spinozaur - jednak największy wśród teropodów?

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Spinosaurus aegyptiacus
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 2
Rejestracja: 23 kwietnia 2009, o 19:51

Post autor: Spinosaurus aegyptiacus »

Tak duże rozmiary z pewnością potrzebne były spinozaurowi, zauważcie, że w tym okresie, w którym żył spinozaur żyły w Afryce inne potężnie zbudowane mięsożerne dinozaury (choćby Carcharodontosaurus - 13 metrów). Choćby nawet Spinosaurus był tylko padlinożercą to na pewno musiał bronić swojej padliny.



PS w Nilu krokodyle nie tylko polują na ryby, gdy antylopy przechodzą przez rzekę to też je atakują, być może Spinosaurus czynił tak samo.


Post został poprawiony. Nazwy łacińskie kursywujemy.
nazuul

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Spinosaurus aegyptiacus pisze:PS w Nilu krokodyle nie tylko polują na ryby, gdy antylopy przechodzą przez rzekę to też je atakują, być może Spinosaurus czynił tak samo.
Dorosłe krokodyle nilowe prawie nie żywią się rybami ;) Ich głównym pożywieniem są każde w miarę duże zwierzęta które nieostrożnie podejdą nad brzeg zbiornika wodnego w którym krokodyle przebywają. Nie tylko antylopy, ale również bawoły, zebry, małpiatki lub większe ptaki, a nawet młode osobniki słoni ;D Czasami także przejawia się u nich padlinożerstwo (żywią się m.in. martwymi hipopotamami) - takie sprostowanie ;)
Ostatnio zmieniony 12 maja 2009, o 12:08 przez Tomasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Spinosaurus aegyptiacus pisze:w Nilu krokodyle nie tylko polują na ryby, gdy antylopy przechodzą przez rzekę
nie znam antylopy co by się przeprawiała przez Nil, takich hardcorowców wśród krętorogich jeszcze nie ma :mrgreen:

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Post autor: Utahraptor »

Zależy, czy mówimy o antylopie sensu stricto, czy sensu lato. Wydaje mi się, że "antylopa" to określenie ekologiczne, nie taksonomiczne? Po za tym Nil bywa różny, zależnie od odcinka :P .
Biologia, UW

tyranociraptor
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 28
Rejestracja: 11 maja 2009, o 13:50

Post autor: tyranociraptor »

Krokodyle jak najbrdziej zywia sie rybami ! skad takie zalozenie,ze nie ??
Ostatnio zmieniony 12 maja 2009, o 11:46 przez tyranociraptor, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie wazne ze niewiesz wszystkiego,wazne ze wiesz wszystko,to czym sie interesujesz

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

tyranociraptor pisze:Jakimi kosciami spinozaura dysponuja paleontolodzy ? nieznaleziono jeszcze zadnego szkieletu ?
:roll:
Szkoda, że nie zadałeś sobie tyle trudu aby poszukać choćby w linkach które Ci przesłałem przez PW.
Szczegółowo napisany materiał kopalny znajdziesz tu:
http://home.comcast.net/~eoraptor/Home.html

Proponuję też przeczytać to:
http://theropoda.blogspot.com/2008/11/m ... conda.html

Nie trzeba pisać post pod postem, wystarczy edytować. Aby Twoja dopisana wypowiedź została zauważona, usuń pierwszą i napisz nową.
Następne bezsensowne posty będą usuwane. :|
I jeszcze jedno - nie gwałć pięknego polskiego języka. To nie GG, tylko forum - staraj się pisać zgodnie z zasadami języka polskiego.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

tyranociraptor pisze:Krokodyle jak najbrdziej zywia sie rybami ! skad takie zalozenie,ze nie ??
Z początku doczytaj, że mówiliśmy tu o dorosłych krokodylach nilowych. Młode żywią się z zasady tylko rybami, owadami i skorupiakami. Lecz po osiągnięciu dojrzałości odżywiają się takim pokarmem (oprócz owadów) tylko w razie potrzeby (np. długotrwałej głodówki, co zdarza się rzadko, ponieważ krokodyle mogą pościć nawet do pół roku), zazwyczaj jednak wybierają dużo większe zdobycze (które wymieniałem powyżej).
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

tyranociraptor
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 28
Rejestracja: 11 maja 2009, o 13:50

Post autor: tyranociraptor »

Dorosle krokodyle tez odzywiaja sie rybami,i wcale nie tak rzadko ja piszesz,poza tym proste ze wybieraja wieksza zwierzyne.
Nie wazne ze niewiesz wszystkiego,wazne ze wiesz wszystko,to czym sie interesujesz

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

http://en.wikipedia.org/wiki/Nile_crocodile#Diet_and_eating_behavior pisze:But even as an adult, a significant portion of a Nile crocodile's diet is fish and other small vertebrates.
Tomasz - czekamy na bardziej wiarygodne źródło twierdzenia przeciwnego. :)

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

nazuul pisze:
http://en.wikipedia.org/wiki/Nile_crocodile#Diet_and_eating_behavior pisze:But even as an adult, a significant portion of a Nile crocodile's diet is fish and other small vertebrates.
Tomasz - czekamy na bardziej wiarygodne źródło twierdzenia przeciwnego. :)
Póki co muszę przyznać, że się myliłem (choć byłem i jestem święcie przekonany o swojej racji :P). Ale jak coś znajdę to przedstawię :D
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

tyranociraptor
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 28
Rejestracja: 11 maja 2009, o 13:50

Post autor: tyranociraptor »

Co do spinozaura,co jadl ?z tego co wyczytalem w postach,spewnoscia zajadal sie rybami to jest prawdopodobnie podstawowa dieta,mowie prawdopodobnie,poniewaz nie znaleziono jego pazurow,jezeli byly jak u baryonyksa to spewnoscia jego podstawowa dieta byly ryby.Nestepnie padlina,dlaczego ? rozkladajace sie mieso jest bardziej miekkie niz zywe miesnie,a moim zdaniem i spewnoscia,spinozaur nie mial takich poteznych szczek jak tyranozaur,ktore by mogly usmiercic np.Paralitytana,chyba ze polowaly grupowo.Jedynymi dinozaurami jakie mogl sobie upolowac spino byly miedzy innymi ouranozaury.Duze rozmiary,jezeli nawet dochodzil do takich rozmiarow jak sie wydaje 17-21 metrow to i tak jego 60 % ciala stanowil ogon,wiec szoku niema,po 2 ,t-rex wazyl ok.5-7 ton i jego waga przeszkadza ekspertom do tego by byl biernym drapieznikiem,mimo jego szczek i zebow,waga spino wynosi ok.7-9 ton niektorzy sadza ze wiecej,ale mimo to wiekszac uwaza,ze byl aktywnym drapiezca,np.ja tego niekapuje ale to nie wazne,duzy zagiel na grzbiecie nie wiadomo jaka pelnil funkcje,ja jestem za tym,ze byl do termoregulacji ciepla,czyli bardzo potrzebna mu rzecz do przezycia,wiec nie chcial by jej chyba uszkodzic podczas jakiejs walki,jego wielki wyglad i zagiel moim zdaniem sluzyly do odstraszania takich dinozaurow jak carcharodontozaury,ktore podejrzewam rezygnowali z walki ze zgledu na wymiary spino,jednak gdy juz podjeli walke,spino raczej nie mial szans na wygrana,poniewaz jego szczeki nie byly tak potezne jak u t-rexa lub carcharodontozaura,zeby moc zagrozic masywnemu cielsku wlasnie temu dinozaurowi.Tak wyglada moja opinia na podstawie postow oraz wiadomosci jakie przeczytalem.pzdr A walka t-rexa ze spino JP 3 to poprostu zal i hanba :)
Nie wazne ze niewiesz wszystkiego,wazne ze wiesz wszystko,to czym sie interesujesz

Alien_12
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 35
Rejestracja: 24 czerwca 2009, o 14:49
Lokalizacja: BaranĂłw, Wielkopolska
Kontakt:

Post autor: Alien_12 »

Moim zdaniem spinozaur zachowywal sie tak jak w ,,Park Jurajski 3''. Wiem ze to glupia teoria ze wzgledu na ksztalt czaszki, ale kto powiedzial ze jego najgrozniejsza bronia byly zeby? Wystarczy spojrzec na konczyny przednie.
[img]http://www.geocities.com/logosaurus/spinosaurus.gif[/img]

tyranociraptor
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 28
Rejestracja: 11 maja 2009, o 13:50

Post autor: tyranociraptor »

Witam,konczyny przednie ? nie ma na co patrzec,poniewaz nie znaloziono ich jeszcze.Ale gdyby posiadal takie jak sa zrekonstruowane dodatkowo ze szponami takimi jak baryonyks,to na 90 % % sluzyly by do lowienia ryb a nie do skrecania karku innym dinozaurom :) poniewaz np.szyja tyranozaura byla przystosowana do rozrywania i amortyzowania uderzen podczas ataku,do tego musiala utrzymac ciezar ciezkiej glowy,ktora jest najgrozniejsza bronia rex'a,wiec byla mocno wyrobiona.Rece spinozaura nie byly az tak silne jak sie wydaje,poniewaz nie trenowal ich na silce i nie robil nimi serii na lamanej 2 x po 100 KG na kazdej stronie ;)wiec nie umial ich wykorzystac,jako sile dodatkowa.W porownaniu do masy ciala innego dinozaura,raczki nie daly by rady przewrocic 6 tonowego zwierzecia.Wiec zadnego pozytku znich nie mial oprocz lowienia ryb.Pozdrawiam
Nie wazne ze niewiesz wszystkiego,wazne ze wiesz wszystko,to czym sie interesujesz

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Wiec zadnego pozytku znich nie mial oprocz lowienia ryb.
Wiem, że to tylko przypuszczenia, ale gdyby posiadał takie przednie kończyny oraz tak długie pazury (jak na rekonstrukcji szkieletu) to nic nie stałoby na przeszkodzie by używał ich do ataku na inne dinozaury (najczęściej te większe). Takie pazury były potężną bronią i zadawały na pewno głębokie i poważne rany. Choć według mnie najgroźniejszą bronią spinozaura były zapewne potężne szczęki, co nie wyklucza tego, że mógł wspomagać się "rękoma" ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

tyranociraptor
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 28
Rejestracja: 11 maja 2009, o 13:50

Post autor: tyranociraptor »

Heh mialem dopisac,ze moglby jeszce nimi podrzymywac sie na ofierze by lepiej w topic zeby albo tak jak ty piszesz.Moglo by i tak byc.t-rex prawdopodobnie mogl by udzwignac 200 Kg na jedna lape,tak slyszalem chyba horner mowil,wiec spino pewnie ze 400,ale to jest bardzo duzo dla nas ludzi.Jesli chodzi o dinozaury to nie ma to znaczenia.poniewaz ta sa tony a nie Kg :)Tak czy siak Rybozerca,Ramiona przydatne Drapiezca w bardzo malym stopniu :) pzdr
PS Przyszlo mi do glowy,przeciez skoro paleontolodzy porownuja czaszke spino do krokodylich to jego paszcza tez byla slaba,nie nadawala sie do rozrywania,wyrywania a tym bardziej szarpania zywego zwierzecia ?Krokodyl jak je kazdy wie,ok spinozaur duzo wiekszy od krokodyla,ale masa antylopy do krokodyla jest mniejsza masa innych dinozaurow do spino przekracza kilku krotnie waga wiec ??? popraw tomasz jaksie myle.
I jeszce jedno do Alien_12 ,pewnie ci sie podobala walka spino z t-rex ? to ja ci powiem jak by to bylo,tak jak w filmie t-rex lapie spino za kark sila szczek plus uderzenie masa w kark spino gruchocza mu kosci,(sila szcek t-rex'a 13.000 niutonow na kazdy zab)nastepna scena jak go przygniata do ziemi raczej nie wyszlo by mu to ale spino ma juz pogruchotane kosci wiec juz nie ma sily sie bronic docisk szczekami na ziemi i po walce :) pzdr
Nie wazne ze niewiesz wszystkiego,wazne ze wiesz wszystko,to czym sie interesujesz

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

PS Przyszlo mi do glowy,przeciez skoro paleontolodzy porownuja czaszke spino do krokodylich to jego paszcza tez byla slaba,nie nadawala sie do rozrywania,wyrywania a tym bardziej szarpania zywego zwierzecia ?Krokodyl jak je kazdy wie,ok spinozaur duzo wiekszy od krokodyla,ale masa antylopy do krokodyla jest mniejsza masa innych dinozaurow do spino przekracza kilku krotnie waga wiec ??? popraw tomasz jaksie myle.
Krokodyl nie ma wcale takich słabych szczęk. Wielokrotnie oglądałem jak krokodyl chwycił 100-150 kg świniaka za nogę i zamachnął się nim z ogromną siłą by ją oderwać. Krokodyle szczęki są wręcz bardzo wytrzymałe, a w połączeniu z siłą mięśni wręcz zabójcze. Nie oznacza to jednak, że spinozaur miał podobne "zdolności" i predyspozycje. Jego szczęki były dużo węższe od krokodylich, co wpływało na ich wytrzymałość. A jeśli chodzi o stosunek masy drapieżnika do ofiary to np. krokodyle nilowe osiągające do 650 kg masy potrafią pochwycić i wciągnąć do wody prawie tonowego bawoła (800-900 kg).

Spinozaur mógł także polować jak waran. Zaatakować ofiarę i zadać jej wiele głębokich ran szczękami i pazurami, po czym oddalić się i czekać, aż jego zdobycz padnie z powodu utraty krwi lub zakażenia.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

tyranociraptor
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 28
Rejestracja: 11 maja 2009, o 13:50

Post autor: tyranociraptor »

Tak wiem w sumie to krokodyl ma najwieksza sile szczek w naszych czasach :).Chodzi mi oto ze krokodyl musi sie krecic wokol,zeby moc cos wyrwac,ale nie umial by wyrywac miesa za pomoca samych szczek,poniewaz zeby nie sa wygiete w tyl i pilkowane,tak samo jak u spino,czyli wydaje mi sie spino nie byl az takim zabojca pomimo jego wilekich wymiarow,to jest tylko moje zdanie ale uwazam ze byl wielkim i odrazajacym ciamajda,ktory robil tylko ogromne wrazenie,ale nie byl drapieznikiem.
Nie wazne ze niewiesz wszystkiego,wazne ze wiesz wszystko,to czym sie interesujesz

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Chodzi mi oto ze krokodyl musi sie krecic wokol,zeby moc cos wyrwac
Jednak nie jest to spowodowane siłą szczęk, czy ich budową, a niską postawą krokodyla, co innego u Spinosaurus. Gdybyś miał racje to spinozaur nie mógłby być także padlinożercą, ponieważ nie mógł by oderwać kawałków mięsa od znalezionych zwłok.

A jeśli chodzi o rybożerność spinozaura, to wydaje mi się ona mało prawdopodobna. Po co w takim przypadku osiągał aż tak wielkie rozmiary?
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

tyranociraptor pisze:uwazam ze [spino] byl wielkim i odrazajacym ciamajda,ktory robil tylko ogromne wrazenie,ale nie byl drapieznikiem.
to opublikuj to w jakimś periodyku naukowym :P
Nie za bardzo rozumiem Twoje podejśie do spraw związanych z anatomią i zachowaniem wymarłych przed milionami lat olbrzymich teropodów - one nie mają żadnych odpowiedników w świecie współczesnym, a cała wiedza opiera się na znaleziskach i porównaniach, np. wiemy, że barionyks zjadł młodego iguanodona - bo miał go w brzuchu. Skąd wiesz, że łapy spinozaura mogły podnieść tyle kg i jak ich używał? Tego nie da się określić bez ich znalezienia i porządnych badań paleo-bio-mechanicznych.
tyranociraptor pisze:t-rex prawdopodobnie mogl by udzwignac 200 Kg na jedna lape,tak slyszalem chyba horner mowil
To opublikował (znacząca różnica w porównaniu do "mówił") Carpenter.
http://en.wikipedia.org/wiki/Tyrannosaurus#Arms pisze:Tyrannosaurus rex forelimb bones exhibit extremely thick cortical bone, indicating that they were developed to withstand heavy loads. The biceps brachii muscle of a full-grown Tyrannosaurus rex was capable of lifting 199 kilograms (439 lb) by itself; this number would only increase with other muscles (like the brachialis) acting in concert with the biceps. A Tyrannosaurus rex forearm also had a reduced range of motion, with the shoulder and elbow joints allowing only 40 and 45 degrees of motion, respectively. In contrast, the same two joints in Deinonychus allow up to 88 and 130 degrees of motion, respectively, while a human arm can rotate 360 degrees at the shoulder and move through 165 degrees at the elbow. The heavy build of the arm bones, extreme strength of the muscles, and limited range of motion may indicate a system designed to hold fast despite the stresses of a struggling prey animal.[55]

[...]

[55] Carpenter, Kenneth; Matt Smith (2001). "Forelimb Osteology and Biomechanics of Tyrannosaurus rex". in Darren Tanke and Kenneth Carpenter. Mesozoic vertebrate life. Bloomington: Indiana University Press. pp. 90–116. ISBN 0-253-33907-3.
Dlaczego spinozaur nie mógłby łapać mniejszych od niego zwierząt "rękami"? Zauważ, że wiele prawdopodobnych krewnych spinozaurydów (np. torwozaur, megaraptor) miało bardzo potężne łapy - zapewne przydatne do chwytania nimi ofiar. Gdyby były niepotrzebne, pewne by zanikały :wink:

Widzę, że bardzo lubisz tyranozaura a spinozaura nie, ale nie na tym polega naukowe podejście. Mam nadzieję, że stac Cię na bardziej dojrzałe podejście do sprawy, tym bardziej, że jesteś ode mnie starszy. :roll:
Jak już pisałem Ci na PW (nie odebrałeś), pisz bardziej starannie, bo aż się nie chce czytać Twoich wypocin.

Może warto troche więcej poczytac na ten temat?
1) Na DML była zdaje się dyskusja o diecie spinozaura i wielkich rybach na które polował (temat Size of *Neoceratodus africanus* and/or *N. tuberculatus* i zdaje się kilka pokrewnych - nie wiem, nie czytałem) ->> http://dml.cmnh.org/2009Mar/
2) Parę wpisów także tu: http://theropoda.blogspot.com/search/la ... osauroidea
3) No i oczywośćie opis: http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=2889

O widze, że Tomasz też pisał:
Tomasz pisze:A jeśli chodzi o rybożerność spinozaura, to wydaje mi się ona mało prawdopodobna. Po co w takim przypadku osiągał aż tak wielkie rozmiary?
Bo wokół było mnóstwo wielkich teropodów? :wink:
Właściwie dlaczego nie mógłby polować na tytanozaury, ryby i może jeszcze inne zwierzaczki - krokodylomorfy, może iguanodonty (może hipotetycznego potomka Lurdusaurus)? Padlinę pewnie też wcinał.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Właściwie dlaczego nie mógłby polować na tytanozaury, ryby i może jeszcze inne zwierzaczki - krokodylomorfy, może iguanodonty (może hipotetycznego potomka Lurdusaurus)? Padlinę pewnie też wcinał.
Zgadzam się, też tak uważam ;) Chodziło mi oczywiście o rybożerność z wykluczeniem drapieżnictwa, bo nic nie wyklucza tego by zajadał się raz po raz rybkami :D
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Ceratopsian24
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 120
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 20:37
Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Re:

Post autor: Ceratopsian24 »

Pawfunia pisze:Krokodyle maja zwarta kosc strasznie twarda. Kopniak zebry w glowe prawie nic mu nie zrobi. czaszka jest ciezka bo nie musi jej dzwigac poniewaz jest unoszona na wodzie. A jej ksztalt?! Jest bardziej trojkatna u nilowych. Teza ze spinozaury byly rybozerne powstale z tego ze caszka i zeby sa podobne do Gawiala (krokodyla) a ten bardzo latwo lamie cienki pysk oraz ma takie same zeby jak spinozaur. Zobacz:
Obrazek
Obrazek
Uważasz że kopniak zebry nic nie może zrobić?
To chyba nigdy nie byłeś na safari!

Miałem przyjemność oglądania przeprawy przez rzekę zebr i gnu w Kenii (Masai Mara),akurat krokodyle polowały, i wybrał za cel źrebię- nic trudnego, lecz gdy zaczęły się brać za dorosłe zebry to naprawdę wyglądało to jakby krokodyle nie miały mózgu ...

Nie dość ze jeden dość niewielki (ok.3 m.) krokdoyl zaatakował dorosłego ogiera zebry ,to stracił oko i jego górna szczęka była nieforemnie wykrzywiona ,według Mnie na 100% złamana, a po całej przeprawie na brzegu rzeki widziałem martwego krokodyla ,ok.4,5 m., najprawdopodobniej został stratowany przez gnu i zebry ,jestem tego pewien bo migracja w ostatnich latrach była naprawdę rekordowa!- ponad 800,000tys. gnu i ok.250 tys.zebr stepowych przywędrowało do Masai Mara z Serengeti,prześlę zdjęcia z przeprawy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeżeli więc uważasz że kopnięcie zebry nie zrobi nic wielkiego krokodylowi, chociażby 3-4 metrowemu, to jesteś w błędzie.
To prawda- czaszka tego gada jest bardzo,ale to bardzo twarda,ale są takie czułe miejsca, nawet w tej czaszce,gdzie zebra może bez problemu pozbawić go życia .
Obrazek
I Love Migration in Kenya and Tanzania :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: spinozaur - jednak najwiÄ?kszy w??r??d teropod??w?

Post autor: nazuul »

Fajna sprawa takie safari a taka przeprawa to już w ogóle :)
Na zdechłym krokodylu jakaś jaszczurka siedzi (waran?). Wiesz jaka?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: spinozaur - jednak najwiÄ?kszy w??r??d teropod??w?

Post autor: Kahless »

Ano waran, dokładniej nilowy Varanus niloticus. Podłe to to są gadziny :)

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: spinozaur - jednak najwiÄ?kszy w??r??d teropod??w?

Post autor: AlbertoRaptor »

Gawiale czy wąskopyskie krokodyle są głównie rybożerne, ale uzupełniają innymi zwierzętami swój jadłospis.

Jeżeli chodzi o spinozaura (Spinosaurus) słyszałem że prawdopodobnie bardziej lądowym niż inne spinozaurydy. I jest pewne że spinozaur wzbogacał dietę o lądowe zwierzęta jak ornitopody czy małe lub średniej wielkości zauropody jak Aegyptosaurus. Jednakże Carcharodontosaurus pewnie brał pierwsze skrzypce jeżeli chodzi o polowanie na lądowe zwierzęta. Jest takie prawdopodobieństwo że Spinosaurus mógł odganiać mniejsze drapieżniki od zdobyczy, ale prawdziwy rozmiar spinozaura jest nie znany.

Dal Sasso oszacował 16-18 m (opierając się o blisko spokrewnionych z nim spinozaurydach) oraz masę na 7-9 ton co jest zapewne niedoszacowane jeżeli MSNM V4047 byłby tak duży.
http://reocities.com/Athens/bridge/4602/spinoskull.pdf
Therrier i Henderson zrobili "tyranozaurowatego" Spinosaurus z 1.5 m czaszką oraz 12.6 m długości. Ale i tak to jest lepsze niż (z pewnością) zgadywanie Hornera na temat rozmiaru oraz długości czaszki (8 ft = 2.4 m)
http://www.youtube.com/watch?v=RViCbyGIKEo
Nie mógłbym mu również ufać na temat Celeste będący 10 % większy od FMNH PR2081.

Ps. Jak powiedziałem wcześniej nie mam nic przeciwko że w JP może być inny główny drapieżnik niż tyranozaur, jednakże stwierdzenie "T. rex being scavenger rather than hunter" jest naprawdę głupim powodem zmiany...

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: spinozaur - jednak najwiÄ?kszy w??r??d teropod??w?

Post autor: Danu »

Co do spinozaura Holtz podaje już tylko 16 m, Hartman na najnowszej rekonstrukcji dał mu 15,6 m. Wydaje mi się, że to 16 m jest znacznie bardziej prawdopodobne a większe szacunki to coś w stylu 35 metrowych tytanozaurów i 40 metrowych diplodoków. Zawsze początkowo media jak i autorzy opisu często kreują "naj"/
Tribute to Dinosaurs 2020

ODPOWIEDZ