[PYTANIE] Zęby tyranozaura

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
minmi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 152
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 21:22

[PYTANIE] Zęby tyranozaura

Post autor: minmi »

Jakiś czas temu odkryto, że warany z komodo są jadowite. Często porównuje się ich zęby do zębów tyranozaura. Co to może oznaczać?
Obrazek

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [PYTANIE] Zęby tyranozaura

Post autor: nazuul »

minmi pisze:Co to może oznaczać?
To oznacza dokładnie tyle, że się je często porównuje.
W żadnym wypadku nie ma mowy o jadowitych tyranozaurach, jeśli o to Ci chodzi. :)
minmi pisze:Jakiś czas temu odkryto, że warany z komodo są jadowite.
Bardzo interesujące odkrycie. :wink:

A i jeszcze jedno - takie pytania możesz spokojnie zadawać w istniejącym temacie o tyranozaurze. :wink:

Przy okazji odpowiem jeszcze na ten post o dilofozaurze. Moim zdaniem to bardzo prawdopodobne. Tym bardziej, że odkryto ślady płynącego dilofozaura i czaszka jest podobna do łbów spinozaurydowych, uważanych za rybożerców.

BartekChom
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 51
Rejestracja: 7 lutego 2009, o 18:29

Re: [PYTANIE] Zęby tyranozaura

Post autor: BartekChom »

minmi pisze:Jakiś czas temu odkryto, że warany z komodo są jadowite. Często porównuje się ich zęby do zębów tyranozaura. Co to może oznaczać?
Waran z Komodo podobno ma trujące ugryzienie, bo między zębami gnije mu mięso. O tyranozaurze też coś takiego czytałem. A Tobie chodziło o to gnijące mięso, czy o klad Toxicofera?

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

Warany z Komodo wytwarzają prawdziwy jad:
http://www.nature.com/doifinder/10.1038/nature04328
http://www.pnas.org/content/early/2009/05/15/0810883106

A tyranozaur raczej nie wytwarzał prawdziwego jadu, chociaż mógł mieć toksyczną ślinę (zapewne jak większość niemyjących zębów teropodów :D)

EDIT
Zdublowałem się z nazuulem, sorry :(


[spoko :) . Usunęłem swój post, bo Twój jest bardziej obszerny. nazuul]

BartekChom
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 51
Rejestracja: 7 lutego 2009, o 18:29

Post autor: BartekChom »

nazuul pisze:Waran z komodo jest naprawdę jadowity (nie żadne bakterie, tylko najprawdziwszy jad), i megalania zresztą też:
http://www.pnas.org/content/early/2009/05/15/0810883106
A ci, co wymyślili klad Toxicofera uważali, że warany są wtórnie niejadowite, czy już wtedy było wiadomo, że warany są jadowite?

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Post autor: Utahraptor »

A ci, co wymyślili klad Toxicofera uważali, że warany są wtórnie niejadowite, czy już wtedy było wiadomo, że warany są jadowite?
Wiedzieli, że produkują i stosują toksyny.

Early evolution of the venom system in lizards and snakes

Bryan G. Fry Nicolas Vidal Janette A. Norman Freek J. Vonk Holger Scheib S. F. Ryan Ramjan Sanjaya Kuruppu Kim Fung S. Blair Hedges Michael K. Richardson Wayne. C. Hodgson Vera Ignjatovic Robyn Summerhayes & Elazar Kochva

Nature 439, 584 - 588 (2006) | doi:10.1038/nature04328.
Biologia, UW

Alien_12
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 35
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 14:49
Lokalizacja: BaranĂłw, Wielkopolska
Kontakt:

Re: [PYTANIE] Zęby tyranozaura

Post autor: Alien_12 »

W żadnym wypadku nie ma mowy o jadowitych tyranozaurach, jeśli o to Ci chodzi. :)
A dlaczego? (Pytam tylko z ciekawości)
[img]http://www.geocities.com/logosaurus/spinosaurus.gif[/img]

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [PYTANIE] Zęby tyranozaura

Post autor: Dawid Mika »

Alien_12 pisze:
W żadnym wypadku nie ma mowy o jadowitych tyranozaurach, jeśli o to Ci chodzi. :)
A dlaczego? (Pytam tylko z ciekawości)
Aby poznać odpowiedź na to pytanie wystarczy poczytać posty powyżej. Zęby tyranozaura nie mają żadnych przystosowań do jadowitości, choć możliwe, żeby między zębami przenosił zarazki, które dostały się między nie w wyniku pożywiania się padliną.

Awatar użytkownika
minmi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 152
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 21:22

Post autor: minmi »

Zastanowiłem się nad tym kilka dni i doszedłem do wniosku, że może chodzić o podobny sposób polowania obydwu zwierząt.
Obrazek

Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Re: [PYTANIE] Zęby tyranozaura

Post autor: Troodon »

Przeniesiono z http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... 4&start=50


nooo... mi chodziło też o wyeliminowanie wroga zanim dorośnie.
Mam jeszcze 3 teorię: Że tyranozaury były jadowite.
To nie żart! Z resztek mięsa odkładających się między zębami tworzyły się bakterie, dzięki temu tyranozaur mógł ugryźć ofiarę raz, a ta padła z wykrwawienia i z powodu infekcji. Oczywiście tą teorię możemy zastosować do wszystkich mięsożerców.
Także ugryzienie dzisiejszych zwierząt które miały w buzi ,,nie wiadomo co'' może grozić infekcją.
Te teorie mogą być prawdą skoro podobne zachowania/zjawiska obserwuje się u dzisiejszych zwierząt.
Mam dużo kotów w tym dwa kocury, nie tolerują się nawzajem, rzadko biją ale jak już zaczną to mocno... Myślę że podobnie było z samcami tyranozaurów. Niektórzy sądzą że żyły w stadzie, być może, ale raczej dwa dorosłe samce nie byli tolerancyjni w stosunku do siebie, być może jeśli już żyli w stadzie to tak jak u dzisiejszych lwów- dużo samic i zwykle jeden samiec. Albo żyli samotnie a samiec przynosił samicy prezent aby ją zachęcić podobnie jak dzisiejsze np. pająki.
P.S Znów dużo napisałem :mrgreen: ale ja bardzo lubię pisać szczególnie z innymi na temat dinozaurów
Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Utahraptor »

Myślę, że jednak tyranozaurowi zależało na szybkim zabiciu ofiary, zanim przyjdzie konkurencja, a zakażona rana zabija dopiero po jakimś czasie. Z tak dużymi i silnymi szczękami mógł spokojnie zabijać nawet duże dinozaury.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Troodon »

tyranozaur nie był zapewne tego świadomy że jest ,,jadowity'' a infekcja była tylko miłym dodatkiem osłabiającym ofiarę gdyby ta zaczęła uciekać po nie trafionym ciosie w szyję tylko np. mocniejsze draśnięcie w bok ciała ofiary.
Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

d_m

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: d_m »

Jadowitość tyranozaura to nie teoria. To tylko filmowy pomysł, w dodatku kiepski.

Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Troodon »

ale ja nie sugerowałem się filmem którego pewnie i tak nie oglądałem bo nie wiem w którym to było, a na faktach i swoim doświadczeniu, mogłem się pomylić, tylko tak sądze.
P.S w jurassic park był jadowity dilofozaur. To też dodatek filmowy chociarz ktoś podobno ktos znalazl kanały w jego zębach
Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

d_m

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: d_m »

O jakie fakty i doświadczenie konkretnie chodzi? Czemu teoria, a nie np. hipoteza? O kanałach pierwsze słyszę ;)

Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Troodon »

Jadowite dinozaury?

Chyba wszyscy pamiętamy groźne, choć niewielkie dinozaury z rodzaju Dilophosaurus, które w filmie Jurrasic Park, plując jadem, potrafiły zabijać na odległość. Wprawdzie ta szczególna właściwość była fantazją twórców filmu, nie jest jednak wykluczone, że jadowite dinozaury istniały naprawdę. Dowodem tego może być ząb, znaleziony przez Francisca Aranda-Mantecę i jego kolegę Rubena Rodrigueza de la Rosę z Uniwersytetu Baja California w Ensenada w Meksyku i przedstawiony w październiku na konferencji Towarzystwa Paleontologii Kręgowców w Mexico City.

Dziś znamy nie tylko wiele gatunków jadowitych węży, ale także kilka gatunków jadowitych jaszczurek (z rodziny Helodermatidae), a więc zasadniczo nic nie stoi na przeszkodzie istnieniu jadowitych dinozaurów. Na pytanie, czy któreś z nich pluły jadem, nie sposób odpowiedzieć, ponieważ cecha ta z pewnością zależałaby od posiadania specjalnych narządów zbudowanych z tkanek miękkich - a takie zwykle w stanie skamieniałym się nie zachowują. Dużo prostsze natomiast jest sprawdzenie, czy wśród znanych nam dinozaurów były takie, które miały zęby jadowe. Zęby bowiem są najbardziej trwałymi elementami szkieletu i mogą przechować się w nieuszkodzonym stanie przez wiele milionów lat.

Zęby jadowe w swej bardziej prymitywnej postaci mają na powierzchni bruzdę, do której ścieka wydzielina gruczołu jadowego i po ukąszeniu ofiary dostaje się do jej tkanek. Jaszczurki Helodermatidae posiadają po dwie bruzdy na każdym zębie. W wyniku ewolucji bruzda u niektórych gatunków węży się pogłębiła, a tkanka zębowa otoczyła ją ze wszystkich stron, tworząc kanalik jadowy. Jest on bezpośrednio połączony z gruczołem jadowym. W tym wypadku ząb i gruczoł jadowy pełnią rolę strzykawki wprowadzającej jad do wnętrza rany.

Francisco Aranda-Manteca i Rodriguez de la Rosa znaleźli niewielki szablowato wygięty ząb o podstawie 5,6 na 9,5 milimetra. Ząb ma nacięcia w formie ząbków, a na tylnej krawędzi charakterystyczną bruzdę, taką samą jak zęby współcześnie żyjących jadowitych węży lub jaszczurek. Znaleziono go w skałach, których wiek określono na 70-80 milionów lat.

Jest to typowy ząb Terapoda - dwunożnych mięsożernych dinozaurów, do których należą tyranozaury, welociraptory, a także hollywoodzki plujący jadem dilofozaur. Donosi o tym internetowy serwis informacyjny czasopisma "New Scientist" z 18 listopada 2000 r. Do kogo mógł należeć ten ząb? Czy rzeczywiście bruzda świadczy o tym, że właściciel zęba był jadowity?

Uczestnicy konferencji byli bardzo zaintrygowani, ale zalecali daleko idącą ostrożność. Ostatnie znaleziska dinozaurów przynoszą jednak tyle rewelacji, iż można się wkrótce spodziewać odkrycia wystarczająco kompletnego szkieletu nieznanego dotychczas gatunku jadowitego dinozaura. Chyba należałoby go nazwać Hollywoodisaurus venomosus...

tekst znalazłem na stronie http://dinoworld.w.interia.pl/ciekawostki.html wystarczy przewinąć troche i jest ten sam tekst co powyżej. poczytaj sobie troche ciekawostek :arrow:
Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: nazuul »

Troodon pisze:P.S w jurassic park był jadowity dilofozaur. To też dodatek filmowy chociarz ktoś podobno ktos znalazl kanały w jego zębach
Dawid Mazurek pisze:O kanałach pierwsze słyszę ;)
ja też, ale: http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... jadowit%2A

Tekst zacytowany przez Troodona (dodałem cytowanie) opowiada o rzeczywistym odkryciu
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Re: [PYTANIE] Zęby tyranozaura

Post autor: Troodon »

tak, znalazłem tę stronę z tym odkryciem wcześniej kiedy nie miałem tutaj konta napisałem na innym forum że dilofozaur mógł być jadowity bo ktoś odkrył te zęby ale mnie wyśmiali :|
P.S a skamieniałości to TWARDE dowody, ale czasem kruche :)
Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

d_m

Re: [PYTANIE] Zęby tyranozaura

Post autor: d_m »

Tylko, że tu chodzi o sinornitozaura (o tym oczywiście słyszałem), nie o dilofozaura, czy tyranozaura ;-)

Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Re: [PYTANIE] Zęby tyranozaura

Post autor: Troodon »

tylko że mój post został przeniesiony więc jeszcze resztkami jestem w temacie dilofozaura :)
otrząsnę się z resztek tego tematu i przejdźmy do tematu
słyszałem o tym że sinornitozaur był jadowity w gazecie naukowej
Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

d_m

Re: [PYTANIE] Zęby tyranozaura

Post autor: d_m »

Faktycznie chyba nieco się zamieszaliśmy w tych wątkach ;) W każdym razie, Troodon, ważne żebyś wiedział, że w nauce hipoteza i teoria to dwie odmienne rzeczy. Zaś na jadowitość tyranozaura nie ma ŻADNEGO dowodu, w dodatku to mało realne i wręcz mało prawdopodobne.

Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Re: [PYTANIE] Zęby tyranozaura

Post autor: Troodon »

Ale mogło tak być [chyba że tyranozaur dłubał w zębach wtedy to wykluczone :roll: ]
Przejdźmy do sinornitozaura, jak myślicie, polował skacząc z gałęzi na ofiarę, atakował jadowitymi zębami i odskakiwał czekając na efekt swojego jadu? Tak mogło być na dużej ofierze, małą mógł po prostu łapać i zabijać od razu.
Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [PYTANIE] Zęby tyranozaura

Post autor: szerman »

Tyranozaur miał wystarczająco mocne szczęki i zęby, by miażdżyć ciało swej ofiary. Po co jad wstrzyknięty trupowi? ;)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [PYTANIE] Zęby tyranozaura

Post autor: nazuul »

Troodon pisze:Ale mogło tak być
Żeby być pewnym to trzeba by się przenieść w czasie i zająć się obserwacją tyranozaura w jego środowisku (a właściwie to czemu właśnie jego, równie dobrze inne wymarłe zwierzęta mogły być jadowite). Ponieważ na dziś nie dysponujemy danymi mogącymi świadczyć o jadowitości, to - stosując metodę naukową (w gruncie rzeczy po prostu rozsądek) zamiast fantazji ("tak mogło być" - różne rzeczy mogły być ale zapewnie nie były :wink: ) - musimy uznać, że nie był jadowity, ale zabijał 'zwyczajnie' :)
Troodon pisze:Przejdźmy do sinornitozaura, jak myślicie, polował skacząc z gałęzi na ofiarę, atakował jadowitymi zębami i odskakiwał czekając na efekt swojego jadu? Tak mogło być na dużej ofierze, małą mógł po prostu łapać i zabijać od razu.
Nie sądzę, żeby sinornitozaur był jadowity. Wcześniej dałem linka do opisu Tomasza, do którego dopisałem notkę o domniemanej jadowitości.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Re: [PYTANIE] Zęby tyranozaura

Post autor: Troodon »

szerman pisze:Tyranozaur miał wystarczająco mocne szczęki i zęby, by miażdżyć ciało swej ofiary. Po co jad wstrzyknięty trupowi? ;)
Nie chodziło mi o jad a o infekcję w przypadku tyranozaura. Inteligentne, małe dinozaury mogły świadomie używać bakterii w ich paszczach aby zabijać duże zwierzęta takie jak kaczodziobe dinozaury.
Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

ODPOWIEDZ