co to takiego?

Czyli wszystko o świadkach historii naszej planety z ostatnich kilkuset milionów lat
fot. J. Garstka
gresnow
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 2
Rejestracja: 23 marca 2010, o 19:05

co to takiego?

Post autor: gresnow »

Przypadkiem znalazłem coś takiego (po kliknięciu otworzy się duże zdjęcie):

Obrazek

wielkość znaleziska możecie odnieść do spinacza:

Obrazek

pewnie normalnie pomyślałbym "ot zwykła skamieniała muszelka", gdyby nie to, co jest po drugiej stronie:

Obrazek

te "blaszki" również są skamieniałe. Pytanie: czy to jest pochodzenia zwierzęcego- czy może roślinnego? (skojarzenie z grzybami). A jeśli zwierzęcego- to kto wie, może "w środku" zachowały się resztki "ślimaka"? Czy ktoś z was może zna się na skamielinach i mógłby coś więcej o tym znalezisku powiedzieć?
Waga- taka jak zwykłego kamyka tej wielkości. Znaleziono wśród kamieni nawiezionych do uzupełnienia ubytków w drodze- więc niewiele pomoże...

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Właśnie to trzecie zdjęcie dało dopiero wyjaśnienie.
To fragment koloni koralowców widać dwa korality (osobniki) będące blisko siebie, główna skała to prawdopodobnie pozostałość osadu wypełniającego przestrzeń między nimi, na pierwszym zdjęciu widać jeszcze odcisk ślimaka.
Tomasz Singer

DINOZAURY

gresnow
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 2
Rejestracja: 23 marca 2010, o 19:05

Post autor: gresnow »

:)
ale w jaki sposób mogły tu trafić koralowce? jestem laikiem jeśli chodzi o takie rzeczy- jak długo koralowiec "zamienia" się w skamielinę?

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Sam napisałeś, że okaz został znaleziony w kamieniach przywiezionych do budowy drogi.
Pochodzą one zapewne z jakiegoś pobliskiego kamieniołomu.
Na terenie naszego kraju dużo jest wychodni skał powstałych w morzach, więc nie powinno dziwić nikogo znaleziska organizmów morskich takich jak koralowce.
Co do drugiego pytania to trudno to stwierdzić zależy to od różnych czynników zewnętrznych. Co jest śmieszne to same koralowce są organizmami skałotwórczymi.
Przy okazji te blaszki, o których wspominałeś to pozostałość po przegrodach.
Tomasz Singer

DINOZAURY

d_m

Post autor: d_m »

Ja ślimaka nie widzę, ale mój monitor jest w tej chwili źle oświetlony. Są to skalcytowane korality koralowców z grupy rugoz, jeżeli mnie wzrok nie zawodzi i na pierwszym zdjęciu widzę dobrze rozwiniętą tkankę dissepimentarną, to konkretniej przedstawiciele Cystiphyllida Nicholson, 1889 - ale głowy nie dam. Wiek: najprawdobniej sylur. Wygląda na typowy eratyk bałtycko-fennoskandzki, więc to coś to raczej ze żwirowni, niż z kamieniołomu.

Czyli tak, gresnow: najpierw ciepłe morze blisko równika staje się górami Skandynawii/dnem morza Bałtyckiego, potem jego osady - podsypką pod lodowiec plejstoceński.

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: co to takiego?

Post autor: Tomasz Singer »

Ślimaczek widoczny jest z prawej strony na tym "mniejszym"koralicie.
Tomasz Singer

DINOZAURY

ODPOWIEDZ