Smok z Lisowic - konkurs na nazwę - pytanie

Dyskusje na temat "strasznych jaszczurów"
Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Smok z Lisowic - konkurs na nazwę - pytanie

Post autor: Dawid Mika »

Mam pytanie. Jaką nazwą wymyślić ? Czy tylko rodzajową ( czyli pierwszy człon nazwy) czy też gatunkową ( oba człony nazwy).
Wie może ktoś coś na ten temat ?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Piszą "imię" a nie nazwę naukową, więc chyba naukowcy jednak sobie zarezerwowali nazwę "łacińską" :wink:
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

Czy ja wiem, jeśli masz pomysł, może warto spróbować wysłać na konkurs proponowaną przez ciebie nazwę naukową?
dr Monika Zazula pisze:Wszystkie propozycje imienia są przyjmowane i traktowane jednakowo. Jednak im 'zwyczajniejsze' i bardziej pieszczotliwe imie, tym lepiej. Szukamy IMIENIA dla tego konkretnego Smoka. Jednak poniewaz wplywa wiele propozycji nazw lacinskich, przyjmujemy tez takie zgloszenia i nie odrzucamy ich.

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

Można już głosować na jedną z 15 nazw, które przeszły do finału konkursu
http://portalwiedzy.onet.pl/4868,25297, ... pisma.html

Jest wśród nich również nazwa proponowana przez naszego forumowicza, Sebastiana (Triassovenator) :).

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Ja zagłosowałem na triasowenatora. Jestem ciekaw dlaczego Deinodon przeszło do finału. Ta nazwa jest przecież zajęta przez tyranozauroida !

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Tylko że jest to konkurs na imię, więc może być wszystko - nawet nazwy innych dinozaurów (co jednak wydaje mi się bez sensu). Poza tym konkurs został już rozstrzygnięty, a to głosowanie to tylko taka zabawa.
Ja oczywiście zagłosowałem także na triasowenatora, choć takie jak Lipi, Lipek też wydają się całkiem fajne. Ale jakieś Alberto, Ogryzek albo Odważniak wyszły chyba do finałowej 15-tki bo innych już nie było :P . Albo niepoprawny ortograficznie Polonozaurus.
onet pisze:To pierwsza w Polsce skamieniałość, która bezdyskujnie została zidentyfikowana jako drapieżny dinozaur.
Hmm, niektórzy mają wątpliwośći do do dinozaurówej natury tego gada, pisał tak ktoś na DML, nie pamiętam dokładnie ale chyba ktoś z "amatorów" - J. Headden albo Mortimer. Krytycznie też Andrea Cau - >klik.
Ja na razie byłbym ostrożny, jeśli idzie o dinozaurową, a tym bardziej teropodzią i tetanurową naturę "Smoka". Moim zdaniem należy poczekać na pracę naukową dokładnie opisującą gatunek oraz z analizą kladystyczną, zawierającą wiele archozaurów, szczególnie dinozauromorfów.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ