[OPIS] Zhuchengosaurus (zuczengozaur)

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

[OPIS] Zhuchengosaurus (zuczengozaur)

Post autor: Sebastian »

Zhuchengosaurus (zuczengozaur)

Długość: 16-17 m
Wysokość: 8 m
Masa: 10-?12 t
Czas: kreda, kampan-manstrycht, ok. 70 Ma
Miejsce: Formacja Shandong, Chiny
Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Cerapoda
Ornithopoda
Hadrosauria
Hadrosauroidea
Hadrosauridae
Shantungosaurinae???


Zhuchengosaurus to nowy rodzaj dinozaura kaczociobego z okresu późnej kredy. Jego skamieniałości zostały odnalezione w skałach kampan-manstrycht (ok. 70 Ma) w 2007 roku. Składają się one z kilku różnych kości kończyn oraz kręgów, które odnaleziono w Shandong (Szantung) w Chinach. Jest to największy znany obecnie hadrozaur- oszacowano, że zwierzę za życia mierzyło 16,6 m długości. Opisany gatunek to Z. maximus (Zhao et al., 2007). Jest on prawdopodobnie bliskim krewnym innego wielkiego dinozaura kaczociobego Shantungosaurus (14,72 m), którego odkryto w tej samej prowincji.

Spis gatunków:
Zhuchengosaurus- Zhao, D. Li, Han, Hao, Liu, L. Li i Fang, 2007
Zhuchengosaurus maximus- Zhao, D. Li, Han, Hao, Liu, L. Li i Fang, 2007

Obrazek
Ostatnio zmieniony 1 sierpnia 2007, o 15:28 przez Sebastian, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Zastanawia mnie ile ów dinozaur mógł ważyć, dotychczas największe hadrozaury ważyły jakieś 7-9 ton, myślę, że przy takim gigancie trzeba by szacować na jakieś 8-11 ton !!!
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Jesli przyjąc, że proprocje jego ciała są takie same jak u Shantungosaurus, to odnaleziony osobnik o długości 16,6 m był wysoki na ok. 7,8 m, a ważył 8 t. Tak więc, jesli przyjmiemy, że maksymalna długośc wynosiła 17 metrów, to wtedy wysokość wynosiłaby ok. 8 m, a waga 9-10 t. Sa to tylko moje szacowania oparte na obliczeniach z uzyciem kalkulatora :mrgreen: Nie wiem czy moge je zamieścić w opisie, ale poodejrzewam, że byłyby prawidłowe (o ile nowy hadrozaur to krewniak szantungozaura)
Ostatnio zmieniony 30 lipca 2007, o 18:04 przez Sebastian, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Ja też lubię się bawić w takie obliczenia, wyszło mi te 11 ton, bo
1) Shantungosaurus długość ok 15-16 m, masa 7-9 ton
2) zawsze trzeba coś doliczyć bo jeśli zwierzę miało np 15 m i ważyło 20 ton, to nie znaczy, że 20 m, będzie ważyć ok 26,66 tony bo tak wynikało by z proporcjii, im większa dłuogość to i szerokość i wogóle wymiary każdego kawałka dinozaura :D .
biorąc pod uwagę powyższe punkty, pobawiłem się w szacowanie i stwierdziłem, że maksymalnie mógł ważyć jakieś 11 ton, przy długości niemal 17 m, ale to tylko zabawa, aby móc cokolwiek dokładnie szacować, trzeba by mieć dostęp do szkieletu i o tym należy pamiętać :D
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Najdłuższy odnaleziony szkielet szantungozaur miał niecałe 15 to dlaczego sądzisz, że mógł mieć nawe 16- po pierwsze nie ma do tego podstaw, podobnie jak w przypadku Sue, której ktoś na forum przysolił 14 m. To samo z wagą- szacuje się ją na maks. 7-7,5 t! Skąd wytrzepałeś to 9?

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Hehe, obecnie na wiki pisze, ze wazył 16 ton :D Ja kiedyś czytałem, ze sie go szacuje, na 7 - 8 ton. Pan Karol kiedyś napisał, że 15m Lambeosaurus, mógł ważyć nawet 15 ton i wytłumaczył nawet ( biorąć pod uwagę długość i ciężar dorosłego słonia ) dlaczego tak można przypuszczać. Poczekajmy, jaką mase bo obliczeniach podadzą naukowcy ;)
Theropods... yeah :D

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

No mnie się też tak wydaje, dlatego tak napisałem, sam kiedyś kłóciłem się z tą masą Lambeosaurus, którą podawał pan Karol Sabath, ale przekonał mnie, że to możliwe, jeśli chodzi o Shantungosaurus, to z tąd te 16 m, że tak jak napisałem w artykule "Rozmiary dinozaurów", nie znamy wielkości maksymalnej, więc można jakichś metr doliczyć, chociaż w sumię masz rację, że największy osobnik nie miał nawet 15 m, co do masy, to mający 17 m i poruszający się na dwóch nogach Spinosaurus ważył już 9 ton, a hadrozaur o tej długości i nawet większym wzroście musiał być z pewnością cięższy, dlatego zarówno Shantungosaurus jak i Zhuchengosaurus z pewnością ważył więcej niż 9 ton, a ten większy mógł mieć pewnie i z 15 ton , porównaj to sobie z Zauropodem, np. Camarasaurus przy długości 18 m, mógł ważyć 20 ton, a trzeba pamiętać, że miał długą szyję i ogon, więc teoretycznie hadrozaur, któremu więcej długości przypadało na cielsko, mógł być nawet cięższy.
To moja hipoteza, ale pamiętajcie, że nie ma się o co spierać, jeszcze raz się odwołuję do swojego artykułu- "Rozmiary dinozaurów".
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Broker pisze:Hehe, obecnie na wiki pisze, ze wazył 16 ton
Ale na wiki każdy może wprowadzać dane, które akurat w tym przypadku sa nieprawdziwe- bo stare i zawyzone :wink:

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Porównywalny co do długości jest Charonosaurus bo ma mierzyć 17 m długości. :P
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Ja myślałem, że Charonosaurus osiągał 13 m długości, ale może mam złe dane, czy mógłby pan napisać coś więcej na temat tych rozmiarów i zkąd takie dane ?
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

W artykule : Godefroit, Zan and Jin, 2001. The Mastrichtian (Late Cretaceous) lambeosaurine dinosaur Charonosaurus jiayinensis fro north-eastern China. Bulletin Institut Royal Sciences Naturalles Belgique Sciences de la Terre 71 : 119-168. Jest tam przedstawiona rekonstrukcja szkieletu tego rodzaju i mierzy (sam osobiście w swoim czasie sprawdzałem ze skalą) 17 m. :)
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Aha, a czy ma pan jakiś dostęp do tego artykułu, z chęcią bym sobie go przeczytał bo interesuje mnie ten rodzaj.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Mam dostęp do czasopism w bibliotece Instytutu Paleobiologii z pdf-ami może być gorzej. Zobaczę co się da zrobić :)
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Byłbym bardzo wdzięczny, zdziwiła mnie ta informacja, bo wszędzie gdzie spoglądałem, zawsze rozmiary szacuje się na 13 m, jeśli miał aż 17 m, to obok Zuchengosaurus byłby największym z hadrosauridae.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Jest on prawdopodobnie bliskim krewnym innego wielkiego dinozaura kaczociobego Shantungosaurus (14,72 m), ktĂłrego odkryto w tej samej prowincji.
>> "kaczodziobego" :D
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Zhuchengosaurus (zuczengozaur)

Post autor: nazuul »

Sebastian pisze:Czas: kreda, kampan-manstrycht, ok. 70 Ma
We wszystkich kompetentnych internetowych źródłach podaje się przełom wczesnej i późnej kredy... Np. Holtz w swoim dodatku <klik> podaje 102-98 Ma
Sebastian pisze:Miejsce: Formacja Shandong, Chiny
a nie prowincja Szantung?
Sebastian pisze:Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Cerapoda
Ornithopoda
Hadrosauria
Hadrosauroidea
Hadrosauridae
Shantungosaurinae???
Shantungosaurinae? (Wpisałem w google - są 2 wyniki, drugim jest jakieś inne dino-forum więc mam wątpliwości co do istnienia takiego kladu)
Hadrosauria ma definicję?

klasyfikacja wg mnie
Dinosauria
Ornithischia
Cerapoda
Ornithopoda
Iguanodontia
Hadrosauroidea
Hadrosauridae ?*
Hadrosaurinae** ?

*Holtz podaje Ĺźe to bazalny Hadrosauroidea <klik>
**Bo piszesz, że był bliski Shantungosaurus, a J. Tweet pisze "It appears to be flat-headed"
Sebastian pisze:Zhuchengosaurus to nowy rodzaj dinozaura kaczociobego z okresu późnej kredy. Jego skamieniałości zostały odnalezione w skałach kampan-manstrycht (ok. 70 Ma) w 2007 roku.
juz nie taki nowy
późnej->środkowej
raczej nie kampan-manstrycht, tylko "datowanych na alb-cenoman".
Sebastian pisze:Jest on prawdopodobnie bliskim krewnym innego wielkiego dinozaura kaczociobego Shantungosaurus (14,72 m), ktĂłrego odkryto w tej samej prowincji.
te 14,72 nie jest za dokładne?
Skąd teza o "prawdopodobnym bliskim pokrewnieństwie z Shantungosaurus"?
Sebastian pisze:Spis gatunkĂłw:
Zhuchengosaurus- Zhao, D. Li, Han, Hao, Liu, L. Li i Fang, 2007
Zhuchengosaurus maximus- Zhao, D. Li, Han, Hao, Liu, L. Li i Fang, 2007
bez myślników po nazwach

Jedyny obrazek tego dinozaura:
Obrazek

Sebastian, z jakich źródeł korzystałeś, bo ja jakoś nie mogę znaleźć informacji o tym dinozaurze, a już na pewno nie takie, jakie podałeś.

Może ma ktoś pracę? :roll:
Zhao, X.; Li, D.; Han, G.; Hao, H.; Liu, F.; Li, L.; and Fang, X. (2007). "Zhuchengosaurus maximus from Shandong Province". Acta Geoscientia Sinica 28 (2): 111–122.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Darek M
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 27
Rejestracja: 24 sierpnia 2010, o 11:20
Imię i nazwisko: Dariusz Mirek
Lokalizacja: Stróża

Post autor: Darek M »

na DD pisze, że Zhuchengosaurus miał 9.1m wysokości, a w książce Holtza, że ważył tyle co 3 słonie

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Zhuchengosaurus (zuczengozaur)

Post autor: szerman »

Darek M pisze:na DD pisze, że Zhuchengosaurus miał 9.1m wysokości, a w książce Holtza, że ważył tyle co 3 słonie
Hadrozaury poruszały się na czterech kończynach, więc podawanie w metryczce wysokości maksymalnej na dwóch nogach jest chyba nie na miejscu, powinno się podać rzeczywistą wysokość, która tu na oko wynosi ok. 4 m. Oczywiście należy wspomnieć na jaką wysokość był w stanie sięgnąć, np. przy zdobywaniu wyżej położonego pokarmu, ale to już chyba prędzej we właściwej części opisu :) Podobnie jest w opisach zauropodów - wydaje mi się, że wszystkie (albo prawie wszystkie) mają podaną wysokość, z jaką poruszały się dinozaury, co komplikuje fakt, iż jednak np. przedstawiciele Diplodocidae miały znacznie większy zasięg ruchu szyi w płaszczyźnie pionowej (wcześniej chyba mowa o max. 20 stopniach wychylenia). No i nie wiadomo, czy Holtz miał na myśli słonia indyjskiego, czy afrykańskiego ;) Przez to nie wiadomo czy chodzi mu o ok. 12 t, czy nawet ok. 18 t.
Poza tym opis wymaga poprawy i prawdopodobnie rozszerzenia, a dużo poprawek podał już nazuul.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
polonozuch
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2011, o 16:06
Imię i nazwisko: Jakub Albert Starzyński
Lokalizacja: Lublin

Re: [OPIS] Zhuchengosaurus (zuczengozaur)

Post autor: polonozuch »

Zuczengozaur jest teraz synonimem szantungozaura.
Obrazek
Nick na Steam/Uplay/Origin: HeedalPL

ODPOWIEDZ