Nowy klad wielkich planktonoĹźernych ryb z mezozoiku

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Nowy klad wielkich planktonoĹźernych ryb z mezozoiku

Post autor: nazuul »

Friedman, M., Shimada, K., Martin, L. D., Everhart., M. J., Liston, J., Maltese, A. & Triebold, M. (2010). "100-Million-Year Dynasty of Giant Planktivorous Bony Fishes in the Mesozoic Seas". Science 327: 990-993.

Large-bodied suspension feeders (planktivores), which include the most massive animals to have ever lived, are conspicuously absent from Mesozoic marine environments. The only clear representatives of this trophic guild in the Mesozoic have been an enigmatic and apparently short-lived Jurassic group of extinct pachycormid fishes. Here, we report several new examples of these giant bony fishes from Asia, Europe, and North America. These fossils provide the first detailed anatomical information on this poorly understood clade and extend its range from the lower Middle Jurassic to the end of the Cretaceous, showing that this group persisted for more than 100 million years. Modern large-bodied, planktivorous vertebrates diversified after the extinction of pachycormids at the Cretaceous-Paleogene boundary, which is consistent with an opportunistic refilling of vacated ecospace.

Obrazek

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

Tłumaczenie:
Friedman, M., Shimada, K., Martin, L. D., Everhart., M. J., Liston, J., Maltese, A. & Triebold, M. (2010). "100-Million-Year Dynasty of Giant Planktivorous Bony Fishes in the Mesozoic Seas". Science 327: 990-993.

Duże organizmy planktonożerne, do których należą największe zwierzęta wszech czasów, są zdecydowanie nieobecne w mezozoicznych środowiskach morskich. Jedynymi pewnymi przedstawicielami tej grupy organizmów z mezozoiku jest tajemnicza i najwyraźniej krótko istniejąca grupa wymarłych pachykormidowych jurajskich ryb. W pracy przedstawiamy kilka nowych przykładów tych dużych ryb kostnoszkieletowych z Azji, Europy i Ameryki Północnej. Te skamieniałości dają pierwszą szczegółową anatomicznie informację na temat tego słabo poznanego kladu i rozszerzają jego zasięg od dolnej środkowej jury aż do końca kredy, pokazując, że ta grupa istniała przez więcej niż 100 milionów lat. Bardziej zaawansowane, nowoczesne, duże, planktonożerne kręgowce zaczęły się różnicować po wymarciu pachykormidów w czasie wymierania K-Pa, co jest związane z oportunistycznym zapełnieniem zwolnionego przez pachykormidy miejsca w łańcuchu troficznym.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 20 lutego 2010, o 16:38 przez KrzysiekLichota, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Dobra robota Krzysztofie (chyba Ĺźe wolisz "Krzysiu" :mrgreen: )! Jeszcze para drobnostek:
krzysiu_dino pisze:W pracy, przedstawiamy kilka nowych przykładów
bez przecinka :wink:
krzysiu_dino pisze:Te skamieniałości dają pierwszą szczegółową anatomicznie informację na temat tego słabo poznanego kladu i rozszerzają zasięg tego kladu od dolnej środkowej jury aż do końca kredy
zasięg tego kladu >> jego zasięg
(bo się powtarza "kladu")


:arrow: Jeżeli ktoś ma chęć napisąc jakiś news, to:
Strona będzie dostępna już od marca; mamy dużo do nadrobienia w newsach, Dino stwierdził więc. że najlepszy byłby zbiorczy news o dinozaurach - ja już napisałem o teropodach. Tomasz napisze o ornitopodach i osobno o polskim tetrapodzie (nie pamiętam, czy jeszcze czegoś nie rezerowował - zauropodomorfy?). Było by super, gdyby były by przeglądówki albo w jakiś spobób powiązane sprawy niż kilka osobnych artykułów, gdyż na stronę główną przwwidziane jest 5 newsów (obecnie mamy 4: tetrapod, dino-prace z Paläontologische Zeitschrift, pachykormidy i przegląd dinozaurów - do którego (chyba) trzeba napisać o zauropodomorfach). Gdyby ktoś więc chciał jeszcze napisać o czymś - nawet jak nie będzie miał pomysłu co (o czym to już pomyślimy), to prosze dac mi znać przez PW. :)

oto przegląd nowych odkryć w teropodologii:
Nowe gatunki, redeskrypcje starych i... kolorowe dinozaury! Przegląd - zima 2009/10

Autor: Maciej Ziegler. Korekta: Krzyszof Lichota

Prezentujemy krótki przegląd ostatnich badań dotyczących dinozaurów, w kolejności filogenetycznej. Aby dowiedzieć się więcej o poruszanym zagadnieniu, należy kliknąć w podkreślone linki do opisów i artykułów.

1) Maniraptory - najbardziej ptasie z dinozaurĂłw - od teraz w kolorze
Rozpocznijmy nasz przegląd cytatem: "... dla mnie to po prostu niesamowite, czego można się teraz dowiedzieć - zawsze wszędzie pisano, że poznanie ubarwienia dinozaurów nigdy nie będzie możliwe, a tutaj kolejna <<nieprzekraczalna>> bariera upada" (Tomasz Skawiński na forum D.com!). Jakiś czas temu zaczęto badać skamieniałe pióra ptaków pod kątem ich przyżyciowej barwy (zob. [1]). Teraz przyszła kolej na nieptasie dinozaury - konkretniej świetnie zachowane okazy z Chin - w poszukiwaniu melanosomów. Zaczęło się od Sinosauropteryx, który - jak się okazało - był rudo-brązowy, z jasnymi paskami na ogonie [2]. Później przyszła kolej na Anchiornis, którego ciało było szaro-czarne a na głowie miał rude cętki i tego samego koloru pióropusz. Długie pióra na kończynach były białe z czarnymi końcówkami [3].

Pióra Microraptor poddano badaniom wykorzystującym promieniowanie ultrafioletowe, choć tym razem nie w poszukiwaniu śladów kolorów [4]. Alexander i in. [5] chcieli przebadać biomechanikę lotu tego samego dromeozauryda, lecz praca zawiera kardynalny błąd - autorzy wykręcili mu stawy biodrowe (zob. [6]). Innego mikroraptora - Sinornithosaurus posądzono o jadowitość [7], jednak także tutaj autorzy są mało przekonujący w swych twierdzeniach.
Opisano kolejnego - po anchiornis - niewątpliwie starszego niż Archaeopteryx celurozaura, będącego najstarszym i najbardziej bazalnym alwarezzauroidem - Haplocheirus [8].
Odkryto także dwa nowe owiraptorozaury, troodontyda i dromeozauryda - wszystkie z późnej kredy Chin. Pierwszy to Luoyanggia [9] z cenomanu z Basenu Ruyang - prawdziwego "zagłębia" wielkich zauropodów. Odnaleziono tam też szczątki ornitomimozaura, karcharodontozauryda i spinozauryda - być może nowych taksonów. Drugi to Banji [10], którego holotyp należał do młodego okazu. Dromeozauryd to podobny do tsaagana Linheraptor [11]. Natomiast troodontyd to Xixiasaurus [12], prawdopodobnie blisko spokrewniony z Byronosaurus i Urbacodon.
Choć znaleziska z Chin wyraźnie wiodą obecnie prym w przypadku maniraptorów, to nie tylko tam dokonuje się ciekawych odkryć. Ukazał się opis osteologii bazalnego, północnoamerykańskiego terizinozaura - Falcarius - z komentarzem dotyczącym ewolucji tej grupy [13].
Z santonu Węgier pochodzi nowy, fragmentaryczny rodzaj z grupy Paraves - Pneumatoraptor [14].


2) Meandry ewolucji tyranozauroidĂłw
W przypadku tej grupy mamy do czynienia z prawdziwą hossą (zob. poprzednie doniesienia - 1 i 2). Ostatnio dokonano redeskrypcji środkowojurajskiego Proceratosaurus i potwierdzono, że to tyranozauroid. Utworzono nowy takson - Proceratosauridae, do którego zaliczono też Guanlong [15] (zob. też dyskusja na forum D.com!). Nowoopisany Sinotyrannus - z wczesnej kredy Chin został początkowo [16] uznany za zaawansowanego tyranozauroida - prawdopodobnie tyranozauryda (zob. też dyskusja na forum D.com!). Jednak jego budowa wskazuje, że to wielki (9-10 m!), późny proceratozauryd [17]. Podobnej wielkości był kolejny nowy przedstawiciel Tyrannosauroidea - zaawansowany, północnoamerykański Bistahieversor [18].


3) Nowości u bazalnych tetanurów
Opisano dwa nowe rodzaje - późnojurajskiego sinraptoryda Leshansaurus [19] i środkowojurajskiego Cruxicheiros [20] o niepewnej pozycji filogenetycznej.
Redeskrypcji doczekały się Megalosaurus, którego anatomia i pozycja filogenetyczna została wyklarowana [21], Monolophosaurus, który ma niezwykłą kombinację cech karnozaurów i bardziej prymitywnych tetanurów [22, 23], Shaochilong [17] - karcharodontozauryd z relatywnie krótkim pyskiem oraz torwozauryd Magnosaurus [24] - najstarszy definitywny tetanur.
Badania zębów spinozaurydów wykazały, że mają one skład chemiczny świadczący o półwodnym trybie życia [25]. Z chińskich osadów z późnej kredy (santon) wydobyto i opisano ząb najpóźniejszego znanego spinozauryda [26]. Zęby z tego samego piętra z Węgier wykazują wielkie podobieństwo do torwozaurydów - Dubreuillosaurus i szczególnie Megalosaurus i prawdopodobnie pochodziły od "żyjących skamieniałości" [14].

4) Tawa - klucz do wczesnych teropodĂłw
Niewielki, bazalny teropod Tawa [27], mający mieszankę cech prymitywnych (np. herrerazaurów) i bardziej zaawansowanych (np. celofyzoidów) ma bardzo istotne znaczenie dla badań nad wczesnymi dinozaurami. Jego budowa wskazuje na to, że (1) herrerazaury i Eoraptor jednak są teropodami i (2) większość neoteropodów zaliczanych do Coelophysoidea nie tworzy kladu, lecz zbieraninę bliżej lub dalej spokrewnionych z Averostra rodzajów (na co wskazywały niektóre wcześniejsze analizy, lecz nie na taką skalę).


5) Pułapki na dinozaury
W późnojurajskich osadach z Chin odkryto wiele skamieniałości niewielkich kręgowców w trzech dziwnych strukturach. Okazały się one dołami powstałymi prawdopodobnie przez przejście po grząskim gruncie dużego zauropoda, takiego jak Mamenchisaurus. W zagłębienia te powpadały: 2 krokodyloformy, żółw, 3 tritylodonty, 2 ssaki, mały dinozaur ptasiomiedniczny, 2 guanlongi i nieopisany teropod. Najwięcej było jednak bezzębnych, prawdopodobnie stadnych ceratozaurów Limusaurus - aż 15, z czego w jednym dole 9 [28]. Było to omawiane także w polskim wydaniu National Geographic z grudnia 2008 r.



Literatura:
[1] Vinther, Jakob, Derek E. G. Briggs, Julia Clarke, Gerald Mayr & Richard O. Prum (2010) "Structural coloration in a fossil feather" Biology Letters 6 (1) 128-131 Published online before print August 26, 2009, doi: 10.1098/rsbl.2009.0524
Pełny tekst publikacji

[2] Zhang, Fucheng, Stuart L. Kearns, Patrick J. Orr, Michael J. Benton, Zhonghe Zhou, Diane Johnson, Xing Xu & Xiaolin Wang (2010) "Fossilized melanosomes and the colour of Cretaceous dinosaurs and birds" Nature Published online 27 January 2010 doi:10.1038/nature08740
Abstrakt publikacji

[3] Li, Q., Gao, K-Q., Vinther, J., Shawkey, M. D., Clarke, J. A., D'Alba, L., Meng, Q., Briggs, D. E. G., Miao, L., Prum, R. O. (2010) "Plumage Color Patterns of an Extinct Dinosaur" Science Express Published Online February 4, 2010 DOI: 10.1126/science.1186290
Abstrakt publikacji

[4] Hone DWE, Tischlinger H, Xu X, Zhang F (2010) The Extent of the Preserved Feathers on the Four-Winged Dinosaur Microraptor gui under Ultraviolet Light. PLoS ONE 5(2): e9223. doi:10.1371/journal.pone.0009223
Pełny tekst publikacji

[5] Alexander, David E., Enpu Gong, Larry D. Martin, David A. Burnham & Amanda R. Falk (2010) "Model tests of gliding with different hindwing configurations in the four-winged dromaeosaurid Microraptor gui". Published online before print January 25, 2010, doi: 10.1073/pnas.0911852107
Abstrakt publikacji

[6] Chatterjee, S., & Templin, R.J. (2007). "Biplane wing platform and flight performance of the feathered dinosaur Microraptor gui." Proceedings of the National Academy of Sciences, 104(5): 1576-1580.
Pełny tekst publikacji

[7] Gong, E., Martin, L. D., Burnham, D. E. & Falk, A. R. (2009). "The birdlike raptor Sinornithosaurus was venomous." Proceedings of the National Academy of Sciences Published online before print December 22, 2009, doi: 10.1073/pnas.0912360107
Abstrakt publikacji

[8] Choiniere, Jonah N., Xing Xu, James M. Clark, Catherine A. Forster, Yu Guo, Fenglu Han (2010) "A Basal Alvarezsauroid Theropod from the Early Late Jurassic of Xinjiang, China" Science 327 965, 571 - 574 DOI: 10.1126/science.1182143
Abstrakt publikacji

[9] LĂź Junchang, Xu Li, Jiang Xiaojun, Jia Songhai, Li Ming, Yuan Chongxi, Zhang Xingliao & Ji Qiang (2009) "A preliminary report on the new dinosaurian fauna from the Cretaceous of the Ruyang Basin, Henan Province of central China". Journal of Paleontological Society of Korea 25 (1), 43–56
Abstrakt i fragment publikacji

[10] Xu, X. & Han, F-L. (2010) "A new oviraptorid dinosaur (Theropoda: Oviraptorosauria) from the Upper Cretaceous of China". Vertebrata PalAsiatica 48: 11-18.
Pełny tekst publikacji

[11] Xu, X., Choinere, J.N., Pittman, M., Tan, Q., Xiao, D., Li, Z., Tan, L., Clark, J.M., Norell, M.A., Hone, D.W.E., & Sullivan, C. (2010) "A new dromaeosaurid (Dinosauria: Theropoda) from the Upper Cretaceous Wulansuhai Formation of Inner Mongolia, China" Zootaxa 2403: 1–9
Abstrakt i fragment publikacji

[12] LĂź, J.-C., Xu, L., Liu, Y.-Q., Zhang, X.-L., Jia, S. & Ji, Q. (2010). "A new troodontid (Theropoda: Troodontidae) from the Late Cretaceous of central China, and the radiation of Asian troodontids". Acta Palaeontologica Polonica. Opublikowane online przed drukiem 19.02.2010 doi: 10.4202/app.2009.0047
Pełny tekst zaakceptowanego manustkyptu

[13] Zanno, L. E. (2010) "Osteology of Falcarius utahensis (Dinosauria: Theropoda): characterizing the anatomy of basal therizionsaurs". Zoological Journal of the Linnean Society 158 (1), 196–230
Abstrakt publikacji

[14] Ősi, A., Apesteguía, S.m & Kowalewski, M. (2010) Non-avian theropod dinosaurs from the early Late Cretaceous of Central Europe, Cretaceous Research (2010), doi: 10.1016/ j.cretres.2010.01.001
Abstrakt publikacji

[15] Rauhut, O. W. M., Milner A. C. & Moore-Fay, S. (2010) "Cranial osteology and phylogenetic position of the theropod dinosaur Proceratosaurus bradleyi (Woodward, 1910) from the Middle Jurassic of England" Zoological Journal of the Linnean Society 158, 155–195
Abstrakt publikacji

[16] Ji, Q., Ji, S.-A. & Zhang, L.-J. (2009). "First large tyrannosauroid theropod from the Early Cretaceous Jehol Biota in northeastern China." Geological Bulletin of China, 28(10): 1369-1374.
Pełny tekst publikacji

[17] Brusatte, S.L., Chure, D.J., Benson, R.B.J. & Xu, X. (2010A). "The osteology of Shaochilong maortuensis, a carcharodontosaurid (Dinosauria: Theropoda) from the Late Cretaceous of Asia". Zootaxa 2334: 1–46.
Abstrakt publikacji

[18] Carr, T.D. & Williamson, T.E. (2010). "Bistahieversor sealeyi, gen. et sp. nov., a new tyrannosauroid from New Mexico and the origin of deep snouts in Tyrannosauroidea ." Journal of Vertebrate Paleontology, 30(1): 1-16.
Pełny tekst publikacji

[19] Li F., Peng G., Ye Y., Jiang S., & Huang, D. (2009). "A new carnosaur from the Late Jurassic of Qianwei, Sichuan, China". Acta Geologica Sinica 83(9): 1203–1213.
Abstrakt publikacji

[20] Benson, Roger B.J.; Radley, Jonathan D. (2010). "A new large-bodied theropod dinosaur from the Middle Jurassic of Warwickshire, United Kingdom". Acta Palaeontologica Polonica 55 (1), 2010: 35-42
Pełny tekst publikacji

[21] Benson, R. B. J. (2010 A). "A description of Megalosaurus bucklandii (Dinosauria: Theropoda) from the Bathonian of the UK and the relationships of Middle Jurassic theropods" Zoological Journal of the Linnean Society Published Online: Nov 27 2009 6:04AM DOI: 10.1111/j.1096-3642.2009.00569.x
Abstrakt publikacji

[22] Zhao, X.-J., Benson, R. B. J., Brusatte S. L. & Currie, P. J. (2009). "The postcranial skeleton of Monolophosaurus jiangi (Dinosaurs: Theropoda) from the Middle Jurassic of Xinjiang, China, and a review of Chinese Middle Jurassic theropods". Geological Magazine. doi: 10.1017/S0016756809990240
Abstrakt publikacji

[23] Brusatte, S. L., Benson, R. B. J., Currie, P. J. & Zhao, X.-J. (2010B) "The skull of Monolophosaurus jiangi (Dinosauria: Theropoda) and its implications for early theropod phylogeny and evolution". Zoological Journal of the Linnean Society. Early View, Published Online: 18 Jan 2010 doi: 10.1111/j.1096-3642.2009.00563.x
Abstrakt publikacji

[24] Benson, R. B. J. (2010 B) "The osteology of Magnosaurus nethercombensis (Dinosauria, Theropoda) from the Bajocian (Middle Jurassic) of the United Kingdom and a re-examination of the oldest records of tetanurans". Journal of Systematic Palaeontology 8, 131-146.
Abstrakt publikacji

[25] Amiot, R., Buffetaut, E., LĂŠcuyer, C., Wang, X, Boudad, L., Ding, Z., Fourel, F., Hutt, S., Martineau, F., Medeiros, M. A., Mo, J., Simon, L., Suteethorn, V., Sweetman, S., Tong, H., Zhang, F. & Zhou, Z. (2010). "Oxygen isotope evidence for semi-aquatic habits among spinosaurid theropods". Geology 38(2) 139-142 doi:10.1130/G30402.1
Abstrakt publikacji

[26] Hone, D. W. E, Xu, X. & Wang, D-Y. (2010). "A probable baryonychine (Theropoda: Spinosauridae) tooth from the Upper Cretaceous of Henan Provence, China". Vertebrata PalAsiatica 48:19-26
Pełny tekst publikacji

[27] Nesbitt, S. J.; Smith, N. D.; Irmis, R. B.; Turner, A. H.; Downs, A. & Norell, M. A. (2009), "A complete skeleton of a Late Triassic saurischian and the early evolution of dinosaurs", Science 326 (5959): 1530–1533, doi:10.1126/science.1180350.
Abstrakt publikacji

[28] Eberth, D.A., Xu, X. and Clark, J.M. (2010). "Dinosaur death pits from the Jurassic of China." Palaios, 25(2): 112-125.
Abstrakt publikacji
Ostatnio zmieniony 24 marca 2010, o 15:41 przez nazuul, łącznie zmieniany 4 razy.

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

Zdecydowanie najbardziej wolę, jak się mówi do mnie Krzysiek.
Jeśli chodzi o tłumaczenia angielskich niusów, służę chętnie. Mi się przyda, bo poćwiczę angielski przy tym do matury, a wszyscy będą zadowoleni.
A jeśli chodzi o Twój, Macieju, nius, to:
prawdziwego "zagłębienia" wielkich zauropodów
zagłębia
ornitomozaura,
ornitomimozaura
teropodmi
teropodami

Można dodać, że na temat pułapki na dinozaury był artykuł w polskim wydaniu NGM z grudnia 2008

ODPOWIEDZ