Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...
 
Teraz jest 22 lutego 2020, o 15:19

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: [ksiazka] New Perspectives on Horned Dinosaurs
PostNapisane: 14 sierpnia 2009, o 17:08 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 marca 2006, o 12:39
Posty: 1609
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Postanowilem wrzucic tutaj, bo jestem przekonany o tym, ze wiekszosc prac z ksiazki New Perspectives on Horned Dinosaurs: The Royal Tyrrell Museum Ceratopsian Symposium (Life of the Past) zrdagowanej przez Michaela J. Ryana, Brende J. Chinnery-Allgeier i Davida A. Ebertha bedzie tutaj w listopadzie/grudniu/staczniu omawiana (i mozna pisac w jednym temacie).

Obrazek

Wg Amazonu ksiazka bedzie miala az 704(!) stron i bedzie obejmowala opisy kilku nowych taksonow (jesli dobrze licze, to minimalnie 7(?); zob. tu) i sporo innych superciekawych prac (czy przynajmniej brzmiacych superciekawo :)): Description of a Complete and Fully Articulated Chasmosaurine Postcranium [...] ("fully articulated" pozaczaszkowe szkielety sa wspanialym zrodlem mnostwa ciekawych informacji), Evolutionary Interactions between Horn and Frill Morphology in Chasmosaurine Ceratopsians (przedmiot mnostwa dyskusji podczas wykopalisk w Montanie), Skull Shapes as Indicators of Niche Partitioning by Sympatric Chasmosaurine and Centrosaurine Dinosaurs, An Update on the Paleobiogeography of Ceratopsian Dinosaurs, Unraveling a Radiation: A Review of the Diversity, Stratigraphic Distribution, Biogeography, and Evolution of Horned Dinosaurs (to dopiero brzmi :); temat na cala ksiazke), A Review of Ceratopsian Paleoenvironmental Associations and Taphonomy (jak wyzej :)), Behavioral Interpretations from Ceratopsid Bonebeds, A Centrosaurine Mega-Bonebed from the Upper Cretaceous of Southern Alberta: Implications for Behavior and Death Events, Historical Collecting Bias and the Fossil Record of Triceratops in Montana (heh... znow Triceratops... mina u wiekszosci ludzi znajdujacych tego dinozaura w badlands Hell Creeku jest bardzo podobna do miny studentow znajdujacych metopozaury w Krasiejowie... ;)).

Do ksiazki dolaczone bedzie tez CD.

Ciekawe linki
http://www.iupress.indiana.edu/catalog/ ... _id=133518
http://www.iupress.indiana.edu/catalog/ ... pID=133518
http://www.amazon.co.uk/New-Perspective ... 0253353580

_________________
Wild Prehistory


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [ksiazka] New Perspectives on Horned Dinosaurs
PostNapisane: 14 sierpnia 2009, o 17:21 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6577
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Jeśli chodzi o prackę zatytuowaną "New Basal Centrosaurine Ceratopsian Skulls from the Wahweap Formation (Middle Campanian)", to ja obstawiam 2 taksony - patrz tu :)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 14 sierpnia 2009, o 19:05 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lipca 2008, o 14:37
Posty: 1012
Lokalizacja: beWYRYhills
Arthur Weasley już je namalował
http://commons.wikimedia.org/w/index.ph ... ops_BW.jpg
http://commons.wikimedia.org/w/index.ph ... ops_BW.jpg


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 25 sierpnia 2009, o 09:23 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2008, o 15:49
Posty: 1016
Lokalizacja: Górny Śląsk
Odgrzebuję nieco star temat, ale jestem dość krytycznie nastawiony do teorii gradualistycznej (czyli stopniowego wymieranie dinozaurów przez miliony lat). Z mastrychtu znamy mało skamielin, na czego podstawie przypuszcza, się jeszcze przed granicą K-T ich liczebność znacząco spadła. I tu właśnie jest błąd ! Jak udowodnili Signor i Lipps (1982) jeśli z jakiegoś okresu sprzed wielkiego wymierania znamy niewiele skamielin, to bardzo prawdopodobna jest pomyłka nagłej katastrofy z procesem trwającym przez miliony lat. Więcej o tym napisałem tu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:D ... aur.C3.B3w
Tak więc znając efekt Signora i Lippsa można zakładać, że pod koniec mastrychtu dinozaury rozkwitały i wymarcie spadło na nie jak grom z jasnego nieba (dosłownie).
Zresztą wiek trapów dekańskich nie jest dokładnie ustalony. Pochodzą z przedziału 68-60 milionów lat, więc mogły zacząć wybuchać w paleocenie, kiedy już w wyniku zmian związanych z uderzeniem impaktu dinozaury stały się bardzo nieliczne i straciły orlę przewodnią (o ile w ogóle dotrwały do tego okresu).
Jak wynika z przytoczonej wyżej pracy wymieranie kredowe mogło być naprawdę nagłe, bez zmniejszania się liczebności dinozaurów przed nim. A erupcje trapów dekańskich trwały co najmniej milion lat, więc nie mogły spowodować tak nagłej katastrofy (o ile w ogóle nastapiły w mastrychtcie). W programie "In the shadown of dinosaurs/Mammals vs. Dino" mówiono, że w jurze doszło do sporych erupcji uwlkanu, co spowodowało globalne ocieplenie, co z kolei pociągnęło za sobą spadek wartości energetycznej roślin. Zauropy by się przystosowacm usiały wytworzyć gigantyczne układy trawienne = wielkie rozmiary. A wszyscy mówią, że w jurze dinozaury rozkwitały. Ale wie może jak ktoś jak było z aktywnością wulkaniczną pod koniec jury ? Czy dorównywała one erupcjom trapów Dkeanu ?
Ale kłócić się nie chcę, bo żadnym ekspertem nie jestem.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 26 sierpnia 2009, o 14:26 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur

Dołączył(a): 19 marca 2009, o 20:55
Posty: 2046
Lokalizacja: Wrocław
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Ja z kolei czytałem (nie pamiętam już, niestety, gdzie), że pod sam koniec kredy spadła nie tyle ogólna liczebność dinozaurów, co ich różnorodność. Np. w warstwach Hell Creek z najpóźniejszego mastrychtu występuje sporo skamieniałości dinoz., ale tylko kilku taksonów - edmontozaury, torozaury, triceratopsy, tyranozaury, może jeszcze ankylozaury i właściwie koniec - reszta wyginęła jeszcze przed końcem kredy, przynajmniej na tym terenie. Jeśli tak rzeczywiście było, to jest to dowód, że ze środowiskiem już działo się coś niedobrego, naruszona została równowaga ekologiczna i spora część fauny została wytrzebiona. Aktywność wulkaniczna pod koniec kredy faktycznie była znacznie wyższa niż przeciętnie, mogło dojść do ogólnego "skażenia" środowiska i osłabienia populacji dinozaurów. Wtedy meteoryt tylko "dokończyłby dzieła" (coś podobnego przedstawiono w ostatnim odcinku "Wędrówek z dinozaurami", gdzie też populacje ostatnich dinozaurów były osłabione). Skądinąd wiadomo też, że duże zwierzęta są w skali globalnej bardziej narażone na zmiany klimatu i wyginięcie.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 26 sierpnia 2009, o 14:55 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2008, o 15:49
Posty: 1016
Lokalizacja: Górny Śląsk
Ja jednak jestem przeciwnika gradualistycznej tezy wymarcia dinozaurów. Różnorodność dinozaurów z Hell Creeck odpowiada na oko mniej więcej różnorodność zanotowanej w mniej sławnych formacjach.
Dinozaurów z Hell Creeck było więcej - teskelozaury, bugenerazaury, nienazwane dromeozaurydy, torozaury, owiraptorozaury w tym nieopisana gigantyczna forma, strutiomim, edmontonia, pachycefalozaur i inne. A jeszcze można spekulowac na temat nieopisanych form, leżących gdzieś w mroku magazynów muzealnych. Tereny półkuli południowej i mastrycht Azji sąp praktycznie nie badane. Tak iwęc możemy nawet w Ameryce Płn. spadła liczebność dinków, ale w innych miejscach była duża ?
Zresztą co do wulkanizmu dalej jestem sceptyczny. Oto co w jego sprawie napisał na Polskim Forum miłośników Paleontologii ś.p. p. Karol Sabath:

Cytuj:
Co do wulkanizmu dekańskiego, to w "Intratrappean Beds", czyli w osadach spomiędzy trapów bazaltowych - w trakcie aktywności wulkanicznej Dekanu - znane są kolonie lęgowe indyjskich zauropodów. Czyli nawet w Indiach wielcy roślinożercy mało sobie robili z wulkanizmu.
Nie mówię, że były to zjawiska dla biosfery obojętne, ale huśtawka klimatyczna plejstocenu pokazała, że fauna nieźle sobie radzi z w wahaniami klimatu w takiej skali (i zachodzącymi w takim tempie) jak w końcu kredy. Skoro naprzemienne zlodowacenia i ocieplenia nie doprowadziły do wielkiego wymierania, to czemu po dłuższym spadku poziomu morza (miliony lat przed końcem kredy) oraz wulkanizmie i meteorycie (setki tysięcy lat przed końcem) miałby nastąpić spóźniony krach? Trochę prowokuję, ale chodzi mi to to, żeby nie popadać w łatwe wyjaśnienia ("moja teoria na podstawie popularnej książeczki i filmu w TV").


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 26 sierpnia 2009, o 15:12 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6577
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Ja mam wrażenie, że co badanie to inne wnioski co do szybkości wymierania. :wink:

Ag.Ent napisał(a):
Ja z kolei czytałem (nie pamiętam już, niestety, gdzie), że pod sam koniec kredy spadła nie tyle ogólna liczebność dinozaurów, co ich różnorodność. Np. w warstwach Hell Creek z najpóźniejszego mastrychtu występuje sporo skamieniałości dinoz., ale tylko kilku taksonów - edmontozaury, torozaury, triceratopsy, tyranozaury, może jeszcze ankylozaury i właściwie koniec
jest tego znacznie więcej, i to z samego Hell Creek, nie mówiąc już o innych formacjach z późnego amstrychtu Ameryki Płn.

Na podstawie wikipedii i TheropodDatabase:
- w wymienonych powyżej (lepiej liczyć gatunki, nie rodzaje :wink: ):
Edmontosaurus: E. regalis, E. annectens, E. copei (?=E. annectens), Triceratops: T. horridus, T. prorsus (?=T. horridus), Tyrannosaurus: T.rex i T. laciensis (?=T.rex)
ponadto inne nazwane taksony:
- Bugenasaura, Dracorex/Pachycephalosaurus/Stygimoloch, Edmontonia, Sphaerotholus bucholtzae, Thescelosaurus, Paronychodon, Troodon, Richardoestesia, Elmisaurus elegans, Struthiomimus sedens
- i to tego trochę mało diagnoatycznego materiału:
cf. Leptoceratops sp., Parasaurolophus?, dromeozauryd (Carpenter, 1982), owiraptorozaury (Buckley, 2002; Currie, Godfrey i Nessov, 1993), terizinozaur (Russell, 1984), alwarezauryd (Hutchinson i Chiappe, 1998)

Dawid Mika napisał(a):
Z mastrychtu znamy mało skamielin, na czego podstawie przypuszcza, się jeszcze przed granicą K-T ich liczebność znacząco spadła.
Ja mam odwrotne wraźenie - mastrycht to piętro bardzo bogate w skamieliny dinozaurów, nawet jeśli chodzi o sam późny! Z Ameryi Płn. znamy kika formacji (Hell Creek, Scollard, Lance, Denver, Frenchman, Laramie...), Indie (Lamenta), Madagaskar (czy końcówka mastrychtu, to nie wiem), parę stanowisk z Europy, pograncze Chin i Rosji - to tyle jesli chodzi o późny mastrycht (w tej chwili nie przychodzi mi do głowy żadna późnomastrychtowa formacja z Ameryki Płd - EDIT - brazylijska Marilia.- ogniwo Echapora). Formacji wieku mastrychckiego (bez rozgraniczania na wczesny/późny) jest trochę więcej.


Ostatnio edytowano 26 sierpnia 2009, o 17:10 przez nazuul, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 26 sierpnia 2009, o 15:36 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur

Dołączył(a): 19 marca 2009, o 20:55
Posty: 2046
Lokalizacja: Wrocław
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
nazuul napisał(a):
jest tego znacznie więcej, i to z samego Hell Creek
Wiem, znam (z grubsza) faunę formacji Hell Creek, ale ja nie napisałem, że Hell Creek jest ubogi w dinozaury, tylko że do samiutkiego końca dotrwało niewiele gatunków - tescelozaury, troodonty, pachycefalozaury, dromeozaury i inne niewymienione przeze mnie mogły wymrzeć wcześniej, np. 68 Ma, 1,5 mln lat przed impaktem. Też późny mastrycht, a jednak jest różnica.

Mnie z kolei nie do końca przekonuje teoria, że do samego impaktu dinozaury miały się świetnie i oto nagle katastrofalne, ale pojedyncze wydarzenie zabija wszystkie (oprócz ptaków, oczywiście). Dinozaury świetnie radziły sobie przez ponad 160 mln lat, przetrwały niejedno wymieranie (np. na granicy trias-jura, też przypuszczalnie spowodowane kolizją z asteroidą), dlatego uważam, że i kredowe mogły przetrwać. Ale nie przetrwały - moim zdaniem wynika to z faktu, że coś je osłabiło, mogły to być zmieniające się warunki klimatyczne.
Może coś "przyszło" z mórz? Wszystko na świecie jest zależne od wody - jeśli tam "źle się działo", mogło mieć to przełożenie na sytuację na lądzie. W końcu wyginęły ichtiozaury, a i też "towarzyszące" dinozaurom przez wiele milionów lat plezjozaury chyliły się ku upadkowi.
Nie twierdzę, że dinozaury (ogólnie, jako cała grupa) wymierały już przed końcem kredy, ale że te, które dotrwały do impaktu były na tyle osłabione, że go nie przetrwały.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 26 sierpnia 2009, o 15:57 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2008, o 15:49
Posty: 1016
Lokalizacja: Górny Śląsk
Cytuj:
Ale nie przetrwały - moim zdaniem wynika to z faktu, że coś je osłabiło, mogły to być zmieniające się warunki klimatyczne.


Może to wynikać z tego faktu, ale nie musi. Wielkie wymieranie to loteria i może akurat dinozaury miały pecha. Ptaki (tu w sensie Archaeopteryx + Passer jak wynika z zapisu kopalnego prawie wyginęły podczas wielkiego wymierania kredowego. Ale czy to oznacza, że pod koniec kredy im podobnie jak nieptasim dinozaurom źle się wiodło ? Były bardzo zróżnicowane (hesperornitesy, Neoaves w sensie wróbel + struś oraz prymitywniejsze). Ssaki mimo zmian klimatycznych dzisiaj z wolna nie wymierają (pomijając destrukcyjną działałność człowieka).

Cytuj:
Wiem, znam (z grubsza) faunę formacji Hell Creek, ale ja nie napisałem, że Hell Creek jest ubogi w dinozaury, tylko że do samiutkiego końca dotrwało niewiele gatunków - tescelozaury, troodonty, pachycefalozaury, dromeozaury i inne niewymienione przeze mnie mogły wymrzeć wcześniej, np. 68 Ma, 1,5 mln lat przed impaktem. Też późny mastrycht, a jednak jest różnica.


To wynika z procesów podczas formowania się formacji Hell Creek (później jak znajdę literaturę dokładniej o tym napiszę) + niekompletności zapisu kopalnego. Znane są mezozoiczne ślady obecności dinozaurów z późniejszych warstw jak ślady tyranozaura i inne.

Cytuj:
W końcu wyginęły ichtiozaury, a i też "towarzyszące" dinozaurom przez wiele milionów lat plezjozaury chyliły się ku upadkowi.


A może procesy te są niezależne ?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 sierpnia 2009, o 09:15 
Offline
Sylurski fałdopłetwy
Sylurski fałdopłetwy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 marca 2008, o 14:51
Posty: 183
Lokalizacja: Sanok
Ag.Ent napisał(a):
Może coś "przyszło" z mórz? Wszystko na świecie jest zależne od wody - jeśli tam "źle się działo", mogło mieć to przełożenie na sytuację na lądzie. W końcu wyginęły ichtiozaury, a i też "towarzyszące" dinozaurom przez wiele milionów lat plezjozaury chyliły się ku upadkowi.
cóż według niektórych szacunków w późnej kredzie podczas największej z regresji poziom mórz spadł o 70 - 100 metrów w przeciągu 100 000 lat, co zapewne silnie odcisnęło się na klimacie.

_________________
...:::dać się ponieść i wylądować na drugim brzegu rzeki swiadomości:::...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: O anatomii dinozaurĂłw w Anatomical Record
PostNapisane: 17 września 2009, o 14:47 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6577
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Interesujące pracki za darmo tu
Polecam :wink:


Ostatnio edytowano 19 września 2009, o 17:15 przez nazuul, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 17 września 2009, o 15:33 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur

Dołączył(a): 19 marca 2009, o 20:55
Posty: 2046
Lokalizacja: Wrocław
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
A jak parę dni temu sprawdzałem, to jeszcze nie były dostępne...
Aha, link podany przez nazuula nie działa (przynajmniej u mnie), więc tutaj działający: http://www3.interscience.wiley.com/jour ... /home.html

[Mi działa, ale zmieniam na jeszcze inny link - do tego numeru, a nie najnowszego :wink: MZ]


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: infekcja zabiła reksia
PostNapisane: 30 września 2009, o 20:56 
Art: http://www.plosone.org/article/info:doi ... ne.0007288

PDF: http://www.plosone.org/article/fetchObj ... tation=PDF

Ciekawa rekonstrukcja: http://www.plosone.org/article/slidesho ... 07288.g004


Góra
  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 października 2009, o 12:29 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): 22 października 2007, o 18:29
Posty: 2396
A ukazała się już jakaś publikacja na ten temat? :)

_________________
Biologia, UW


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 2 października 2009, o 15:44 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6577
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Coś było, ale już nie pamiętam gdzie

Można przejrzeć lipcowe DML


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Setki jaj dinozaurĂłw odkryto w Indiach
PostNapisane: 5 października 2009, o 19:34 
Offline
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 czerwca 2006, o 10:31
Posty: 220
Lokalizacja: Sopot
http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,tit ... caid=58dec

:shock:

_________________
http://pl.tunele.wikia.com/wiki/Tunele_Wiki - moja własna wiki o serii książek "Tunele" Rodericka Gordona i Briana Williamsa :)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 5 października 2009, o 19:42 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2008, o 15:49
Posty: 1016
Lokalizacja: Górny Śląsk
Coś czuję, że o tym już było, choć głowy nie dam. Zresztą co w tym takiego niewiarygodnego ? Odkrywano już kolonie lęgowe saltazaurów i majazaury.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: SmokĂłw raj utracony
PostNapisane: 6 października 2009, o 22:49 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur

Dołączył(a): 19 marca 2009, o 20:55
Posty: 2046
Lokalizacja: Wrocław
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Trochę stare (tydzień już), ale jeśli ktoś jest zainteresowany a nie wiedział, to tutaj publikacja o "paleobiogeografii, ewolucji i wymieraniu największych lądowych jaszczurek w dziejach".
http://www.plosone.org/article/info%3Ad ... ne.0007241


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Lokomotoryka dinozaurĂłw
PostNapisane: 6 października 2009, o 22:53 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur

Dołączył(a): 19 marca 2009, o 20:55
Posty: 2046
Lokalizacja: Wrocław
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
I jeszcze jedno z PLoS ONE: zdolności lokomotoryczne dinozaurów na podstawie badań wczesnojurajskich tropów z Moyeni w RPA.
http://www.plosone.org/article/info%3Ad ... ne.0007331


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Czy fizjologia dinozaurĂłw została odziedziczona przez ptak
PostNapisane: 10 października 2009, o 14:19 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur

Dołączył(a): 19 marca 2009, o 20:55
Posty: 2046
Lokalizacja: Wrocław
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Istny urodzaj ostatnio w PLoS ONE na publikacje paleontologiczne - oto kolejna: "Was Dinosaurian Physiology Inherited by Birds? Reconciling Slow Growth in Archaeopteryx" Ericksona i spółki.

http://www.plosone.org/article/info%3Ad ... ne.0007390


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Trochę o osteologii Deinonychus
PostNapisane: 23 października 2009, o 21:02 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6577
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Cytuj:
Parsons, W.L., and Parsons, K.M. 2009. Further descriptions of the osteology of Deinonychus antirrhopus (Saurischia, Theropoda). Bulletin of the Buffalo Society of Natural Sciences 38:43-54.

ABSTRACT:
Developmental and/or functional implications are described for aspects of Deinonychus antirrhopus scapula, pedal, and long bone morphology. Differences in claw curvature are identified as indicators of juvenile development, and the presence of periosteal rest lines as evidence for determinate growth is confirmed. The asymmetric ventral keel morphology that is characteristic of certain tree-climbing birds is also documented for the penultimate phalanx of the second pedal digit. The lateral orientation of the scapula glenoid and the presence of a scapulohumeral ligament would allow the forelimb an arc of movement that would reach angles extensively above and below the horizontal plane. Like Archaeopteryx, Deinonychus has a robust deltopectoral crest anchoring a robust pectoralis muscle. Proximal lateral flanges are present on the first phalanx of second manual digit. These features provide additional evidence concerning the behavioral morphology of Deinonychus and some other members of Dromaeosauridae.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Wg Hornera Dracorex=Stygimoloch=Pachycephalosaurus
PostNapisane: 27 października 2009, o 22:35 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6577
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Długo oczekiwane:
http://www.plosone.org/article/info:doi ... ne.0007626


Patrzcie też filmik (BTW w 2 minucie jest Raptorex!) - wiadomo coś o tym małym - choćby skąd on jest?
http://dotsindeeptime.blogspot.com/2009 ... osaur.html


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 27 października 2009, o 23:24 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 marca 2006, o 12:39
Posty: 1609
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Podstawowe pytanie: czemu w pracy nie jest nic napisane o Colepiocephale lambei (zob. punkt 3.4.)?

The shape of the dome remains relatively constant as the domes increase in size, although the supraorbital lobes increase in relative size and become more distinct and columnar as overall dome size increases.


Daniel Madzia - jak zwykle w wypadku pachycefalozaurow - pozostaje sceptyczny i powtarza madre slowa pani nauczycielki od angielskiego: "in science nothing is proven absolutely". ;)

_________________
Wild Prehistory


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Wg Hornera Dracorex=Stygimoloch=Pachycephalosaurus
PostNapisane: 28 października 2009, o 00:17 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur

Dołączył(a): 19 marca 2009, o 20:55
Posty: 2046
Lokalizacja: Wrocław
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
nazuul napisał(a):
wiadomo coś o tym małym - choćby skąd on jest?
http://dotsindeeptime.blogspot.com/2009 ... osaur.html
Czy ja dobrze słyszałem, że Sereno mówi coś jakby Microcephale? Może to o niego chodzi?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 28 października 2009, o 16:41 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 września 2007, o 09:44
Posty: 1291
Lokalizacja: Warszawa
Ze źródeł National Geographic, wspominane jest o nowym małym pachycephalozaurze, który ma być wkrótce opisany przez Sereno o nazwię Mycocephale.

_________________
Tomasz Singer

DINOZAURY


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

Copyright © 2005-2013 Dinozaury.com! - z nami przeniesiesz się w czasie...
Powered by phpBBphpBB Group
Template made by DEVPPL/ThatBigForum
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL