[UZUPEŁNIONY OPIS] Compsosuchus

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

[UZUPEŁNIONY OPIS] Compsosuchus

Post autor: Dawid Mika »

Postanowiłem uzupełnić trochę opis z ED. Zostawiłem jedno zdanie z oryginału więc autorzy to Dawid Mika i p. Dawid Mazurek.

Długość: ok. 2 m
Wysokość: ok. 1 m ?
Waga: ok. 10 kg ?
Miejsce występowania: formacja Lameta, wzgórze Bara Simla, Madhya Pradesh, Indie
Czas występowania: 70-65,5 milionów lat temu (mastrycht, późna kreda)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Ceratosauria ?
Abelisauroidea ?

Kompsozuch (Compsosuchus) to monotypowy rodzaj teropoda, który żył w późnej kredzie na terenach dzisiejszych Indii. Został on opisany na podstawie dźwigacza oraz kręgu obrotowego oznaczonych jako GSI K27/578. Skamieliny te najprawdopodobniej zaginęły. Chatterjee i Rudra (1996) przypisali do indozucha także dźwigacz i obrotnik (ISI I91/1), jednak Novas i współpracownicy (2004) uznali, że różnice między obrotnikiem uznanym przez nich za należący do wspomnianego wyżej teropoda, a będącym w holotypie kompsozucha są niewielkie, co może świadczyć o jego przynależności do tego drugiego. Co ciekawe krąg obrotowy ''ładnego krokodyla” pod względem ogólnej budowy przypomina te występujące u karnotaurynów, ale posiada też cechy wspólne z allozaurem. Mogą one świadczyć o przynależności kompsozucha do allozaurydów. Badania wymienionych już Novasa i innych z 2004 r. klasyfikują go jako abelizauryda o niepewnej pozycji systematycznej, choć dawniej był zaliczany do ''celurydów'' bądź kompsognatydów. Również Mickey Mortimer na TheropodDatabase klasyfikuje kompsozucha jako abelizauryda. Z kolei Carrano i Sampson (2008) uważają go za abelizauroida, i prawdopodobnie noazauryda (przez niewielkie rozmiary). Z powodu fragmentaryczności materiału kopalnego Compsosuchus jest obecnie uważany za nomen dubium czyli rodzaj niepewny. Niektórzy badacze uważają, że jest on synonimem indozaura znanego z tych samym obszarów i opisanego przez tych samych autorów (który z kolei może okazać się synonimem indozucha). Nazwa rodzajowa Compsosuchus oznacza "ładny krokodyl". Pochodzi ona od greckich słów kompsos - piękny, ładny i soukhos - krokodyl, a odnosi się do lekkiej budowy obrotnika oraz domniemanej przynależności ''pięknego krokodyla'' do kompsognatydów, zasugerowanej przez autorów jego opisu. Szczątki tego teropoda znaleziono w formacji Lameta. Żył on w sąsiedztwie tytanozaurów jak Jainosaurus i Titanosaurus, sporych teropodów np. Indosuchus (którego może być synonimem, a który w dodatku może okazać się tym samym zwierzęciem co Indosaurus), Rajasaurus, wątpliwego ankylozaura Brachypodosaurus i innych dinozaurów. Ogólnie rzecz biorąc w formacji Lameta znaleziono sporo dinozaurów, szczególnie teropodów. Jednak większość z nich jest znana z bardzo fragmentarycznych skamielin, często zagubionych. Utrudnia to ustalenie ich pozycji systematycznej i wzajemnych relacji. Być może wiele z nich to w rzeczywistości synonimy. Jak na razie trzeba czekać na dalsze odkrycia, mogące ujawnić ich tajemnice.

Gatunki
Compsosuchus Matley i von Huene, 1933
Compsosuchus solus Matley i von Huene, 1933
Ostatnio zmieniony 15 sierpnia 2009, o 14:33 przez Dawid Mika, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2171
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Bara Simla Hill
hill to wzgĂłrze
TheropodDatabase
osobno
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Posty: 7065
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: [UZUPEŁNIONY OPIS] Compsosuchus

Post autor: nazuul »

Dawid Mika pisze:Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra incertae sedis
moĹźe z pytajnikami:
?Ceratosauria
?Abelisauroidea
Co ciekawe krąg obrotowy
kręg
Natomiast Mickey Mortimer na swojej witrynie Theropod Database uznaje go za noazauryda.
może w któreś z wczesniejsyzh wersji - obecnie figuruje wśród Abelisauridae (sensu Wilson et al., 2003, ale Mortimer nie uznaje tej definicji)

Z kolei Carrano i Sampson (2008) uważają go za abelizauroida, i prawdopodobnie noazauryda (przez niewielkie rozmiary).

ODPOWIEDZ