[UZUPEŁNIONY OPIS] Brachypodosaurus

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

[UZUPEŁNIONY OPIS] Brachypodosaurus

Post autor: Dawid Mika »

Zostawiłem fragment z oryginalnego opisu Tomasza, więc dalej jest on autorem. Czy brachypodozaur naprawdę może być z danu (paleocen), co podaje Donald Glut w książce "Dinosaurs, the encyklopedia" ? Inne źródła podają mastrycht.

Długość: ?
Wysokość: ?
Waga: ?
Miejsce występowania: formacja Lameta, Jabalpur, Madhya-Pradesh, Indie
Czas występowania: 71-65,5 milionów lat temu (mastrycht, późna kreda)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Thyreophora incertae sedis
(Stegosauria/Ankylosauria?)


Brachypodozaur (Brachydoposaurus) to wątpliwy rodzaj tyreofora (stegozaur lub co bardziej prawdopodobne ankylozaur), który żył w późnej kredzie na terenach Indii.

Etymologia
Nazwa rodzajowa brachypodozaura pochodzi od greckich słów brachys – krótki, pod – noga i sauros – jaszczur. Odnosi się ona do krótkiej kości udowej tego dinozaura.


Materiał kopalny

Brachypodozaur jest znany wyłącznie z pojedynczej niekompletnej kości udowej oznaczonej jako V9. Została ona odkryta w datowanych na mastrycht (późna kreda) osadach indyjskiej formacji Lameta i jest obecnie przechowywana w Geologicznym Muzeum Hinduskiego Uniwersytetu Waranasi

Klasyfikacja

Chakravarti (1934) opisując brachypodozaura uznał go za ciężkiego, krótkonogiego dinozaura spokrewnionego z stegozaurami, należącego do nowej rodziny, której jednak nie nazwał.. Lapparent (1957) uznał go za nieokreślonego stegozaura. Coombs i Maryańska (1990) stwierdzili, że Brachypodosaurus jest naprawdę ankylozaurem o statusie nomen dubium. Wilson razem z współpracownikami (1997) zanegował przynależność wspomnianego tu dinozaura do stegozaurów. Podsumowując: mało prawdopodobne jest aby Brachypodosaurus był stegozaurem i aby grupa ta dotrwała do późnej kredy. Poza nim jedynymi ich domniemanymi przedstawicielami są chiński Stegosaurides (znany wyłącznie z fragmentów kręgów, może okazać się ankylozaurem, nomen dubium) oraz indyjski Dravidosaurus (wprawdzie w nowszych pracach naukowych konfiguruje jako plezjozaur, choć niektórzy np. najnowszego wydania słynnej książki ''The Dinosauria'' nie zgadzają się z tym, nomen dubium). Stegozaury okres swojej świetności przeżyły w jurze, a najpóźniejszy pewni ich przedstawiciele pochodzą z wczesnej kredy. Z powodu niediagnostyczności fragmentarycznego materiału kopalnego Brachypodosaurus jest powszechnie uważany za nomen dubium czyli rodzaj wątpliwy.

Środowisko

Szczątki brachypodozaura odkryto w formacji Lameta. Żył on w towarzystwie takich dinozaurów jak abelizaurydy Rajasaurus, Indosuchus i Indosaurus (niektóre z nich, a nawet wszystkie wyżej wymieniono mogą być synonimami), teropody o niepewnej pozycji systematycznej jak Compsosuchus czy Jubbulpuria (prawdopodobnie ceratozaury), tytanozaurów jak Titanosaurus i innych. Ogólnie rzecz biorąc w formacji Lameta odkryto sporo dinozaurów, jednak są one zazwyczaj bardzo słabo poznane i wątpliwe, a ich skamieliny fragmentaryczne bądź zagubione.

Gatunki
Brachypodosaurus Chakravarti, 1934
Brachypodosaurus gravis Chakravarti, 1934
Ostatnio zmieniony 22 września 2009, o 14:16 przez Dawid Mika, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [UZUPEŁNIONY OPIS]Brachypodosaurus

Post autor: szerman »

Dawid Mika pisze:Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Euryopoda
Thyreophora incertae sedis
(Stegosauria/Ankylosauria?)
Pomylona kolejność Euryopoda i Thyreophora.
Dawid Mika pisze:Chakravarti (1934) opisując brachypodozaura uznał go za ciężkiego, krótkonogiego spokrewnionego z stegozaurami, należącego do nowej rodziny, której jednak nie nazwał dinozaura.
krĂłtkonogiego spokrewnionego >> krĂłtkonogiego dinozaura, spokrewnionego
Wstawiłeś go w niewłaściwym miejscu ;)
Dawid Mika pisze:Podsumowując: mało prawdopodobne jest aby Brachypodosaurus był stegozaurem i aby grupa ta dotrwała do późnej kredy.
Na DinoData, ThePaleontologyDatabase i ang.Wiki jest uwaĹźany za ankylozaura.

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Wszystko poprawione oprĂłcz ostatniego.
Autorzy tych stron nie robili własnych badań, tylko oparli się na innych. Ja bym był ostrożny, szczególnie, że materiał jest bardzo fragmentaryczny i nie wpisał Ankylosauria, póki będą choćby drobne wątpliwości. W opisie wymieniłem badania. Po przeczytaniu klasyfikacji czytelnik jasno wie co jest bardziej prawdopodobne. Napisałem mało prawdopodobne, więc raczej nie jest stegozaurem.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [UZUPEŁNIONY OPIS] Brachypodosaurus

Post autor: szerman »

Dawid Mika pisze:Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Thyreophora incertae sedis
(Stegosauria/Ankylosauria?)
W The Dinosauria 1st Edition odwołują się do pracki, która jako jedna z nielicznych (chyba jedyna prócz opisującej go) wspomina (choć to tylko ewentualna opcja), że może być stegozaurem:

Galton, P. (1981) Craterosaurus pottonensis Seeley, a stegosaurian dinosaur from the Lower Cretaceous of England, and a review
of Cretaceous stegosaurs. N. Jb. Geol. Paläontol. Abhandl. 161: 28–46
Dawid Mika pisze:Brachypodozaur (Brachydoposaurus) to wątpliwy rodzaj tyreofora
Dawid Mika pisze:Z powodu niediagnostyczności fragmentarycznego materiału kopalnego Brachypodosaurus jest powszechnie uważany za nomen dubium czyli rodzaj wątpliwy.
Więc na końcu w spisie gatunków też powinien figurować jako nomen dubium.
Dawid Mika pisze:Etymologia
_Nazwa rodzajowa brachypodozaura pochodzi od greckich słów brachys – krótki, pod – noga i sauros – jaszczur. Odnosi się ona do krótkiej kości udowej tego dinozaura.
Niepotrzebna spacja. Nie udowa, a ramienna (humerus) (The Dinosauria 1st Edition).
Dawid Mika pisze:Została ona odkryta w datowanych na_ mastrycht (późna kreda) osadach indyjskiej formacji Lameta i jest obecnie przechowywana w Geologicznym Muzeum Hinduskiego Uniwersytetu Waranasi.
J/w + brak kropki na końcu zdania.
Dawid Mika pisze:Chakravarti (1934) opisując brachypodozaura uznał go za ciężkiego, krótkonogiego dinozaura spokrewnionego z stegozaurami, należącego do nowej rodziny, której jednak nie nazwał..
Albo jedna kropka, albo trzy ;) Warto się przyglądnąć, co dokładnie napisał w/w Galton (1981).

Korzystałeś ze źródeł cytowanych w tekście?

:arrow: EDIT myślę, że spokojnie można go dać do działu z ankylozaurami
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ