Limusaurus inextricabilis

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Nareszcie opublikowany! 8)
Art jutro w (no niestety :P ) Nature.
Xing Xu, James M. Clark, Jinyou Mo, Jonah Choiniere, Catherine A. Forster, Gregory M. Erickson, David W. E. Hone, Corwin Sullivan, David A. Eberth, Sterling Nesbitt, Qi Zhao, Rene Hernandez, Cheng-kai Jia, Feng-lu Han & Yu Guo (2009) "A Jurassic ceratosaur from China helps clarify avian digital homologies" Nature 459, 940-944 (18 June 2009) | doi:10.1038/nature08124;

Theropods have traditionally been assumed to have lost manual digits from the lateral side inward, which differs from the bilateral reduction pattern seen in other tetrapod groups. This unusual reduction pattern is clearly present in basal theropods, and has also been inferred in non-avian tetanurans based on identification of their three digits as the medial ones of the hand (I-II-III). This contradicts the many developmental studies indicating II-III-IV identities for the three manual digits of the only extant tetanurans, the birds. Here we report a new basal ceratosaur from the Oxfordian stage of the Jurassic period of China (156–161 million years ago), representing the first known Asian ceratosaur and the only known beaked, herbivorous Jurassic theropod. Most significantly, this taxon possesses a strongly reduced manual digit I, documenting a complex pattern of digital reduction within the Theropoda. Comparisons among theropod hands show that the three manual digits of basal tetanurans are similar in many metacarpal features to digits II-III-IV, but in phalangeal features to digits I-II-III, of more basal theropods. Given II-III-IV identities in avians, the simplest interpretation is that these identities were shared by all tetanurans. The transition to tetanurans involved complex changes in the hand including a shift in digit identities, with ceratosaurs displaying an intermediate condition.
http://chinleana.blogspot.com/2009/06/l ... zarre.html
http://blogs.discovermagazine.com/loom/ ... nd-thumbs/

PS Ciekawe wyniki analizy kladystycznej (strict consensus) z SI:
- nowoopiany rodzaj to takson siostrzany elafrozaura
- Berberosaurus dilofozaurydem
Trochę "dalsze":
- Spinosauridae
- (Compsognathus + Coelurus) Sinosauropteryx

Wyniki z Figure S7 i S8 są jeszcze dziwniejsze

Justyna
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 132
Rejestracja: 15 marca 2006, o 20:15
Lokalizacja: Opole

Post autor: Justyna »

Obrazek

:D

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

No i przede wszystkim jest tam link do abstraktu ;)

http://www.nature.com/nature/journal/v4 ... 08124.html

[umieszczony (widocznie zakamuflowany :wink: ) w doi w tytule cytowanej przeze mnie pracki :P nazuul]

EDIT:
Faktycznie, ukryty jak nie wiem co :) No ale nie zauważyłem wcześniej :(

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

O widzę, że fascynacja odkryciem stępia Waszą spostrzegawczość :lol: :wink:
Justyna pisze: :D
w podanym przeze mnie linku do blogu chinleana jest rysunek o znacznie większej rodzielczości (i nie tylko on :wink: ).
Ag.Ent pisze:No i przede wszystkim jest tam link do abstraktu ;)

http://www.nature.com/nature/journal/v4 ... 08124.html

[umieszczony (widocznie zakamuflowany :wink: ) w doi w tytule cytowanej przeze mnie pracki :P nazuul]

EDIT:
Faktycznie, ukryty jak nie wiem co :) No ale nie zauważyłem wcześniej :(
To będę "ukrywał" linka w całych tytułach pracek- oj będzie zielono :lol: :wink:

Mi się podoba ten cytat:
Bill Parker pisze:As Tom Holtz noted to me in an earlier e-mail message....this is a "ceratosaur convergent on Effigia (a Triassic pseudosuchian): Truly weird!". I could not have summed it up any better!
I to też, bo wskazuje, że źle odczytałem kladogram ( :P ):
Mirror.co.uk w tytule pisze:Fossil-hunters find the 'missing link' between dinosaurs and birds

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

nazuul pisze:Art jutro w (no niestety :P ) Nature.
no, suplementy są ciekawsze niż sam artykuł

nazuul pisze:PS Ciekawe wyniki analizy kladystycznej (strict consensus) z SI:
- nowoopiany rodzaj to takson siostrzany elafrozaura
- Berberosaurus dilofozaurydem
Trochę "dalsze":
- Spinosauridae
- (Compsognathus + Coelurus) Sinosauropteryx

Wyniki z Figure S7 i S8 są jeszcze dziwniejsze
i silezaur jest dinozaurem

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

hanys pisze:
nazuul pisze:Art jutro w (no niestety :P ) Nature.
no, suplementy są ciekawsze niż sam artykuł
O widzę kolega przeczytał już jutrzejszą prasę. Jak w serialu "Zdarzyło się jutro"? *
hanys pisze:i silezaur jest dinozaurem
Bo prócz niego jest tylko jeden niedinozaurowy dinozauromorf - Marasuchus. W tej kwestii uważam za bardziej wiarrygoną prackę Nesbitta i in. z najnowszego JVP.
Tylko dinozauromorf czy moĹźe juĹź dinozaur - jak dla mnie jeden pies** (="na jedno wychodzi" - w gwarze wlkp). :)


___________________________
*czyli pies przyniósł jutrzejszy numer? :lol: [EDIT: to kot był? A faktycznie, ale mam pamięć.]

**Eh, znów pies, a miałby być ceratozaur :roll:
Ostatnio zmieniony 17 czerwca 2009, o 21:00 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

nazuul pisze:O widzę kolega przeczytał już jutrzejszą prasę. Jak w serialu "Zdarzyło się jutro"? :lol:
to sie tyczy wszystkich większości artów z Nature czy Science, kot jak na razie mi nie przynosi :mrgreen:

ODPOWIEDZ