OPIS: HULSANPES

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

OPIS: HULSANPES

Post autor: Krzysztof »

Zob. aktualną wersję opisu (wersję szermana) niżej

Hulsanpes znaczy ''Stopa z Chulsan'' ??y?? w p????nej kredzie na terenie dzisiejszej Mongolii. Wszystko co wiemy o tym, niewielkim miÄ?so??enym dinozaurze opiera siÄ? na badaniach skamienia??ych kosÄ?i z czÄ?sÄ?i jego tylnej nogi.

WystÄ?powanie: P????na kreda 75milion??w lat temu na terenie, Mongolii.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Bardzo ma??y zaledwie ok 20-40 cm d??ugo??ci i masa 500g

odkryty
Osmolska 1982

klasyfikacja Saurischia, Theropoda, Tetanurae, Coelurosauria, Maniraptora, Dromaeosauridae
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Hmm... a czy nie byloby lepsze napisac jeden porzadny opis zamiast takich krociutkich haselek? Brakuja Ci klasyfikacje, autorzy opisu, lata... :?

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Dlatego je pododawa??em do tych opis??w, chocia?? te?? nie wszystko
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Lepiej napisac jeden porzadny opis niz wiecej kilkarzadkowych...
Dlaczego dodawac do encyklopedii takie nierozbudowane hasla, skoro mozna dodac jeszcze tyle informacji?

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Tylko tyle o nim wiemy, poniewa?? odkryto tylko ko??ci ko??czyny dolnej, nawet nie wiemy do jakiej rodziny teropod??w nale??y, czy to nie tymczasem m??ody Tarbozaur lub inny dinozaur.
Geologia UW

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Krzysztof »

Daniel Madzia pisze:Lepiej napisac jeden porzadny opis niz wiecej kilkarzadkowych...
Dlaczego dodawac do encyklopedii takie nierozbudowane hasla, skoro mozna dodac jeszcze tyle informacji?
Jak bym, posiada?? wiÄ?cej informacji to napewno bym je poda??, wiem tylko tyle ile jest w moich opisach, sÄ? takie jakie sÄ? ale zawierajÄ?, najwa??niejsze dane na temat danego dinozaura.

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Krzysztof pisze:Jak bym, posiada?? wiÄ?cej informacji to napewno bym je poda??, wiem tylko tyle ile jest w moich opisach
Istnieje jeszcze Wikipedia (oczywiscie angielska) i inne dobre zrodla, wiec nie trzeba pisac tylko to, "co sam wiem", bo czesto sa to nieprawdlowe informacje...
Krzysztof pisze:sÄ? takie jakie sÄ? ale zawierajÄ?, najwa??niejsze dane na temat danego dinozaura.
Nie, nie zawieraja. Hulasanpes perlei otrzymal swoja gatunkowa nazwe po slynnym mongolskim paleontologowi Prof. Altangerelowi Perle (chyba nie odmienilem poprawnie :oops: ). Jego klasyfikacja jest niepewna (incerae sedis). Mozna dopisac, ze Hulsanpes byl pierwotnie zaliczany do dromeozaurow, jednak obecnie uwazany jest za przedstawiciela Avialae (prymitywnego ptaka). Skamianialosci byly znalezione w osadach z formacji Barun Goyot (prowincja Omnogovi). Nawet nie napisales, ze opisala go pani profesor Halszka Osmolska w roku 1982... i tak jest ze wszystkimi opisami. Nie trzeba podawac numery inwentarzowe holotypow. Wystarczy po prostu trochu poszukac w necie...

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Post autor: szerman »

Hulsanpes (hulsanpes):
Długość: ok. 0,36 m (holotyp, osobnik niedojrzały)
Wysokość: ?
Masa: ?
Czas: późna kreda (kampan; 83,5-70,6 Ma)
Miejsce: Azja (Omnogov, Mongolia); formacja Barun Goyot, region Khulsan, Ajmak południowogobijski

Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Avetheropoda
Coelurosauria
Maniraptoriformes
Maniraptora
Eumaniraptora?
Paraves?
Deinonychosauria?/Avialae?
Dromaeosauridae?/Enantiornithes?

Materiał kopalny:
Holotyp (ZPAL MgD-I/173): (ok. 360 mm; okaz niedojrzały): (?)fragment czaszki, kości śródstopia II (ok. 34 mm), paliczek II-1 (ok. 6,5 mm), proksymalna część paliczka II-2, kość śródstopia III (ok. 39 mm), proksymalna część paliczka III-1, kość śródstopia IV (ok. 36 mm).

Diagnoza:
Kość śródstopia III proksymalnie rozszerzona. Śródstopie wyżłobione na powierzchni podeszwowej.

Anatomia:
Śródstopiu "brak nawet zaczą…tków zrastania " (contra Holtz) i nie ma arctometatarsus. Jest ono dosyć smukłe i kość śródstopia III nieco bardziej masywniejsza od pozostałych kości śródstopia. W kierunku dystalnym kość ta staje się płaska i szeroka aż częściowo zachodzi na II kość śródstopia. Dystalny koniec kości śródstopia III jest płytko rowkowany z symetrycznym stawem zawiasowym, natomiast kości śródstopia IV jest poprzecznie spłaszczony i odchylony do tej pierwszej. Powierzchnia stawowa jest wą…ska i nierozdzielona z rowkiem za nią. Paliczek stopy I-1 jest dość podobny do analogicznego paliczka Deinonychus. Proksymalny koniec posiada wydłużoną powierzchnię stawową podzieloną asymetrycznie grzebieniem, ukazującą, że styk z kością śródstopia II był zawiasowy. Dystalny koniec jest podzielony asymetrycznie długim rowkiem, który jest rozwinięty bardziej grzbietowo niż brzusznie. Kłykieć przyśrodkowy jest szerszy i niższy od innych kłykci. Doły więzadłowe są… głębokie, a boczny jest umiejscowiony bardziej centralnie.

Opis:
Hulsanpes to monotypowy rodzaj małego, późnokredowego teropoda o niepewnej klasyfikacji. Pierwotnie został opisany jako dromeozauryd przez polską paleontolog, profesor Halszkę Osmólską w 1982 roku, opierają…c się na budowie stawu zawiasowego drugiej i trzeciej kości śródstopia oraz równo rozwiniętych kościach II i IV śródstopia. Holotyp został odnaleziony 12 lat wcześniej, w 1970 roku. Na podstawie Mei oszacowano jego długość na ok. 360 mm, lecz na podstawie chropowatej, nierównej powłoki kostnej i niewłaściwie startych stawów można twierdzić, że to osobnik niedojrzały. Obecnie często zalicza się go do kladu Avialae (konkretnie do grupy enantiornitów zaliczanych do wczesnych ptaków), gdzie należą również współczesne ptaki. Zwolennikiem tej tezy jest Holtz, który stwierdził, iż kości śródstopia i i dystalne stępu są… połą…czone jak u ptaków (DML, 1995). Istnieją… również poglądy, że jest niedorosłym osobnikiem gatunku Velociraptor mongoliensis, troodontydem, lub przedstawicielem innej linii maniraptorów, jak są…dzą… Chiappe i Norell (list Norella do Currie, 2001). Z powodu zbyt małego materiału kopalnego i młodzieńczości odkrytego okazu jego klasyfikacja jest niepewna (incertae sedis).

Etymologia:
Nazwa rodzajowa Hulsanpes znaczy 'stopa z Khulsan' (rejon Khulsan, gdzie zostały znalezione szczą…tki + łacińskie słowo pēs oznaczające stopę). Epitet gatunkowy honoruje mongolskiego paleontologa, profesora Altangerela Perle, autora opisów takich gatunków, jak: Achillobator giganticus, Erlikosaurus andrewsi, czy Goyocephale lattimorei.

Spis gatunków:
Hulsanpes Osmólska, 1982
Hulsanpes perlei Osmólska, 1982

Być może podobnie wyglą…dał hulsanpes (rekonstrukcja Mahakala):
Obrazek
Ostatnio zmieniony 20 sierpnia 2010, o 16:25 przez szerman, łącznie zmieniany 7 razy.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

tak wstępnie:
szerman pisze:(środkowy kampan; 83,5-70,6 Ma)
zob. http://www.dinozaury.com/forum/viewtopi ... ht=#224363 (pierwszy z moich postĂłw w temacie)
szerman pisze:Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
incertae sedis
a póżniej piszesz coś zupełnie innego, znacznie bardzej zawężasz klasyfkację, zob:
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=3147 (relacje między celurozaurami, patrz też gdzie ja go umieściłem)
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=3155 (Spis treści/kladogram)
szerman pisze:Diagnoza
(...)
to wszytko co dalej napisałeś to naprawdę jest diagnoza (spis cech które odróżniają go od innych taksonów - w tym cechy unikalne [autapomorfie] i spotykane u innych ale nie wszystkie razem [kombinacja cech])? Drugie zdanie już nie pasuje.
szerman pisze:lacks even incipient fusion
brak nawet zaczątków zrastania
szerman pisze:arctometatarsalian
nieprzetłumaczalne - zob. akapit o Arctometatarsus -> http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=3147
szerman pisze:fossae
otwory/doły
szerman pisze:Obecnie często zalicza się go do kladu Avialae (prymitywne ptaki)
do Avialae zalicza się wszystkie ptaki, bo to - jak zresztą sam piszesz - klad (=grupa monofiletyczna - wszyscy potomkowie w jednej grupie, bez wyłączeń bardziej zaawansopwanych przedstawicieli - np. współczenych ptaków). Może chodziło o to, że uznaje się go za bazalnego (często używane zamiennie "prymitywnego") przedstawiciela Avialae.
szerman pisze:Rekonstrukcja hulsanpesa
może i tak, ale nie wygląda. Należało by dać jakiegoś bazalnego eumaniraptora - dromeozauryda (najlepiej Mahakala albo eudromeozaura - brak arctometatarsus) troodontyda (raczej bazalnego, bo nie ma arctometatarsus) albo może raczej ptaka (tutaj już nie mam pojęcia jaki by pasował - najlepiej jakiś mało charakterystyczny), zresztą - patrz tabelka w http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=3147 i artykuły o ww. grupach :wink:


:arrow: EDIT - kolejne poprawki


Zmiany wprowadziłeś, ale nie do końca takie jakich się spodziewałem.
Poprawki na podstawie: http://home.comcast.net/~eoraptor/Trood ... npesperlei
szerman pisze:Miejsce: Azja (Omnogov, Mongolia); formacja Baron Goyot
Barun (domyślam się, że skopiowałeś ze strony Mortimera, gdzie ma nieprawidłowo napisane)
szerman pisze:Czas: późna kreda (kampan; 83,5-70,6 Ma)
poprawiłeś inaczej niż sądziłem że to zrobisz. Piętra (np. kampan, mastrycht) dzieli się czasem na krótsze odcinki - wczesny, środkowy, późny. Napisałeś o środkowym (który miał miejsxce ok. 76-73 Ma) ale podałeś wymiar czasowy dla całęgo. Link który podałem wskazuje jak dzielą się te piętra - jest tam też legenda. Choć wydaje mi się, że wiek formacji Barun Goyot jest dość niepewny, więc podanie całego kampanu jest lepsze.
(?)fragment ?-potyliczny (otico-occipital),
ciężka sprawa - może po prostu wpisz fragment czaszki?
proksymalna część paliczka II-2 (ok. 36 mm),
domyślam się, że to ze strony Mortimera - jednak nie podaje on tam wymiaru:
Diagnoza:
Kość śródstopia III proksymalnie rozszerzona.
było jeszcze "metatarsus excavated on plantar surface." czyli - śródstopie wyżłobione na powierzchni podeszwowej. I tylko te dwie cechy należą do diagnozy. Reszta to już opis anatomii - którego tłumaczenie (tak mi się wydaje) nie jest niezbędne w opisie i wymaga dużego doświadczenia (coś o tym wiem ;) ) - choć i tak poszło Ci dość dobrze
niewłaściwie startych stawów
ja te "niewłaściwie" zastąpił bym "mocno", choć nie jestem pewnien
Śródstopie "brak nawet zaczątków zrastania "
Śródstopiu
nie jest arctometatarsalian
nie ma arctometatarsus
bo arctometatarsalian to juĹź angielska odmiana tego terminu
w miejscu rozszerzenia proksymalnej części kości śródstopia III.
to można wykreślić, bo to już (chyba) opis jak wygląda arctometatarsus
Jest ono dosyć smukłe i kość śródstopia III nieco bardziej masywniejsza od reszty.
od pozostałych kości śródstopia. Odwrotność arctometatarsus! 8)
Dystalnie kość ta jest płaska i poszerzona w zachodzeniu na siebie z kością śródstopia II.
oryginał:
Distally, metatarsal III flattens and widens to partially overlap metatarsal II.
moje tłumaczenie:
W kierunku dystalnym kość ta staje się płaska i szeroka aż częściowo zachodzi na II kość śródstopia
Śródstopie jest tylnowklęsłe, z wyrostkiem kości śródstopia III w porównaniu z innymi.
nieskłądne. Oryginał:
The metatarsus is concave posteriorly, with metatarsal III inset compared to the others
nie mam pojęcia jak te "inset" przetumaczyc - dlatego proponuję sobie odpuścić to zdanie
Powierzchnia stawu
stawowa (?)
i ograniczona z rowkami na jego tylnej części.
ograniczona - rzczej nierozdzielona (undivided)
i nie "rowkami " ale z rowkiem za nią ("with a groove posterior to it.")
Pazur stopy I-1 jest dość podobny do analogicznego pazura Deinonychus.
chodzi o paliczki (pazur to unugal albo zapisywany teĹź jako ostatni z paliczkĂłw)
Proksymalny koniec posiada wydłużenie powierzchni stawu podzielone asymetrycznie grzebieniem, ukazujące staw przegubowy kości śródstopia II
nieco inaczej, może nie do końća dobrze, ale już lepiej:
Proksymalny koniec posiada wydłużoną powierzchnię stawową podzieloną asymetrycznie grzebieniem, ukazującą, że styk z kością śródstopia II był zawiasowy
oryginał: "The proximal end has an elongate articular surface divided asymmetrically by a ridge, showing that the articulation of metatarsal II was ginglymoid"
Dystalny koniec jest podzielony asymetrycznie długimi rowkami które są rozwinięte bardziej grzbietowo niż brzusznie.
chodzi o jeden rowek
Kłykieć przyśrodkowy jest kawałkiem szerszym i niższym (dolnym).
oryginał:
"The medial condyle is a bit wider and lower."
moje tłumaczenie:
Kłykieć przyśrodkowy jest szerszy i niższy
(zapewne od innych kłykci ;) )
Wiązadła otworowe są głębokie i są umiejscowione bardziej centralnie.
oryginał:
"The ligamental fossae are deep and the lateral one is more centrally placed."
moje tłumaczenie:
Otwory wiązadłowe są głębokie a boczny jest umiejscowiony bardziej centralnie.
co do tych "Otworów wiązadłowych" nie jestem pewny
Teropod o niepewnej klasyfikacji został pierwotnie opisany jako dromeozauryd przez polską paleontolog
po "klasyfikacji " daodaj ", ktĂłry"


EDIT
Opis już był na forum -> http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=2295

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Post autor: szerman »

nazuul pisze:EDIT
Opis już był na forum -> http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=2295
Nie wiedziałem :( Wszedłem na podstronę z opisami oczekującymi i tymi, które mają braki. Był tam odnośnik do hulsanpesa, jako że wymaga rozszerzenia. Założyłem, że inna wersja niż Krzysztofa nie istnieje :| Wprowadzić zatem poprawki?

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

szerman pisze:
nazuul pisze:EDIT
Opis już był na forum -> http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=2295
Nie wiedziałem :( Wszedłem na podstronę z opisami oczekującymi i tymi, które mają braki. Był tam odnośnik do hulsanpesa, jako że wymaga rozszerzenia. Założyłem, że inna wersja niż Krzysztofa nie istnieje :| Wprowadzić zatem poprawki?
Ja bym proponowałem połączyć oba opisy w jeden - skopiować trochę z jednego, trochę z drugiego i wyjdzie. Zdarzyło się już to na forum (patrz Agustinia czy Puertasaurus i inne). Czyli oczywiście poprawki uwzględnić. No i wilk będzie syty jak i owca cała :)

Tak, to będzie najlepsze rozwiązanie ;) szerman zajmiesz się tym? - Tomek

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

nazuul pisze:
szerman pisze:fossae
otwory/doły
"Otwory" nie jest dobre tlumaczenie, bo sa jeszcze fenestrae (l. poj. fenestra) i foramina (l. poj. foramen). Proponuje termin "fossa" tlumaczyc jako "dół".

ODPOWIEDZ