[Zbiorczy] Dinozaury - nowe informacje 2009

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

[ksiazka] New Perspectives on Horned Dinosaurs

Post autor: Daniel Madzia »

Postanowilem wrzucic tutaj, bo jestem przekonany o tym, ze wiekszosc prac z ksiazki New Perspectives on Horned Dinosaurs: The Royal Tyrrell Museum Ceratopsian Symposium (Life of the Past) zrdagowanej przez Michaela J. Ryana, Brende J. Chinnery-Allgeier i Davida A. Ebertha bedzie tutaj w listopadzie/grudniu/staczniu omawiana (i mozna pisac w jednym temacie).

Obrazek

Wg Amazonu ksiazka bedzie miala az 704(!) stron i bedzie obejmowala opisy kilku nowych taksonow (jesli dobrze licze, to minimalnie 7(?); zob. tu) i sporo innych superciekawych prac (czy przynajmniej brzmiacych superciekawo :)): Description of a Complete and Fully Articulated Chasmosaurine Postcranium [...] ("fully articulated" pozaczaszkowe szkielety sa wspanialym zrodlem mnostwa ciekawych informacji), Evolutionary Interactions between Horn and Frill Morphology in Chasmosaurine Ceratopsians (przedmiot mnostwa dyskusji podczas wykopalisk w Montanie), Skull Shapes as Indicators of Niche Partitioning by Sympatric Chasmosaurine and Centrosaurine Dinosaurs, An Update on the Paleobiogeography of Ceratopsian Dinosaurs, Unraveling a Radiation: A Review of the Diversity, Stratigraphic Distribution, Biogeography, and Evolution of Horned Dinosaurs (to dopiero brzmi :); temat na cala ksiazke), A Review of Ceratopsian Paleoenvironmental Associations and Taphonomy (jak wyzej :)), Behavioral Interpretations from Ceratopsid Bonebeds, A Centrosaurine Mega-Bonebed from the Upper Cretaceous of Southern Alberta: Implications for Behavior and Death Events, Historical Collecting Bias and the Fossil Record of Triceratops in Montana (heh... znow Triceratops... mina u wiekszosci ludzi znajdujacych tego dinozaura w badlands Hell Creeku jest bardzo podobna do miny studentow znajdujacych metopozaury w Krasiejowie... ;)).

Do ksiazki dolaczone bedzie tez CD.

Ciekawe linki
http://www.iupress.indiana.edu/catalog/ ... _id=133518
http://www.iupress.indiana.edu/catalog/ ... pID=133518
http://www.amazon.co.uk/New-Perspective ... 0253353580

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [ksiazka] New Perspectives on Horned Dinosaurs

Post autor: nazuul »

Jeśli chodzi o prackę zatytuowaną "New Basal Centrosaurine Ceratopsian Skulls from the Wahweap Formation (Middle Campanian)", to ja obstawiam 2 taksony - patrz tu :)

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »


Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Odgrzebuję nieco star temat, ale jestem dość krytycznie nastawiony do teorii gradualistycznej (czyli stopniowego wymieranie dinozaurów przez miliony lat). Z mastrychtu znamy mało skamielin, na czego podstawie przypuszcza, się jeszcze przed granicą K-T ich liczebność znacząco spadła. I tu właśnie jest błąd ! Jak udowodnili Signor i Lipps (1982) jeśli z jakiegoś okresu sprzed wielkiego wymierania znamy niewiele skamielin, to bardzo prawdopodobna jest pomyłka nagłej katastrofy z procesem trwającym przez miliony lat. Więcej o tym napisałem tu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:D ... aur.C3.B3w
Tak więc znając efekt Signora i Lippsa można zakładać, że pod koniec mastrychtu dinozaury rozkwitały i wymarcie spadło na nie jak grom z jasnego nieba (dosłownie).
Zresztą wiek trapów dekańskich nie jest dokładnie ustalony. Pochodzą z przedziału 68-60 milionów lat, więc mogły zacząć wybuchać w paleocenie, kiedy już w wyniku zmian związanych z uderzeniem impaktu dinozaury stały się bardzo nieliczne i straciły orlę przewodnią (o ile w ogóle dotrwały do tego okresu).
Jak wynika z przytoczonej wyżej pracy wymieranie kredowe mogło być naprawdę nagłe, bez zmniejszania się liczebności dinozaurów przed nim. A erupcje trapów dekańskich trwały co najmniej milion lat, więc nie mogły spowodować tak nagłej katastrofy (o ile w ogóle nastapiły w mastrychtcie). W programie "In the shadown of dinosaurs/Mammals vs. Dino" mówiono, że w jurze doszło do sporych erupcji uwlkanu, co spowodowało globalne ocieplenie, co z kolei pociągnęło za sobą spadek wartości energetycznej roślin. Zauropy by się przystosowacm usiały wytworzyć gigantyczne układy trawienne = wielkie rozmiary. A wszyscy mówią, że w jurze dinozaury rozkwitały. Ale wie może jak ktoś jak było z aktywnością wulkaniczną pod koniec jury ? Czy dorównywała one erupcjom trapów Dkeanu ?
Ale kłócić się nie chcę, bo żadnym ekspertem nie jestem.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2284
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

Ja z kolei czytałem (nie pamiętam już, niestety, gdzie), że pod sam koniec kredy spadła nie tyle ogólna liczebność dinozaurów, co ich różnorodność. Np. w warstwach Hell Creek z najpóźniejszego mastrychtu występuje sporo skamieniałości dinoz., ale tylko kilku taksonów - edmontozaury, torozaury, triceratopsy, tyranozaury, może jeszcze ankylozaury i właściwie koniec - reszta wyginęła jeszcze przed końcem kredy, przynajmniej na tym terenie. Jeśli tak rzeczywiście było, to jest to dowód, że ze środowiskiem już działo się coś niedobrego, naruszona została równowaga ekologiczna i spora część fauny została wytrzebiona. Aktywność wulkaniczna pod koniec kredy faktycznie była znacznie wyższa niż przeciętnie, mogło dojść do ogólnego "skażenia" środowiska i osłabienia populacji dinozaurów. Wtedy meteoryt tylko "dokończyłby dzieła" (coś podobnego przedstawiono w ostatnim odcinku "Wędrówek z dinozaurami", gdzie też populacje ostatnich dinozaurów były osłabione). Skądinąd wiadomo też, że duże zwierzęta są w skali globalnej bardziej narażone na zmiany klimatu i wyginięcie.

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Ja jednak jestem przeciwnika gradualistycznej tezy wymarcia dinozaurów. Różnorodność dinozaurów z Hell Creeck odpowiada na oko mniej więcej różnorodność zanotowanej w mniej sławnych formacjach.
Dinozaurów z Hell Creeck było więcej - teskelozaury, bugenerazaury, nienazwane dromeozaurydy, torozaury, owiraptorozaury w tym nieopisana gigantyczna forma, strutiomim, edmontonia, pachycefalozaur i inne. A jeszcze można spekulowac na temat nieopisanych form, leżących gdzieś w mroku magazynów muzealnych. Tereny półkuli południowej i mastrycht Azji sąp praktycznie nie badane. Tak iwęc możemy nawet w Ameryce Płn. spadła liczebność dinków, ale w innych miejscach była duża ?
Zresztą co do wulkanizmu dalej jestem sceptyczny. Oto co w jego sprawie napisał na Polskim Forum miłośników Paleontologii ś.p. p. Karol Sabath:
Co do wulkanizmu dekańskiego, to w "Intratrappean Beds", czyli w osadach spomiędzy trapów bazaltowych - w trakcie aktywności wulkanicznej Dekanu - znane są kolonie lęgowe indyjskich zauropodów. Czyli nawet w Indiach wielcy roślinożercy mało sobie robili z wulkanizmu.
Nie mówię, że były to zjawiska dla biosfery obojętne, ale huśtawka klimatyczna plejstocenu pokazała, że fauna nieźle sobie radzi z w wahaniami klimatu w takiej skali (i zachodzącymi w takim tempie) jak w końcu kredy. Skoro naprzemienne zlodowacenia i ocieplenia nie doprowadziły do wielkiego wymierania, to czemu po dłuższym spadku poziomu morza (miliony lat przed końcem kredy) oraz wulkanizmie i meteorycie (setki tysięcy lat przed końcem) miałby nastąpić spóźniony krach? Trochę prowokuję, ale chodzi mi to to, żeby nie popadać w łatwe wyjaśnienia ("moja teoria na podstawie popularnej książeczki i filmu w TV").

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Ja mam wrażenie, że co badanie to inne wnioski co do szybkości wymierania. :wink:
Ag.Ent pisze:Ja z kolei czytałem (nie pamiętam już, niestety, gdzie), że pod sam koniec kredy spadła nie tyle ogólna liczebność dinozaurów, co ich różnorodność. Np. w warstwach Hell Creek z najpóźniejszego mastrychtu występuje sporo skamieniałości dinoz., ale tylko kilku taksonów - edmontozaury, torozaury, triceratopsy, tyranozaury, może jeszcze ankylozaury i właściwie koniec
jest tego znacznie więcej, i to z samego Hell Creek, nie mówiąc już o innych formacjach z późnego amstrychtu Ameryki Płn.

Na podstawie wikipedii i TheropodDatabase:
- w wymienonych powyżej (lepiej liczyć gatunki, nie rodzaje :wink: ):
Edmontosaurus: E. regalis, E. annectens, E. copei (?=E. annectens), Triceratops: T. horridus, T. prorsus (?=T. horridus), Tyrannosaurus: T.rex i T. laciensis (?=T.rex)
ponadto inne nazwane taksony:
- Bugenasaura, Dracorex/Pachycephalosaurus/Stygimoloch, Edmontonia, Sphaerotholus bucholtzae, Thescelosaurus, Paronychodon, Troodon, Richardoestesia, Elmisaurus elegans, Struthiomimus sedens
- i to tego trochę mało diagnoatycznego materiału:
cf. Leptoceratops sp., Parasaurolophus?, dromeozauryd (Carpenter, 1982), owiraptorozaury (Buckley, 2002; Currie, Godfrey i Nessov, 1993), terizinozaur (Russell, 1984), alwarezauryd (Hutchinson i Chiappe, 1998)
Dawid Mika pisze:Z mastrychtu znamy mało skamielin, na czego podstawie przypuszcza, się jeszcze przed granicą K-T ich liczebność znacząco spadła.
Ja mam odwrotne wraźenie - mastrycht to piętro bardzo bogate w skamieliny dinozaurów, nawet jeśli chodzi o sam późny! Z Ameryi Płn. znamy kika formacji (Hell Creek, Scollard, Lance, Denver, Frenchman, Laramie...), Indie (Lamenta), Madagaskar (czy końcówka mastrychtu, to nie wiem), parę stanowisk z Europy, pograncze Chin i Rosji - to tyle jesli chodzi o późny mastrycht (w tej chwili nie przychodzi mi do głowy żadna późnomastrychtowa formacja z Ameryki Płd - EDIT - brazylijska Marilia.- ogniwo Echapora). Formacji wieku mastrychckiego (bez rozgraniczania na wczesny/późny) jest trochę więcej.
Ostatnio zmieniony 26 sierpnia 2009, o 17:10 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2284
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:jest tego znacznie więcej, i to z samego Hell Creek
Wiem, znam (z grubsza) faunę formacji Hell Creek, ale ja nie napisałem, że Hell Creek jest ubogi w dinozaury, tylko że do samiutkiego końca dotrwało niewiele gatunków - tescelozaury, troodonty, pachycefalozaury, dromeozaury i inne niewymienione przeze mnie mogły wymrzeć wcześniej, np. 68 Ma, 1,5 mln lat przed impaktem. Też późny mastrycht, a jednak jest różnica.

Mnie z kolei nie do końca przekonuje teoria, że do samego impaktu dinozaury miały się świetnie i oto nagle katastrofalne, ale pojedyncze wydarzenie zabija wszystkie (oprócz ptaków, oczywiście). Dinozaury świetnie radziły sobie przez ponad 160 mln lat, przetrwały niejedno wymieranie (np. na granicy trias-jura, też przypuszczalnie spowodowane kolizją z asteroidą), dlatego uważam, że i kredowe mogły przetrwać. Ale nie przetrwały - moim zdaniem wynika to z faktu, że coś je osłabiło, mogły to być zmieniające się warunki klimatyczne.
Może coś "przyszło" z mórz? Wszystko na świecie jest zależne od wody - jeśli tam "źle się działo", mogło mieć to przełożenie na sytuację na lądzie. W końcu wyginęły ichtiozaury, a i też "towarzyszące" dinozaurom przez wiele milionów lat plezjozaury chyliły się ku upadkowi.
Nie twierdzę, że dinozaury (ogólnie, jako cała grupa) wymierały już przed końcem kredy, ale że te, które dotrwały do impaktu były na tyle osłabione, że go nie przetrwały.

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Ale nie przetrwały - moim zdaniem wynika to z faktu, że coś je osłabiło, mogły to być zmieniające się warunki klimatyczne.
Może to wynikać z tego faktu, ale nie musi. Wielkie wymieranie to loteria i może akurat dinozaury miały pecha. Ptaki (tu w sensie Archaeopteryx + Passer jak wynika z zapisu kopalnego prawie wyginęły podczas wielkiego wymierania kredowego. Ale czy to oznacza, że pod koniec kredy im podobnie jak nieptasim dinozaurom źle się wiodło ? Były bardzo zróżnicowane (hesperornitesy, Neoaves w sensie wróbel + struś oraz prymitywniejsze). Ssaki mimo zmian klimatycznych dzisiaj z wolna nie wymierają (pomijając destrukcyjną działałność człowieka).
Wiem, znam (z grubsza) faunę formacji Hell Creek, ale ja nie napisałem, że Hell Creek jest ubogi w dinozaury, tylko że do samiutkiego końca dotrwało niewiele gatunków - tescelozaury, troodonty, pachycefalozaury, dromeozaury i inne niewymienione przeze mnie mogły wymrzeć wcześniej, np. 68 Ma, 1,5 mln lat przed impaktem. Też późny mastrycht, a jednak jest różnica.
To wynika z procesów podczas formowania się formacji Hell Creek (później jak znajdę literaturę dokładniej o tym napiszę) + niekompletności zapisu kopalnego. Znane są mezozoiczne ślady obecności dinozaurów z późniejszych warstw jak ślady tyranozaura i inne.
W końcu wyginęły ichtiozaury, a i też "towarzyszące" dinozaurom przez wiele milionów lat plezjozaury chyliły się ku upadkowi.
A może procesy te są niezależne ?

Awatar użytkownika
Kormoran
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 183
Rejestracja: 1 marca 2008, o 14:51
Lokalizacja: Sanok

Post autor: Kormoran »

Ag.Ent pisze:Może coś "przyszło" z mórz? Wszystko na świecie jest zależne od wody - jeśli tam "źle się działo", mogło mieć to przełożenie na sytuację na lądzie. W końcu wyginęły ichtiozaury, a i też "towarzyszące" dinozaurom przez wiele milionów lat plezjozaury chyliły się ku upadkowi.
cóż według niektórych szacunków w późnej kredzie podczas największej z regresji poziom mórz spadł o 70 - 100 metrów w przeciągu 100 000 lat, co zapewne silnie odcisnęło się na klimacie.
...:::dać się ponieść i wylądować na drugim brzegu rzeki swiadomości:::...

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

O anatomii dinozaurĂłw w Anatomical Record

Post autor: nazuul »

Interesujące pracki za darmo tu
Polecam :wink:
Ostatnio zmieniony 19 września 2009, o 17:15 przez nazuul, łącznie zmieniany 2 razy.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2284
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

A jak parę dni temu sprawdzałem, to jeszcze nie były dostępne...
Aha, link podany przez nazuula nie działa (przynajmniej u mnie), więc tutaj działający: http://www3.interscience.wiley.com/jour ... /home.html

[Mi działa, ale zmieniam na jeszcze inny link - do tego numeru, a nie najnowszego :wink: MZ]


Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Post autor: Utahraptor »

A ukazała się już jakaś publikacja na ten temat? :)
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Coś było, ale już nie pamiętam gdzie

Można przejrzeć lipcowe DML

Awatar użytkownika
misio
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 220
Rejestracja: 26 czerwca 2006, o 10:31
Lokalizacja: Sopot
Kontakt:

Setki jaj dinozaurĂłw odkryto w Indiach

Post autor: misio »

http://pl.tunele.wikia.com/wiki/Tunele_Wiki - moja własna wiki o serii książek "Tunele" Rodericka Gordona i Briana Williamsa :)

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Coś czuję, że o tym już było, choć głowy nie dam. Zresztą co w tym takiego niewiarygodnego ? Odkrywano już kolonie lęgowe saltazaurów i majazaury.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2284
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

SmokĂłw raj utracony

Post autor: Ag.Ent »

Trochę stare (tydzień już), ale jeśli ktoś jest zainteresowany a nie wiedział, to tutaj publikacja o "paleobiogeografii, ewolucji i wymieraniu największych lądowych jaszczurek w dziejach".
http://www.plosone.org/article/info%3Ad ... ne.0007241

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2284
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Lokomotoryka dinozaurĂłw

Post autor: Ag.Ent »

I jeszcze jedno z PLoS ONE: zdolności lokomotoryczne dinozaurów na podstawie badań wczesnojurajskich tropów z Moyeni w RPA.
http://www.plosone.org/article/info%3Ad ... ne.0007331

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2284
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Czy fizjologia dinozaurów została odziedziczona przez ptak

Post autor: Ag.Ent »

Istny urodzaj ostatnio w PLoS ONE na publikacje paleontologiczne - oto kolejna: "Was Dinosaurian Physiology Inherited by Birds? Reconciling Slow Growth in Archaeopteryx" Ericksona i spółki.

http://www.plosone.org/article/info%3Ad ... ne.0007390

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Trochę o osteologii Deinonychus

Post autor: nazuul »

Parsons, W.L., and Parsons, K.M. 2009. Further descriptions of the osteology of Deinonychus antirrhopus (Saurischia, Theropoda). Bulletin of the Buffalo Society of Natural Sciences 38:43-54.

ABSTRACT:
Developmental and/or functional implications are described for aspects of Deinonychus antirrhopus scapula, pedal, and long bone morphology. Differences in claw curvature are identified as indicators of juvenile development, and the presence of periosteal rest lines as evidence for determinate growth is confirmed. The asymmetric ventral keel morphology that is characteristic of certain tree-climbing birds is also documented for the penultimate phalanx of the second pedal digit. The lateral orientation of the scapula glenoid and the presence of a scapulohumeral ligament would allow the forelimb an arc of movement that would reach angles extensively above and below the horizontal plane. Like Archaeopteryx, Deinonychus has a robust deltopectoral crest anchoring a robust pectoralis muscle. Proximal lateral flanges are present on the first phalanx of second manual digit. These features provide additional evidence concerning the behavioral morphology of Deinonychus and some other members of Dromaeosauridae.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Wg Hornera Dracorex=Stygimoloch=Pachycephalosaurus

Post autor: nazuul »

Długo oczekiwane:
http://www.plosone.org/article/info:doi ... ne.0007626


Patrzcie też filmik (BTW w 2 minucie jest Raptorex!) - wiadomo coś o tym małym - choćby skąd on jest?
http://dotsindeeptime.blogspot.com/2009 ... osaur.html

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Podstawowe pytanie: czemu w pracy nie jest nic napisane o Colepiocephale lambei (zob. punkt 3.4.)?
[u]Schott et al. (2009)[/u] pisze:The shape of the dome remains relatively constant as the domes increase in size, although the supraorbital lobes increase in relative size and become more distinct and columnar as overall dome size increases.
Daniel Madzia - jak zwykle w wypadku pachycefalozaurow - pozostaje sceptyczny i powtarza madre slowa pani nauczycielki od angielskiego: "in science nothing is proven absolutely". ;)

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2284
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wg Hornera Dracorex=Stygimoloch=Pachycephalosaurus

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:wiadomo coś o tym małym - choćby skąd on jest?
http://dotsindeeptime.blogspot.com/2009 ... osaur.html
Czy ja dobrze słyszałem, że Sereno mówi coś jakby Microcephale? Może to o niego chodzi?

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Ze źródeł National Geographic, wspominane jest o nowym małym pachycephalozaurze, który ma być wkrótce opisany przez Sereno o nazwię Mycocephale.
Tomasz Singer

DINOZAURY

ODPOWIEDZ