor: nazuul »

szerman pisze:Ale dlaczego największe okazy triceratopsa mierzą około 9 metrów długości (osobniki młodsze), a największe torozaury (starsze osobniki triceratopsa) mają co najwyżej około 7,5 metra? Skurczyły się na starość? ;) Trochę dziwne i nieprzekonujące.
skąd takie dane? Jeśli nie z publikacji naukowej albo przekonująco wykazane gdzieś indziej (nie sama "sucha" informacja z netu albo książki), to można spokojnie to olać. O ile wiem to kompletnych szkileletów triceratopsów nie znaleziono. "Torozaury" niekoniecznie musiały być większe (tzn mogą być mniej więcej równe) niż "triceratopsy" ale ogólnie taki trend jest.
szerman pisze:Wg mnie plewienie krzaczków to doskonały pretekst by poprawić/uzupełnić opisy sprzed 3-4 lat
Oczywiście. Ostatnio pełłem (tak to jest poprawnie od "pelić" :lol: ) teropody i większość to opisy b. dobre i przyzwoite, ale trochę jest niewystarczających (Therizinosaurus, Protarchaeopteryx).
Wszystkie opisy teropodów będą u mnie na kompie, więc w razie problemów w przyszłości można będzie się obejść bez dzisiejszych problemów. Trzeba by się jakoś podzielić działami i mieć takie kopie zapasowe.
Ag.Ent pisze:Z innych ciekawych rzeczy (ale nie nowych taksonów), które się wydarzyły
trochę tego było :) , wrażenie na pewno robią prace o mezozoicznych gadach morskich (zob. wątki na paleontologia.pl - 1 i 2). Ale ponieważ to temat "Nowe dinozaury" (niechcący zdublowany z wcześniejszym), to dałem tylko to.
Pamiętasz podsumowania odkryć - trzeba je zaktualizować i wrzucić na forum i później na stronkę.
Ag.Ent pisze:PS Można jeszcze dodać o nawykach żywieniowych tarbozaura (pożerającego padlinę zaurolofa) w APP. http://dx.doi.org/10.4202/app.2009.0133
Ja tam wolę poczekać na ostateczną wersję, bardziej dopracowaną i zredagowaną
szerman pisze:Ignavusaurus już jest, a w liście nieopisanych taksonów figuruje jako niezajęty ;)
no musiałem się rypnąć; dobrze, że mnie kontrolujesz, dzięki
szerman pisze:Ale i tak można go rozbudować i dopisać diagnozę, na której poległem.
to są na tyle techniczne/profesjonalne sprawy, w dodatku - tak przypuszczam - dla wielu użytkowników nieistotne i niezrozumiałe, ze naprawdę nie jest to niezbędne w każdym opisie.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

d_m

Re: Nowe dinozaury - 2010

Post autor: d_m »

nazuul pisze:
Ag.Ent pisze:PS Można jeszcze dodać o nawykach żywieniowych tarbozaura (pożerającego padlinę zaurolofa) w APP. http://dx.doi.org/10.4202/app.2009.0133
Ja tam wolę poczekać na ostateczną wersję, bardziej dopracowaną i zredagowaną
Tak właściwie, to sama treść takich PDFów nie ulega już zmianie, ale faktycznie lepiej się już czyta wersje finalne.

Z ważniejszych niedinozaurowych paleo-newsów wymieniłbym te kilka:
- rzekomo najstarsze (2,1 Ga) wielokomórkowce z Afryki (Nature)
- nowy materiał Nectocaris pteryx, moim zdaniem błędnie zinterpretowany (Nature)
- ordowickie "kambryjskie" skamieniałości z Maroka (Nature)
- Saadanius hijazensis, bazalna małpa wąskonosa z oligocenu Arabii Saudyjskiej (Nature)

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowe dinozaury - 2010

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:skąd takie dane? Jeśli nie z publikacji naukowej albo przekonująco wykazane gdzieś indziej (nie sama "sucha" informacja z netu albo książki), to można spokojnie to olać. O ile wiem to kompletnych szkileletów triceratopsów nie znaleziono. "Torozaury" niekoniecznie musiały być większe (tzn mogą być mniej więcej równe) niż "triceratopsy" ale ogólnie taki trend jest.
Na długość triceratopsa 8-8,5 m jest sporo źródeł (np. Seebacher, 2001 i bibliografia tamże), a na długość torozaura niestety tylko źródła popularnonaukowe :( (chociaż wszędzie około 7,5 m).

No i z nowszych "ciekawostek" Henderson sugeruje, że siła zgryzu triceratopsa z wiekiem malała, bo u "młodziak" triceratops miał ponad dwa razy silniejszy zgryz niż "stary" torozaur (Henderson, 2010).
nazuul pisze:trochę tego było :)
Ano było :) Podałem tylko te, które akurat przyszły mi do głowy i tylko dotyczące dinozaurów, chociaż w innych działach paleo było chyba nawet ciekawiej :)
nazuul pisze:Pamiętasz podsumowania odkryć - trzeba je zaktualizować i wrzucić na forum i później na stronkę.
Pamiętam. Mam to gdzieś na kompie zapisane, tylko z odnalezieniem tego może być pewien problem, bo nie pamiętam pod jaką nazwą to zapisałem :)

Bibliografia
1. Seebacher F (2001) A new method to calculate allometric length-mass relationships of dinosaurs. Journal of Vertebrate Paleontology. 21 (1): 51–60. doi:10.1671/0272-4634(2001)021[0051:ANMTCA]2.0.CO;2
2. Henderson DM (2010) Skull shapes as indicators of niche partitioning by sympatric Chasmosaurinae and Centrosaurinae dinosaurs. [w:] Ryan MJ, Chinnery-Allgeier B, Eberth DA: New Perspectives on Horned Dinosaurs: The Royal Tyrrell Museum Ceratopsian.
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowe dinozaury - 2010

Post autor: Ag.Ent »

Nowy tytanozaur z późnej kredy Węgier - Paludititan. Neues Jahrbuch für Geologie und Paläontologie - Abhandlungen, w druku. http://www.ingentaconnect.com/content/s ... rints/0098
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowe dinozaury - 2010

Post autor: Tomasz Singer »

Raczej z Rumunii, z Basenu Hetag. 8)
Tomasz Singer

DINOZAURY

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowe dinozaury - 2010

Post autor: Ag.Ent »

Tomasz Singer pisze:Raczej z Rumunii, z Basenu Hetag. 8)
Oczywiście, że tak, nie wiem skąd ta moja pomyłka :roll: Dziękuję za poprawkę. A korzystając z okazji zareklamuję specjalne wydanie czasopisma "Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology" poświęcone paleoekologii Basenu Haţeg (w tym również tamtejszych dinozaurów). :)
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

d_m

Re: Nowe dinozaury - 2010

Post autor: d_m »

Ag.Ent pisze:A korzystając z okazji zareklamuję specjalne wydanie czasopisma "Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology" poświęcone paleoekologii Basenu Haţeg (w tym również tamtejszych dinozaurów). :)
Przyznaj - ile Ci za to płacą ;-P

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowe dinozaury - 2010

Post autor: Ag.Ent »

Dawid Mazurek pisze:Przyznaj - ile Ci za to płacą ;-P
Dużo. Gdyby płacili mało, reklamowałbym konkurencję :P
A propos: jest kolejny nowy dinozaur - niesamowity Balaur bondoc. http://www.pnas.org/content/early/2010/ ... 7.abstract, http://sites.google.com/site/brusatte/home/latestnews
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nowe dinozaury - 2010

Post autor: Dino »

Załączniki
balaur.jpg

SsmM
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 4
Rejestracja: 29 sierpnia 2010, o 09:46
Imię i nazwisko: Sławomir Młynarczyk

Re: Nowe dinozaury - 2010

Post autor: SsmM »

balaur hmm jest z rodziny raptorów ?? (no może nie do końca odłam tego gatunku siętak nazywa ps. jestem w tym troszkę zielony )
La Verite Est Ecrite Dans Le Sang

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Nowe dinozaury - 2010

Post autor: nazuul »

Można tak powiedzieć, zob. jeszcze niezaktualizowany pod jego kątem artykuł: http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... 951#p33951

Opis balaura: http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=6&t=3625
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

SsmM
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 4
Rejestracja: 29 sierpnia 2010, o 09:46
Imię i nazwisko: Sławomir Młynarczyk

Re: Nowe dinozaury - 2010

Post autor: SsmM »

Dzięki wielkie ;)
La Verite Est Ecrite Dans Le Sang

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowe dinozaury - 2010

Post autor: Ag.Ent »

Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

ODPOWIEDZ